8 ایده جذاب برای تولید محتوا

8 ایده جذاب برای تولید محتوا

8 راه برای تولید محتوای جذاب و سئو پسند

نوشتن محتوای جذاب و سئو پسند یک کار دشوار است به ویژه اگر منابع مالی کافی برای استخدام یک کارشناس تولید محتوا نداشته باشید. این 8 نکته ساده به شما کمک می‌کنند محتوایی خلق کنیدکه هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران سایت شما جذاب باشد. طبق گفته بیل گیتس، که به درستی نیز بیان شده است، "محتوا پادشاه است". حقیقتاً هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین محتوای جذاب، با کیفیت و کاربرپسند باشد، به ویژه از این جهت که محتوای جذاب نیز بهترین استارتژی بهبود رتبه سئو نیز محسوب می‌شود. با اینکه همه می‌دانند که محتوای با کیفیت و جذاب برای وبسایت شما اهمیت حیاتی دارد، اما ممکن است امکان استخدام یک نویسنده تمام وقت نداشته باشید یا ندانید که از کجاآغاز کنید. با این 8 نکته، می‌توانید یاد بگیرید که چطور اثربخشی محتوای وبسایت خود را افزایش دهید.

 

اجرای ایده های پولساز شما

 

استفاده از کلیدواژه‌های مرتبط

طبق تغییرات جدید در سئو، به جای بهینه سازی حول محور یک کلیدواژه یا یک صفحه، پیشنهاد می‌شود که از یک رویکرد موضوعی گسترده‌تر استفاده شود. به عبارت روشن‌تر، اکنون مثل گذشته، بهینه سازی یک پست بر اساس تنها یک کلیدواژه کافی نیست. گوگل بسیار هوشمند شده است. امروزه گوگل با استفاده از کرال و ایندکس کردن، نتایجی را به کاربر ارائه می‌دهد که مبتنی بر "قصد و خواست" او باشد و نه تنها بر پایه عباراتی که در نوار جستجو تایپ کرده است. بنابراین، تولیدکنندگان محتوا باید کار خود را بر این اساس تطبیق دهند. بهترین کار این است که از کلیدواژه‌هایی استفاده کنیم که از لحاظ معنایی با موضوع یا کلیدواژه اصلی مرتبط هستند. تعداد این کلیدواژه‌ها باید زیاد باشد اما در عین حال باید مراقب باشید که بیش از حد نباشند (keyword stuffing). استفاده از کلیدواژه‌هایی که از لحاظ معنایی به هم مرتبط هستند، کمک می‌کند که پست شما مناسب خزنده‌های گوگل باشد و توسط کاربران دیده شوید.

با متن خود داستان بگویید

انسان‌ها در طول تاریخ همواره علاقمند به شنیدن داستان بوده‌اند. این موضوع به تازگی در مبحث سئو و بهینه سازی اهمیت پیدا کرده است. اگر در متنی که برای وبسایت خود می‌نویسید داستان برند خود را تعریف کنید، مخاطبان شما درک بهتری از شما و شرکتتان پیدا کرده و با شما ارتباط بهتری برقرار خواهند کرد. اگر با مخاطبان خود صادقانه رفتار کنید، برند شما جنبه انسانی‌تری پیدا کرده و بیشتر در دسترس قرار می‌گیرد. داستان گویی به مشتریان شما یک دید جدید به عمق شرکت و برند شما می‌دهد و یک روش قدرتمند یادگیری است. اما مراقب باشید که این داستان را صادقانه و محترمانه بیان کنید. باید همزمان حرفه‌ای عمل کنید و برند خود ا به صورت دقیق و صادقانه نمایش دهید. قبل از نوشتن داستان، باید تصمیم بگیرید که آیا تمایل دارید این داستان برای همیشه در اینترنت قرار بگیرد؟ آیا این داستان به بهبود برند شما کمک می‌کند؟ آیا این داستان الهام بخش است؟

محتوای خواندنی بنویسید

در هنگام تولید محتوا برای سایت، باید اطمینان حاصل کنید که محتوای شما خواندنی و قابل درک باشد. اگر محتوای شما در قسمت نتایج snippet ظاهر شود، در صورتی که متن آن راحت و قابل درک باشد، بسیار به نفع شما خواهد بود. همچنین، از آنجا که امروزه بیشتر کاربران از موبایل خود برای جستجو در اینترنت استفاده می‌کنند، باید از دیدگاه مخاطبان به موضوع نگاه کنید که مثلاً در اتوبوس نشسته‌اند و محتوای شما را می‌خوانند. متن شما باید به گونه‌ای نوشته شده باشد که اگر مخاطب بخواهد، بتواند با نگاهی اجمالی و کلی مطلب را درک کرده و به هدف خود برسد. همچنین متن خود را به گونه‌ای بنویسید که اگر کاربر عجله داشته باشد، بتواند در مدت زمان اندکی مطلب شما را درک کند. برای اینکه متن شما به راحتی خوانده شود، می‌توانید از فهرست‌های شماره دار یا بولت پوینت استفاده کنید تا متن را به اجزای کوچکتر تقسیم کنید. اما بهترین کار استفاده از تیتر و زیرتیتراست. با استفاده از تیتر H1 برای عنوان اصلی و H2 برای متن اصلی، آن را به اجزای کوچکتر تقسیم کرده و خواندن آن را راحت‌تر سازید.

 

8 ایده جذاب برای تولید محتوا

 

متن خود را بهینه سازی کنید

پس از صرف مدت زمان زیاد برای نوشتن یک متن جذاب و زیبا، باید مطمئن شوید که طرح و ظاهر متن و صفحه نیز جذاب باشد تا کاربر تجربه بهینه‌ای را در سایت شما داشته باشد. بسیاری از سایت‌ها هستند که با اینکه محتوای جذاب و مفیدی دارند اما صفحات آنها سرشار از تبلیغات pop-up و بنر است. بنابراین تلاش کنید تا این موارد را به حداقل برسانید. درست است که pop-up بهترین راه برای افزایش فعالیت کاربر است اما حتی یک pop-up در هر صفحه نیز زیاد است. بهترین کار برای اینکه مطمئن شوید محتوای شما کاربر پسند است، این است که از نظرات صادقانه همکاران خود استفاده کنید. از آنها بخواهید که مانند یک کاربر عادی وارد سایت شده و تجربه خود را با شما در میان بگذارند، احساس خود را پس از خواندن متن به شما بگویند و اینکه آیا نکته‌ای در متن بود که حواس آنها را از متن اصلی پرت می‌کرد یا خیر. مهم‌ترین نکته در اینجا تعادل است. داشتن یک صفحه با تصاویر جذاب مفید است اما مراقب باشید که همه چیز متعادل باشد.

اول بنویسید، بعداً ویرایش کنید

اگر با نوشتن محتوای جذاب مشکل دارید، بهترین کار یناست که هرچیزی که به ذهنتان مفید می‌رسد رابدون هیچ فیلتر و نگرانی  بنویسید و سپس آن را ویرایش کنید. درست است که با این گونه نوشتن، ممکن است مطالب بی فایده نوشته شوند، اما به همان میزان مطالب باارزش نیز خلق می‌شوند. پس از اینکه مطلب کامل شد، آن را بازبینی کنید و مطالب اصلی و باارزش را نگاه دارید.

بهینه سازی برای گوشی‌های موبایل

یکی از نکات مربوط به دیجیتال مارکتینگ که به تازگی مورد توجه زیادی قرار گرفته است، تمرکز ویژه بر موبایل است. بسیاری از کارشناسان تأکید دارند که وبسایت ها باید برای نسخه موبایل بهینه سازی شوند به این دلیل که 70 درصد ترافیک وب از دستگاههای موبایل ایجاد می‌شود. بنابراین به نسخه موبایل وبسایت خود توجه ویژه داشته باشید. می توانیداز ابزارهای آنلاین استفاده کنید تا مطمئن شوید که نسخه موبایل وبسایت شما نیز به خوبی نسخه دسکتاپ عمل می‌کند. همچنین به سرعت سایت نیز توجه کنید. کاربران تمایل ندارند که مدت زیادی را صبر کنند تا نسخه موبایلی سایت بارگذاری شود. سرعت یکی ازمهمترین عوامل مؤثر در رتبه سئو است.

لینک دهی درست و مناسب

یکی دیگر از راه‌های تولید محتوای سئوپسند، استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی است. با این کار می‌توانید کاربران را تشویق به فعالیت بیشتر در سایت خود کنید. لینک دادن به منابع معتبرخارج از وبسایتتان، به گوگل این پیام را می‌دهدکه محتوای شما باکیفیت است. از سوی دیگر، وقتی شما روی محتوای خود کار کرده و کیفیت آن را بالا ببرید، بقیه سایت‌ها نیز به شما لینک می‌دهند. این بک لینک‌ها می‌تواند قدرت سایت شما را افزایش داده و یکی از قدرتمندترین ابزارهایی هستند که کارشناسان سئو پیشنهاد می‌کنند. لینک‌های داخلی به سایت خودتان نیز ابزار دیگری است برای ارجاع کاربران به مطالب قبلی و ایجاد یک ساختار قدرتمند سئوپسند برای سایت. اما باز هم نکته در اینجا تعادل است. اگر در متن خود لینکهای زیادی قرار دهید، باعث پرت شدن حواس کاربر شده و تمرکز را از بین می‌برد. اگر کاربر برای درک متن شما مجبور شود به لینکهای متعدد مراجعه کند، تمرکز خود را از دست داده و حتی ممکن است متن شما اسپم تشخیص داده شود.

 

تجربه طعم شیرین طراحی سایت اختصاصی

 

به اشتراک گذاری محتوا

چه چیزی باعث می‌شود که کاربر بخواهد محتوای شما را به اشتراک بگذارد؟ ارزشمند بودن. محتوای خود را به گونه‌ای تولید کنید که کاربر آن را با دیگران به اشتراک بگذارد. برای این کار می‌توانید از آمار و ارقام مفید استفاده کنید. محتوایی تولید کنید که از لحاظ بصری جذاب و قابل فهم باشد. تجربیات شخصی خود را ذکر کنید.
نوشتن محتوای جذاب کار ساده‌ای نیست و نیاز به تمرین، صبر و پشتکار دارد. با استفاده از این 8 نکته، می‌توانید محتوای خود را تقویت کرده و کیفیت آن را بالا ببرید.