6 راه ساده برای افزایش مشارکت مشتریان

6 راه ساده برای افزایش مشارکت مشتریان

تکنیک‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

ایجاد صفحه در شبکه‌های اجتماعی و افزایش افراد دنبال کننده، یک مساله است، اما فعال ماندن و حفظ مشارکت آنها موضوعی دیگر است. در صورتی که محتوای دریافتی از سوی مشتریان در صفحات اجتماعی بالا باشد، دریافت لایک از آنها یا به اشتراک گذاشتن و توئیت دوباره پست‌ها کار دشواری خواهد بود. از آن دشوارتر، مشارکت مشتریان در بخش کامنت ها، آن هم به شکل یک گفت‌و‌گوی معنادار است. خوشبختانه در این رابطه، استراتژی‌های اثبات شده‌ای وجود دارد که می‌تواند به افزایش مشارکت مشتریان شما در شبکه‌های اجتماعی کمک کند. مثلاً می‌توانید روش طرح کوئیز آنلاین را امتحان کنید یا شیوه «give  away» را به کار بگیرید. هدف شما از به کارگیری این دو روش یا هر روش دیگر این است که مشتریان در صفحه شما با موضوعی مفید و هیجان انگیز رو به رو شوند. در این مقاله قصد داریم، 6 راهکار به شما معرفی کنیم که به کمک آن به راحتی مشارکت مشتریان خود در شبکه‌های اجتماعی را افزایش دهید.

 

اجرای ایده های پولساز شما

 

1- برای جلب نظر مشتریان از عکس‌های مرتبط استفاده کنید

آیا می‌دانستید که کاربران فیسبوک هر دقیقه تقریباً 700 هزار قطعه محتوا را به اشتراک می‌گذارند؟ اگر به تعداد قطعه محتوای پست شده در توییتر و اینستاگرام هم نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که روزانه 500 میلیون توئیت و 80 میلیون عکس در این دو پلتفرم درج می‌شود. عکس‌ها بیش از هر نوع محتوای دیگری به اشتراک گذاشته می‌شود و لایک می‌شود. مشارکت کاربران در مورد پست‌هایی که حاوی عکس هستند، دو برابر بیشتر از پست‌هایی است که بر مبنای متن تولید می‌شوند. بنابراین هیچ وقت برای استفاده از عکس برای افزایش مشارکت کاربران دیر نیست. شما چه تصمیم به استفاده از عکس‌های پولی گرفته باشید یا رایگان، باید بازخورد پست‌ها را زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید کدام یک بیشتر مورد استقبال مخاطبان قرار می‌گیرد، با این حال لازم است استراتژی برند خود را نیز زیر نظر داشته باشید. به این منظور می‌توانید از ابزارهای موجود مثل «Facebook Insights» و «Tweeter Analytics» استفاده کنید.

 

راههای افزایش مشارکت مشتریان

 

2- از کوئیزهای آنلاین برای افزایش مشارکت مشتریان استفاده کنید

با وجود ابزارهای آنلاین ساخت کوئیز، ساخت و به اشتراک گذاری آنها بسیار راحت است. همچنین الگوهایی وجود دارد که می‌توانید به راحتی و در عرض چند دقیقه یک کوئیز را طراحی کرده و بسازید. حال شاید بپرسید چرا از همان ابتدا باید دست به ایجاد کوئیز آنلاین زد؟ به این خاطر که اینترنت به محتوای تعاملی علاقه¬مند است و از نظر بیشتر کاربران، رسانه‌های اجتماعی مترادفی برای وب است. شما با راه اندازی  کوئیز در رسانه‌های اجتماعی، بیش از هر جای دیگری شاهد تعامل خواهید بود. به اشتراک گذاشتن کوئیز در آنجا، اطلاعات تماس زیادی از مشتریان در اختیار شما قرار خواهد داد. برندها نیز علاقه‌مند به استفاده از کوئیزها در صفحات اجتماعی خود هستند، به این خاطر می‌توانند از مشارکت دنبال کنندگان یا همان فالورها استفاده کنند، لیست ایمیل کاربران را بزرگتر کنند و کمپین‌های بازاریابی ایمیلی قوی راه بیندازند.

 

راههای افزایش مشارکت مشتریان

 

3- از محتوای قابل اعتماد در شبکه‌های خود استفاده کنید

هر برندی به دنبال این است که در نظر مشتریان آنلاین، جذاب و قابل اعتماد به نظر برسد، در نتیجه مشتریان هم ارتباط طولانی مدتی با آنها برقرار کنند. خوشبختانه، می‌توانید مجدداً از رسانه‌های اجتماعی برای معرفی عنصر انسانی، افزایش نرخ مشارکت و ساخت روابط با ارزش استفاده کنید. حال شاید بپرسید چطور باید این کارها را انجام داد؟ در جواب باید گفت که یک محتوای خوب باید به مشکلات، چالش‌ها، نیازها و خواسته‌های مشتریان بپردازد. قانون طلایی در این رابطه ساخت محتوایی است که:

  • آموزش دهنده باشد
  • الهام بخش باشد.
  • سرگرم کننده باشد.

مثال‌هایی از محتوای قابل اعتماد

  1. درباره نحوه رسیدن به برخی از هدف‌ها مثل خرید امن و ایمن آنلاین، دستورالعمل‌هایی ارائه کنید. این مورد برای شروع بسیار مناسب است.
  2. راه دیگر ارائه محتوایی است که برای کسب و کار مشتریان مفید باشد یا نشان دادن روندهای صنعت با نمونه است.
  3. آپلود منظم مصاحبه با کارمندان و مدیران خود یکی دیگر از راه‌های تولید محتوای قابل اعتماد است. شما حتی می‌توانید هر از چندگاهی با مشتریان نیز مصاحبه کنید و در صفحه خود قرار دهید.

4- برای افزایش مشارکت مشتریان به آنها هدیه بدهید

هدیه دادن به مشتری، پدیده‌ای امروزی و ساخته رسانه‌های اجتماعی نیست، بلکه قدمتی به اندازه تجارت دارد. این کار به شما فرصت می‌دهد تا در مدت زمان کوتاهی، مشارکت مشتریان خود را افزایش دهید. البته نباید تصور کنید که این هدیه‌ها نتایج مثبت طولانی مدتی برای شما به همراه خواهند داشت. در حقیقت هدف از ارائه آنها به مشتری این است که هرچه سریع¬تر هم آگاهی آنها را نسبت به برندتان و هم تعداد دنبال کنندگان صفحه خود را افزایش دهید. تکنیک¬های دیگری که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد به شما کمک می‌کند فالورهای جدید را حفظ کنید و از مشارکت آنها در طولانی مدت بهره ببرید. در اینستاگرام، استفاده از این روش یعنی هدیه دادن، بسیار متداول است. قاعده‌ای که در مورد آن هم استفاده می‌شود، کاملاً مشخص است: کاربران باید صفحه یک برند را دنبال کنند و در قسمت کامنت، یکی از دوستان خود را تگ کنند. در نتیجه شرایط استفاده از هدیه را به دست خواهند آورد. بعد از این که مرحله اعطای هدیه یا give away به پایان رسید، حتماً تصویر برنده خوش شانس و کامنت او را به اشتراک بگذارید.

 

راههای افزایش مشارکت مشتریان

 

5- ویدئو به اشتراک بگذارید و کاربران را درگیر کنید

ویدئوهایی که در محیط فیسبوک به اشتراک گذاشته می‌شود، هر روز بیش از 30 میلیارد بازدیدکننده دارد. همچنین 90 درصد از کاربران توییتر نیز به طور منظم پست‌های ویدئویی را تماشا می‌کنند. این‌ها آمار جذابی است که قطعاً نمی‌توانید آنها را نادیده بگیرید. درگیر کردن فالورها به کمک ویدئو و در عین حال باقی ماندن در مرزهای بازاریابی برند، آن طور که تصور می‌کنید دشوار نیست. برای رسیدن به این هدف حتی نیازی به تجهیزات حرفه‌ای هم نیست، به این خاطر که بیشتر تلفن‌های هوشمند می‌توانند ویدئوی با کیفیت ضبط کنند. زمانی که ویدئویی برای فالورهای خود در شبکه‌های اجتماعی ضبط می‌کنید، ایده‌های زیر را در نظر داشته باشید:

  • برای درگیر کردن مخاطبان، به چالش‌هایی که پیش روی آنها قرار دارد بپردازید و روش حل آنها را در قالب ویدئو آموزش دهید.
  • از پشت صحنه فعالیت خود ویدئو بسازید، تا هم مشتریان در جریان نحوه ساخت محصولات مورد علاقه‌شان قرار بگیرند و هم کمی با فرهنگ شرکت شما آشنا شوند.
  • پخش ویدئو از کاربرانی که قبلاً از محصول شما استفاده کرده‌اند و از آن راضی بوده‌اند، یکی دیگر از ایده‌های ساخت ویدئو است. این کار اصطلاحاً تستیمونیال یا توصیه نامه مشتریان نامیده می‌شود.  برای گسترش دسترسی خود به کاربران، حتی می‌توانید ویدئوهایی را مستقیماً در یوتیوب آپلود کنید و آنها را در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

6- عنوان پست‌های خود را هیجانی‌تر کنید

مبنای وجود ما انسان‌ها، احساس و هیجان است. برای درگیر کردن مشتریان خود، افزایش نرخ کلیک‌ها و به اشتراک گذاشتن پست‌ها، لازم است تیترهای احساسی برای پست‌های خود بنویسید. شما می‌توانید از روش «تیتر هیجانی» هنگام ایجاد کوییز، ساخت ویدئو و دادن هدیه استفاده کنید. شما می‌توانید در تیترهای خود از مواردی مثل «نحوه غلبه بر...، روش تسلط بر....، راه افزایش....، شیوه بهبود مهارت....» استفاده کنید. از عنوان یا تیترهایی استفاده کنید که مناسب برند و فالورهای شما است.

 

تجربه طراحی سایت

 

موفقیت خود را ارزیابی کنید

افزایش مشارکت مشتریان و به اصطلاح درگیر کردن آنها در رسانه‌های اجتماعی، اقدامی است که به تلاش طولانی مدت نیاز دارد.  در این مقاله تکنیک‌هایی مثل طرح کوئیز، استفاده از عنوان‌های هیجانی، به کارگیری تصویر و ویدئو برای افزایش کلیک را به شما آموزش دادیم. شما هر کدام از این مسیرها را که انتخاب کنید، باید میزان موفقیت خود را هم ارزیابی کنید و از این راه پی ببرید کدام روش برای شما بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت.