آموزش تحقیق کلمات کلیدی در سایت

آموزش تحقیق کلمات کلیدی در سایت

تحلیل کلیدواژه برای صفحه، سایت و لینک

در گذشته و طبق قوانین قدیمی سئو، تنها کاری که برای بهینه سازی کلیدواژه نیاز بود تکرار آن کلیدواژه در جاهای مختلف بود. اما در حال حاضر بر اساس تغییرات انجام گرفته در الگوریتم‌های گوگل، کلیدواژه‌ها باید در عنوان متن، محتوا و لینکها به کار رفته باشند. همچنین، گونه‌های مختلف کلیدواژه، در جاهای مختلف متن و به صورت مفرد و جمع نیز باید به کار رود. اما به جای اینکه در مورد کلیدواژه نگرانی داشته باشید، سعی کنید متن خود را تا آنجا که ممکن است به صورت طبیعی و روان بنویسید. سپس می‌توانید از ابزار تحلیل کلیدواژه استفاده کنید و کلیدواژه‌هایی پیدا کنید که می‌توانید به صورت طبیعی در متن و عناوین خود به کار ببرید. در مورد کلیدواژه‌های به کار رفته در لینکها، بهتر است گونه‌های مختلف کلیدواژه را در آنها به کار ببرید. تعداد کلیدواژه‌ها در لینکها بستگی به قدرت سایت دارد. سایت‌های بزرگ می‌توانند تعداد زیادی کلیدواژه یکسان را در لینکهای خود به کار ببرند اما سایتهای کوچک نمی‌توانند. اگر کلیدواژه‌های یکسانی را در لینکهای زیادی به کار ببرید، ممکن است فیلتر شوید. در مورد لینکها و بهینه سازی آنها نسخه ثابت و واحدی وجود ندارد اما نظر کلی کارشناسان سئو بر این است که یکی از بهترین کارها نوشتن متن لنگری خوب برای لینک است. اگر شما در یک بخش از سایت خود لینکهای زیادی دریافت کنید، خود به خود به پیشرفت بقیه بخش‌های سایت شما منجر می‌شود. پس گاهی اوقات بهتر است به جای اینکه ابتدا محتوا را ایجاد کنید و سپس به دنبال لینک دهی باشید، ابتدا به لینکهایی که در دسترس دارید فکر کنید و بر اساس آنها محتوا را تولید نمایید.

 

آموزش راه اندازی وب سایت

 

در هنگام جمع آوری داده، از چه کارهایی باید دوری کرد؟

وقتی از ابزارها و نرم‌افزارهای تحلیل کلیدواژه استفاده می‌کنید نباید انتظار داشته باشید که به شما نتایج دقیق و کامل ارائه دهند. به جای آن طیف‌های وسیع‌تر را در نظر بگیرید و از آنها انتظار کامل بودن نداشته باشید. بخش عظیمی از کلیدواژه‌ها کم سرچ می‌شوند و کمیاب هستند (بیش از 25 درصد). بسیاری از این کلیدواژه‌ها در نرم‌افزارهای تحقیق کلیدواژه وجود ندارند که تا حدودی به دلیل اندازه نمونه این ابزارها و تا حدودی هم به این دلیل است که موتورهای جستجو می‌خواهند تبلیغ کنندگان را وارد جنگهای پیشنهاد قیمت بر سر کلیدواژه‌های برتر کنند به جای اینکه کلیک‌های ارزانی بخرند که هیچ کس روی آنها رقابتی ندارد.

کلیدواژه Google Analytics

Google Analytics در گذشته، یکی از بهترین ابزارها برای تحلیل کلیدواژه بود اما اکنون این گونه نیست. گوگل دیگر اعلام نمی‌کند که کدام کلیدواژه‌ها ترافیک بیشتری را به سایتها هدایت می‌کنند. در حال حاضر، گوگل تمامی سرچ هایی که توسط کاربران در گوگل انجام می‌شود را رمزگذاری می‌کند. همچنین وقتی کاربری روی لینک پیشنهادی گوگل کلیک می‌کند و وارد سایت می‌شود، نمی‌توان تشخیص داد که با چه کلیدواژه‌ای به نتیجه مورد نظر رسیده است مگر در مورد تبلیغات. در سیستم جدید گوگل، داده‌های ارجاعی کاربر در دسترس نیستند. این یعنی صاحبان سایت نمی‌توانند تشخیص دهند سایت آنها چگونه در گوگل توسط کاربران یافت می‌شود. البته آنها هنوز می‌توانند تشخیص دهند که آیا بازدیدکنندگان سایت آنها از سرچ گوگل می‌آیند یا خیر. اما نمی‌توانند بفهمند که آن سرچ چه بوده است. اگر از Google Search Console استفاده کنید، می‌توانید به بعضی از این داده‌ها دسترسی داشته باشید.

 

آموزش تحقیق کلمات کلیدی در سایت

 

اما داده‌های این ابزار هم محدود بوده و کاملاً دقیق نیست. با این وجود، داده‌ها هنوز هم می‌توانند مفید واقع شوند و این روزها دسترسی به داده‌های بک لینک در کنسول گوگل اهمیتی حیاتی دارد. این یک نمونه دیگر از تلاش گوگل برای دشوارتر کردن کسب رتبه در لیست‌های ارگانیک است. در حال حاضر، مشاوران سئو برای بهینه سازی سایتها باید بر صفحه تمرکز داشته باشند و نه کلیدواژه. تعداد زیادی ابزارهای مستقل برای تحلیل کلیدواژه در دسترس هستند. تحلیل دقیق و درست کلیدواژه از اهمیت زیادی برخورداراست زیرا رساندن صفحه به رتبه های بالای گوگل در نهایت وابسته به متن و کلمات درون صفحه است.

تطابق دقیق کلیدواژه وتطابق تقریبی

این دو اصطلاح نمونه‌ای از مواردی هستند که باعث تغییر رتبه سایتها در گوگل شده‌اند و شما می توانید از آنها استفاده کنید تا رتبه خود را بالا ببرید. ترافیک و رتبه سایت به دلایل مختلفی دچار نوسان و تغییر می‌شوند. این دلایل می‌تواند بسیار واضح مانند ارتباط موضوعی یا غیرواضح مانند مکان و کیفیت سایت باشد. همچنین گوگل در مراکز داده‌های مختلف رتبه‌های مختلفی به سایت می‌دهد چون کلیدواژه‌های مختلفی در صفحه وجود دارند. مثلاً در مرکز داده‌های شماره یک رتبه شما 2 است و در مرکز داده‌های شماره دو، رتبه شما 100 است. یا حتی ممکن است امروز رتبه 1 باشید اما فردا نباشید. این امر چگونه رخ می‌دهد؟گوگل همواره در حال تغییر نحوه نمایش نتایج جستجو است. اما اگر صفحه شما با کیفیت است و دامنه قوی دارید و متن هم به اندازه کافی کلمه دارد، چگونه می‌توان هم مرتبط بود و هم غیر مرتبط؟ به ویژه اگر عبارتی که گوگل برای آن به شما رتبه نمی‌دهد، دقیقاً همانی است که موضوع صفحه در مورد آن است؟ به نظر می‌رسد که پاسخ در نتایج "تطابق دقیق" و "تطابق تقریبی" باشد که گوگل در برخی صفحات نتایج جستجو اعمال می‌کند.
یک نتیجه با تطابق تقریبی برای یک کلیدواژه زمانی رخ می‌دهد که عبارت کلیدی با تطابق کامل که سرچ شده است در صفحه وجود ندارد اما گوگل می‌داند که صفحه مورد نظر به احتمال صد در صد تطابق کامل با موضوع سرچ دارد. بنابراین، یک صفحه ممکن است ارتباط کامل با موضوع داشته باشد اما از آنجا که کلیدواژه سرچ شده توسط کاربر به صورت دقیق و با همان ترتیب کلمات در صفحه وجود ندارد، در یک یا چند صفحه نتایج صد در صد غیر مرتبط تشخیص داده می‌شود. ممکن است درک این موضوع دشوار باشد اما اگر گوگل این کار را انجام ندهد، سایت‌هایی که قدرت بالای دامنه دارند، حتی برای کلیدواژه‌های بیشتری می‌توانستند رتبه بگیرند.

 

طراحی سایت و کلمات کلیدی

 

افزایش رتبه گوگل با انتخاب کلیدواژه مناسب

در گذشته، گوگل به سایتها تعداد زیادی ترافیک long tail تطابق تقریبی ارسال می‌کرد اما اکنون این ترافیک کاهش یافته و هر روز هم کمتر می‌شود و به نظر می‌رسد روشی که ذکر کردیم دلیل آن باشد. ممکن است فکر کنید که گوگل ترافیک شما را کاهش می‌دهد اما واقعیت این است که این ترافیک در بین سایتهای مختلف تقسیم شده است. بنابراین این موضوع شخصی نیست و تعداد زیادی سایتهای رقیب وجود دارند که گوگل باید از بین آنها انتخاب کند. تمرکز گوگل بر کسب رضایت کاربران است و پیشنهاد دادن صفحه‌هایی با عبارات کلیدی که تطابق کامل با واژه سرچ شده دارند می‌تواند بهترین کار برای رسیدن به این هدف باشد. تنها راهی که برای مطمئن شدن از مفیدبودن کلیدواژه‌ها دارید این است که صفحاتی که در آن رتبه می‌گیرید را به صورت دستی چک کنید و ببینید چه کلیدواژه‌هایی در آن به کار برده‌اید. این کار را هم همیشه و به صورت منظم باید انجام دهید. بسیاری از افراد تنها کلیدواژه‌هایی را دنبال می‌کنند که قصد دارند برای آنها رتبه کسب کنند در صورتی که باید گونه‌های مختلف و طولانی‌تر واژه مورد نظر را تیز بررسی کنند چون شانس زیادی برای جذب مشتری در این موارد نهفته است. بنابراین تنها نوشتن متن خوب کافی نیست. تا زمانی که موتورهای جستجو نتایج را بر اساس کلیدواژه و لینک ارائه می‌دهند، و حتی اضافه کردن تنها یک کلمه کلیدی مهم به متن می‌تواند در افزایش رتبه سایت نقش زیادی داشته باشد، پس می‌توان با انجام این کارهای ساده، هر صفحه‌ای را بهینه سازی نمود. اما اینکه این شرایط همیشگی است یا خیر مشخص نیست.