آموزش روش های موثر سئو کلاه سفید

آموزش روش های موثر سئو کلاه سفید

مقدمه‌ای بر سئو و بهینه سازی سایت

"بهینه سازی موتور جست و جو غالباً با هدف ایجاد تغییرات کوچک در بخش‌هایی از سایت انجام  می‌شود. این تغییرات به تنهایی باعث ارتقا کیفیت سایت شما خواهد شد، اما اگر در کنار سایر فرآیندهای بهینه سازی های در نظر بگیریم، متوجه تأثیر قابل توجه آن بر تجربه کاربری در سایت و عملکرد سایت برای ارائه نتایج جست و جوی ارگانیک خواهیم شد".  Google Starter Guide, 2008
در این مقاله روش‌های مؤثر سئوی کلاه سفید به افراد مبتدی آموزش داده می‌شود و به عمد تکنیک‌های کلاه خاکستری سئو آموزش داده نشده است، زیرا آنچه اغلب امروزه به نام کلاه خاکستری می‌شناسیم، روز بعد "کلاه سیاه" یا روش‌های نادرست" خوانده می‌شوند. " استفاده از روش‌های نادرست در وب سایت باعث سقوط رتبه شما در گوگل می‌شود". مایله اوهایه، Google 2017
البته دریک مقاله نمی‌توان، فرآیند پیچیده‌ای مثل سئو کردن را به طور کامل توضیح داد. آنچه در این مقاله می‌خوانید در واقع جواب سوالاتی است که نویسنده این مقاله از 20 سال پیش و از زمان شروع این فیلد به دنبال پیدا کردن آنها بوده است و گوگل نیز این پاسخ‌ها را تأیید کرده است. مایله اوهایه خود در این باره می‌گوید : " من به کسانی که در زمینه سئو کردن فعالیت می‌کنند اکیداً توصیه می‌کنم دستورالعمل‌هایی که برای این کار ارائه می‌دهند را حتماً به تأیید گوگل برسانند".

 

طعم شیرین طراحی سایت

 

قواعد سئو

بر اساس اعلام گوگل، وبمسترها ملزم به رعایت قواعد سئوی این سایت (گوگل) هستند. گوگل به سایت‌هایی که محتوای با کیفیت تولید می‌کنند و از تکنیک‌های بازاریابی " کلاه سفید" استفاده کنند، رتبه‌های بالا می‌دهد. "ایجاد محتوای مفید و جذاب، بیش از هر فاکتور دیگری بر وب سایت شما تأثیر خواهد گذاشت" Google SEO Starter Guide, 2017. در مقابل، گوگل وب سایت‌هایی که از قواعد وضع شده سرپیچی کنند را جریمه خواهد کرد. " اساساً اگر متوجه شویم که سایتی خلاف قواعد ما عمل می‌کند- که البته مواردی از این دست هم بوده است- رتبه آن سایت را به حدی تنزل خواهیم داد که ادامه فعالیت آن عملاً غیر ممکن شود" گری ایل یِس، Google 2016. این قواعد، در واقع دستور العمل هایی هستند که از سوی گوگل و برای ارتقا رتبه سایت‌ها وضع شده است. با این حال توجه داشته باشید که برخی از روش‌های رتبه بندی در گوگل غیر قانونی هستند. مثلاً در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا، هک کردن روشی غیر قانونی به حساب می‌آید. انتخاب با شما است که از قواعد گوگل تبعیت یا سرپیچی کنید. انتخاب هر یک از دو راه بر میزان موفقیت شما در جذب کاربران تأثیر دارد. " کلاه سفیدها" از قوانین سئو تبعیت می‌کنند، اما  " کلاه سیاه‌ها" بر خلاف آن عمل می‌کنند. آنچه شما در این مقاله می‌خوانید، کاملاً برمبنای قوانین سئو و دستورالعمل‌های ارائه شده از سوی گوگل است. رعایت این قوانین، باعث افزایش حجم ترافیکی می‌شود که صفحه نتیجه موتورهای جست و جوی طبیعی یا ارگانیک ( یا به اصطلاح SERP) به سایت شما هدایت کرده است.

تعریف سئو

تاکنون تعاریف متعددی از سئو ارائه شده ست. ( SEO مخفف Search engine optimization است. در انگلستان، استرالیا و زلاندنو نوشتار آن به صورتی است که ملاحظه می‌کنید ( حرف اول کلمه Search به صورت بزرگ)، اما در آمریکا و کانادا، هر سه کلمه با حروف کوچک نوشته می‌شوند). سئوی ارگانیک در سال 2018، همچنان به معنی گرفتن ترافیک آزاد از گوگل است. گوگل محبوب‌ترین موتور جست و جو در جهان و تنها موتور جست وجوی انگلستان در سال 2018 به حساب می‌آید).

فرصت

هنر سئو کردن وب بستگی به میزان شناخت شما از نحوه جست و جوی کلمات و واژه‌ها در محیط وب دارد. به عبارت دیگر باید بدانید گوگل به دنبال کدام نتایج بوده یا می خوهد به کاربران خود نشان دهد. بنابراین سئو کردن به معنی فراهم کردن کلیه شرایط  و دست یابی به رتبه مطلوب در گوگل است.
بهینه ساز حرفه‌ای کسی است که می‌داند موتورهای جست و جویی مانند گوگل، SERP های طبیعی خود را به چه روشی تولید می‌کنند تا به این وسیله نیازهای کاربران را در زمینه‌های مختلف ( اعم از پیدا کردن مسیر، دسیت یابی به اطلاعات یا انجام تراکنش) برآورده کنند.

مدیریت ریسک

بازاریاب حرفه‌ای موتو جست و جو، باید درک درستی از ریسک‌های کوتاه مدت و بلند مدتی داشته باشد که هنگام بهینه کردن رتبه در موتورهای جست و جو به وجود می‌آید. همچنین باید از نوع محتوا و سایت‌هایی اطلاع داشته باشد که گوگل در SERP های طبیعی به کاربران نشان می‌دهد. هدف هر کمپینی، زیاد دیده شدن در موتورهای جست و جو است. با برداشتن موانع موجود می‌توان این هدف را تا حد زیادی عملی کرد. همچنین در این راه باید از قوانین وضع شده تبعیت کرد ( البته برخی از سایت‌ها از این قواعد سرپیچی می‌کنند). سئو کردن در کنار ریسک‌هایی که به همراه دارد، دستاوردهایی هم برای سایت شما خواهد داشت. در هر حال این کار، در عین خطرداشتن، سودمند نیز است.

ترافیک رایگان

"گوگل با نفوذترین ارگان در جهان است" آمیتی سینگال، گوگل، 2010

زمانی یکی از سخنگویان Mountain View موتور جست و جوی گوگل را Kingmaker (به معنی بانفوذ) نامیده بود که البته توصیف به جایی بوده است. به دست آوردن رتبه بالا در گوگل ارزش زیادی برای سایت‌ها به همراه خواهد داشت. چون عملاً امکان تبلیغ سایت‌ها را در بهترین فضای تبلیغی جهان یعنی اینترنت فراهم کرده است. ترافیک لیست‌های طبیعی گوگل همچنان  با ارزش‌ترین ترافیک ارگانیک به سایت‌ها در جهان بوده که همزمان می‌تواند به موفقیت یا شکست کسب و کارهای آنلاین منجر شود.

 

آموزش روش های موثر سئو کلاه سفید


بر اساس قوانین سئوی سال 2018، شما همچنان می‌توانید به رایگان ترافیک‌های اینترنتی کاملاً هدفمند را به سایت خود هدایت کنید. البته این کار منوط به این است که محتوای سایت خود را ارتقا داده و بهینه کنید تا کسانی که به دنبال شرکت شما، محصول یا خدماتتان هستند، زودتر به شما دسترسی پیدا کنند. همانطور که حتماً می دانید، امروزه رقابت‌های گسترده‌ای برای دست یابی به ترافیک رایگان حتی از سوی شرکت گوگل (!) وجود دارد. البته شما نباید به دنبال رقابت با گوگل باشید، بلکه باید صرفاً به فکر پیشی گرفتن از رقبایتان باشید.

فرآیند سئو کردن

فرآیند سئو کردن را می‌توانید از محل کار یا حتی رختخوابتان با موفقیت انجام دهید. با این حال، برای این کار باید مهارت استفاده از فناوریهای گسترده بازاریابی را داشته باشید. در این جا به برخی از این مهارت‌ها اشاره می‌کنیم
توسعه سایت
قابلیت دسترسی
تجربه کاربری
برنامه نویسی وب سایت
PHP، HTML، CSS، و غیره
مدیریت سرور
مدیریت دامین
کپی رایت
صفحات گسترده
تحلیل بک لینک
جست و جوی واژه‌های کلیدی
تبلیغ درشبکه های اجتماعی
توسعه نرم افزار
آنالیتیک و تحلیل داده
مهندسی اطلاعات
تحقیق
 تحلیل لگاریتمی
بررسی  بی وقفه و چند ساعتی گوگل
سطح بالای رقابت در گوگل باعث شده که در سال 2018، به دست آوردن رتبه‌های بالای این سایت مدت زیادی به طول بینجامد.

تجربه کاربری

"هدف ما در گوگل این است که کاربر با هر دستگاهی وارد اینترنت می‌شود، تجربه خوشایندی از کار با اینترنت داشته باشد. تمام تلاش ما این است تا نتایجی که  کاربر پس از جست و جو در این سایت به دست می‌آورد، با این اصل ( تجربه خوشایند) همخوانی داشته باشد".  
در حال حاضر ( و احتمالاً در آینده)، تجربه کاربری، از جمله مواردی است که گوگل درباره آن به وبمسترها تذکر می‌دهد. اگرچه در حال حاضر " تجربه کاربری"  جز فاکتورهای تاثیرگذار در رتبه بندی سایت‌ها به حساب نمی‌آید، با این حال، اگر کاربر تجربه خوشایندی از حضور درسایت شما نداشته باشد، نهایتاً رتبه شما در گوگل افت خواهد کرد. توجه داشته باشید که تعریف گوگل از " تجربه کاربری با تعاریف دیگری که در این زمینه ارائه شده متفاوت است. بارگذاری کند صفحه یا محتوای پایین صفحات از جمله مواردی است که به تجربه بد کاربر از حضور در سایت شما منتهی خواهد شد.

چگونه رتبه بالایی در سایت به دست آوریم؟

اگر به دنبال کسب رتبه بالا در گوگل سال 2018 هستید، بایستی محتوای سایت شما با کیفیت باشد، یعنی صرفاً با دستکاری در محتوای سایت‌های دیگر یا استفاده از تاکتیک‌های قدیمی نباید انتظار کسب رتبه بالا در گوگل را داشته باشید. سوالی که در این زمینه باید از خود بپرسید این است که آیا تجربه کاربری از بازدید سایت من، خوشایند است؟ آیا عملکرد سایت من نسبت به رقبا بهتر است یا خیر؟توجه داشته باشید در صورتی که جواب شما به این سؤالات منفی باشد، الگوریتم‌های Quality Raters و Google Panda/ Site Quality، با توجه به نشانه‌هایی که بیانگر محتوای غیرمفید و تجربه ضعیف کاربر از حضور در سایت شما هستند، رتبه سایت شما را تنزل می‌دهد. نمودار کیفیت گوگل سال به سال در حال رشد است، از این رو می‌توان اطمینان حاصل کرد که کیفیت کلی بازاریابی اینترنتی در سطح مطلوبی است. این در حالی است که در سال‌های گذشته، کیفیت بازاریابی اینترنتی در سطح بسیار ضعیفی بود.

 

در چند ثانیه سایت خود را تحویل بگیرید

 

بازاریابی ارگانیک سال 2018

موفقیت در بازاریابی ارگانیک سال 2018، مستلزم صرف سرمایه است. این سرمایه گذاری با هدف ایجاد صفحاتی با محتوای با کیفیت، مهندسی مطلوب وب سایت، افزایش کارایی، ایجاد تعادل بهینه و هوشمندانه در صفحات وب و ارائه تکنیک‌های معقول بازار یابی اینترنتی  است. اگر برای بهبود هر یک از این موارد تلاشی نکنید، در سال آینده، الگوریتم‌های گوگل رتبه شما را تنزل خواهند داد.
مت کاتس سئوی کلاه سیاه را این گونه توصیف می‌کند " سئوی کلاه سیاه همانند راه رفتن در یک کوچه تاریک است که فروشندگان ماشین‌های فرسوده در سرتاسر آن ایستاده‌اند اما نمی‌خواهند ماشینشان را به شما بفروشند".