مزایا و معایب SEM

مزایا و معایب SEM

تبلیغات موتور جستجو یا SEM

بسیاری از افراد و بیزینس‌هایی که به دنبال اطلاعات یا پیشنهاد قبل از خرید یک کالا یا خدمات هستند، از موتورهای جستجو برای سرچ محصول استفاده می‌کنند. به لطف وجود تبلیغات موتور جستجو، شما می‌توانید به مصرف کننده نشان دهید که کالا یا خدماتی برای ارائه دارید که با هدف برآورده کردن نیازهای آنها یا حل مشکلاتشان ایجاد شده‌اند. بازاریابی موتور جستجو می‌تواند یک استراتژی بازاریابی مناسب باشد در صورتی که آن را به صورت راهبردی انجام دهید. به این معنا که از مزایا و معایب تبلیغات موتور جستجو آگاه باشید و با دانستن نقاط ضعف و قوت SEM، استراتژی‌های بازاریابی خود را در راستای اهداف شرکت خود تنظیم کنید.

 

به سرعت صاحب وبسایت شوید

 

مزایای SEM چیست؟

در ابتدا به مزایای این نوع بازاریابی می‌پردازیم. همانطور که می‌لدانید در این روش، تبلیغات شما در صفحه نتایج موتور جستجو ظاهر می‌شود به همین دلیل است که به آن تبلیغات موتور جستجو می گویند.

1- تبلیغات پولی موتور جستجو هدفمند هستند

هدفگذاری یا تارگتینگ در جستجوی پولی به شیوه طراحی استراتژی SEM شما برمی‌گردد تا شانس آگهی خود را برای ظاهر شدن در معرض دید مخاطبان درست افزایش دهید. از آنجا که SEM مبتنی بر کلمات کلیدی است، روش‌های زیادی برای شخصی سازی کمپین وجود دارد. در واقع، پلتفرم‌هایی که به شما اجازه استفاده از تبلیغات پولی می‌دهند دارای تنظیمات زیادی در مورد هدفگذاری هستند که به شما اجازه می‌دهند تنظیم کنید که مخاطبان چطور و چه زمانی تبلیغات شما را مشاهده کنند. از آنجا که پلتفرم‌های مختلف سیاست‌های متفاوتی در مورد تبلیغات جستجو دارند، شما باید بدانید کدامیک از این ابزارهای هدفگذاری می‌توانند به شما بیشتر کمک کنند تا توجه و علاقه مخاطبان را جلب کنید. به عنوان مثال می‌توانید افرادی که قبلاً از سایت شما بازدید کرده‌اند یا محتوای شما را به اشتراک گذاشته‌اند اما از شما خرید نکرده‌اند را دوباره هدف قرار دهید. یا اینکه افرادی که قبلاً از شما خرید کرده‌اند را با یک محصول جدید و مرتبط، دوباره هدف قرار دهید.

 

مزایا و معایب SEM

 

2- با استفاه از SEM، نتایج سریع می‌گیرید

وقتی مشتریان یک عبارت را در موتور جستجو تایپ می‌کنند، اولین نتایجی که مشاهده می‌کنند تبلیغات پولی هستند. این نکته می‌تواند یک مزیت بسیار بزرگ برای کسب و کار شما باشد چون شما را در مرکز توجه مشتری قرار می‌دهد که بهترین کاربرد را برای آگاهی از برند دارد. به علاوه، بودن در صفحه اول نتایج جستجو به این معنی است که نرخ تبدیل شما بالاتر می‌رود چون بسیاری از کاربران پس از صفحه اول به صفحه دوم مراجعه نمی‌کنند. حتی اگر کاربران روی سایت شما کلیک نکنند، بودن در صفحه اول نتایج برای شما مزیت بزرگی است چون به شما کمک می‌کند حضور خود در فضای آنلاین را تقویت کنید. با این کار شما در معرض دید کاربرانی قرار می‌گیرید که به طور فعال در جستجوی خرید محصول هستند.

3- تبلیغات پولی منجر به افزایش ترافیک وبسایت می‌شود

اغلب مواقع مردم کارایی SEM را با متضاد آن یعنی سرچ ارگانیک مرتبط می‌دانند. هرچند تبلیغات پولی و بهینه سازی موتور جستجو (سئو) مکمل یکدیگر هستند، اما اگر شما یک استارت‌آپ باشید که می‌خواهید برای سایت خود یک شهرت آنلاین ایجاد کنید، قضیه متفاوت است. بین این دو روش بازاریابی، تبلیغات پولی شما را بسیار راحت‌تر به صفحه اول می‌رساند. بنابراین اگر سایت شما هنوز برای کلمات کلیدی مورد نظرتان رتبه نگرفته است، در صورتی که از SEM استفاده کنید سریعتر و بهتر نتیجه می‌گیرید.

 

مزایا و معایب SEM

 

4- جستجوی پولی رصد نرخ تبدیل و تحلیل داده‌ها را ممکن می‌سازد

نظارت بر کمپین‌ها یک نیاز اساسی برای موفقیت بازاریابی است. با سرچ پولی شما می توانید به داده‌های تحلیلی در مورد مشتریان بالقوه خود دسترسی داشته باشید، مانند اطلاعات جغرافیایی، دستگاهی که با آن به اینترنت وصل شده‌اند، و صفحاتی از سایت شما که از آنها بازدید کرده‌اند. این نوع اطلاعات می‌توانند به شما کمک کنند تعیین کنید آیا تبلیغات شما بازدیدکننده‌های کافی جذب کرده‌اند یا خیر. وقتی بدانید عملکرد کمپین‌های شما چگونه بوده است، می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا کیفیت تبلیغات خود را بالا ببرید.

5- کنترل بیشتر بر بودجه بازاریابی

شما به عنوان یک متخصص تبلیغات، باید اطمینان حاصل کنید که بودجه تبلیغات خود را به خوبی خرج می‌کنید. خبر خوب این است که می‌توانید کمپین‌های تبیغاتی پولی خود را بر اساس میزان بودجه خود تنظیم کنید. به طور کلی هیچ حداقل بودجه‌ای برای SEM وجود ندارد و کاملاً به خود شما بستگی دارد که روزانه و ماهانه چه میزان بودجه را به این کار اختصاص دهید. مسلماً اگر شما یک کسب و کار محلی دارید، بهتر است که تنها بر منطقه جغرافیایی خود تمرکز کنید و تعداد کلمات کلیدی محدودی را انتخاب کنید.

 

مزایا و معایب SEM

 

معایب  SEM چیست؟

اما مانند هر موضوع دیگری، تبلیغات پولی نیز علاوه بر مزایای متعدد، معایبی دارد که بسته به اهداف بیزینس خود باید آنها را در نظر بگیرید.

1- تبلیغات جستجو غیربصری هستند

برای مشتریان امروزی، محتوای تصویری بسیار جذاب است. متأسفانه تبلیغات موتور جستجو چون مبتنی بر متن هستند عناصر بصری لازم برای جذب مشتری را ندارند. این موضوع زمانی از اهمیت بالایی برخوردار است که شما در حوزه‌ای فعالیت می‌کنید که ارائه محصولات بصری برای رسیدن به نرخ کلیک بالاتر اهمیت دارد.

2- تبلیغات جستجو قابلیت وایرال شدن ندارند

برخلاف تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، که به اشتراک‌گذاری محتوا باعث رشد آنها می‌شود، تبلیغات پولی برای شرکتهایی که می‌خواهند نام برند خود را از بازار هدف خود فراتر ببرند ارزش چندانی ندارد. کاربران نمی‌توانند این آگهی‌ها را در پلتفرم‌های آنلاین دیگر به اشتراک بگذارند. این بدان معناست که نمی‌توانید به قدرت مخاطب در انتشار شهرت برند خود تکیه کنید.

 

در زمان و هزینه صرفه جویی نمایید

 

3- تبلیغات پولی نیاز به هزینه دارند

در SEM، هر بار که کاربر روی آگهی شما کلیک می کند، شما باید هزینه آن را پرداخت کنید. قیمت‌ها نیز بسته به رقابت در حوزه شما و الگوریتم‌هایی که موتور جستجو دارد متفاوت هستند. بنابراین باید برای این نوع تبلیغات نیز بودجه جداگانه در نظر بگیرید.
تبلیغات موتور جستجو مزایای بسیار زیادی دارند که مهمترین آن جلب توجه جستجوکنندگان فعال و قرار دادن نام سایت شما در صفحه اول نتایج جستجو است. با این وجود، این نوع تبلیغات محدودیت‌های خاص خود را دارد که قیمت و جذابیت برای مشتری از مهمترین آنها هستند. دانستن مزایا و معایب این روش می‌تواند به شما کمک کند با آگاهی بیشتری تصمیمات خود را در حوزه بازاریابی اتخاذ کنید.