تاثیر ایمیل مارکتینگ در سئو

تاثیر ایمیل مارکتینگ در سئو

مزایای بازاریابی ایمیلی چیست؟

برخلاف رسانه‌های مکتوب سنتی، مزایای بازاریابی ایمیلی آشکار هستند. با استفاده از بازاریابی ایمیلی می‌توانید به طور خودکار مشاهده کنید که چه کسی خبرنامه شما را دریافت کرده است، چه کسی روی آن کلیک کرده و چه کسی با کمپین بازاریابی ایمیلی شما در تعامل است.

 

هم اکنون صاحب وبسایت شوید

 

تلفیق سئو و بازاریابی ایمیلی

گاهی اوقات ارتباط بین برخی جنبه‌های کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ واضح نیست. یکی ازاین موارد رابطه بین سئو و ایمیل مارکتینگ است. اما این نشان نمی‌دهد که این رابطه وجود ندارد. در دنیای امروزی که همه چیز به هم مرتبط و وابسته است، هیچ کدام از کانال‌های بازاریابی دیجیتال نباید از هم جدا باشند. همه این کانال‌ها به هم مرتبط هستند. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برند شما را تقویت کند و طراحی وبسایت نیز می‌تواند بر تجربه کاربران اثر بگذارد. در این مقاله قصد داریم نکاتی را بیان کنیم که به کسب و کارهای آنلاین امکان می‌دهد سئو و استراتژی بازاریابی ایمیلی خود را با هم تلفیق کنند.

کلیدواژه‌های مناسب انتخاب کنید

کلیدواژه‌ها هنوز هم عنصر اصلی استراتژی‌های سئو هستند. اگر در مورد کلیدواژه‌ها به درستی تحقیق کنید، می‌توانید اطلاعات ارزشمندی در مورد آنچه که مخاطبان هدف شما به دنبال آن هستند دریافت کنید و اینکه انتظار دارند چه نوع نتایجی را دریافت کنند. با درک قصد کاربران از سرچ می‌توانید کلیدواژه‌های بهتری بنویسید و در صفحه نتایج گوگل، رتبه بالاتری کسب کنید. اما پر کردن محتوای خود با چند کلیدواژه به رتبه بهتر شما منجر نمی‌شود بلکه باید کلیدواژه‌ها را به صورت طبیعی در متن خود جای دهید تا هم کاربرپسند و هم موتور جستجوپسند باشد. این قانون طلایی سئو برای نوشتن متن ایمیل هم صادق است. کلیدواژه‌هایی که در عنوان ایمیل یا متن آن وارد می‌کنید باید به طور استراتژیک انتخاب شوند تا بتوانید یک قالب درک پذیر و آسان را خلق کنید. یکی از شایع‌ترین اشتباهات در میان بازاریابان این است که زمان بهینه سازی محتوا یا متن ایمیل از کلیدواژه‌های طولانی استفاده نمی‌کنند. بله درست است که این کلیدواژه‌ها حجم سرچ کمتری دارند اما توصیفی‌تر و هدفمندتر هستند. به عنوان مثال، فردی که عبارت «کتاب‌های علمی تخیلی» را سرچ می‌کند هنوز در مرحله سرچ قرار دارد. اما فردی که «کتاب‌های علمی تخیلی برای نوجوانان در ایران» را سرچ می‌کند، قبلاً مرحله سرچ را انجام داده و اکنون می‌داند که دقیقاً به دنبال چیست. انتخاب کلیدواژه‌های مناسب توجه کاربران را جلب می‌کند، آن‌ها را تشویق می‌کند که ایمیل شما را باز کنند و آنها را تشویق به خرید می‌نماید.

تجربه کاربری شخصی ارائه دهید

ما اکنون در عصر شخصی سازی زندگی می‌کنیم. مشتریان از برندها انتظار دارند که محتوا و محصولات خود را طبق نیازهای آنها ارائه دهند. آن‌ها تمایل دارند که داده‌های شخصی خود را دراختیار برندها قرار دهند تا بر اساس آن، محصولات مناسب خود را دریافت نمایند. همین مسأله در مورد کاربران ایمیل هم صادق است. در یک تحقیق از کاربران سؤال شده که از برندها انتظار دارند چه نوع ایمیل‌هایی را برای آنها ارسال کنند و تقریباً 40 درصد آنها اعلام کردند که انتظار ایمیل‌های مرتبط با نیازهای خود را دارند. با توجه به این موارد، جای تعجب نیست که سال 2019 تجربه کاربری شخصی سازی شده باشد. تقسیم بندی لیست ایمیل خود و ارائه محتوایی که مناسب کاربران باشد نه تنها نرخ باز شدن ایمیل و CTR را افزایش می‌دهد بلکه باعث ارتقای سئو نیز خواهد شد. بیشتر برندهای معروف برای ارسال ایمیل، کاربران خود را دسته بندی می‌کنند. به عنوان مثال، آدیداس مخاطبین خود را بر اساس جنسیت دسته بندی می‌کند و اوبر بر اساس محل زندگی کاربران. به این طریق، آن‌ها ارتباط مشتریان با برند خود و ترافیک سایت را افزایش داده و در نهایت فروش خود را تقویت می‌کنند.

 

تاثیر ایمیل مارکتینگ در سئو

 

فعالیت کاربران را افزایش دهید

یکی از بهترین راه‌هایی که باید برای افزایش رتبه سایت خود انجام دهید این است که میزان فعالیت کاربران در سایت خود را افزایش دهید. باید به این فکر کنید که چطور می‌توانید تجربه کاربری را افزایش دهید. یکی از این روش‌ها استفاده از ایمیل است. با اینکه ایمیل تأثیر مستقیم در رتبه شما در صفحه نتایج جستجو ندارد اما می‌تواند منجر به CTA قوی و فعالیت بیشتر کاربران شود. در ابتدا، در ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنید، آیکون‌های مربوط به رسانه‌های اجتماعی را قرار دهید تا تشویق شوند شما را در این پلتفرم‌ها دنبال نمایند. درست است شبکه‌های اجتماعی معیارهای افزایش رتبه سایت نیستند اما می‌توانند به دیده شدن برند شما کمک کنند، فرصت‌های بیشتری برای لینک سازی پیدا کنید، منشن های مثبت برند شما افزایش یابد و شراکت‌های ارزشمند ایجاد کنید. پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ شده‌اند عملکرد بسیار بهتری نسبت به بقیه دارند. ایمیل نیز می‌تواند فعالیت مشتریان در سایت را افزایش دهد. به عنوان مثال، با تبلیغ آخرین پست سایت خود، می‌توانید از کاربران بخواهید که نظر خود را زیر پست اعلام کنند.

برای دریافت بک لینک‌های با کیفیت، محتوای فوق العاده تولید کنید

بک لینک‌ها هنوز هم یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی سایتها است. لینک‌ها علاوه بر افزایش رتبه سایت، می‌توانند حضور شما در عرصه آنلاین را تقویت کرده و به شما کمک می‌کند موقعیت خود را به عنوان یک برند معتبر تثبیت کنید. اما گرفتن لینک از یک سایت معتبر کار آسانی نیست. به یاد داشته باشید که این سایتها هر روز تعداد زیادی درخواست لینک دریافت می‌کنند. بنابراین برای اینکه از بقیه متمایز باشید و آنها را تشویق به پذیرفتن خود نمایید، محتوای شما باید اثرگذار باشد. برای نوشتن محتوای تأثیرگذار باید در ابتدا محتوای خوب را در اینترنت جستجو کنید و سپس تلاش کنید که از آنها بهتر بنویسید و با افراد مناسب تماس بگیرید تا این شاهکار خود را به آنها نشان دهید. سپس باید سایت‌هایی را پیدا کنید که به محتوای شما علاقمند باشند و با آنها تماس برقرار کنید.

از تگ کانونیکال استفاده کنید

بازاریابانی که کمپین‌های بازاریابی را مدیریت می‌کنند، همیشه نسخه‌های قبلی وبسایت را آرشیو می‌کنند. به عبارت ساده، اگر ایمیل‌های خود را آرشیو کنید، گوگل می‌تواند آنها را crawl کند. سپس باید به گوگل نشان دهید که این مطلب، نسخه‌ای از یک صفحه است. در اینجا است که تگ‌های canonical به کار می‌آیند. با استفاده از تگ کانونیکال روی URLها، به کرالرهای گوگل می گویید که وقتی چندین صفحه با محتوای مشابه را مشاهده می‌کنند، کدام URLها را باید ایندکس کنند. به این طریق، شما نیز از مجازات گوگل به دلیل داشتن مطالب تکراری دوری خواهید نمود. از همه مهمتر، به این طریق اطمینان حاصل می‌کنید که مطالب اصلی و آرشیوی با هم اشتباه گرفته نمی‌شوند.

 

تجربه شیرین طراحی اختصاصی سایت


موارد بالا یک نکته مهم را نشان می‌دهند. حتی اگر سئو و بازاریابی ایمیلی رابطه مستقیمی با هم نداشته باشند، اما رابطه نزدیکی با هم دارند. سئو به شما کمک می‌کند تا کابران خود را افزایش داده، آن‌ها را دسته بندی کنید و کمپین‌های ایمیلی خود را با استفاده از کلیدواژه‌های مناسب بهینه سازی نمایید. بازاریابی ایمیلی نیز از سوی دیگر به شما کمک می‌کند شهرت برند خود را افزایش دهید، محتوای استثنایی خلق کنید که کاربر را جذب کند و لینک‌های با کیفیت از منابع معتبر دریافت نمایید. نوشتن ایمیلی که مخاطبان را جذب نماید کار ساده‌ای نیست. برای این کار باید تقاضای مشتریان را بدانید و با روندهای روز صنعت خود باخبر باشید. بر اساس داده‌هایی که جمع آوری می‌کنید می‌توانید یک متن باارزش و آموزنده بنویسید که مشکلات کاربران شما را حل کرده و نکات مفیدی را در اختیار آنها قرار می‌دهد.