روش های هوشمندانه برای شروع بازاریابی دیجیتال

روش های هوشمندانه برای شروع بازاریابی دیجیتال

چرا بازاریابی دیجیتال اهمیت دارد؟

در حال حاضر، دیجیتال مارکتینگ یکی ازحوزه هایی است که به سرعت در حال رشد و گسترش است. شرکت‌ها و مؤسساتی که تمایل دارند مشتری و مخاطبان جدیدی را به سمت خودشان جذب کنند باید از تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال استفاده نمایند. دیجیتال مارکتینگ موارد زیادی از رسانه‌های اجتماعی گرفته تا قرار دادن تبلیغات آنلاین در گوگل و فیسبوک را دربرمی گیرد. به علاوه بازاریابان دیجیتال باید روش تعبیر نتایج به دست آمده و درک رفتار مشتری را بدانند. از آنجا که این حوزه موضوعات بسیار زیادی را در خود جای می‌دهد، لازم است افراد جوانی که قصد ورود به این حوزه را دارند اطلاعاتی بیش از موارد پایه در این رابطه داشته باشند.

 

در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید

 

1. یکی از اصول بازاریابی دیجیتال استفاده از نرم افزار رسانه‌های اجتماعی است

از آنجا که بازاریابی دیجیتال به طور گسترده از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کند، لازم است که پیش از ورود به این حوزه با پلتفرم‌ها و نرم افزارهای مختلف آشنایی داشته باشید. تجربه کار با رسانه‌های اجتماعی مهم و اصلی از قبیل؛ فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام، یوتیوب و اسنپ چت نیز لازم به نظر می‌رسد. فردی که می‌خواهد وارد حوزه بازاریابی دیجیتال شود باید در همه این پلتفرم‌ها پروفایل داشته باشد، البته پروفایلی که برای همه مخاطبان قابل رؤیت باشد. به علاوه باید بداند که نحوه عملکرد هشتگ‌ها چگونه است.

2. معیارها را به درستی انتخاب کنید تا بازاریابی دیجیتال موفقی داشته باشید

وجود معیارها، نکته مهم و حیاتی در جهان بازاریابی دیجیتال به شمار می‌روند. با این وجود لازم است کمپین‌هایی را که راه اندازی می‌کنید به درستی رصد کنید تا موجه شوید عملکرد خوبی دارند یا نه. این معیارها شامل موارد متعددی از قبیل؛ تعداد افرادی که فرمی را در وبسایت شما کامل کرده‌اند یا تعداد دنبال کنندگان یک برند در رسانه‌های اجتماعی می‌شود. این معیارها را می‌توان به زیرمجموعه‌هایی نیز تقسیم کرد. ازجمله؛ جنسیت، موقعیت مکانی، سن و سال و ... . بازاریابان دیجیتال نه تنها باید بدانند که کجا و در چه مواردی باید از این معیارها استفاده کنند بلکه چگونگی استفاده از آنها را نیز باید بدانند.

3. آموزش‌های مرتبط با بازاریابی دیجیتال را مورد توجه قرار دهید

گرچه برنامه‌های آموزشی بسیاری برای بازاریابی دیجیتال وجود دارد اما برخی از این برنامه‌ها رویکرد جامع‌تری نسبت به این حوزه دارند. افرادی که قصد دارند وارد حوزه بازاریابی دیجیتال شوند لازم است در این زمینه آموزش و مدرکهای مرتبط داشته باشند.

4. موفقیت بیشتر در بازاریابی دیجیتال با توجه به موارد جدید و به روز

هرگاه صحبت از بازاریابی دیجیتال می‌شود، تغییراتی در برخی موارد و گزینه‌های مورد استفاده بازاریابان به وجود می آید اما مواردی نیز ثابت و مشابه می‌مانند. به طور مثال، گوگل ادوردز یکی از مواردی است که در طول سالیان مورد توجه باقی مانده و جایگاه خود راحفظ کرده است. به احتمال زیاد در آینده نیز این موقعیت را حفظ خواهد کرد. اما موارد دیگری از قبیل اولویت و افزایش ویدئو نسبت به عکس و به روز رسانی محتواهای ساده، دائماً در حال تغییر هستند. استراتژی بازاریابی دیجیتال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بازاریابان دیجیتال باید از آنها استفاده درستی داشته باشند تا بتوانند به مشتریان بالقوه و احتمالی دسترسی پیدا کنند. هر چه آپدیت‌های بیشتری انجام گیرد، بازاریابی آنها نتیجه بهتری خواهد داشت. یک کمپانی برای موفق شدن باید مدرن به نظر برسد، از این رو استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و به کارگیری اصول بازاریابی آسان‌ترین راه برای ابراز این مسئله است.

 

بازاریابی دیجیتال

 

5. بازاریابان دیجیتال باید اطلاعات درستی درمورد سئو داشته باشند

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو بخش مهم و اساسی بازاریابی دیجیتال است. این بخش، اهمیتی فراتر از رسانه‌های اجتماعی دارد و به بررسی دنیای محتواهای آنلاین می‌پردازد. گرچه ممکن است بازاریابان دیجیتال خودشان به خلق و ایجاد محتوا نپردازند (با وجود اینکه مهارت‌های نوشتاری لازمه تولید محتوا است اما این مسئله تا حد زیادی به رویکرد شرکت بستگی دارد) اما باید اطلاع دقیقی از نحوه عملکرد سئو و پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی برای استفاده در تولید محتوا داشته باشند. به علاوه، آگاهی از سایر اشکال و انواع سئو از جمله؛ سئوی خارجی و فنی نیز به همان اندازه اهمیت خواهد داشت.

6. برخورداری از مهارت‌های نوشتاری لازمه موفقیت بازاریابی دیجیتال است

مفهوم بازاریابی دیجیتال فراتر از پرداختن به رسانه‌های اجتماعی است. درست است که توانایی تولید ویدئو و ادیت عکس، مؤثر و کمک کننده است اما افراد فعال در این حوزه باید از مهارت نوشتاری خوبی برخوردار باشند. حتی اگر صرفاً عادت داشته باشند که در مورد خواسته و نیازهایشان مطلب بنویسند، مثلاً بخواهند در مورد جدیدترین کلمات کلیدی برای پست یک وبلاگ توضیح بدهند یا یادداشت‌های بین سازمانی را تایپ کنند و طبق معیارهای موجود حضور موفقی داشته باشند باید بتوانند به طور مؤثر و کارآمد مطالب خود را عنوان کنند. بهره مندی از مهارت نوشتاری یک اجبار و لازمه حیاتی در این زمینه است. در صورتی که فردی قادر به نوشتن یک پاراگراف نباشد به سختی می‌تواند وارد حوزه بازاریابی شود.

7. بازاریاب‌های دیجیتال باید در حوزه مورد نظر تجربه داشته باشند

افرادی که قصد ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ را دارند باید در این زمینه تجارب تخصصی داشته باشند. اگر در حین دوران تحصیل دانشگاهی، به عنوان یک شغل نیمه وقت برای شرکت بازاریابی دیجیتال کار می‌کنید یا چندین دوره کارآموزی را در این ارتباط گذرانده‌اید باید بدانید که هرچه تجربه شما بیشتر باشد نتایج بهتری را به دنبال خواهید داشت. این تجربیات نشان می‌دهد فردی که قصد وارد شدن به این حوزه را دارد از حداقل اطلاعات پایه برخوردار است.

8. از گوگل ادوردز استفاده کنید

گوگل ادوردز یکی از بهترین راه‌ها برای تبلیغات در مورد کسب و کار شما است. به معنای واقعی می‌توان این مورد را یکی از عالی‌ترین روش‌ها دانست. در هر ثانیه بیش از 40000 جستجو انجام می‌شود و احتمال دارد حداقل یکی از کاربران گوگل به وب سایت شما هدایت شود. بنابراین بهتر است در این مورد فکر کنید. آنچه نیاز دارید استفاده از تعدادی کلمات مؤثر و کارآمد و یک عنوان جذاب برای آنها می‌باشد. این روش در عین سادگی بسیار سودمند و مفید است. برای آنکه گوگل مرتبط‌ترین نتایج را به کاربرانی که مخاطب شما هستند، ارائه دهد باید سئوی خود را به درستی تقویت کنید. هرچه کیفیت تبلیغات شما بیشتر باشد، هزینه کمتری رابرای شما به همراه خواهد داشت. 

9. یک وبلاگ راه اندازی کنید

در اختیار داشتن وبلاگ یکی از عالی‌ترین روش‌ها برای شروع استراتژی بازاریابی محتوا است. برای وبسایتی که در اختیار دارید یک صفحه جدید ایجاد کنید و به طور مرتب محتواهای جدید و به روز را منتشر کنید. به اصطلاح باید در مورد صنعت یا بیزینسی که دارید تولید محتوا داشته باشید و در این حوزه به یک متخصص تبدیل شوید. در مورد موضوعات مختلفی که به کسب و کار و سایت شما مربوط می‌شوند محتوا تولید کنید. به خاطر داشته باشید برای به دست آوردن نتایج و عملکرد بهتر می توانید از محتواهای بصری نیز استفاده کنید.

 

ایده های پولساز شما


موفقیت در حوزه بازاریابی دیجیتال و اجرای صحیح اصول و تکنیک‌های بازاریابی به طور کلی به این موضوع مربوط می‌شود که شما چه میزان زمان و هزینه را صرف آن کرده‌اید. البته برخی از این تکنیک‌ها رایگان هستند اما برای تعدادی از آنها باید هزینه‌ای را متقبل شوید. به هر حال برای موفقیت بیشتر در دیجیتال مارکتینگ نباید روی یکی از آنها متمرکز شوید و سایر موارد را به فراموشی بسپارید. در عوض لازم است مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ را استفاده نمایید و منتظر وقوع اتفاقات خوب باشید.