استراتژی های مهم سئو که نباید نادیده گرفته شوند

استراتژی های مهم سئو که نباید نادیده گرفته شوند

مهم‌ترین استراتژی‌های سئو چیست؟

تکنیک‌های سئو به شما کمک خواهد کرد وبسایت شرکت یا بیزنس شما در جلوی چشم مخاطبان درستی قرار بگیرد. این دسته از استراتژی‌های سئو که مزایای آنها به اثبات رسیده است شما را مطمئن می‌سازد که تلاش و زحمات‌تان به هدر نخواهد رفت. یک استراتژی سودمند و مفید سئو، هم به سئوی داخلی و هم به جوانب فنی بهینه سازی موتور جستجو توجه خواهد داشت. به هر حال، تعداد قابل توجهی از وبسایتهای تجاری از جوانب فنی لازم، غفلت می‌کنند. سئوی فنی (Technical SEO) بر محتوا متمرکز نمی‌شود و بیشتر به ساخت یک بنیاد قوی می‌پردازد تا به محتوا کمک کند در موتور جستجو به سرعت و به طور مؤثر ارتقاء رتبه داشته باشد.

 

درآمدزایی را با کسب و کار آنلاین ترجمه کنید


وبسایت شما تنها در صورتی می‌تواند در موتور جستجو رتبه خوبی را به دست بیاورد که از ساختار قدرتمندی برخوردار شده باشد. مورد توجه قرار دادن تمام فاکتورهای فنی سئو، موجب می‌شود خزنده موتور جستجو به راحتی محتوا را ایندکس کند و در عوض ترافیک بیشتری را به سمت سایت شما سوق دهد. اکثر کارشناسان بازاریابی دیجیتال بر اهمیت توجه به مشکلات سئوی فنی تأکید دارند. چگونه می‌توان تشخیص داد آیا سئو به لحاظ فنی در شرایط خوبی است یا نه؟ بررسی‌های منظم و حساب شده‌ای در مورد سایت خودتان داشته باشید تا مطمئن شوید موتورهای جستجو قادر به کراولینگ و ایندکس کردن سایت شما هستند.

چرا سئوی فنی یک فاکتور مهم و حیاتی به شمار می‌رود؟

موتورهای جستجو به طور مرتب نحوه کراولینگ، ایندکس شدن و درک اطلاعات را اصلاح می‌کنند اما به هر حال این موارد هنوز بات هستند و نمی‌توانند به طور کامل باشند. در صورتی که سایت شما به لحاظ المان و فاکتورهای سئو به درستی ساخته نشده باشد، موتورهای جستجو به سختی متوجه می‌شوند که سایت شما درباره چه موردی است. پیش از تولید یک محتوای جذاب و انتشار آن، باید در مورد قدرت اساس و ساختار سئوی فنی خود اطمینان کسب کنید. در شرایطی که موتورهای جستجو قادر به ایندکس محتوا نباشند در عمل، این محتوا استفاده‌ای نخواهد داشت. آیا تصور می‌کنید در صورتی که موتور جستجو، صفحه شما را در پاسخ به نتایج جستجوی کاربر نشان ندهد، می‌توانید ترافیک ارگانیک را به دست آورید؟ در فضای رقابتی امروز، مشکلات سئوی فنی می‌تواند آثار مخربی را بر بیزینس شما به جای بگذارد. حل و برطرف نمودن مشکلات سئوی فنی می‌تواند به مخاطب هدف کمک کند تا به راحتی شما را پیدا کند و به سمت سایت شما جهت‌دهی شود. همین مسئله، موجب افزایش ترافیک سایت، ارتقاء رتبه و تجارب بیشتر کاربر خواهد شد.

فاکتورهای سئوی فنی چیست؟

بیش از 50 درصد از ترافیکی که برای سایت شما به وجود می‌آید به احتمال زیاد به صورت ارگانیک شکل می‌گیرد. به عبارت دیگر، اغلب ترافیکی که سایت شما را بازدید کرده‌اند به این دلیل بوده است که شما را در صفحه نمایش داده شده در پی جستجوی کاربر، یافته‌اند و سایت شما را مرتبط‌ترین سایت به مشکل یا نیاز خود دانسته‌اند. نادیده گرفتن و چشم بستن بر مشکلات سئوی فنی موجب ناامیدی و نارضایتی کاربر و موتور جستجو خواهد شد. اگر موفقیت بیزینس شما وابسته و متکی به سایت‌تان باشد باید اطمینان حاصل کنید سایت شما در موارد زیر دارای نقاط قوت است:

 

استراتژی های مبهم سئو

 

1. سرعت صفحه سایت

سرعت صفحه، مقیاسی برای ارزیابی سرعت بارگذاری محتوا روی سایت شما است. گوگل، سرعت سایت را به عنوان یکی از  المان‌های رتبه بندی در نظر گرفته است. اگر سرعت سایت پائین باشد یکی از مهم‌ترین اشکالات سئوی فنی به شمار خوهد رفت که اثر منفی بر ایندکس شدن صفحه خواهد گذاشت. به علاوه، سایت‌هایی که زمان بارگذاری آنها طولانی باشد، میزان بازگشت کاربر از آنها افزایش خواهد داشت. به عبارت دیگر، کاربر بلافاصله پس از ورود به سایت ترجیح می‌دهد از آن خارج شود. بیزینس هایی که وبسایت هایی بر مبنای نرخ تبدیل راه اندازی می‌کنند باید از هر اقدامی برای افزایش سرعت صفحه بهره مند شوند.
اگر بخواهیم نگاه ایده‌آل گرایانه‌ ای داشته باشیم می‌توان گفت، سایت شما در کمتر از دو ثانیه باید بارگذاری شود. بررسی سرعت صفحه را می‌توانید از طریق Google s Page Speed انجام دهید. همچنین بسیار مهم است که با استفاده از GTmetrix سرعت سایت را بسنجید و آنالیز کنید وبسایت شما در حین بارگذاری چه رفتاری خواهد داشت. برخی سایت‌ها، شامل کدهای غیر ضروری یا کدهایی هستند که در طولانی مدت فراموش خواهند شد و باید تغییر داده شوند. شما می‌توانید از ابزار Chrome Developer برای تشخیص و حذف کدهای غیر قابل استفاده JavaScript و CSS استفاده کنید. کدهای بهینه سازی شده به شما کمک خواهند کرد سرعت صفحه را افزایش دهید.

2. طراحی رسپانسیو

گوگل بر این واقعیت تأکید دارد که طراحی ریسپانسیو را برای نسخه موبایلی ترجیح می‌دهد. در دوره و زمانه‌ای که استفاده از موبایل در اولویت می‌باشد، ارائه یک وبسایت رسپانسیو از ضروریات است. همین امر، باعث بهبود تجربه کاربر از طریق همه ابزارها خواهدشد و به شما کمک می‌کند عملکرد بهتری در حوزه سئو داشته باشید. به منظور یافتن مواردی که موجب آسیب رساندن و اثر منفی بر تجربیات کاربر خواهد شد، وبسایت خودتان را در وسایل مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

3. ساختار سایت

جهت یابی و هدایت بی عیب و نقص کاربر در سراسر سایت از اهمیت عمده‌ای برخوردار است. سازماندهی تمامی صفحات خود را مورد توجه قرار هید و ببینید بازدیدکنندگان صفحات شما چگونه می‌توانند از یک بخش از سایت به بخشی دیگر هدایت شوند. آیا این انتقال مسیر به آسانی برای کاربر صورت خواهد گرفت؟ تعداد مراحل و گام‌هایی را که کاربر باید از یک مکان به محل دلخواهش سوق داده شود را به حداقل برسانید. دسته بندی صفحات را طوری طراحی کنید که به سادگی قابل فهم باشند و محتوا را به گونه‌ای برای کاربر سازماندهی کنید تا بتواند با بیزینس و کسب و کار شما به راحتی درگیر شود.
به علاوه، شاید صفحات شما طوری به هم لینک داده شده باشند که بازدیدکننده سایت با خواندن یک بخش از محتوا به راحتی به بخش‌های دیگر سوق داده شود. تجربه کاربر شما را مستلزم می‌سازد یک ساختار قوی برای سایت بسازید تا به راحتی بتواند راه حل‌ها را در سایت شما بیابد. به خاطر داشته باشید در صورتی که مخاطب شاد و راضی باشد و تمایل به صرف زمان در سایت شما نشان دهد، موتور جستجو متوجه خواهد شد که سایت شما نسبت به سایت رقبا برای کاربر ارجحیت و اولویت داشته است. بنابراین، تلاش کنید ساختار سایت را بهینه سازی نمایید. سلسله مراتب را به گونه‌ای شکل دهید تا از کلیک شدن صفحات مهم در صفحه اصلی اطمینان یابید. 

قابلیت کراول و ایندکس شدن

بودجه خزیدن (Crawl budget) مربوط به میزان زمان و منابعی خواهد شد که موتورهای جستجو تمایل به صرف آنها در سایت شما دارند. فاکتورهایی وجود دارد که می‌تواند بر بودجه کراول اثر بد یا نامطلوب بگذارد. URL هایی که ارزش پائینی دارند، اصلی‌ترین دلیل بی اثر ماندن بودجه کراول هستند. برای حل و رفع این مشکل فنی سئو، گزارش‌های مربوط به ایندکس شدن و ضعیت کراول ها را با استفاده از کنسول جستجوی گوگل ( Google Search Console) بررسی کنید تا بتوانید مشکلات مرتبط با کراولینگ و ایندکس شدن را بیابید و آنها را برطرف نمایید. همچنین، فایل‌های Log سرور را مورد آنالیز قرار دهید تا متوجه شوید گوگل بات‌ها روی سایت شما چه کاری انجام می‌دهند. استفاده از   Headless browsing یکی دیگر از روشهایی است که از طریق آن می‌توانید متوجه شوید ربات‌ها در حین خزیدن در صفحه شما چه چیزهایی را می‌بینند.

 

با چند کلیک ساده وبسایت خود را داشته باشید.

 

چگونه یک سئوی فنی را کارآمد کنیم؟

کارآمد ساختن سئوی فنی یک کار گروهی را می‌طلبد. برنامه نویسان، طراحان وب و کارشناسان سئو باید همه در این زمینه تلاش واحدی را داشته باشند. تمرکز تیم شما باید بر ارائه تجارب کاربر بی عیب و نقص برای مخاطب باشد و همچنین باید درک سایت را برای موتورهای جستجو تسهیل نمایید. رفع تمام مشکلات مربوط به سئو، راه موفقیت را برای شما آسانتر خواهد کرد.