آشنایی با سئوکلاه سفید و کلاه سیاه

آشنایی با سئوکلاه سفید و کلاه سیاه

تفاوت سئو کلاه سیاه و کلاه سفید

تکنیک‌های کلاه سفید و کلاه سیاه سئو همواره به روشنی قابل تمایز نیستند. اما موتورهای جستجویی مانند گوگل این تمایز را بسیار جدی می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم تفاوت بین این دو نوع تکنیک بهینه سازی سایت را برای شما مشخص نماییم تا مطمئن شوید که از قوانین گوگل سرپیچی نکرده‌اید. به عنوان صاحب یک سایت کسب و کار، شما احتمالاً کارهای زیادی انجام می‌دهید. ممکن است به عنوان مدیر کل، حسابدار، مدیر منابع انسانی، طراح دکوراسیون، نظافتچی، لوله‌کش و خیلی کارهای دیگر فعالیت داشته باشید تا مطمئن شوید که کسب و کار شما عملکرد روان و خوبی داشته باشد. در برخی موارد، شما حتی باید برای افزایش ترافیک و درآمد خود در نقش یک بازاریاب دیجیتال نیز فعالیت کنید. اما اگر وارد دنیای بهینه سازی موتور جستجو شوید، باید در چند زمینه دیگر نیز آگاهی داشته باشید: سئو کلاه سیاه و کلاه سفید.

 

همین الان صاحب وبسایت شوید


داشتن درک درست از این دو مقوله می‌تواند شما را به رتبه بالای گوگل برساند. به طور کلی، سیاه و سفید به ترتیب سمبل بد و خوب هستند. اما ممکن است در زمینه سئو، این تقسیم‌بندی خیلی ساده‌انگارانه باشد چون در بین این دو، فضاهای خاکستری نیز وجود دارند که باید از آنها نیز آگاهی داشته باشید. اما اساساً سئو کلاه سفید به معنای تاکتیک‌هایی است که توسط گوگل پذیرفته یا پیشنهاد شده‌اند و سئو کلاه سیاه به معنی تکنیک‌هایی هستند که گوگل آنها را فریب‌آمیز و غیرقانونی می‌داند. وقتی شما سئو کلاه سفید انجام می‌دهید، سایت شما ممکن است با ارتقاء رتبه، افزایش ترافیک و موفقیت کلی پاداش بگیرد. اما وقتی شما سئو کلاه سیاه انجام می‌دهید، در نهایت توسط گوگل مجازات خواهید شد. صاحبان کسب و کار ( به ویژه آنهایی که خودشان کارهای سئوی سایت را انجام می‌دهند) باید بدانند که کدام تاکتیک‌ها در محدوده سئو کلاه سیاه و کلاه سفید قرار می‌گیرند. اگر تفاوت این روش‌ها را متوجه نباشید، در بهترین حالت ممکن است سرمایه خود را به هدر داده و در بدترین حالت بیزینس خود را با ضرر مواجه خواهید کرد. در این مقاله به مواردی اشاره می‌کنیم که باید در مورد این دو نوع تکنیک سئو بدانید.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید نوع خوب سئو است اما معنای دقیق آن چیست؟ سئو کلاه سفید اساساً به این معناست که تمامی طرف‌های درگیر این تاکتیک از آن سود می‌برند. اولویت شماره یک گوگل این است که کاربران وب یک تجربه عالی را در سایت شما داشته باشند. گوگل به دنبال این است که وقتی یک کاربر چیزی را در موتور جستجو سرچ می‌کند، نتایج مفید و مرتبط با خواسته خود را دریافت کند. اگر بتوانید گوگل را در رسیدن به این هدف یاری کنید، به گونه‌ای که به رشد بیزینس خود شما نیز منجر شود، به احتمال زیاد کار خود را به درستی انجام داده‌اید. با این وجود، گوگل در مورد استراتژی‌های سئو مورد قبول خود هرگز به روشنی اظهار نظر نکرده است. اما تکنیک‌های مشخصی هستند که مسلماً برای ارتقای رتبه سایت پیشنهاد می شوند و در چهارچوب قوانین گوگل قرار دارند. این تکنیک‌ها از این قرارند:

 • متا تگ‌های توصیفی و غنی از کلیدواژه
 • محتوای با کیفیت
 • لینک سازی و پست نویسی به صورت مهمان در سایتهای دیگر
 • بک لینک و لینک داخلی
 • طراحی سایت شفاف و ناوبری آسان

 

آشنایی با سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

 

با استفاده از این تکنیک‌ها، می‌توانید تجربه کاربری را ارتقا داده، اطلاعات عالی به بازدیدکننده‌ها ارائه دهید، قدرت دامنه خود را بالا ببرید و ربات‌های گوگل را متقاعد کنید که رتبه سایت و ترافیک کلی آن را ارتقا دهند. از همه بهتر اینکه شما این کار را به شیوه‌ای انجام می‌دهید که به دیگران نیز کمک می‌کنید. این جنبه اخلاقی سئو کلاه سفید است که اساس این تکنیک را تشکیل می‌دهد. درست است که مهمترین بخش سئو کلاه سفید ارائه محتوای مفید برای کاربران است اما این کافی نیست. اگر گوگل نتواند به راحتی به سایت شما دسترسی یابد و آن را مشاهده کند، در رتبه بندی خود با مشکلاتی مواجه خواهید شد. شما باید اطمینان حاصل کنید که سایت شما قابل ایندکس شدن است، گوگل می‌تواند سایت شما را به درستی کرال کند و نقشه سایت شما با تمامی صفحات مهم در دسترس است. می‌توانید با استفاده از robot.txt به گوگل نشان دهید که کدام صفحات را باید کرال کند. یک روش مفید این است که از کنسول سرچ گوگل استفاده کنید تا نقشه سایت خود را آپلود کرده و بررسی کنید که آیا گوگل با کرال کردن سایت شما مشکلی دارد یا خیر.

سئو کلاه سیاه چیست؟

اگر سئو کلاه سفید نماد افرادی است که سخت تلاش می‌کنند و از وجدان خود پیروی می‌کنند، سئو کلاه سیاه نمایانگر افراد متقلبی است که از هیچ کاری برای رسیدن به اهداف خود روی گردان نیستند. این بدان معنا نیست که تاکتیک‌های کلاه سیاه سئو لزوماً قوانین را زیر پا می‌گذارند (هرچند ممکن است شامل فعالیت‌های غیرقانونی مانند دزدی محتوا و حتی هک کردن باشد). اما این روش‌ها مسلماً برخلاف قوانین گوگل هستند که می‌تواند به منزله زیر پا گذاشتن قوانین اینترنت باشد. اگر سعی کنید که این قوانین را دور بزنید، سایت خود را در معرض خطر جریمه گوگل قرار می‌دهید و حتی ممکن است به طورکلی از صفحه نتایج گوگل حذف شوید.
مسلماً نواحی خاکستری نیز در این زمینه وجود دارند، که سئوکاران کلاه سفید به شدت از آنها دوری می‌کنند. یک نمونه از آن، بازنویسی کامل یک مقاله است که عملکرد خوبی داشته بدون اینکه هیچ نکته جدیدی به نسخه دوم اضافه شود. یک روش دیگر، لینک سازی 3 یا 4 طرفه است. یعنی سایت A به سایت B، سایت B به سایت C سایت C به سایت  Dلینک می‌دهند. اما رویکردهای کلاه سیاه سئو تقریباً مشخص هستند. این موارد شامل تاکتیک‌های زیر می‌شوند:

 • استفاده از کلیدواژه‌های زیاد یا غیرمرتبط
 • صفحات doorway یا web cloaking (یعنی HTML وبسایت برای کاربر و برای روبات‌های گوگل متفاوت هستند).  
 • محتوایی که به صورت خودکار تولید شده
 • محتوای اسپم یا مخرب یا محتوای تکراری
 • متن یا لینک مخفی
 • لینک‌های پولی
 • کمپین‌های سئوی منفی

شایان ذکر است که استفاده از این روش‌ها می‌تواند در ابتدای کار منجر به نتایج مثبت شود. ممکن است با دیدن این نتایج مثبت وسوسه شوید که به روش‌های کلاه سیاه خود ادامه دهید و متقاعد شوید که این روش‌ها تنها تاکتیک‌های قابل اجرا هستند. متأسفانه استفاده از این راه‌های میان بر می‌تواند فاجعه آمیز باشد. هر پیشرفتی که در ابتدا تصیب شما شود، در نهایت به پایان می رسد. همچنین ممکن است به دلیل سرپیچی از قوانین بهای سنگینی بپردازید. جریمه‌های گوگل به تنهایی بد هستند اما اگر از صفحه نتایج نیز حذف شوید، قادر به جذب هیچ مشتری یا ترافیکی از وب نخواهید بود. بنابراین بهترین کار این است که به طور کامل از روش‌های کلاه سیاه سئو دوری کنید مگر اینکه بخواهید آینده کسب و کار خود را به خطر بیندازید.

 

اجرای ایده های پولساز شما


حقیقت این است که سئو همواره در حال تغییر است. این طبیعت اینترنت است. روش‌هایی که ممکن است چند سال پیش موفق بوده باشند، اکنون می‌توانند غیرمؤثر و حتی غیرقانونی محسوب شوند. برای اینکه مطمئن شوید که در چهارچوب قوانین گوگل عمل می‌کنید بسیار اهمیت دارد که از قوانین به روز گوگل آشنایی داشته باشید و هربار که قوانین جدید منتشر می‌شوند از آنها باخبر شوید. اگر احساس می‌کنید که یک روش برخلاف اخلاقیات است، قبل از اینکه از آن استفاده کنید دوباره آن را بررسی نمایید. در این حالت، شما در رقابت باقی می‌مانید و افرادی که روش‌های غیراخلاقی را به کار می‌گیرند از گردونه رقابت حذف می‌شوند.