تأثیر سرعت سایت بر جذب کاربر

تأثیر سرعت سایت بر جذب کاربر

اهمیت سرعت سایت در جذب مشتری

سرعت سایت یکی از مهمترین ویژگی‌های یک سایت به شمار می‌رود. امروزه با در دسترس بودن اینترنت پرسرعت، کاربران اینترنت تمایل ندارند که مدت زمان زیادی را صرف بارگذاری شدن یک سایت کنند تا بتوانند از محتوای آن استفاده کنند. اگر سرعت بارگذاری سایت از یک حد مشخص کمتر باشد، کاربران بلافاصله سایت را ترک می‌کنند که این کار هم از لحاظ سئو و هم از لحاظ بازاریابی و جذب مشتری به ضرر سایت تمام می‌شود. بنابراین باید بدانید که سرعت سایت شما اثر مستقیم بر تلاش‌های بازاریابی شما دارد. در این دوره زمانی که به لطف اینترنت، همه عادت دارند سریعاً به خواسته خود برسند، کاربران آنلاین تقاضای دسترسی سریع به آن چیزی را دارند که به دنبال آن هستند. یک نکته جالب این است که بازه توجه انسانها کمتر از 9 ثانیه است. به این معنی که اگر چیزی توجه آنها را جلب نکند، در کمتر از 9 ثانیه آن را فراموش می‌کنند. بنابراین هرچه سرعت بارگذاری سایت شما کمتر باشد، احتمال ترک سایت توسط مشتریان و کاربران بیشتر است. این به نفع ترافیک سایت، شهرت بیزینس و درآمد شما نیست. بنابراین، قبل از پرداختن به تاکتیک‌های بازاریابی که ترافیک را به سمت سایت شما هدایت می‌کنند، باید اطمینان حاصل کنید که بخش‌های زیربنایی سایت شما محکم هستند. در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که سایت شما در شرایط خوبی است تا بتواند به خوبی از مشتریانی که به سمت آن می‌آیند استقبال کند. موارد زیر را باید در مورد سرعت سایت به خاطر داشته باشید.

 

دز هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید

 

تجربه کاربری: عامل زیربنایی رتبه سایت

هنوز مشخص نیست که رابطه بین تجربه کاربری و رتبه سایت چیست. اما کاملاً واضح است که این دو عامل رابطه عمیقی با هم دارند و گوگل و دیگر موتورهای جستجو قصد دارند شخصی‌سازی را در صدر تجربیات جستجوی خود قرار دهند. اما اگر تجربه کاربری اثری بر رتبه نداشته باشد، باز هم بر دیگر عوامل تأثیر دارد.  به همین دلیل است که فکر کردن به پیامدهای بارگذاری کم سرعت باید در صدر اولویت‌های شما باشد و فرقی نمی‌کند که این عامل در رتبه‌بندی سایت تأثیر داشته باشد یا خیر. اگر شما در صفحه اول نتایج باشید اما به دلیل سرعت پایین، کاربران نتوانند به سرعت به سایت شما دسترسی یابند، به سرعت از سایت شما خارج شده و به سایت بعدی سر می‌زنند. این در نهایت به ضرر شما تمام می‌شود.

 

تاثیر سرعت سایت بر جذب کاربر

 

تأثیر سرعت صفحه در رتبه سایت

حتی اگر تجربه کاربری را فراموش کنیم، باید بدانیم که سرعت صفحه به مدت ده سال است که یک عامل مهم در رتبه بندی سرچ دسکتاپ و موبایل محسوب می‌شود. بدون شک، با تمایل روزافزون کاربران به استفاده از دستگاه‌های موبایل، اهمیت سرعت صفحه در سرچ موبایل نیز روز به روز بیشتر می‌شود. متأسفانه نمی‌توان به روشنی مشخص نمود که این عامل رتبه‌بندی چگونه بر رتبه صفحه شما تأثیر می گذارد، اما ابزارهایی هستند که می‌توانند به شما در ارزیابی عملکرد کمک کنند:

گزارش تجربه کاربری کروم: که مجموعه داده‌ها از آمارهای تجربه کاربری برای منابع محبوب آنلاین است که بر اساس تجربیات کاربری و واقعی کروم جمع آوری شده است.

Lighthouse بخشی از ابزارهای developer tools کروم است و کیفیت سایت را بررسی می‌کند.

Pagespeed Insights هم به شما پیشنهاداتی در مورد بهینه‌سازی می‌دهد که بر اساس عملکرد صفحه در گزارش تجربه کاربری کروم مشخص شده است.

استفاده از این ابزارها به صورت ترکیبی به شما نشان می‌دهد که عملکرد صفحات شما در مقایسه با رقبا چگونه است.

 

تاثیر سرعت سایت بر جذب کاربر

 

چه سرعتی برای بارگذاری سایت مناسب است؟

بر اساس اعلام گوگل، سرعت مناسب برای بارگذاری سایت زیر دو ثانیه است. در نظر داشته باشید که سرعت بارگذاری یک صفحه با صفحه دیگر متفاوت است و به مرورگر، دستگاه و سرعت اینترنت کاربر نیز بستگی دارد بنابراین سرعت سایت تنها مشکل شما نیست. به عبارت دیگر، شما می‌توانید سرعت بارگذاری صفحه را افزایش دهید و رتبه خود را بالاتر ببرید اما یک کاربر ممکن است که به دلیل سرعت کم بارگذاری، که مقصر آن شما نیستید، صفحه شما را ببندد.

چگونه سرعت سایت را افزایش دهیم؟

افزایش سرعت سایت تا حد امکان باید در صدر برنامه‌های سئو شما باشد. اما اگر سرعت سایت شما بالا باشد و شما چند هزارم ثانیه آن را افزایش دهید، تأثیر چندانی در رتبه شما نخواهد داشت. در مقابل، اگر سرعت سایت کم باشد و شما تغییرات چشمگیری در آن بدهید، رتبه شما نیز افزایش خواهد یافت. این‌ها مواردی هستند که باید در مورد افزایش سرعت سایت بدانید:

خدمات هاستینگ مناسب انتخاب کنید

سروری که سایت شما روی آن قرار دارد تأثیر زیادی بر سرعت آن دارد و همیشه از یک ‌هاست قابل اعتماد استفاده کنید که اگر بخواهید طرح هاستینگ خود را ارتقا دهید به شما اجازه این کار را بدهد. البته به خاطر داشته باشید که اگر خود سایت مشکل سرعت داشته باشد، سرور خوب نمی‌تواند کمک چندانی به شما بکند.

 

تاثیر سرعت سایت بر جذب کاربر

 

رمزگذاری وبسایت

هرچند درست است که یک سایت رمزگذاری شده کمی سرعت پایین‌تری نسبت به سایت رمزگذاری نشده دارد، اما شما حتماً باید رمزگذاری HTTPS را انجام دهید. گوگل سایتهای HTTPS که داده‌های کاربران را جمع‌آوری می‌کنند را غیر امن می‌شناسد و به همین دلیل هم به کاربران در این زمینه هشدار می‌دهد. این کار باعث می‌شود که کاربران از ورود به سایت شما بترسند.

تأثیر مکان سرور بر سرعت سایت

اگر یک کاربر بخواهد از آمریکا به سایت شما دسترسی داشته باشد و سرور شما در استرالیا باشد، این تقاضا باید نصف کره زمین را بپیماید که طبیعتاً زمان می‌برد. با انتخاب سرور در جایی که اکثر کاربران شما قرار دارند، می‌توانید سرعت سایت خود را بالا ببرید.

زمان پاسخ سرور و سرعت سایت

یکی از مهمترین عواملی که بر سرعت سایت اثر می‌گذارد، مدت زمانی است که جستجوی DNS شما طول می‌کشد. سیستم نام دامنه یا DNS یک سرور با پایگاه داده‌هایی از آی پی آدرس‌ها و نام ‌هاست آنها است. وقتی یک کاربر یک URL را در مرورگر خود تایپ می‌کند، سرور DNS آن URL را به یک آی پی آدرس ترجمه می‌کند. جستجوی DNS فرایند یافتن یک DNS است. از آنجا که شما نمی‌توانید بر این موضوع تأثیر مستقیم داشته باشید، باید هاستی را انتخاب کنید که زمان پاسخ DNS کمتری داشته باشد.

پلاگین ها نیز بر سرعت سایت اثر می‌گذارند

هرچه تعداد پلاگین‌ها بیشتر باشد، سرعت بارگذاری سایت شما نیز کمتر می‌شود. درست است که باید برخی از پلاگین‌ها را نصب کنید اما اطمینان حاصل کنید که همه آنها مفید باشند و فقط به خاطر داشتن پلاگین آنها را نصب نکنید. تنها پلاگین هایی را نصب کنید که برنامه نویسان معروف نوشته باشند و اگر می‌بینید که سرعت سایت شما را کم می‌کنند یک جایگزین پرسرعت‌تر برای آن پیدا کنید.

 

ایده با شما پیاده سازی با ما

 

فایل‌های رسانه ای خود را بهینه سازی کنید

یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر سرعت سایت اندازه ویدیوها و تصاویر است. اغلب مواقع ما اهمیتی به اندازه تصاویر نمی‌دهیم. هربار که تصویر یا ویدیویی را بارگذاری می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که به درستی بهینه‌سازی شده باشد. سایز تصویر را تا آنجا که به کیفیت ضربه نزند کم کنید و عناصر متا را هم چک کنید. این عناصر به موتورهای جستجو کمک می‌کنند که بدانند عکس شما در مورد چیست. همین موضوع در مورد ویدیو هم صادق است. آنها را با سایز اصلی خود آپلود نکنید چون سرعت سایت را کاهش می‌دهند. به جای اینکه خود ویدیو را آپلود کنید، لینک قرار دهید.
در نهایت اینکه سرعت سایت با اینکه ممکن است یک موضوع بی اهمیت تلقی شود اما یک نکته بسیار حیاتی در جذب مشتری است و می‌تواند تمامی تلاش‌های شما را خنثی کند. اگر روی سرعت سایت خود کار کنید، مشتریان از سایت شما خارج نمی‌شوند.