ویژگی ها و اهمیت بازاریابی محتوایی

ویژگی ها و اهمیت بازاریابی محتوایی

اهمیت بازاریابی محتوا

در کسب و کارهای آنلاین، یکی از مهمترین عواملی که به افزایش رتبه سایت و در نتیجه جذب مشتری و افزایش فروش کمک می‌کند بازاریابی محتوا است. در واقع بازاریابی محتوا در مقایسه با دیگر روش‌ها بیشترین تأثیر را دارد که تنها رقیب آن بازاریابی ایمیلی است. یکی از مشکلاتی که بازاریابان با آن مواجه هستند این است که بیشتر صاحبان کسب و کار آنقدر غرق مسئولیت‌های خود هستند که زمانی برای سرمایه گذاری روی بازاریابی محتوا ندارند و به همین دلیل به نتایج مورد نظر خود نمی‌رسند. از سوی دیگر، بسیاری از بیزینس‌های اینترنتی بازاریابی محتوا انجام می‌دهند تنها به این دلیل که دیگران نیز به آن مشغول هستند. تعداد زیادی از صاحبان کسب و کار فراموش می‌کنند که هدف از بازاریابی محتوا چیست. به عبارت ساده، بازاریابی محتوا به معنی تولید و انتشار محتوا با هدف جذب مشتریان بیشتر است. بسیاری از شرکتهای اینترنتی آنقدر غرق در تولید محتوا می‌شوند که فراموش می‌کنند چرا این کار را انجام می‌دهند و هدف آنها از این کار چیست. اما بیزینس هایی که در فرآیند تولید محتوا خوب عمل می‌کنند آنهایی هستند که درک می‌کنند هدف اصلی بازاریابی محتوا چیست. هدف اصلی بازاریابی محتوا ایجاد اعتماد در بین کاربران است و باید هدف تمامی بازاریابان و تولید کنندگان محتوا باشد.

 

صاحب وبسایت شوید

 

روزانه حجم زیادی از محتوا در اینترنت منتشر می‌شود و این امر می‌تواند جلب توجه مخاطب را دشوار نماید. چگونه می‌توان محتوایی تولید نمود که متفاوت باشد و از میان این حجم وسیع از محتواهای تولید شده در اینترنت، توجه مخاطب را جلب کرد؟ برای رسیدن به بالاترین نتایج در بیزینس آنلاین، می‌توانید از انواع مختلف محتوا استفاده کنید که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

بلاگ نویسی

بلاگ نویسی از محبوبیت بالایی برخوردار است چون اولین گزینه‌ای که برای تولید محتوا استفاده می‌شود نوشتن متن است. در میان انواع مختلف محتوا، اگر متن خود را به خوبی بنویسید برای شما منافع زیادی به همراه خواهد داشت. با نوشتن متن باکیفیت، می‌توانید در حوزه خود قدرت زیادی کسب کنید، از منابع معتبر دیگر می‌توانید ارجاع دهید، می‌توانید رتبه خود را در سرچ گوگل بالا ببرید و می‌توانید آن را به فرمت‌های دیگر محتوا نیز تغییر دهید.

کتاب‌های الکترونیکی

کتاب‌های الکترونیکی یک روش خوب برای تولید محتوای سریع هستند. اگر این کار به خوبی انجام شود، کتاب الکترونیکی می‌تواند مشتریان زیادی را جذب کند و تمامی مشکلات آنها را حل کند. اگر به فکر نوشتن یک کتاب الکترونیکی هستید باید محتوای جذاب و جدیدی خلق کنید تا مشتریان به سمت شما جذب شوند.

 

بازاریابی محتوایی

 

محتوای ویدیویی

طبق آمارهای مربوط به بازاریابی ویدئویی، محتوای تولید شده به شکل ویدیو بیشترین توجه کاربران آنلاین را به خود جذب می‌کند. بسیاری از گروه‌های سنی روی موبایل خود ویدیو تماشا می‌کنند که باعث می‌شود ویدیو یکی از منابع مطمئن برای بینندگان باشد. نکته جالب این است که ویدیو باعث بازگشت سرمایه بیزینس نیز می‌شود. بر اساس یک گزارش، ویدیو می‌تواند به 66 درصد رشد فروش منجر شود. برای وارد کردن ویدیو به استراتژی بازاریابی خود می‌توانید روش‌های مختلفی را امتحان کنید. می‌توانید یک ویدیوی معرفی بسازید و وبسایت یا بیزینس خود را معرفی کنید. می‌توانید در یک ویدیو کیفیت کالای خود را نشان دهید یا محصولات جدید خود را معرفی کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از ویدیو به صورت گام به گام نحوه استفاده از محصول خود را نمایش دهید. می‌توانید ویدیوهای خود را در کانال یوتیوب بیزینس خود منتشر کنید.

وبینار

یکی دیگر از بهترین شکل‌های تولید محتوا وبینار است. نزدیک به 40 درصد افرادی که وبینارها را مشاهده می‌کنند به مشتری تبدیل می‌شوند. وبینار شامل ارائه سخنرانی و یک جلسه کوتاه پرسش و پاسخ است. به این روش می‌توانید تخصص خود را به نمایش بگذارید و به شما امکان می‌دهد تا کالاها و خدماتی را به نمایش بگذارید که شرکت کنندگان می‌توانند استفاده کنند. اگر تا به حال وبینار برگزار نکرده‌اید، ابزارهای آنلاین زیادی هستند که می‌توانید با استفاده از آنها به صدها شرکت کننده دسترسی داشته باشید و به صورت آزمایشی سخنرانی خود را ارائه دهید.

5 عنصر اصلی استراتژی تولید محتوا

در حال حاضر، شرکت‌های آنلاین درحال انتقال استراتژی‌های بازاریابی خود به سمت فضای آنلاین هستند. برای گرفتن فالوئرهای بیشتر و تبدیل آنها به مشتری، تولید محتوا اهمیت بسیار زیادی دارد. محتوای مفید و با‌کیفیت نه تنها باعث افزایش ارتباط کاربران می‌شود بلکه به برندها کمک می‌کند به عنوان پیشرو در حوزه فعالیت خود شناخته شوند و رابطه نزدیک‌تری با مخاطبان خود برقرار کنند.
تولید محتوا بر اساس 5 عنصر کلیدی بنا شده است:

 

اجرای ایده های خود را به ما بسپارید

 

  • مخاطب هدف: شناخت مخاطب بسیار اهمیت دارد و نوع کاربرانی که می‌خواهید داشته باشید را معین می‌کند. این کار کمک می‌کند که محتوای مفید را برای کاربر تعریف کنید. به عنوان مثال، اگر بخش اعظم مخاطبان شما را مدیران عامل شرکتها تشکیل می‌دهند، نباید محتوایی که تولید می‌کنید مخصوص نوجوانان باشد. نوع محتوایی که شما تولید می‌کنید به مخاطب، علایق و اهدافش بستگی دارد. به همین ترتیب، اینکه به چه میزان محتوا تولید می‌کنید و نشر می‌دهید و اینکه محتوا را کجا انتشار می‌دهید نیز به مخاظب شما بستگی دارد.
  • اهداف: داشتن اهداف معین و شفاف مانند میزان ارتباطی که می‌خواهید مشتریان با شما داشته باشند یا تعداد فالوئرهایی که می‌خواهید در یک دوره زمانی مشخص به آن برسید، به شما کمک می‌کند تا تلاش‌ها و منابع خود را در شبکه‌های اجتماعی در جای درست متمرکز کنید و محتوایی تولید کنید که شما را در رسیدن به این اهداف یاری کند.
  • تصویر برند: تصویری که می‌خواهید برند شما به مخاطب نشان دهد را مشخص کنید. به عبارت دیگر، مشخص کنید قصد دارید برند شما چگونه در ذهن مخاطب شکل بگیرد؟ اهداف و ویژگی‌هایی که نماینده برند شما هستند را تعریف کنید. به این ترتیب، محتوای شما باید در راستای پیامی باشد که قصد دارید به مخاطب ارسال کنید.
  • کانال‌های توزیع: روش‌های مختلفی برای تولید و انتشار محتوا وجود دارد. می‌توانید محتوا را به طور کامل خودتان و به صورت مستقل تولید کنید یا اینکه از منابع مختلف اطلاعات جمع آوری کرده و این اطلاعات را ترکیب کرده و در نهایت محتوای خود را تولید کنید. به همین ترتیب، راه‌های انتشار محتوا نیز متفاوت است. می‌توانید محتوای خود را با عکس ترکیب کنید تا نمایش بهتری در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد و در نتیجه مخاطبان بیشتری را جذب نماید.
  • برقراری ارتباط با برند خود را ساده و راحت کنید: هدف بلند مدت هر استراتژی تولید محتوا باید این باشد که کاری کنید تا خوانندگان محتوای شما تبدیل به مشتریان شما شوند. یکی از راه‌های اصلی برای رسیدن به این هدف این است که کاری کنید مشتریان به راحتی با برند شما ارتباط برقرار کنند. مخاطبان شما باید بتوانند به راحتی از طریق ایمیل، پیام و رسانه‌های اجتماعی و بدون انجام جستجوهای طولانی و پردردسر با شما ارتباط برقرار کنند.
  • تحلیل و بهینه سازی کنید: موفقیت شما در بازاریابی محتوا هرچقدر هم که زیاد باشد اما باز هم می‌توانید آن را بهبود بخشید. برای اینکه تحلیل کنید کدام استراتژی بیشتر جواب می‌دهد، باید محتوای منتشر شده را ارزیابی کرده و بررسی کنید کدام محتوا بیشتر دیده شده و مخاطبان بیشتری آن را به اشتراک گذاشته‌اند. پس از اینکه مشخص کردید کدام بخش از محتوای شما بیشتر از بقیه جواب می‌دهد، باید استراتژی بازاریابی محتوای خود را بهینه سازی کنید تا مطمئن شوید این استراتژی همیشه مؤثر است و به هدف نهایی شما که افزایش فروش است کمک می‌کند.