چگونه محتوای دیجیتالی تولید کنیم؟

چگونه محتوای دیجیتالی تولید کنیم؟

6 اشتباه متداول در فرآیند تولید محتوا برای سایت

بهینه سازی محتوا برای موتورهای جست و جو، نیاز به فرمول جادویی یا محرمانه‌ای ندارد. در عوض با به کارگیری روش‌هایی که در زمینه نوشتن محتوای سئو شده وجود دارد، می‌توانید به این هدف دست یابید. با این حال، اگر از همان ابتدا اشتباه‌های تولید محتوا را بشناسید و سعی نمایید از آنها خودداری کنید، به روش موفقی در زمینه نوشتن محتوا دست خواهید یافت که می‌توانید آن را برای هر موضوعی به کار ببرید. در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌های نوشتن محتوای دیجیتالی آَشنا کنیم. البته در این جا به جای ارائه راهکار، صرفاً شما را با اشتباه‌ها و عادت‌های نادرستی که در زمینه تولید محتوا وجود دارد آشنا می‌کنیم که با حذف آن‌ها می‌توانید مقاله‌های خود را از لحاظ رتبه بندی، به صفحه اول نتایج گوگل منتقل کنید. در ادامه این اشتباه‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم:

 

همین الان صاحب وبسایت شوید

 

1- محتوای خود را همانند مقاله می‌نویسید

یکی از اشتباه‌هایی که افراد بی تجربه در زمینه تولید محتوا مرتکب می‌شوند این است که مطالب خود را به صورتی می‌نویسند که گویی قرار است استاد زبان انگلیسی دانشگاه بخواند و به آن نمره بدهد. تفاوتی که در این جا وجود دارد این است که استاد دانشگاه برای خواندن مقاله شما پول دریافت کرده است، اما معمولاً کاربران اینترنت، اجباری برای انجام این کار در خودشان احساس نمی‌کنند. بی شک در عصر دیجیتال، بازاریاب‌ها و تولیدکنندگان محتوا، برای جلب توجه خوانندگان خود دست به هر اقدامی می‌زنند و بنابراین نوشتن متن‌های بسیار طولانی برای خوانندگان نمی‌تواند راهکار خوبی در این زمینه باشد. حتماً تاکنون متوجه شده‌اید، مقاله‌هایی که در گوگل رتبه بالایی به دست می‌آورند، از یک ساختار تقریباً مشترک برخوردارند. مثلاً تقریباً هیچ وقت، تعداد جملات یک پاراگراف از 3 یا 4 مورد بیشتر نمی‌شود و از طرفی تا حد امکان از زبانی ساده و قابل فهم برای نوشتن استفاده می‌کنند. بنابراین شما نیز برای تولید محتوای خود این راهکارها را به کار ببرید. اگر در مورد نوشتن یک جمله اضافه در متن، چند بار تصمیم خود را عوض کردید، احتمالاً وجود آن جمله ضروری نبوده است.

2- محتوای خود را بدون در نظر گرفتن قوانین سئو می‌نویسید

موفق شدن در زمینه تولید محتوا، چیزی بیش از نوشتن مقاله و قرار دادن آن در سایت است، چون برای این کار به دوندگی زیادی نیاز است. نویسندگانی که در زمینه تولید محتوا موفق عمل می‌کنند، از استراتژی‌هایی مثل Skyscraper Technique یا آسمان خراش استفاده می‌کنند. در این صورت مطمئن می‌شوند محتوایی که برای یک موضوع خاص تولید کرده‌اند، با کیفیت است. در این تکنیک، شما باید سایر محتواهای موجود در یک موضوع خاص را بررسی کنید تا دقیقاً پی ببرید کدام یک از آنها در جلب توجه گوگل موفق بوده‌اند و کدام موفق نبوده‌اند. محتوایی که بررسی می‌کنید، شبیه یک ساختمان بلند و زیبا است و شما وظیفه دارید چند طبقه دیگر به آن اضافه کرده و این ساختمان را به یک آسمان خراش تبدیل کنید. این کار در دو مرحله انجام می‌شود:

  • رقابت‌های مرتبط را بررسی و محتوایی را گرد آوری کنید که رتبه بالایی در سرچ گوگل به دست می‌آورد.
  • این محتوا را تحلیل کرده و فاکتورهایی که باعث شاخص شدن آن شده است (از جمله؛ استفاده از اینفوگرافی ها، نوع قالب بندی و سبک نوشتن) را مشخص کنید. بعد از آن:
  • به دنبال اطلاعات جدید و به روز باشید.
  • اطلاعات و داده‌های نادرست را اصلاح کنید.
  • هر نوع مطلبی که فکر می‌کنید در مقاله‌های قبلی نادیده گرفته شده‌اند را اضافه کنید.

 

چگونه محتوای دیجیتالی تولید کنیم

 

برخی از استراتژی‌های سئو، مثل Skyscraper Technique، به شما کمک می‌کنند تا محتوای خود را از سایر محتواهای مشابه متمایز کنید. بدون تلاش و تحقیقات جامع، نباید انتظار تولید محتوای با کیفیت و جذاب داشته باشید.

3- مخاطب هدف خود را در نظر نمی‌گیرید

اگر به عنوان تولید کننده محتوا فعالیت می‌کنید، باید قبل از شروع کار درباره مخاطب مطلب خود فکر کنید. خوشبختانه، این کار سخت نیست و شما صرفاً باید در موضوع مورد نظر خود، به بررسی مقاله‌های موجود بپردازید. در این جا مجدداً تکنیک skyscraper قابل استفاده است. مثلاً اگر بیشتر در زمینه نوشتن متون تخصصی مهارت دارید و حال می‌خواهید متنی تهیه کنید که همه بتوانند از آن استفاده کنند، باید زمانی را صرف مطالعه سایر مطالب با همان موضوع کنید و آن را برای گروه مورد نظر خود آماده نمایید. سن، جنسیت، محل زندگی و میزان درآمد از جمله اطلاعاتی هستند که می‌تواند به شما در شناخت هر چه بهتر مخاطب هدف خود کمک کند.

4- از متا دیسکریپشن های ناکارآمد استفاده کرده‌اید

همانطور که شنیدن یک ترانه جذاب، شما را ناگزیر وادار می‌کند که به آن گوش دهید، اگر متادیسکریپشن درستی هم برای محتوای خود نوشته باشید، مخاطب جذب تمام آن خواهد شد، در غیر این صورت به آن توجهی نخواهد کرد. اگر برای ایجاد متا دیسکریپشن خود، تلاش لازم را به کار نگیرید، تمام تلاش و زمانی که صرف تهیه محتوا کرده بودید، به هدر خواهد رفت. متا دیسکریپشن باید ساده و در عین حال جامع باشد، زیرا خوانندگان باید بدانند وقتی روی لینک شما کلیک می‌کنند، چه مطلبی در انتظارشان خواهد بود. اگر متا دیسکریپشن، دقیقاً موضوع مقاله شما و این که چرا خوانندگان باید به سرعت روی آن کلیک کنند را مشخص نکند، در نتیجه فرصت خود برای جذب مخاطب را از دست خواهید داد.

5- محتوای تکراری استفاده کرده‌اید

فرض کنیم شما محتوایی بسیار با کیفیت تولید کرده‌اید و بیش از یک وب سایت به انتشار آن تمایل دارند. اگر مطلب خود را در دو سایت منتشر کنید، آیا می‌توانید تأثیر محتوای خود را دو برابر کنید؟ قطعاً نه. در حقیقت، این کار باعث می‌شود که موقعیت شما به عنوان تولید کننده محتوا به خطر بیفتد. به علاوه، گوگل محتوا و وب سایت‌ها را بر مبنای جدید و دقیق بودن آنها رتبه بندی می‌کند. الگوریتم رتبه بندی گوگل، نمی‌داند کدام نسخه از محتوای شما را در ایندکس رتبه بندی خود وارد کند و قطعاً نسخه‌های مختلف یک مطلب را نیز رتبه بندی نخواهد کرد. انتشار یک مطلب یکسان در دو سایت مختلف، هم برای تولید کننده محتوا و هم وب سایت میزبان مضر است، زیرا تأثیر فاکتورهای جست و جو که باعث ورود ترافیک به محتوا می‌شود و در درجه بعدی، خود سایت میزبان را ضعیف می‌کند.

6- از عنوان‌های خسته کننده استفاده کرده‌اید

در مواقعی، شما یک مقاله بسیار با کیفیت و با محتوای عالی می‌نویسید اما اگر عناوینی که برای آن انتخاب کرده‌اید، با کیفیت نوشته هماهنگی نداشته باشد، خوانندگان دلیلی برای کلیک کردن بر روی مطالب شما پیدا نخواهند کرد. استفاده از عنوان‌های جذاب، دقیقاً کارکردی همانند نوشتن متادیسکریپشن‌های مناسب دارد. به این معنی که هیچ کس مجبور نیست بر روی لینک شما کلیک کند، در عوض این شما هستید که باید بتوانید با استفاده از فضا و کاراکتر محدودی که در اختیار دارید، خوانندگان را به خواندن مطلب خود جلب کنید.

 

درآمدزایی با کسب و کار آنلاین


در این مقاله با 6 اشتباه برای تولید محتوای دیجیتالی آشنا شدید. با کنار گذاشتن این اشتباه‌ها می‌توانید تمرکزتان را بر افزایش نقاط قوت کار خود قرا دهید و اعتبار خوبی در میان کاربران به دست آورید. شما به عنوان تولید کننده محتوا، باید در مورد مطالبی که می‌خواهید محتوا تولید کنید، تحقیق کنید و به جای فرضیه سازی، اطلاعات معتبر و اثبات شده‌ای به کار ببرید. به کارگیری استراتژی‌های سئو، استفاده از محتوای ساده و جذاب، نوشتن متادیسکریپشن مؤثر، استفاده از کلمات کلیدی مناسب در عنوان‌ها و خودداری از به کار بردن محتوای تکراری، به افزایش ترافیک و بازدید از سایت شما منتهی خواهد شد.