مدت زمان نتیجه گیری از سئو

مدت زمان نتیجه گیری از سئو

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج سئو و بهینه سازی سایت را مشاهده کنیم؟

بر اساس نظر مایل اوهایه از شرکت گوگل (2017) «در بیشتر موارد، چهار ماه تا یک سال طول می‌کشد که فرآیند سئو و بهینه سازی سایت اولین تأثیرات مثبت خود را بر کسب و کار شما بگذارد و مزایای بالقوه خود را نشان دهد».
برخی مواقع، فرآیند بهینه سازی ظرف چند هفته جواب می‌دهد اما برای مشاهد تأثیر بعضی از استراتژی‌های سئو باید ماه‌ها صبر کرد. گوگل خود عمداً می‌خواهد که این فرآیند طولانی مدت باشد. منتقدان این غول جست جو بر این باورند که گوگل رتبه بندی سریع و مؤثر را تنها برای لیست‌های اسپانسردار گوگل ادوردز (پلتفرم تبلیغاتی متعلق به گوگل) انجام می‌دهد.

 

طعم شیرین طراحی سایت


سئو و بهینه سازی فرآیند سریعی نبوده و به همین خاطرگوگل کمپین‌های موفق را بر اساس تعداد ماه‌ها و گاه سال‌هایی که صرف این کار کرده‌اند، ارزیابی می‌کنند. بیشتر تکنیک‌های سریع و موفق بهینه سازی رتبه سایت سرانجام به دستورالعمل‌های وبمستر گوگل روی می‌آورند، بنابراین در این زمینه هوشیار و محتاط باشید. داشتن یک وب سایت با کیفیت کاری زمان بر است ولی در نهایت گوگل در سال 2018 با توجه به همین کیفیت رتبه یک سایت را ارتقاء یا تنزل می‌دهد. برای شروع یک کمپین باید داده‌های مورد نیاز را تولید و گردآوری کرد و پس از آن کمپین را راه اندازی کرد که مجدداً این کار نیز امری زمان بر است. پیشرفت در این فرآیند وابسته به فاکتورهای زیادی است از جمله؛
قدمت سایت شما در مقایسه با ده سایت برتر چقدر است؟
تعداد بک لینک‌های شما نسبت به آن ده سایت به چه میزان است؟
کیفیت بک لینک‌های آنها نسبت به شما چگونه است؟
کاربران از کدام کلمات برای لینک دادن به سایت شما استفاده کرده‌اند؟
آیا سایت شما منبع خوبی برای کاربران است؟
آیا سایت شما می‌تواند بک لینک‌های طبیعی را جذب خود کند (مثلاً آیا سایت به لحاظ محتوا یا خدماتی که ارائه می‌دهد جایگاه خوبی دارد) یا برای دریافت بک لینک‌ها، 100 درصد وابسته به کارگزار خود هستید؟
محتوای یونیک و منحصر به فرد شما چه میزان است؟
آیا برای دریافت لینک از بیرون سایت خود، پول می‌پردازید (که البته کار خطرسازی است) یا کاربران به صورت طبیعی به سایت شما لینک می‌دهند؟
گوگل به دنبال این است که صفحات با کیفیت را در لیست‌های ارگانیک خود نشان دهد اما ایجاد چنین کیفیتی و تشخیص آن از سوی گوگل کاری زمان بر است. از طرف دیگر، متعادل کردن محتوا، تولید بک لینک‌های با کیفیت و مدیریت لینک‌های کنار گذاشته شده نیز به زمان زیادی نیاز دارد. گوگل به ارزش ترافیک ارگانیک واقف بوده و به همین خاطر از وبمسترها می‌خواهد تلاش زیادی را صرف رتبه بندی صفحات خود کنند. از نظر منتقدین، هرچه هزینه انجام سئوی حرفه‌ای بیشتر باشد، استفاده از گوگل ادوردز مقرون به صرفه‌تر خواهد بود اما گوگل ادوردز نیز به نوبه خود گران خواهد شد. اگر در برهه‌ای بخواهید کسب و کار اینترنتی به راه اندازید، ناگزیر به ایجاد یک وب سایت با کیفیت هستید که از طریق آن به خواسته‌ها و نیازهای کاربران پاسخ دهید. هرچه زودتر کار ایجاد سایت را شروع کنید، زودتر نیز شاهد نتایج خواهید بود. اگر از همین حالا شروع کنید و مصمم به ساخت یک برند آنلاین باشید که هم محتوایی غنی دارد و هم تجربه کاربری لذت بخشی به بازدیدکنندگان خود می‌دهد، گوگل نیز سایت شما را در فهرست سایت‌های ارگانیک قرار خواهد داد.

بازده سرمایه گذاری

بهینه سازی وب، شیوه‌ای از بازاریابی است که همانند سایر روش‌های بازاریابی، تضمین صددرصدی موفقیت در آن امکان پذیر نیست. موفقیت در گوگل ادوردز نیز به همین شکل است و تنها به شرط افزایش هزینه‌های رقابت، می‌توان از امکان موفقیت مطمئن بود. به همین خاطر است که گوگل ادوردز تا این حد جذاب است، با این حال مشابه دیگر روش‌های بازاریابی، همچنان نوعی ریسک  به حساب می‌آید. در حال حاضر وب سایت، منابع، محصول یا رقابت شما از هر نوعی که باشد، محاسبه بازده سرمایه گذاری (ROI) کاری دشوار است زیرا سرانجام این گوگل است که مشخص می‌کند کدام سایت در صفحه نتایج، کجا نشان داده شود. گاهی اوقات، گوگل سایت‌های بهتر را رتبه بندی می‌کند و گاهی اوقات (یا بهتر بگوییم اغلب اوقات) رتبه بندی خود را بر اساس سایت‌هایی که قوانین را نقض می‌کنند انجام می‌دهد.

در بازاریابی جست و جوی اینترنتی هیچ چیز مطلق نیست

با وجود ادعای برخی از شرکت‌ها، هیچ تضمینی برای موفقیت در بازاریابی جست و جو وجود ندارد. آنچه از این سرمایه گذاری نصیب شما خواهد شد، بستگی به عوامل متعددی دارد که یکی از آنها در کسب و کارهای اینترنتی، فراهم کردن شرایطی است که بازدید کنندگان به خریداران واقعی تبدیل شوند.

شرایط هر سایت با سایت دیگر متفاوت است

کمپین  برندهای بزرگ، تفاوت زیادی با کمپین‌های سئو در کسب و کارهای اینترنتی کوچک دارد، از جمله این که کسب وکارهای اینترنتی کوچک فاقد هرگونه لینک هستند. قطعاً اگر برند مورد نظر دامین اتوریتی زیاد داشته باشد کار راحت‌تر خواهدبود. اما البته طبق یک قانون کلی، برندهای بزرگ، با برندهای بزرگ رقابت می‌کنند. کیفیت سایت، سطح و کیفیت رقابت در موفقیت برندها مؤثر است. با این حال بیزینس های کوچک‌تر باید در ابتدا به دنبال یافتن جایگاه مخصوص خود برای خود باشند. سئوی محلی، نقطه شروع بسیار خوبی برای کسب و کارهای کوچک است.

وب سایت‌های کاملاً سازگار با گوگل

در دوره‌ای، سازگاری یک سایت با گوگل به معنی آن بود که وب سایت به گونه‌ای طراحی شده است که Googlebot بتواند آن را به درستی بررسی کرده و بر این اساس آن را رتبه بندی کند. این روزها، منظور از سازگاری یک وب سایت با گوگل این است که آن وب سایت در صورت محبوبیت و قابلیت دسترسی، رتبه بالایی از سوی گوگل دریافت کند و روز بعد به دلایل نامعلوم رتبه آن سقوط نکند. در حال حاضر، سازگاری یک سایت با گوگل صرفاً دیگر به محتوای اولیه آن ارتباطی ندارد بلکه عملکرد سایت شما در مواجهه با بازدیدکنندگان گوگل و نیز هدف تجاری شماست که اهمیت دارد.
برای آن که بتوانید رتبه سایت خود را در گوگل ارتقاء دهید، نکات زیر را در خاطر داشته باشید:

 

مدت زمان نتیجه گیری از سئو

 

وب سایت شما نباید به صورتی باشد که گوگل تمایلی به رتبه بندی آن نداشته باشد

گوگل با استفاده از الگوریتم‌های خود یا نهایتاً به صورت دستی اقدام به ارزیابی سایت‌ها کرده و هر کدام را در دسته‌ای جداگانه قرار می‌دهد. سایت‌های تجاری، رابطه‌ای، صفحات منبع یا doorway، اسپم یا سایت‌های حیاتی برای یک جست و جوی خاص از این جمله‌اند. شما باید بدانید که گوگل چه نظری درباره وب سایت شما دارد. آیا سایت شما از ده سایت برتر فعلی گوگل بهتر است؟ یا درست همانند آنها است؟ چرا اگر همانند آن سایت‌ها است، گوگل اقدام به رتبه بندی آن کرده است.

گوگل سرانجام یک روز سایت شما را به صورت دستی بررسی خواهد کرد

هر چه رتبه شما بهتر باشد، میزان ترافیک دریافتی سایت شما  نیز بیشتر بوده و به همان اندازه احتمال دیده شدن شما توسط کاربران افزایش می‌یابد. طبق اسناد منتشر شده، گاهی اوقات گوگل حتی سایت‌های مفید را هم اسپم به حساب می‌آورد. اگر به دنبال آن هستید که سایتتان رتبه بالایی در گوگل به دست آورد، بهتر است روش‌های دیگری به جز لینک دادن به سایت‌های دیگر را هم امتحان کنید، چون در این صورت باید حق کمیسیون هم بپردازید. کسب رتبه خوب از گوگل مستلزم این است که محتوای صفحه شما برای کاربری که از سوی گوگل به سایت شما هدایت شده است مفید باشد. منظور از «مفید» این نیست که فقط اهداف تجاری را دنبال کنید یا بازدید کننده‌ای که از سوی گوگل فرستاده شده است را به سایت دیگری هدایت کنید یا صرفاً یک سایت رابطه‌ای ضعیف داشته باشید.

گوگل به صورت الگوریتمی و دستی مقصود تجاری وب سایت شما را مشخص خواهد کرد

گوگل از روی نشانه‌های موجود و با کمک الگوریتم‌های بزرگ خود، متوجه واقعی بودن وب سایت‌های کسب و کار کوچک اما واقعی می‌شود. همچنین وب سایت‌هایی که قصد دارند با لینک‌های رابطه‌ای موجود در صفحات خود یا درج تبلیغ در بالای صفحات، صرفاً کاربران را به وب سایت دیگری هدایت کنند نیز از سوی گوگل شناسایی خواهند شد. به این ترتیب هدف تجاری وب سایت‌ها برای گوگل کاملاً مشخص می‌شود.

انتشار مقالات شبیه به هم یا کپی شده باعث سقوط رتبه شما خواهد شد

به همین خاطر باید محتوایی که در هر صفحه وب سایت خود قرار می‌دهید کاملاً جدید باشد یا حداقل محتوای سایت‌های دیگر را بازنشر نکنید.

به گوگل ثابت کنید که مطالب وب سایتتان جدید است

معمولاً با پینگ کردن از طریق XML یا RSS می‌توانید این کار را انجام دهید. البته Google+ نیز می‌تواند در اثبات جدید بودن مطالبتان کمک کند. گوگل روز به روز تأکید بیشتری بر جدید بودن محتوای سایت‌ها دارد.

دلایلی که باعث می‌شود گوگل رتبه بهتری به رقبایتان بدهد را مشخص کرده و بپذیرید

گوگل به دلایل زیر ممکن است رتبه بهتری برای رقبای شما در نظر بگیرد:
مرتبط‌تر بودن محتوا و محبوب‌تر بودن سایت رقیب
مرتبط‌تر بودن محتوا و معتبرتر بودن سایت رقیب
تغییر و دستکاری بهتر بک لینک‌ها توسط رقبا
اسپم کردن
همیشه به دنبال ایجاد استراتژی مخصوص به خود باشید زیرا اگر صرفاً منتظر باشید که گوگل از سوی شما وارد عمل شود، احتمالاً نتیجه خوبی به دست نخواهید آورد.

مرتبط بودن

مرتبط بودن یعنی از کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی در نام دامین ها، URL‌ها وعناوین استفاده کنید. همچنین تعداد دفعاتی که این مؤلفه‌ها در متن صفحه تکرار شده‌اند، متن‌های موجود در تگ‌های alt تصویر، استفاده از نشانه‌های قوی و از همه مهمتر قراردادن کلمات کلیدی در لینک به صفحه مورد نظر، همگی مصداق مرتبط بودن است. اگر تصور می‌کنید با دستکاری کردن در عناصر پنهان یک صفحه می‌توانید عملکرد خوبی در گوگل داشته باشید، در واقع در حال تحریک فیلترهای اسپم گوگل هستید. 

 

اجرای ایده های پولساز شما

 

اصول سئو در طی چند سال اخیر تغییر نکرده است

اگرچه قطعاً تأثیر برخی از عناصر(از حیث کاربردی بودن) کاهش یافته یا تغییر کرده است اما در هر حال بایستی برای ایجاد یک سایت ساده و کاربردی، از روش‌های ساده و تأیید شده سئو، استفاده کنید. به کلمات کلیدی کم قانع نباشید و بیشتر تمرکز خود را بر قرار دادن محتوای مهم در صفحه‌تان قرار دهید. تا جایی که می‌توانید عناوین منحصر به فردی برای صفحات خود در نظر بگیرید و محتوای جدید و دست اول به وب سایت خود اضافه کنید. خود را جای گوگل بگذارید و از دید آن به صفحه خود نگاه کنید. همانند گوگل از روش خزیدن استفاده کنید و از لینک‌های بدشکل یا مواردی که باعث بروز خطای 500 در سرور می‌شود رفع عیب کنید. لینک‌های معیوب و ری دایرکت‌های غیر ضروری را حذف کنید.