ادغام دامین های قدیمی و حفظ رتبه سایت

ادغام دامین های قدیمی و حفظ رتبه سایت

چگونه از ری دایرکت های 301 برای حفظ رتبه در گوگل استفاده کنیم؟

اگر یک کلمه کلیدی اصلی و کانونکیال خاص برایتان مهم است (حتی اگر مترادف کلمه کلیدی یا شکل طولانی‌تری از آن باشد)، استفاده از ری دایرکت 301، باعث می‌شود تا گوگل دید مثبتی نسبت به کیفیت و مرتبط بودن محتوای سایت شما داشته باشد. کلمه کلیدی کانونیکال و مترادف‌ها را باید در صفحه آخری که گوگل را به آن ری دایرکت می‌کنید قرار دهید.

 

سایت خود را به سرعت تحویل بگیرید

 

ری دایرکت مرتبط به محتوای مرتبط

اگر بخواهید در هر ری دایرکت، ارتباط محتوای صفحات به کلمه کلیدی را افرایش دهید، بایستی محتوای صفحه جدیدی که کاربر واقعاً به آن علاقه دارد به روز رسانی شده و گسترش یابد. بر اساس جدیدترین دستورالعمل گوگل، برخی ری دایرکت هایی که درصفحه اصلی سایت انجام می‌شود، در حکم خطای نرم افزاری 404 هستند. در این جا به مواردی که هنگام مدیریت ری دایرکت های داخلی باید درنظربگیرید اشاره خواهیم کرد:

  • طراحی ری دایرکت هایی که استفاده می‌کنید باید به صورتی باشد که محتوا را برای همیشه جابه جا کنند. ری دایرکت های 301 از دارای این ویژگی هستند.
  • زنجیره ری دایرکت را به حداقل برسانید چون گوگل در یک زنجیره تنها می‌تواند 5 ری دایرکت را دنبال کند، به همین خاطر هرچه ری دایرکت کمتری استفاده کندی، سرعت سایت شما افزایش خواهد یافت.
  • از ری دایرکت کردن هر لینکی به صفحات دسته بندی خودداری کنید، مگر این که این لینک‌ها کاملاً به هم مرتبط باشند. توصیه گوگل نیز همین است.
  • لینک‌های rel canonical را می‌توان به صورت ری دایرکت های 301 تلقی کرد.

اگر صفحه a را به صفحه b کانونیکال کنیم و بعد از یک ماه هیچ ایندکسی بر روی صفحه a انجام ندهیم، آیا رتبه صفحه b صرفاً به خاطر این که سیگنال‌های صفحه a دیگر منتقل نشده‌اند، تنزل خواهد کرد؟ جان مولر در پاسخ به این سؤال دو سناریو را مطرح می‌کند: " به طورکلی وقتی صفحه‌ای را به صفحه دیگر کانونیکال کنید و  گوگل آن را تأیید کند و محتوای هر دوصفحه یکسان باشد. از طرفی لینک‌های داخلی به کانونیکال جدید ارجاع داده شوند، در نتیجه گوگل آن را به منزله ری دایرکت تلقی خواهد کرد. اما اگر تمام سیگنال‌ها را قبلاً به مقصد ری دایرکت منتقل کرده باشید و صفحه اولیه کنار گذاشته شده باشد، آن صفحه دیگر نقشی نخواهد داشت، چون دیگر هیچ محتوایی در url اولیه وجود ندارد". این وضعینت وقتی مطلوب خواهد بود که صفحات فقط از لینک‌های داخلی سایت خود سیگنال داشته باشند  و ری دایرکت کانونکیال، هرگز ری دایرکت مهمی نبوده باشد. اگر صفحه‌ای که می‌خواهید سیگنال‌ها را از آن ری دایرکت کنید، دارای منابع خارجی مثلاً لینک اکویتی یا بک لینک از وب سایت‌های دیگری به صفحه a ارجاع می‌شوند، احتمالاً دچار دردسر خواهید شد. جان مولر در این باره گفته است : "فرض کنید ری دایرکتی داریم (مثلاً عنصر لینک کانونیکال از صفحه a به b) و بعد آن سیگنال‌ها را فوروارد کنیم. اگر بعد از مدتی ری دایرکتی که به صفحه b  انجام شده است، کنار گذاشته شود و هنوز بخش عمده‌ای از سینکال ها برای url صفحه قدیمی (یعنی صفحه a) استفاده شوند، این وضعیت باعث بروز مشکلاتی در صفحه b می‌شود".

 

ادغام دامین های قدیمی و حفظ رتبه سایت


بروز اختلال تنها به صفحه b ختم نمی‌شود، زیرا اگر صفحه aدر آینده خطای 404 را نشان دهد، و مثلاً به کلی محو شود، در نتیجه کل وب سایت دچار مشکل خواهد شد. در صورتی که تمام سیگنال‌ها مجدداً به صفحه a ارجاع داده شوند و شما همچنان سعی در رتبه بندی صفحه b داشته باشید، رتبه شما تنزل خواهد کرد. تجربه نشان می‌دهد که استفاده از کانونیکال ها به عنوان ری دایرکت باید به صورت موقتی باشد. گوگل به دلایل مختلف تگ‌های کانونیکال را نادیده می‌گیرد. این مساله چند ماه بعد به شکل قابل توجهی بر رتبه شما تأثیر می‌گذارد. جان مولر در این باره می‌گوید: " گاهی اوقات ارزیاب‌های گوگل صفحه‌ای را انتخاب می‌کنند و آن را تأیید می‌کنند، اما اگر صفحات با هم یکسان نباشند، الگوریتم‌های گوگل آن را بررسی کرده و متوجه می‌شوند که از نوع rel canonical بوده و احتمالاً به صورت تصادفی به این صورت درآمده است، بنابراین آن را نادیده می‌گیرند". اگر می‌خواهید گوگل را ری دایرکت کنید و بیشترین فایده را از سئو کردن ببرید، باید در صورت امکان از ری دایرکت های 301 استفاده کنید.

آیا می‌توان دامین های مختلف را ادغام و ری دایرکت کرد و در عین حال رتبه آنها را حفظ کرد؟

تصور کنید که چندین سایت قدیمی خریده‌اید که هر کدام بسته به کلمه‌های کلیدی‌شان دارای رتبه‌های مختلفی هستند. حال فرصتی پیش آمده که آنها را به سایت اولیه خود ری دایرکت کنید. آیا گوگل رتبه‌های آنها را حفظ خواهد کرد؟ در پاسخ باید گفت در صورتی که ری دایرکت کردن به درستی انجام شود، این کار امکان پذیر است. اگر بیشتر سیگنال‌های کیفیتی را به همان صورتی که هستند حفظ کنید و دامین های قدیمی را با هم ادغام کرده و آنها را با محتوای مشابهی ری دایرکت کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که طبق دستورالعمل گوگل بایستی صفحات را به محتوای یکسانی ری دایرکت کنید. البته در این رابطه باید محتاط باشید. زیرا گوگل به اختیار خود می‌تواند از ری دایرکت کردن دامین ها سرباززده و رتبه‌های سایت‌های قبلی را منتقل نکند. همچنین توجه داشته باشید که این کار بعد از گذشت مدتی نتیجه خواهد داد. به گفته جان مولر: " این شکل از ادغام سایت‌ها همیشه کاری زمان بر بوده است، اما درصورتی که کار به شکل شفاف و هماهنگ انجام نشود، دشواری آن بیشتر خواهد شد. با ری دایرکت کردن دامین ها، مشخص کردن کانونیکال ها و خزیدن در کل url های دامین های قدیمی، کار ادغام سایت به خوبی انجام خواهد شد. جابه جایی دامین ها کاری زمان بر است. در صورتی که این کار به درستی انجام نشود و صرفاً برای استفاده از مزایای کوتاه مدت آن باشد، قطعاً مدت بیشتری به طول خواهد انجامید. به همین خاطر همیشه نتیجه نهایی را در نظر داشته باشید".

هنگام ادغام دامین های مختلف سایت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قبل از انجام هر گونه ری دایرکت ابتدا مطمئن شوید دامین هایی که می‌خواهید ادغام کنید به خاطر نقض قوانین وب اسپم، در لیست سیاه گوگل قرار ندارند.
در صورتی که سایت شما به سرعت لینک‌های غیر طبیعی زیادی دریافت کند، گوگل متوجه آن خواهد شد. اگر خودتان مالک دامین های مورد نظر باشید و گوگل هدف شما را دستکاری تعبیر کند، تیم وب اسپم شما را جریمه خواهد کرد. جان مولر در این باره گفته است : " برطرف کردن این شکل از مشکلات در لینک‌ها توسط الگوریتم‌های گوگل مدت زیادی طول خواهد کشید. اگرچه نمی‌توان زمان مشخصی برای آن ارائه کرد، اما این کار بین 6 تا 12 ماه به طول خواهد انجامید".

 

پیاده سازی ایده های شما


توجه: اگر هدف شما از خرید دامین ری دایرکت کردن آن است، دامین ها باید با موضوع وب سایتی که می‌خواهید ری دایرکت کنید، همخوانی داشته باشند. البته در سال 2018 این مساله را نمی‌توان صد درصد تضمین کرد، زیرا خرید دامین های منقضی شده کاری خطر ساز است. حدود یک دهه پیش، مت کاتس از تیم گوگل در این رابطه به مطلب جالبی اشاره کرده بود: "وقتی دامین های قدیمی مجدداً توسط افراد جدید ثبت شوند، گوگل رتبه صفحات یا لینک دامین های منقصی را صفر خواهد کرد. البته گوگل سعی در جریمه کردن دامین های منقضی شده ندارد، اما برای لینک‌هایی که قبلاً در دست وبمستر دیگری بوده است، اعتباری قائل نیست.