تأثیر فعالیت زیاد بر روی سئو بر رتبه سایت در گوگل

تأثیر فعالیت زیاد بر روی سئو بر رتبه سایت در گوگل

بهینه سازی سایت با فعالیت بیش از اندازه در سئو

برخی سایتها هستند که به جای تمرکز بر تولید محتوای با کیفیت و طراحی سایت عالی، تنها بر روش‌های سئو تمرکز می‌کنند وتمام تلاش خود را صرف بالا بردن رتبه از طریق این روش‌ها می‌نمایند. گوگل در تلاش است تا گوگل‌بات را هوشمندتر سازد و به دنبال شناسایی افرادی است که از تکنیک‌های سئو بیش از اندازه استفاده می‌کنند؛ مثلاً کلیدواژه‌های زیادی را در سایت خود قرار می‌دهند، لینک‌های بیش از حد مبادله می‌کنند و کلاً از حد انتظار و نرمال فراتر می‌روند. مهندسان زیادی درگوگل در حال کارروی این موضوع هستند.

 

وبسایت خودتان را داشته باشید.

 

یک استراتژی لینک قابل دفاع

گوگل حال حاضر دارای ارتشی از ارزیابان وبسایت است که برای آن کار می‌کنند و حقوقی هم دریافت نمی‌کنند. لینکی که نتواند از بررسی دستی سربلند بیرون بیاید یا اگر برای گوگل لینک مهم نبود، این لینک هرگز به وجود نمی‌آمد (یعنی فقط برای اهداف سئو این لینک ایجاد شده است) دیگر پذیرفته و قابل دفاع نیست. گاهی اوقات، رقبا به جای اینکه تلاش کنند در حوزه خودتان با شما رقابت کنند، تلاش می‌کنند راهی پیدا کنند که گوگل به خاطر آن شما جریمه کند. این روزها خیلی راحت می‌توان فعالیت وبسایتها را به گوگل گزارش داد. بنابراین گوگل تصمیم گرفته است تا در طرف کاربر بایستد و تنها منافع کاربر را مد نظر قرار دهد. بهترین استراتژی سئو برای وبسایتها نیز همین است: تلاش برای ایجاد تجربه کاربری خوشایند.
استراتژی‌های گوگل قبلاً شامل چند دستورالعمل بود که به سایتها می‌گفت چگونه رتبه خوبی در گوگل کسب کنند. اما اکنون اگر این کارها را انجام دهید، ممکن است شما را جریمه کند. در حال حاضر، گوگل دستورالعمل‌های جدیدی دارد که به صورت کارآمدتری نسبت به گذشته به آنها نظارت دارد. گوگل برای انتخاب سایتهایی که در صفحات نتایج جستجو ظاهر می‌شوند شیوه مخصوص به خود را دارد و اعلام کرده است که در به کار گیری این شیوه‌ها تنها از الگوریتم استفاده نمی‌کند و کارشناسان انسانی گوگل نیز این کار را به صورت دستی انجام می‌دهند. این کارشناسان به صورت دستی لیستها را ویرایش می کنند و سایت‌های خاطی را جریمه می‌نمایند. پیام گوگل در این زمینه واضح و روشن است: از لینک سازی غیرطبیعی خودداری کنید. بسیاری از این روش‌های میانبر به راحتی قابل شناسایی هستند و در نهایت به ضرر شما تمام می‌شوند. لینک سازی منسوخ نمی‌شود، تنها می‌تواند تغییر کند.

لینک سازی کم کیفیت منسوخ شده است

گوگل قصد دارد شرایط رقابت را برای همه یکسان کند و شاید برای کسب وکارهای کوچک بهتر باشد که فعلاً از سر راه گوگل کنار بروند. منصفانه است؟ جواب آن بستگی به این دارد که مخاطب شما کیست و به چه طریقی از اینترنت کسب درآمد می‌کنید. مهم‌ترین موضوعی که مد نظر گوگل است لینکهای غیرطبیعی و لینکهای پولی در سایت شما است. اگر گوگل مطمئن شود که شما سایت شما دارای لینکهای پولی است ممکن است از سوی تیم اسپم وب گوگل ایمیلی دریافت کنید. چنین لینک‌هایی می‌توانند بر اعتبار لینکهای درون سایت شما اثر منفی بگذارند اما بر ترافیک موتور جستجو یا رتبه گوگل شما تأثیری ندارند. جریمه‌های مربوط به ترافیک و رتبه بستگی به نوع تخلف و قصد شما از به کارگیری آن تاکتیک دارد. گوگل قوانین مخصوص به خود را دارد و برای خود این حق را قائل است که در مورد قصد و نیت شما ازانجام کاری قضاوت خاص خود را داشته باشد. به همین ترتیب، مجازاتی که برای شما در نظر می‌گیرد نیز بر همین اساس اعمال می‌شود. حذف لینکهای غیرطبیعی از وبسایت خودتان مسلماً راحتتر از حذف آنها از سایتهای دیگر است. شما باید در مورد سایتهایی که به آنها لینک می‌دهید دقت زیادی داشته باشید. اگر به سایتی اعتماد ندارید بهتر است که به آنها لینک ندهید چون ممکن است عواقب کارهای آنها دامن شما را هم بگیرد.

 

تاثیر فعالیت زیاد بر روی سئو بر رتبه سایت در گوگل

 

لینک‌های پولی و شبکه‌های بلاگ

سایت‌های کم کیفیت، که اغلب مواقع هم فقط برای گوگل ساخته شده‌اند، به دیگر سایتهای اسپم لینک می‌دهند یا لینک می‌فروشند تا رتبه آنها را در گوگل افزایش دهند که این خلاف قوانین گوگل است. گوگل به این نوع سایتها وب اسپمر می‌گوید. شما باید از لینک دهی به این سایتها خودداری کنید. مراقب نویسندگان مهمان در سایت خود و لینکهایی که می‌دهند باشید. مراقب تالارهای گفتگو و امضاها و کامنتهای اعضا باشید به ویژه اگر این لینکها rel=nofollow نداشته باشند.

هک کردن وبسایت

شما ممکن است به سایتی لینک بدهید که هیچ گونه اطلاعاتی در مورد آن ندارید. هکرها خیلی علاقه دارند که ترافیک یا رتبه شما را بدزدند. ممکن است شما را هک کنند و در گروهی از وبسایتها قرار دهند که همگی به یک سایت خاص لینک می‌دهند و به این وسیله گوگل را فریب دهند. این کار نه تنها بر خلاف قوانین گوگل است بلکه خلاف قوانین حقوقی نیز هست. اما غیرقانونی بودن مانع آنها نمی‌شود. هکرها می‌دانند که این شبکه‌های اسپم برای کسب اعتبار نیاز به لینک از سایتهای معتبر دارند. اعتبار سایتی که از آن لینک دریافت کرده‌اند می‌تواند به سایت آنها نیز منتقل شود. بنابراین، آنها سایت شما را هک می‌کنند، لینک‌های مخفی در کدهای شما قرار می‌دهند در حالیکه شما اصلاً از این موضوع اطلاع ندارید. در این حالت شما بخشی از سیستم سه لایه فریب گوگل می‌شوید، یک شبکه که ممکن است هرگز از آن باخبر نشوید.
گوگل از لینکهای مخفی، شبکه‌های اسپم و به ویژه لینکهای پولی متنفر است. به جای اینکه سایت شما را از آن شبکه حذف کند، گوگل ایندکس سایت شما را حذف می‌کند و سایتتان را بخشی از آن شبکه در نظر می‌گیرد. ممکن است گوگل ترافیک شما را تغییر ندهد و تنها اعتبار لینکهای خارجی شما را کاهش دهد. اما امروزه، اعتبار اهمیت حیاتی برای گوگل دارد و نمی‌توان آنرا دست کم گرفت. تشخیص اینکه آیا سایت شما بخشی از این شبکه اسپم است یا خیر نیاز به تجربه دارد اما ابزارهایی هستند که می تواننددر این زمینه به شما کمک کنند. هک شدن می‌تواند بر رتبه شما اثر بگذارد و حتی در صفحه نتایج جستجو ممکن است برچسب "این سایت ممکن است به کامپیوتر شما آسیب بزند" را دریافت کنید. همانگونه که می دانید این برچسب می‌تواند کلیک‌های روی لینک سایت شما را به صفر برساند.

لینک دهی به شبکه اسپم

شبکه‌های اسپم برای گوگل با تکنیک‌های اسپمی و پروفایلهای بک لینک و اینترلینک مشکوک در ارتباطند. یک نمونه خوب از این نوع شبکه‌ها، شبکه بلاگ است که تنها برای اسپم کردن گوگل برای لینک ایجاد می‌شوند. شما باید در مورد این نوع شبکه‌ها و لینک دهی به آنها مراقب باشید چون سایتی که به آن لینک می‌دهید خیلی مهم است. اگر گوگل شما را به خاطر لینک دهی به شبکه اسپم جریمه کرده باشد، باید چک کنید که آیا هک شده‌اید یا خیر. امروزه اگر سایت شما هک شده باشد، گوگل در ارسال نوتیفیکیشن به شما کمک می‌کند و مسلماً اگر شبکه‌های اسپم به سایت شما لینک دهند، گوگل شما را جریمه می‌کند. پس خیلی در این زمینه مراقب باشید.

 

صرفه جویی در زمان و هزینه

 

آیا لینک دهی به سایتهای مرتبط مجاز است؟

البته که مجازاست. می‌توانید به هر سایتی که خودتان تشخیص می‌دهید مناسب است و برای کاربران سایتتان مفید است، لینک بدهید. بهتر است که در صفحه اصلی سایتتان لینک خارجی ندهید. اگر به سایتی اعتماد ندارید وممکن است لینکی که می‌دهید مانند یک لینک پولی به نظر برسد می‌توانید از rel nofollow استفاده کنید. اگر لینکهای خود را به درستی انتخاب کنید، همه از این کار سود می‌برند. و همیشه این را در نظر داشته باشید که تمرکز اصلی شما باید بر کاربر باشد.