جادوی machine learning در دنیای خلاق سئو

جادوی machine learning در دنیای خلاق سئو

machine learning

در طول چندین سال گذشته شاهد بوده‌ایم که گوگل و سایر موتورهای جستجو، از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای همچون یادگیری ماشین استفاده کرده‌اند تا نتایج جستجوی خود را به خواسته کاربر مرتبط‌تر سازند. الگوریتم RankBrain گوگل، نمونه‌ای برای یادگیریهای سئو محور است. Machine Learning نمونه‌ای از تکنولوژی هوش مصنوعی است که ماشین (سیستم کامپیوتری) این توانایی را پیدا می‌کند تا به طور اتوماتیک با استفاده از تجربیات به دست آمده موارد جدیدی را یاد بگیرد و طبق آنها سازگار شود، دیگر نیازی نیست که به طور صریح برای آن برنامه ریزی شود.

 

با 5 کلیک سایت خود را طراحی نمایید

 

Google RankBrain چیست؟

رنک برین، یک الگوریتم جدید موتور جستجو است که توسط گوگل در سال 2015 طراحی شده است. این الگوریتم از تجربیات به دست آمده یادگیری می‌کند و خودش را با آنها سازگار می‌سازد تا نتایج مرتبط‌تری را ارائه دهد. رنک برین از یادگیری ماشین استفاده می‌کند تا با استفاده از اطلاعات جستجو، تاریخچه و رفتار کاربران، مرتبط‌ترین نتایج را در مورد خواسته کاربر بیابد. بر طبق متخصصان این حوزه، الگوریتم جدید گوگل از فاکتورهایی از قبیل؛ موقعیت کاربر، کلمات کلیدی و ... استفاده می‌کند تا هدف اصلی جستجو مشخص شود و بتواند مرتبط‌ترین نتایج را نشان دهد.

رنک برین چه تأثیری بر سئو دارد؟

زمانی که گوگل، الگوریتم‌های جستجو را آپدیت کرد، متخصصان سئو در سراسر جهان متوجه شدند که آنها نیز باید استراتژی‌های بازاریابی خودشان را طبق آپدیت‌های گوگل به روز کنند. پس از آنکه گوگل، سیستم جستجو را که مبتنی بر یادگیری ماشین بود، ارائه کرد، همین اتفاق مجدداً تکرار شد و متخصصان سئو مجبور به آپدیت استراتژی‌های خود شدند. به منظور آنکه سایت بتواند در رتبه بندی موتور جستجو رقابتی بماند و جایگاه خود را حفظ کند، متخصصان و کارشناسان سئو باید خودشان را با رنک برین و سایر نوآوری‌های یادگیری پیشرفته، سازگار و هم جهت کنند. اگر شما جزء آن دسته از کارشناسان سئو هستید که هنوز هم از استراتژی‌های قدیمی استفاده می‌کنید اما منتظر هستید رتبه بالاتری را در موتور جستجو به دست آورید، لازم است به شما یادآوری شود که باید خودتان را با تکنولوژی و استراتژی‌های به روز تطابق دهید. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می‌توانید سئوی خود را تقویت کنید تا بتوانید با جستجوهایی که بر مبنای یادگیری‌های ماشین هستند، هماهنگ شوید.

سئو چگونه تحت تأثیر یادگیری ماشین قرار می‌گیرد؟

یک راه حل ساده برای گوگل رنک برین این است که سئوی خودتان را با نتایجی که بر مبنای جستجوی کاربر هستند، تطابق دهید. اما چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ این سئوالی است که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد؟ ولی در ابتدا لازم است با نحوه عملکرد رنک برین آشنایی داشته باشید. گوگل بر طبق آنالیزهایی که در طول این سال‌ها انجام داده، متوجه شده که  با هوشمندی بیشترِ کاربران و افزایش تعداد صفحات وب، تأثیر و کارآمدی الگوریتم‌های جستجو در طول زمان کاهش یافته است. بنابراین، با ارائه نرم افزارها و تکنولوژهای جدید سعی کرد نتایج جستجو را تا حد امکان مرتبط‌تر و مفیدتر کند. ارائه الگوریتم رنک برین، جدیدترین سرویس گوگل به این منظور می‌باشد.
رنک برین، از این جهت سرویسی متفاوت می‌باشد که از یادگیری ماشین برای حدس زدن کلمات یا عباراتی استفاده می‌کند که ممکن است به درخواست‌های ورودی کاربر مرتبط و نزدیک باشد و در گام بعدی متناسب با درخواست کاربر، نتایج را فیلتر خواهد کرد. به عبارت ساده و خلاصه می‌توان گفت؛ این سیستم تلاش می‌کند آنچه را که مقصود اصلی کاربر است به درستی آنالیز کند و یا با انجام یک جستجوی درست و ویژه بهترین نتایج را بیابد. سپس، نتایج به دست آمده را ثبت می‌کند و از آنها برای اصلاح نتایج آینده استفاده خواهد کرد. هدف اصلی از چنین الگوریتم‌ها و تکنولوژی‌هایی بهبود و ارتقاء تجربه کاربر و ارائه بهترین نتایج در کوتاهترین زمان ممکن است. اکنون که متوجه شدید سئوی مبتنی بر یادگیری ماشین چیست و چگونه می‌تواند بر رتبه بیزینس آنلاین شما اثر بگذارد، زمان آن است که استراتژی‌های بازاریابی خودتان را بر طبق آن هماهنگ کنید.

چگونه باید از سئوی مبتنی بر ماشین یادگیری استفاده کرد؟

نکته‌ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که نمی‌توان به سادگی و راحت در فضای رنک برین، رتبه‌ای را به دست آورد. باید این گونه تصور کنید که  الگوریتم جستجوی گوگل، دقیقاً شبیه به یک مغز طراحی شده است اما یک نکته انحرافی وجود دارد. ظاهراً رنک برین گوگل، تأثیر مثبتی بر وب سایت‌هایی دارد که محتواهای بسیار مرتبط برای کاربران هدف خود ارائه می‌دهند. بنابراین لازم است دقیقاً بدانید مخاطبان هدف شما چه افرادی هستند و محتوای سایت را بر طبق همان کاربران هدف، بهینه سازی کنید تا هنگام تقاضاهای جستجو، مرتبط سازی بیشتر صورت پذیرد. می‌توانید از چند راهکار که در ادامه به آنها اشاره می‌شود استفاده کنید:

 

دنیای خلاق سئو

 

بهینه سازی محتوای سایت بر طبق هدف جستجوی کاربر

- بهبود و تقویت Search Snippet
هنوز هم سرچ اسنیپت به عنوان یکی از فاکتورهای مهم سئو در الگوریتم یادگیری ماشین سئو شناخته می‌شود. از این فاکتور، برای تشخیص موضوع و تعیین میزان ارتباط صفحه استفاده می‌شود. سرچ اسنیپت شامل؛ عنوان، URL، توضیحات متا (متا دیسکریپشن) صفحه وب می‌شود که معمولاً در هنگام درخواست جستجوهای مرتبط، در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند. متا دیسکریپشن باید کاملاً دقیق و مرتبط باشد، به آسانی فهمیده شود و به سادگی ایده مشخصی در مورد صفحه به کاربر و موتور جستجو ارائه دهد. در خصوص جدیدترین الگوریتم رنک برین، مهم آن است که سرچ اسنیپت باید به تقاضاهای بالقوه یک کاربر پاسخ دهد. به همین دلیل است که صفحات سؤال محور توانسته‌اند در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری را به دست بیاورند. علاوه بر تقویت اسنیپت ها و مرتبط ساختن آنها به تقاضای کاربر، لازم است روی  بهینه سازی محتوا نیز کار کنید، محتوایی که بر اساس اسنیپت ها شکل گرفته شده باشد و اطلاعات بیشتر و مرتبط‌تری به موضوع را برای کاربر فراهم نماید. به طور مثال، اگر کاربری این عبارت را جستجو کند؛ « چگونه می‌توان به طور آنلاین فیلم مشاهده کرد» به احتمال زیاد او به دنبال وبسایتی است که به او نشان دهد کجا و یا چگونه باید به طور آنلاین فیلم مشاهده کند. اگر وبسایت شما این قابلیت را دارد که نیاز کابر را مرتفع سازد، اطمینان حاصل کنید که در اسنیپت، این موضوع را به درستی ارائه داده باشید.
- روی کلمات کلیدی هدف، تمرکز داشته باشید
یافتن و استفاده از کلمات هدف، صرفاً به ابزار گوگل ادوردز مرتبط نمی‌شود. در عین استفاده از این نرم افزار باید یاد بگیرید نتایج جستجو را آنالیز کنید و کلمات کلیدی مرتبط را از این طریق بیابید. به طور مثال، اگر یکی از رقبای شما با استفاده از یک کلمه کلیدی یا عبارت توانسته است ترافیک بالایی را به دست بیاورد، در صورتی که این کلمه یا عبارت به بیزینس شما هم مربوط است، در نتیجه شما نیز باید روی این کلمه کلیدی تمرکزداشته باشید. همزمان با بهینه سازی یادگیری ماشین، باید استراتژی‌های کلمات کلیدی خود را ارزیابی مجدد داشته باشید تا مطمئن شوید آیا کلمات کلیدی هدف به محتوای صفحه سایت یا پست‌های شما ارتباط نزدیکی دارند یا خیر. همچنین باید بر کلمات یا عباراتی تمرکز داشته باشید که ارتباط یا همسانی نزدیکی به سایر کلمات اصلی شما داشته باشند.  از کلمات کلیدی در دیسکریپشن متا، تگ Alt تصویر و سایر بخش‌های محتوا به روشی که مورد توجه کاربر قرار بگیرد و درک درستی از آن داشته باشد، استفاده کنید. در صورتی‌که محتوای شما به تمام نیازهای بالقوه کاربر پاسخ دهد به طور اتوماتیک رتبه بالاتری را به دست خواهید آورد.
- استفاده از محتوای مرتبط در صفحه سایت
- محتوای صفحه، همچنان یکی از مهم‌ترین عوامل است تا موتورهای جستجو بتوانند ارزش و اعتبار صفحه را مشخص کنند. علاوه بر نوشتن و تولید محتوایی که شفاف، آگاهی بخش، مفید، بر پایه نیازهای کاربر، قابل خواندن و درک آسان باشد باید به واسطه تولید محتوا به سئوالات احتمالی کاربر نیز پاسخ دهید. به چند نکته در این خصوص توجه کنید:
- تولید محتوای صورت گرفته باید دقیقاً مرتبط و مفید برای کابر هدف باشد.
- از زبانی ساده برای خلق محتوا استفاده کنید و تلاش کنید برای ارائه محتوا مکالمه‌ای قابل فهم داشته باشید.
- محتوای سایت را به گونه‌ای بهینه سازی کنید که برای انسان قابل درک باشد نه برای ماشین.
- اطمینان حاصل کنید کلمات کلیدی مورد استفاده شما منسجم و معنادار باشند.
- سعی کنید در تولید محتوا به سئوالات احتمالی کاربر پاسخ لازم و کافی را بدهید.
- این تصور را برای خود ایجاد کنید که امکان دارد کاربر چگونه بیزینس شما را مورد جستجو قرار دهد، سپس تلاش کنید در تولید محتوایی که برای صفحه خودتان انجام می‌دهید بتوانید این نیاز را مورد توجه قرار دهید.
- برای تولید محتوایی که انجام داده‌اید عنوان مناسبی را بیابید.
- تحقیق و بررسی کنید در چه صورت می‌توانید نتایج بهتری را به دست بیاورید.
- در مورد صنعت و رقبای حوزه خود تحقیقات لازم را داشته باشید تا متوجه شوید چه مواردی برای آنها به درستی عمل کرده و آیا گوگل توانسته این موارد را تشخیص دهید. در صورتی که به پاسخ‌های مثبتی دست یافتید تلاش کنید از استراتژی‌های آنها در وبسایت خود پیروی کنید و به نتایج بهتری برسید. به طور مثال، می‌توانید از ساختار طراحی وبسایتی که توانسته رتبه خوبی را در گوگل به دست آورده است، پیروی داشته باشید. شاید این ساختار موجب شود سایت شما بیشتر مورد توجه کاربر هدف و موتورهای جستجو قرار گیرد. همچنین نگاهی به اسنیپت‌ها، نوع کلمات کلیدی و URl های سایت‌هایی داشته باشید که حائز رتبه‌های بالا هستند، چه چیزی موجب شده است ارتباط بیشتری را ایجاد و کاربران بیشتری را جذب نمایند. تنها در صورتی که استراتژی‌های آنها با سایت و بیزینس شما مرتبط باشد از آنها استفاده نمایید.
- به طور مرتب وبسایت خودتان را آپدیت نمایید
در صورتی که به طور مرتب، سایت و محتوای آن را آپدیت نکنید، به تدریج منسوخ خواهد شد و دیگر برای کاربران استفاده‌ای نخواهد داشت. مطمئناً گوگل سایتی را که برای کاربر هیچ استفاده‌ای نداشته باشد، ارتقاء رتبه نمی‌دهد. بنابراین لازم است در فواصل زمانی مناسب و به طور مرتب سایت خودتان را آپدیت کنید و تنها از محتوای جدید و مرتبط برای خوانندگان امروزی استفاده نمایید. آپدیت وبسایت، تنها به روز رسانی محتوا را شامل نمی‌شود بلکه مواردی از قبیل تغییر در طراحی و ساختار (البته در صورتی که نیاز باشد) اضافه کردن اینفوگرافیک و به روز رسانی تصاویر را دربرخواهد گرفت. در صورتی که یک وبسایت تجاری دارید که تا به حال هیچ آپدیتی در مورد آن انجام نداده‌اید، اضافه کردن بخشی از یک بلاگ اختصاصی که محتوای جدیدی را برای بازدیدکنندگان سایت ارائه می‌کند می‌تواند ایده خوبی باشد.

 

با چند کلیک ساده صاحب سایت شوید

 

بهینه سازی سایت با اجرای قوانین جدید سئو

همانطور که می دانید، تغییر یک امر لازم است و این قاعده در فضای آنلاین نیز مستثنی نمی‌شود، فضایی که همه چیز به سرعت دچار تغییرات می‌شوند. در صورتی که در بلند مدت، تغییرات لازم را برای سایت خودتان لحاظ نکنید یا استراتژی‌های سئو را با قوانین جدید تطابق ندهید، شخص دیگری با یک سایت و سئوی بهتر گوی رقابت در حوزه رتبه جستجو را از شما خواهد گرفت. هرگز تصور نکنید رنک برین گوگل یک الگوریتم جستجو و مبتنی بر ترجیحات ماشینی است. بالعکس، این الگوریتم به گونه‌ای طراحی شده است تا محتوایی که مورد توجه و خواسته کاربر است را مورد توجه و ارتقاء رتبه قرار دهد. تنها هدف اصلی الگوریتم رنک برین گوگل که بر یادگیری ماشین مبتنی است، ارائه تجربه بی عیب و نقص کاربر در حیطه نتایج جستجوی کاربردی است. یادگیری ماشین، صرفاً به روز رسانی دیگری از جانب گوگل می‌باشد تا نتایج جستجو را بهبود دهد. اکنون زمان است که شما نیز بیزینس و کمپین سئوی خودتان را با هدف دستیابی به نتایج بهتر آپدیت و به روز رسانی کنید.