بهینه سازی سایت

بهینه سازی سایت

راه‌های مؤثر برای بهبود رتبه سئو

ترافیک وبسایت شما از کجا می‌آید؟ اگر بخش اعظم ترافیک شما از سرچ گوگل می‌آید، بهبود رتبه سایت در موتور جستجو باید بالاترین اولویت شما باشد. اگر کسی نتواند شما را در اینترنت پیدا کند، نمی‌توانید کسب و کار خود را گسترش دهید. آیا می دانید که 93 درصد تجربه کاربران در اینترنت با موتور جستجو آغاز می‌شود؟ پس از اینکه فردی در اینترنت جستجو می‌کند، چه اتفاقی می افتد؟ اولین پیشنهاد گوگل شانس کلیک 33 درصدی دارد. این یعنی اگر شما صفحه اول سرچ گوگل نباشید، یک سوم ترافیک احتمالی را از دست می‌دهید. نکته شگفت‌انگیزتر این است که 75 درصد مردم حتی روی پیشنهاد دوم گوگل کلیک هم نمی‌کنند. دلیل اینکه دیگر وبسایت ها رتبه بالاتری نسبت به شما در سرچ گوگل دارند این است که تلاش بیشتری روی بهبود رتبه سئوی خود انجام می‌دهند. خوشبختانه هیچوقت برای این کار دیر نیست. برای افزایش رتبه خود در سرچ گوگل کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید. در این مقاله به این موارد اشاره می‌کنیم.

 

با 5 کلیک ساده، سایت خودتان را طراحی نمایید

 

سرعت بارگذاری سایت را افزایش دهید

سرعت بارگذاری سایت به چند دلیل اهمیت دارد. اول اینکه اگر سرعت بارگذاری کم باشد، گوگل متوجه می‌شود و این به کاهش رتبه شما منجر می‌شود. اما سرعت کم بارگذاری بر نحوه تعامل کاربران با وبسایت شما نیز تأثیر می‌گذارد. در نتیجه، این تعاملات منفی بر رتبه سئوی شما نیز تأثیر منفی می‌گذارند. وبسایت‌هایی که بارگذاری آنها کند است، کاربران با سرعت بیشتری آنها را رها می‌کنند. اما چه سرعتی خیلی کم است؟ تحقیقات نشان می‌دهد که اگر بارگذاری صفحه بیش از 3 ثانیه طول بکشد 40 درصد کاربران سایت را رها می‌کنند. بدتر از آن این است که 80 درصد کاربران دیگر هرگز به سایت مورد نظر مراجعه نمی‌کنند. این برای یک وسایت خیلی بد است چون ترافیک روی وبسایت را از بین می‌برد. الگوریتم‌های گوگل محبوبیت وبسایت شما را تشخیص می‌دهند و با توجه به این مسأله به سایت شما رتبه می‌دهند. برای تست سرعت وبسایت، سرویس های آنلاین زیادی هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

محتوای با کیفیت تولید کنید

هرچند وقت یکبار محتوای سایت خود را به روز رسانی می‌کنید؟ اگر از روزی که وبسایت را راه انداخته‌اید سراغش نرفته‌اید، مطمئناً رتبه سئوی خوبی نخواهید داشت. برای هدایت ترافیک بیشتر به سمت سایت خود، باید به بازدیدکننده‌ها دلیلی بدهید تا دوباره به سایت شما مراجعه کنند. محتوای وبسایت شما باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد، جدید و مرتبط با نیاز بازدیدکننده ها باشد. یک نکته دیگرکه بر رتبه سئو تأثیر می‌گذارد، مدت زمانی است که کاربر در وبسایت شما صرف می‌کند. اگر وبسایت شما مطالب جدید، جذاب و آموزنده داشته باشد، کاربر در سایت شما بیشتر باقی می‌ماند. گوگل کروم نزدیک به 45 درصد سهم بازار جستجوی اینترنتی را در اختیار دارد. به همین دلیل، گوگل محبوب‌ترین موتور جستجوی جهان به شمار می‌رود. همچنین از آنجا که در سال 2017،گوگل کروم موتور جستجویی بود که بیشتر از سایرین دانلود شده بود، سهم گوگل از این بازار همچنان در حال افزایش است. وقتی کاربر صفحه شما را از یک صفحه سرچ گوگل کروم بوک‌مارک کند، رتبه سئوی شما افزایش می‌یابد. محتوای مفید و با کیفیت می‌تواند شانس شما را برای بوک‌مارک شدن افزایش دهد.

کیفیت عکس‌ها را بهبود دهید

تصاویر و عکسها برای وبسایت شما مزایای فراوانی دارند. اما باید مطمئن شوید که کیفیت خوبی دارند تا به بهبود رتبه سئوی شما کمک کنند. منظور از کیفیت عکس، فرمت و اندازه عکس است. عکس‌هایی که حجم زیادی دارند می توانند به کاهش سرعت بارگذاری منجر شوند. برای بهینه کردن عکسها، سایز آنها را کاهش دهید. همچنین می‌توانید برای نامگذاری فایل عکسها از کلیدواژه مورد نظر خود استفاده کنید. این نکته هم به افزایش سئو منجر می‌شود. به عنوان مثال، فرض کنیم که شما در وبسایت خود لوازم شوینده به فروش می‌رسانید. به جای اینکه نام فایل عکس را "شامپو1" بگذارید، نام "بهترین شامپو برای موهای بلند" را برای آن انتخاب کنید. همچنین می‌توانید در کپشن و توضیح عکس هم از کلیدواژه استفاده کنید.

مطالب را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید

سرعنوان هم یک راه دیگر برای بهبود تجربه کاربر در سایت است. استفاده از سرتیتر باعث می‌شود که مطلب شما به بخش‌های کوچکتر تقسیم شده و خواندن آن راحت‌تر شود. بعلاوه سرتیترها ظاهر مطلب را نیز جذاب می‌کنند که بسیار مفید است. اگر وبسایت شما پر از مطالب طولانی باشد، کاربران تمایلی به خواندن آنها نخواهند داشت. در نتیجه، رتبه سئوی شما کاهش می‌یابد. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید به راحتی تگ‌های سرتیتر را تغییر دهید.

بلاگ نویسی کنید

بلاگ نویسی یک روش برجسته برای بهبود وبسایت است. این کار به شما کمک می‌کند تعامل کاربران با وبسایت را بالا ببرید. اما وبلاگ نویسی چگونه به بالابردن رتبه سئو کمک می‌کند؟ همانگونه که قبلاً ذکر کردیم، تولید محتوای جدید، به روز و مرتبط می‌تواند کاربران را به سمت سایت شما هدایت کند و به آنها دلیلی بدهد که در سایت شما بمانند. وبلاگ یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به این هدف است. اگر یک گروه بزرگ از خوانندگان وفادار داشته باشید، می‌توانید ترافیک زیادی را به سمت سایت خود هدایت کنید. همچنین، می‌توانید در پست‌های وبلاگ خود مواردی که قبلاً ذکر شد، مانند عکس و سرتیتر را نیز وارد کنید. تمامی این موارد به افزایش رتبه سئوی سایت کمک می‌کنند.

از لینکهای خارجی استفاده کنید

روش‌های زیادی برای افزایش اعتبار وبسایت شما وجود دارند. مطمئناً شما می‌توانید هر مطلبی را در سایت خود بگذارید، اما بهتر است که این مطالب ذکر شده را معتبر سازید. تمامی داده‌های ادعایی شما باید به یک منبع معتبر و قابل اعتماد لینک داده شوند. توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید به یک صفحه معتبر لینک بدهید، دقت کنید که مطلب مورد نظر جدید باشد. مثلاً اگر شما به مطلبی لینک دهید که در سال 2009 منتشر شده، این موضوع کمکی به رتبه سئوی شما نمی‌کند. همچنین می توانید از لینک‌های داخلی استفاده کنید و کاربران را به صفحات دیگر وبسایت خود هدایت کنید.

 

بهینه سازی سایت

 

مطالبی غیر از متن نوشتاری داشته باشید

محتوای وبسایت شما نباید تنها شامل متن نوشتاری باشد. همانگونه که قبلاً ذکر کردیم، تصاویر گزینه خوبی هستند اما کارهای دیگری نیز می‌توانید انجام دهید تا رتبه سئوی خود را افزایش دهید. می‌توانید دیگر فرم‌های محتوای چندرسانه‌ای مانند ویدیو، اسلاید، یا فایل صوتی روی وبسایت خود قرار دهید. تمامی این موارد به ارتقای تجربه کاربری کمک می‌کند زیرا تماشای ویدیو از خواندن متن راحتتر است. اما بین محتوای چند رسانه‌ای و رتبه سئو نیز رابطه مستقیم وجود دارد. این ویژگی‌ها می‌توانند به نحو چشمگیری زمان سپری شده کاربر در وبسایت را افزایش دهند. بسته به طول مدت زمان ویدیو، کاربران چندین دقیقه را در وبسایت شما می‌مانند. اگر این اتفاق بیفتد، رتبه سئوی شما واقعاً بهبود می‌یابد.

اطمینان حاصل کنید که سایت شما قابل خواندن باشد

هنگام نوشتن محتوا برای وبسایت، مخاطبین خود را در نظر داشته باشید. اگر می‌خواهید کاربران به سایت شما سر بزنند و در آن وقت صرف کنند، به گونه‌ای صحبت کنید که برای آنها قابل فهم باشد. سعی نکنید مثل یک دکتر یا وکیل صحبت کنید (حتی اگر دکتر یا وکیل باشید). محتوای سایت شما باید به گونه‌ای نوشته شده باشد که اکثریت مردم بتوانند آن را بفهمند.

لینک‌های شکسته را درست کنید

اگر در سایت خود به وبسایت های مرجع لینک داده‌اید نیازی به نگرانی در این مورد نیست. اما باز هم امکان دارد که این مشکل رخ دهد. لینک‌های شکسته می‌توانند منجر به کاهش رتبه سئوی شما شوند. همچنین وجهه خوبی ندارد که شما لینکی را در سایت خود قرار دهید و کاربران را به سایتی هدایت کنید که معتبر نیست. ابزارهایی وجود دارند که وقتی لینکی از بین می‌رود، به شما اطلاع می‌دهند. اگر لینکی در وبسایت دیگری از بین برود، می‌توانید با وب مستر آن صفحه تماس بگیرید و از او بخواهید تا آن لینک را با لینکی به درون وبسایت شما جایگزین کند. شما با این کار به آنها لطف می‌کنید و احتمالاً از اینکه پاسخ لطف شما را با این کار بدهند خوشحال خواهند شد. این کار به افزایش ترافیک به وبسایت شما منجر می‌شود . لینک‌هایی که وبسایتهای دیگر به سایت شما می‌دهند، به ارتقای رتبه سئوی سایت شما کمک می‌کنند.

سایت خود را برای استفاده از موبایل بهینه کنید

در حال حاضر افراد بسیاری با استفاده از موبایل در اینترنت فعالیت می‌کنند. استفاده از موبایل در حال سبقت گرفتن از کامپیوتر و لپ تاپ است. در واقع، بیش از 60 درصد کاربران گوگل از موبایل به اینترنت وصل می‌شوند. مسلماً گوگل نسبت به این مساله آگاه است و آن را در رتبه بندی سایت‌ها در نظر می‌گیرد. وبسایت شما باید برای کاربران موبایل نیز بهینه باشد. این مسأله اجتناب ناپذیر است. اگر سایت شما بهینه نباشد، تجربه کاربری را تضعیف کرده و بر رتبه شما اثر منفی دارد.

فرمت مناسبی برای صفحه انتخاب کنید

برای طراحی ظاهر وبسایت، زمان زیادی را صرف کنید. ظاهر وبسایت باید تمیز، واضح، مرتب و منظم باشد. به اندازه و نوع فونت توجه ویژه داشته باشید. از فونت رنگی، پررنگ و ایتالیک بسیار کم استفاده کنید. استفاده از ابزارهایی مانند بولت پوینت یا چک لیست می‌تواند خواندن مطالب را برای کاربران راحتتر سازد. اگر وبسایت شما پر از عکس، تبلیغات، رنگ، متن و غیره باشد، خیلی حرفه‌ای به نظر نمی‌رسد و کاربران به آن اعتماد نمی‌کنند. معماری و راهبری سایت نیز در همین دسته قرار می‌گیرد. طراحی و فرمت تر و تمیز به افزایش رتبه سئو کمک می‌کند.

راه‌های تماس مناسب برای کاربران در سایت قرار دهید

در بخش قبل در مورد غیر قابل اعتماد بودن سایت صحبت کردیم. آیا تا بحال برای پیدا کردن راههای تماس با یک وبسایت دچار مشکل شده‌اید؟ این اتفاق برای اکثر ما افتاده است. اما باید از آن جلوگیری کرد. تمامی راههای تماس باید واضح و در معرض دید باشند. بدترین چیزی که ممکن است رخ دهد این است که کاربران وبسایت شما را ریپورت کنند چون شما فراموش کرده‌اید که آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیل را ذکر کنید. این امر سئوی شما را نابود می‌کند.

از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید

همه بیزینس ها باید در رسانه‌های اجتماعی فعال باشند. این موضوع را تقریباً همه می‌دانند. اما آنچه که کمتر کسی از آن اطلاع دارد این است که اگر کاربران در رسانه‌های اجتماعی به سایت شما لینک دهند می‌توانید سئوی خود را افزایش دهید. اگر کاربران را تشویق کنید محصولات شما را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند تأثیر شگرفی بر سئوی شما خواهد داشت. یکی از بهترین کارها این است که آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی را در تمامی مطالب خود قرار دهید. همچنین می‌توانید در صفحات اجتماعی خود لینک‌ها را به اشتراک بگذارید. وقتی کاربران این اطلاعات را در تایم لاین های خود مشاهده کنند تنها با یک کلیک به صفحه شما می‌رسند.

 

در چند ثانیه سایت خود را تحویل بگیرید

 

از کلیدواژه استفاده کنید

در الگویتم رتبه بندی گوگل، کلیدواژه‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. شما باید در کل محتوای سایت از واژه‌هایی استفاده کنید که کاربران بیشتر سرچ می‌کنند. اما در این کار زیاده روی نکنید، در غیر اینصورت سایت شما از کلیدواژه اشباع می‌شود و گوگل متوجه این موضوع می‌شود. در نتیجه رتبه سئوی شما پایین می‌آید. کلیدواژه‌ها باید به صورت طبیعی در متن به کار روند. می‌توانید آنها را در سرتیترها و کپشن عکس‌ها، به کار ببرید. همچنین باید از کلیدواژه‌های طولانی استفاده کنیدکه شامل سه تا چهار کلمه باشند. به عنوان مثال کلمه "تلفن" کم سرچ می‌شود. اما "بهترین تلفن برای فرستادن پیامک" بهتر است. اگر کلیدواژه با عبارت جستجو شده همخوانی داشته باشد، سایت شما شانس بیشتری برای دیده شدن دارد.

نتیجه‌گیری

ارتقای رتبه سئو چیزی نیست که تازه مد شده باشد و به زودی از بین برود. اگر نیاز است که در وبسایت خود تغییری بدهید، همین الان این کار را انجام دهید اما این کار باید همیشگی باشد. ممکن است تمرکز بر سئوی سایتتان کمی دیر شده باشد، اما باز هم می‌توانید از این استراتژی‌ها استفاده کنید و رتبه خود را بالا ببرید. نیازی به نگرانی نیست. از شما انتظار نمی‌رود که همین امروز تمامی 14 مورد ذکر شده را انجام دهید. با موارد ساده‌تر شروع کنید و کم کم همه آنها را به انجام برسانید. نتایج کار را بررسی کنید. چک کردن ترافیک و رتبه سرچ می‌تواند به شما کمک کند بفهمید آیا استراتژی شما مناسب بوده است یا خیر. با انجام این کارها به زودی رتبه شما در سرچ گوگل بالا می‌آید. ممکن است حتی به رتبه اول هم برسید.