تاثیر رضایت کاربر در بهبود رتبه سایت در گوگل-بخش اول

تاثیر رضایت کاربر در بهبود رتبه سایت در گوگل-بخش اول

بهینه سازی سایت برای جلب رضایت کاربر

در حال حاضر، مهم‌ترین عاملی که در افزایش بازدید سایت اهمیت دارد این است که محتوای منتشر شده در سایت برای کاربر مفید باشد. این ویژگی نسبت به دیگر ویژگی‌های محتوا مانند تعداد کلیدواژه، تعداد کلمات متن یا کمیت در اولویت بالاتری قرار دارد. یعنی اگر متن شما کوتاه باشد اما با خواندن آن، کاربر به هدف خود برسد، گوگل سیگنالهای مثبت رضایت کاربر را دریافت کرده و رتبه شما را ارتقا می‌دهد.

 

صرفه جویی در هزینه و زمان

 

کمک به کاربر در رسیدن به هدف خود از جستجو

هدف کاربر از سرچ، کاری است که می‌خواهد به انجام برساند. به طور کلی، کاربران با اهداف مختلفی در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو دست به سرچ می‌زنند. کارشناسان سئو این اهداف را به سه دسته تقسیم کرده‌اند:

  • معاملاتی: کاربر قصد خرید یا ثبت نام در جایی دارد.
  • اطلاعاتی: کاربر به دنبال یادگیری است.
  • ناوبری: کاربر می‌داند که به دنبال کدام سایت است.

در دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت گوگل، این سه هدف به ترتیب، اینگونه تفسیر شده‌اند: انجام دادن، دانستن و رفتن. اما چگونه باید وبسایت را با توجه به این سه مورد بهینه سازی نمود؟ شما می‌توانید از تکنیک‌های قدیمی سئو استفاده کنید اما در حال حاضر گوگل از محتوای ضعیف استقبال نمی‌کند. اگر محتوای ضعیف داشته باشید، باید با لینکهای غیرطبیعی آن را قوی کنید که این کار هم بدون ریسک نیست. این کار به ویژه برای کسب و کارهای کوچک بسیار خطرناک است. کاری که کسب و کارهای واقعی می‌توانند برای افزایش رتبه در گوگل انجام دهند این است که سیگنالهای رضایت کاربری را در سایت خود تقویت کنند. این کار را باید با تمرکز بر کمک به کاربر در رسیدن به اهدافش انجام داد. دانستن چرایی، چگونگی و مکان سرچ کاربر مزیتی است که یک صفحه را در سبقت گرفتن از رقبا یاری کند.

خلق محتوای با کیفیت

خلق محتوای با کیفیت کار راحتی برای همه نیست اما تأثیر قابل توجهی در ارتقای رتبه دارد. هرکسی می‌تواند آنچه که می‌داند را آموزش داده و در سایت خود قرار دهد. ایجاد محتوای عمیق و مفید که به کاربر در یادگیری کمک کند، تأثیر زیادی در رتبه سایت دارد. صفحاتی که اطلاعات عمیق ارائه می‌دهند یا محتوای طولانی دارند بهترین مکان برای عبارات کلیدی طولانی هستند. محتوای با کیفیت با هر ماهیتی که باشد در نهایت به نفع سایت تمام می‌شود. تولید محتوا هیچگاه اینچنین اهمیت نداشته است. بنابراین اولین کاری که می‌توانید برای افزایش رتبه در گوگل انجام دهید این است که روی محتوای خود کار کنید. تحلیل محتوا برای گوگل کارآسانی است به همین دلیل است که بسیاری از رقبا وارد این حوزه نمی‌شوند و سعی در بهبود محتوای خود ندارند. گوگل به دنبال محتوای با کیفیتی است که با تخصص نوشته شده باشد و در حوزه خود دارای اعتبار و مرجعیت باشد.

ویژگی های نام دامنه چیست؟

وقتی یک کاربر در گوگل سایت شما را جستجو کند و سایت شما را درصفحه نتایج انتخاب کند، به هوش مصنوعی گوگل این پیغام را می‌رساند که این سایت کاربر را در رسیدن به هدفش یاری می‌کند. این نوع رفتار کاربری باعث می‌شود که تبلیغات رسانه‌ای سنتی و رسانه‌های اجتماعی اهمیت بیشتری پیدا کند چون باعث می‌شود که مردم نام شما را به خاطر بسپارند و شما را در گوگل سرچ کنند. همچنین به همین دلیل است که داشتن نام دامنه کوتاه و به یاد ماندنی اهمیت زیادی دارد. اگر نام دامنه شما کوتاه باشد مردم راحت‌تر آن را به خاطر می‌سپارند و در گوگل شما را سرچ می‌کنند.

 

تاثیر رضایت کاربر در بهبود رتبه سایت در گوگل

 

"انجام دادن" بهتر از "دانستن" است

اگر متن شما دارای اعتبار و مرجعیت کافی نباشد، باز هم می‌توانید رتبه خوبی در گوگل کسب کنید به این شرط که کاربر را در رسیدن به هدفش یاری کنید. مشاهده شده است که صفحه‌ای که 50 کلمه متن داشته نسبت به صفحه‌ای که متن 5000 کلمه‌ای و عکسهای مرتبط فراوان و لینکهای داخلی خوب داشته رتبه بالاتری کسب کرده است. عاملی که باعث برتری این سایت شده است زمان سپری شده در سایت و نرخ تکمیل هدف بوده است. به عنوان مثال در نظر بگیرید که دو صفحه متعلق به یک دامنه هستند اما کاربران در یکی کاری را انجام می‌دهند و دیگری فقط اطلاعات ارائه می‌دهد؛ صفحه اول نسبت به صفحه دوم رتبه بهتری در گوگل کسب می‌کند چون گوگل فکر می‌کند که این صفحه رضایت کاربری بیشتری را به همراه دارد. این یعنی شما همیشه نیاز به محتوای طولانی ندارید تا بتوانید در گوگل رتبه خوبی کسب کنید. در چنین مواردی که یک صفحه با محتوای کم رتبه بالاتری از یک صفحه با محتوای زیاد و با کیفیت کسب می‌کند، کارشناسان سئو متعجب می‌شوند. اما تنها توضیحی که برای این مساله وجود دارد "هدف کاربر" است. اگر فردی "چگونه یک جمله بنویسیم" را سرچ کند و مثلاً یک بازی را پیدا کند که در قالب آن، جمله سازی آموزش داده شده است، کاربر به هدف خود رسیده است. همچنین نوع محتوا (که در این مثال بازی تعاملی است) باعث می‌شود که کاربر زمان بیشتری را در سایت سپری کند. این مسأله هم باعث افزایش رتبه می‌شود. بنابراین اگر شما بتوانید به هر طریقی به کاربر کمک کنید تا به هدف خود برسد، حتی اگر هیچگونه متنی نداشته باشید گوگل به شما رتبه می‌دهد چون رضایت کاربر را جلب کرده اید.

بهینه سازی محتوا برای جلب رضایت کاربر

برای نوشتن محتوای سئوپسند، شما باید بر هدفی که کاربر دنبال می‌کند تمرکز کنید و نه آنچه که در سرچ گوگل تایپ می‌کند. قبلاً گوگل به کیفیت صفحه‌ها توجه نمی‌کرد و تنها نتایجی را برای کاربر نشان می‌داد که تطابق کامل با کلیدواژه‌های مد نظر او داشتند. اما در حال حاضر، گوگل به دنبال اطلاعات با کیفیت است.

چه مطالبی برای سایت مفید هستند؟

شما برای سایت خود باید یک هدف مشخص را دنبال کنید. تخصص و داشتن اطلاعات در حوزه مورد نظر از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر در مطالب خود یک هدف خاص را دنبال می‌کنید، بنابراین باید از انتشار مطالب غیر مرتبط با موضوع اصلی خودداری کنید. بسیاری از سایتها مطالب نامربوط زیادی را منتشر می‌کنند که در نهایت سایت را تبدیل به ترکیبی بی ربط از موضوعات مختلف می‌کند. همچنین محتوایی بنویسید که سریع از رده خارج و قدیمی نشود. همچنین آنقدر ساده و کلی نباشد که در سایتهای قدرتمندتر یافت شود. این مطالب را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید نه درسایت خود. بنابراین اگر هنوز به ایجاد یک هویت خاص برای محتوای سایت خود فکر نکرده‌اید اکنون زمان آن رسیده است که به این کار بپردازید.

بهینه سازی مفاهیم و موضوعات سایت

برای رسیدن به بهترین موضوع برای محتوای سایت خود به این سؤالات پاسخ دهید:

  • آیا محتوای سایتتان در رابطه با حوزه کاری شما است؟
  • آیا صفحات سایتتان درباره زیرموضوعاتی مرتبط با موضوع اصلی است؟
  • آیا صفحات مورد نظر، آن زیرموضوع و مفاهیم مربوط به آن را به خوبی توصیف می‌کنند؟

 

اجرای ایده های شما با کسب و کار آنلاین

 

  • آیا محتوای شما به گونه‌ای ارائه می‌شود که تجربه و تخصص شما را به نمایش بگذارد؟
  • آیا صفحه شما نسبت به رقبا به کاربر در رسیدن به هدف بیشتر کمک می‌کند؟
  • آیا کل صفحات سایت نشان دهنده تخصص و تجربه عمیق هستند؟
  • آیا محتوای مورد نظر دارای لینکهای مستقل از مراجع قدرتمند در حوزه مربوطه است؟

مؤلفه‌ای که توسط گوگل مورد بررسی قرار می‌گیرد این است که آیا کاربر در سایت شما به رضایت بیشتری می‌رسد یا در سایتهای رقیب؟ بنابراین همانگونه که بارها اعلام شده و خود گوگل هم تاکید دارد، تمامی فعالیت‌های شما در وبسایت باید در راستای جلب رضایت کاربر و کمک به او در رسیدن به اهدافش باشد. گوگل رضایت کاربر را تشخیص داده و رتبه شما را ارتقا می‌دهد.