آموزش ساخت لینک های داخلی در سایت

آموزش ساخت لینک های داخلی در سایت

نحوه ساخت لینک‌های داخلی

جان مولر در جریان جلسه‌ای دوستانه  با وبمسترها، گفت "بهینه سازی لینک‌های داخلی اگر به روش معقول انجام شود و در جریان آن هر کلمه کلیدی را به صفحه متقاوتی در سایتتان لینک ندهید، کار چندان مشکلی نخواهد بود". همان طور که قبلاً گفتیم این مساله بستگی به اندازه و پیچیدگی وب سایت شما دارد. بنابراین در یک سایت بسیار بزرگ، باید تا حد امکان همه چیز را ساده نگه داشت و از قرار دادن بیش از اندازه کلمات کلیدی خودداری کرد. هر سایتی می‌تواند با دادن لینک دقیق و توصیفی به صفحات کانونیکال با کیفیت، بیشترین بهره را از فرآیند ساخت لینک داخلی ببرد. هرچه انکر تکستی که صفحه به آن لینک داده می‌شود، دقیق‌تر توصیف شده باشد، نتیجه بهتری در طولانی مدت به دست خواهید آورد. منظور از دقیق این است که کلمات کلیدی به کار رفته در لینک دقیقاً  با کلمات کلیدی به کاررفته در متن یکی باشد.

 

همین حالا صاحب وبسایت شوید


در سال 2018، برخی از وبمسترها محتوای عمقی برای سایت خود ایجاد می‌کنند که به خاطر وجود کلمات کلیدی طولانی می‌توانند جز صفحات اول نتایج جست و جوی گوگل قرار گیرند. امروز، معمولاً وبمسترها تمایل ندارند که محتوای سایت‌های دیگر را که در قالب لینک به سایتشان وارد شده را استفاده کنند، زیرا این کار باعث از بین رفتن قابلیت لینک‌های داخلی می‌شود. به همین خاطر بهتر است فرآیند لینک دادن در بافت و کانتکست سایت یعنی داخل متن صفحات انجام شود. امروزه به جز لینک دادن به صفحات داخلی مرتبط، آن هم به شکل منظم و در موارد لازم، روش دیگری وجود ندارد که بتوان برای همه سایت‌ها استفاده کرد. توجه: مدیریت درست ری دایرکت ها و به حداقل رساندن تعداد ری دایرکت های 301 داخلی که در سایت استفاده می‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار است، چون هر چه تعداد ری دایرکت ها زیاد باشد، سرعت سایت به همان اندازه کاهش می‌یابد. این در حالی است که سرعت وب سایت یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی گوگل بوده و در طولانی مدت بر فرآیند سئو و بهینه سازی سایت در حوزه‌های دیگر اثر می‌گذارد.

نکته اول

لینک‌های داخلی همچنان مانند گذشته اهمیت دارند، زیرا به گوگل برای خریدن در سایت‌ها و ایندکس کردن محتوا و پی بردن به مفهوم سایت‌ها کمک می‌کنند. از طرفی این لینک‌ها به شما کمک می‌کند که بهترین محتوا را به کاربران ارائه کرده و رتبه خوبی در گوگل دریافت کنید. 

لینک‌های شکسته باعث از بین رفتن قدرت لینک‌ها می‌شوند

گوگل سایت‌هایی که به موضوع تعمیر و نگه داری توجه نمی‌کنند را در زمره سایت‌های کم کیفیت قرار می‌دهد. بر اساس دستورالعملی که گوگل سال 2017 به ارزیاب‌های کیفی ارائه کرده است: " گاهی اوقات به نظر می‌رسد که برخی از جنبه‌های یک وب سایت مورد غفلت قرار گرفته است: مثلاً لینک‌ها شکسته‌اند، تصاویر به درستی لود نمی‌شوند و محتوا قدیمی بوده و به روز رسانی نشده است. در صورتی که وب سایت به خوبی به روز رسانی نشده و بر اساس هدفی که دارد، به جنبه نگه داری آن توجه نشود، احتمال تنزل رتبه سایت زیاد خواهد بود.

 

آموزش لینک های داخلی سایت


ساده‌ترین توصیه‌ای که یک دهه پیش در مورد ساخت و بهینه سازی وب سایت داده شده این است : " تمام صفحات سایت باید حداقل به یکدیگر مرتبط باشند". این توصیه همچنان در سال 2018 نیز کارساز است. صفحات سایت خود را از نظر لینک‌های شکسته بررسی کنید. لینک‌های شکسته باعث از بین رفتن قدرت لینک شده و می‌تواند در مواردی، حتی آسیب‌های جدی به سایت شما وارد کند، به ویژه اگر گوگل متوجه شود که کاربر تجربه خوشایندی از حضور در سایت ندارد. گوگل یک موتور جست و جوی لینک محور است، به همین خاطر اگر لینک‌ها شکسته باشند، سایت شما از مزایایی که سایر سایت‌های سالم دارند، بی بهره خواهد بود. با توجه به این مطالب، رفع عیب از لینک‌های شکسته مهمترین مساله ای است که باید در نظر بگیرید. جان مولر سال 2014 دراین باره گفته است: " تغییرات وب از جمله وجود لینک‌های شکسته از جمله مواردی است که Googlebot از آنها غافل نخواهد شد. در صورت برخورد با لینک‌های شکسته در اسرع وقت، نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید، این کار در درجه اول به نفع کاربران سایت است، زیرا آنها با وجود لینک‌های سالم می‌توانند از محتوای سایت به خوبی بهره ببرند. توجه داشته باشید که توصیه گوگل برای رفع لینک‌های شکسته برای اهداف سئو و بهینه سازی سایت نیست، بلکه در این مورد، کاربران در اولویت هستند.

نکته دوم

لینک‌های شکسته‌ای که در صفحات سایت شما وجود دارد، باعث آزردگی کاربران خواهد شد، این در حالی است که تجربه کاربری ضعیف، یکی از خط قرمزهای گوگل به حساب می‌آید. همچنین وجود لینک‌های شکسته باعث بر هم خوردن جریان ورود پیج رنک و انکر تکست به سایت شما خواهد شد. لینک‌های شکسته با آنچه گوگل به عنوان خطای 404 در Webmaster tools نشان می‌دهد، متفاوت است. نمایش صفحه خطای 404 از سوی سایت شما، باعث آسیب به سایت شما می‌شود. در مقابل اگر خطای 404 تنها در webmaster tools باشد و در صفحات شما به نمایش در نیاید، تأثیر مخرب آنها کمتر خواهد بود. 

وجود لینک‌های داخلی به گوگل در شناسایی سایر صفحات سایت شما کمک می‌کند

همان طور که می دانید گوگل در سال 2018 راحت‌تر می‌تواند صفحات سایت شما را پیدا کند. این موضوع نباید باعث شود که از ایجاد یک ساختار پیوسته پیوسته و منسجم برای Googlebot غفلت کنید. چون در غیر این صورت نمی‌تواند در سایت شما بخزد و صفحات آن را پیدا کند.  پینگ کردن موتور جست و جوی وبلاگ گوگل از طریق RSS و نقشه‌های سایت XML، به گوگل در یافتن صفحات شما، پیدا کردن محتوای به روز شده و قرار دادن آنها در صفحه نتایج جست و جو کمک می‌کند. با این حال هیچ کدام از آنها صد در صد مشخص نمی‌کنند که  گوگل کدام صفحات را باید ایندکس شده نگه دارد، کدام را باید مورد تاکید قرار دهد، کدام را باید رتبه بندی کند یا به کدام صفحات در رتبه بندی‌شان کمک کند ( چون گوگل نمی‌تواند اهمیت نسبی یک صفحه نسبت صفحات دیگر سایت یا صفحات موجود در وب را تشخیص دهد).

نقشه سایت‌های XML

در حالی که نقشه سایت‌های XML، تا حدودی به گوگل در کشف صفحات سایت کمک می‌کنند، اولویت بندی نقشه‌های سایت بر نحوه مقایسه صفحات سایت شما با صفحات سایت‌های دیگر تأثیر نمی‌گذارد، بلکه تنها به موتور جست و جو اعلام می‌کند که کدام صفحات سایت شما ظاهراً اهمیت بیشتری دارند. شما نباید تنها به نقشه‌های سایت XML اتکا کنید. روش‌های قدیمی مثل همیشه کارایی دارند و غالباً روش قدیمی همچنان بهترین کارایی را به ویژه برای سئو و بهینه سازی سایت دارند.

نقشه سایت‌های XML فراگیر هستند و نه اختصاصی

به این معنا که گوگل در هر URL ای که در وب سایت شما پیدا کند خزیده و ساختار سایت شما می‌تواند بیشتر از سایت شما یا صفحاتی که در نقشه سایت XML دارید، URL تولید کند. استفاده از روش‌های ساده‌ای که برای تولید لینک‌های داخلی وجود دارد، به حفظ صفحات شما و رتبه بندی آنها از طرف گوگل کمک می‌کند. در حالت طبیعی هر صفحه‌ای در گوگل باید به صفحات دیگر لینک شود تا پیج رنک و سایر مزیت‌های رتبه بندی به سایر صفحات سایت نیز منتقل شود. این نظریه اگرچه قدیمی است اما در مورد لینک اکویتی همچنان کاربرد دارد.

 

درآمد زایی با کسب و کار آنلاین


برخی از سایت‌ها، همچنان مدارهای کوتاه دارند مثلاً لینک اکویتی داخلی در صفحات دیگر فیلتر نمی‌شود، زیرا گوگل نمی‌تواند سیستم منوی تخیلی که استفاده می‌کنید را مشاهد کند یا در آن‌ها بخزد. علت دیگر این مساله این است که Googlebot نمی‌تواند در محتوایی که توسط robots.txt بلاک شده است بخزد، آن را رتبه بندی کند یا نمایش دهد. شما می‌توانید از پروتکل‌های جدیدتری مثل نقشه‌های سایت XML و نیز روش‌های تجربه شده قدیمی سایت سازی که دارای سیستم هوشمند ناوبری هستند برای رتبه بندی درست صفحات در طول زمان استفاده کنید.