تاثیر لینک سازی غیر طبیعی بر سئو سایت

تاثیر لینک سازی غیر طبیعی بر سئو سایت

عواقب لینک‌سازی غیر طبیعی برای بهینه سازی وبسایت

لینک سازی غیرطبیعی یکی از استراتژی‌هایی است که توسط صفحات و سایتهای کم کیفیت اتخاذ می‌شود تا ترافیک و رتبه سایت در گوگل بالا رود. این سایتها از روش‌های مختلفی برای انجام این کار استفاده می‌کنند، مانند خرید لینک از سایتهای دیگر. اما باید توجه داشته باشید که گوگل این لینکها را شناسایی کرده و جریمه‌هایی را به صورت دستی یا توسط الگوریتم برای سایتهای خاطی در نظر می‌گیرد. جریمه‌های گوگل می‌تواند شامل تنزل رتبه صفحه، حذف رتبه صفحه در یک یا چند کلیدواژه، یا حتی در مواردی تنزل رتبه کل سایت شود. بنابراین باید در لینک‌سازی دقت کافی داشته باشید و تا آنجا که می‌توانید سعی کنید لینکهای طبیعی از سایتهای باکیفیت ایجاد نمایید.

 

عملی کردن ایده های پولساز شما

 

پس از اعمال جریمه دستی از سوی گوگل، چگونه رتبه خود را بازیابی نماییم؟

اگر شما از سوی گوگل اخطار شناسایی لینک‌های غیرطبیعی دریافت نموده‌اید، بهتر است کارهای زیر را انجام دهید:

  • لینک‌سازی را متوقف کنید.
  • تلاش کنید تا لینکهای بد را از بین ببرید، به ویژه آنها که دارای کلمات مشابه هستند.
  • مسؤولیت کار خود و جریمه اعمال شده را بپذیرید.
  • سایت‌هایی که از آنها لینک دریافت می‌کنید را مورد بازنگری قرار دهید.
  • سایت‌هایی که به شما لینک می‌دهند را شناسایی کنید.
  • به لینکهایی که در همه صفحات یک سایت قرار دارند نیز توجه کنید. این لینکها نه تنها بی فایده هستند بلکه کل پروفایل لینک شما را خراب می‌کنند.
  • تلاش کنید که از سایتهای واقعی لینک بگیرید، ترجیحاً سایتهایی که اتوریتی بالایی دارند.
  • از ایجاد لینکهایی با متن لنگری غنی در سایتهای کم کیفیت خودداری کنید.
  • بک لینکهایی با سیگنال برند دریافت کنید و توجه ویژه به کیفیت این سایتها داشته باشید.

متن لنگری غیرطبیعی نیز بسیار خطرناک است به ویژه اگر در سایتهای کم کیفیت مانند شبکه‌های بلاگ خصوصی یا دایرکتوری‌های کم کیفیت باشد. نسخه‌های جدید Google Penguin بر اسپم‌های واضح، لینک‌های غیرمرتبط با متن و لینکهای brute force یعنی لینکهایی که در سایت اصلی ظاهر نمی‌شوند (مثلاً در footer، یا شبکه بلاگ خصوصی قرار می‌گیرند) نیز تمرکز می‌کنند. برخی وب‌مسترها گزارش داده‌اند که صفحات 301 آنها نیز مورد جریمه قرار گرفته‌اند. صفحه اصلی آنها حذف و سایتهای وابسته جریمه شده‌اند.

آیا پس از اتمام جریمه، رتبه شما باز می‌گردد؟

گاهی اوقات این اتفاق رخ می‌دهد که بستگی به سیگنالهای کیفیت باقی مانده در پروفایل بک لینک شما دارد و اینکه در سایت خود چه کارهایی انجام می‌دهید. اگر لینکهای باکیفیت داشته باشید، رتبه صفحه می‌تواند بازگردد. اما امکان بازگشت رتبه سایتی که لینکهای کم کیفیت دارد خیلی کم است. این روزها، سایت‌های با کیفیت‌تر و غنی‌تر زیادی هستند که گوگل میتواند رتبه بالاتری نسبت به سایت شما به آنها بدهد. اما مشاهده شده است که پس از جریمه دستی، رتبه سایت به آن بازگردانده شده است. حتی در مواردی که سایت تلاش زیادی برای بهبود کیفیت خود کرده است، رتبه آن بالاتر نیز رفته است. خلاص شدن از جریمه‌های مربوط به لینک دو مرحله دارد: اول باید لینکها را پاکسازی کنید و پس از آن سرمایه‌گذاری و تلاش زیادی را معطوف بازاریابی باکیفیت محتوا کنید.

 

تاثیر لینک سازی غیر طبیعی بر سئو سایت

 

آیا جریمه شده‌اید یا گوگل تنها شما را نادیده گرفته است؟

این هم مساله مهمی است. آیا شما از هیچ شروع کردید، بعد از سه ماه به رتبه بالا رسیدید و سپس هیچ؟ این یعنی جریمه شده‌اید؟ شاید نه. شاید گوگل تنها شما و لینکهای وبسایتتان را نادیده گرفته است و به شما رتبه نمی‌دهد در صورتی که باید بدهد. اگر جریمه توسط الگوریتمهای گوگل اعمال شده باشند، ساختن لینکهای طبیعی و خوب طبیعتاً شما را به رتبه خود باز میگرداند. در برخی موارد مربوط به کسب و کارآنلاین و در برخی مدل‌های کسب و کار، بهتر است که یک دامنه جدید ایجاد شده و کار از روی دامنه جدید ادامه یابد به ویژه اگر برای آغاز به رقابت به این لینکهای غیرطبیعی نیاز دارید و نمی‌توانید از روش دیگری لینک دریافت کنید.

آیا رقبای سایت شما هم برای لینکهای غیرطبیعی جریمه می‌شوند؟

گاهی اوقات بله، گاهی اوقات خیر. شاید اکنون هم مورد جریمه قرار گرفته‌اند و شما اطلاع ندارید. گوگل تلاش می‌کند که تمامی این لینکها را شناسایی و اقدام مناسب اعم از تنزل رتبه یا نادیده گرفتن را انجام دهد. ممکن است علیرغم نادیده گرفتن تمامی این لینکها، یک سایت بتواند همچنان رتبه خوبی در گوگل داشته باشد. اما گوگل توصیه می‌کند به جای اینکه سایتها وقت خود را صرف لینک سازی غیر طبیعی کنند، به کاری مفید بپردازند که در بلند مدت به نفع سایتشان باشد. شما هم اگر لینکهای غیرطبیعی در سایت رقیب مشاهده کنید می‌توانید به گوگل گزارش دهید به ویژه اگر وقت و انرژی این کار را دارید. اما بهتر است که وقت و انرژی خود را صرف بهبود خدمات سایت خود کنید تا بتوانید تجربه کاربری بهتری برای کاربران خلق کنید و انرژی خود را به شیوه‌ای کارآمد صرف کنید. در نهایت، مطمئن باشید که گوگل این سایتهای کم کیفیت را شناسایی می‌کند مگر اینکه این سایتها در کار خود واقعاً حرفه‌ای باشند.

آیا لینک‌سازی منسوخ شده است؟

مسلماً خیر. لینک‌سازی یکی از بخش‌های کلیدی و ضروری سئو است. اگر گوگل این کار را انجام ندهد، بهینه سازی موتور جستجو معنا ندارد. تا زمانی که گوگل به لیست نتایج ارگانیک و سایتهایی معتبر با تجربه کاربری خوب  اهمیت می‌دهد، برای همه سایتها موقعیت کسب رتبه در گوگل وجود دارد. در مقابل، همیشه سایتهایی وجود دارند که با زیر پا گذاشتن قوانین گوگل بتوانند به رتبه بالاتری نسبت به شما دست یابند. اما به خاطر داشته باشید که در بلندمدت کیفیت لینکهای کم کیفیت بالا نمی‌رود و اگر گوگل به قول خود عمل کند، بالاخره آنها را شناسایی و جریمه می‌کند.

 

درآمدزایی را با کسب و کار آنلاین تجربه کنید.

 

جریمه طولانی مدت گوگل برای لینکهای مصنوعی

اگرگوگل تشخیص دهد که شما لینکهای غیرطبیعی به سایت خود داده‌اید، یا سابقه فعالیت اسپمی داشته باشید و گوگل از آن آگاه باشد، یا از طریق،Tools Google Webmaster اخطار جریمه دستی دریافت کنید، یا ترافیک شما ناگهان افت کند، احتمالاً مورد مجازات و تنبیه گوگل قرار گرفته‌اید. این تنبیه تا زمانی که لینکهای غیرطبیعی را پاکسازی نکنید باقی خواهد ماند. بسیاری افراد شکایت دارند که حتی با پاکسازی لینک‌ها، جریمه‌های آنها همچنان باقی است اما آنها به یک نکته توجه نمی‌کنند. نکته این است که گوگل می خواهد شما واقعاً از جریمه‌ها درس بگیرید. گوگل می‌خواهد که شما از انجام این کار متضرر شوید. می‌خواهد که پس از تحمل این تنبیه‌ها حقیقتاً تلاش خود را معطوف به لینک سازی با کیفیت کنید. گوگل می‌خواهد که لینکهای غیرطبیعی را حذف کنید که در بسیاری موارد کاری است بسیار زمان بر و نیاز به تماس‌های زیاد با وب‌مسترهای آن سایتها دارد. پس از اینکه گوگل مطمئن شد شما واقعاً از اشتباه خود درس گرفته‌اید و حقیقتاً تنبیه شده‌اید، به شما اجازه می‌دهد که روی کیفیت خود کار کنید و از خرید لینک خودداری کنید. همچنین فکر می‌کنید که چرا گوگل از شما می‌خواهد لینکهای مخرب را پاک کنید و با وب‌مسترهای سایت‌ها تماس بگیرید و از آنها بخواهید تا لینکهای شما را پاکسازی نمایند؟ به این دلیل که گوگل می‌خواهد به همه نشان دهد که داشتن لینکهای کم کیفیت و تلاش برای فریب گوگل چه عواقبی به همراه دارد. این کار مانند انجام دادن خدمات اجتماعی، مانند تمیز کردن و نظافت محله، است که برای مجازات برخی مجرمان اعمال می‌شود. شما با انجام این کار و ایجاد لینکهای غیرطبیعی باعث شده‌اید که اعتبار گوگل زیر سؤال برود. بنابراین باید به خاطر آن مجازات شوید. بنابراین چه از این وضعیت راضی باشید چه نباشید، این کاری است که گوگل انجام می دهد و باید آن را بپذیرید.