آموزش استفاده از Disavow tool گوگل - آموزش استفاده از ابزار بی اثر کردن بک لینک ها

آموزش استفاده از Disavow tool گوگل - آموزش استفاده از ابزار بی اثر کردن بک لینک ها

نحوه پاکسازی لینک‌های غیرطبیعی

اگر شما توسط گوگل اخطار مبنی بر داشتن لینکهای غیر طبیعی دریافت کرده‌اید، بهترین کار این است که به صورت دستی لینکها را حذف کنید. تنها با انجام بررسی دستی می‌توانید لینکهای مشکل‌دار را در پروفایل بک لینک خود پیدا کنید. ممکن است ابزارهایی باشند که بتوانند سایتهای اسپم را شناسایی کنند اما هیچ ابزاری نمی‌تواند قصد وهدف هر سایت و هر لینک را شناسایی کند. مشکلی که وجود دارد این است که ممکن است بر اساس معیارهای معمول، یک لینک اسپم به نظر برسد اما در واقع لینک سالمی باشد، و برعکس. گاهی اوقات یک سایت کم کیفیت، مطلبی با کیفیت منتشر می‌کند و برعکس. بنابراین برای بررسی دستی لینکها، حتماً باید از یک کارشناس خبره کمک بگیرید. حتی باید مواردی که در مورد سالم بودن آنها اطمینان صد در صد ندارید، حذف نمایید تا مطمئن شوید که همه لینکهای شما به صورت مشروع و بر طبق قوانین گوگل ساخته شده‌اند. همه دایرکتوری‌ها بد نیستند، همه لینکهای بلاگ بد نیستند، همه مقالات تکراری بد نیستند. سازندگان نرم‌افزارهای تحلیل لینک‌ از این موضوع آگاه هستند و سعی می‌کنند تمامی جوانب احتیاط را رعایت کنند تا مجبور نشوید لینکهای سالم را از بین ببرید. برخی از این لینکها، لینک‌هایی طبیعی هستند که گوگل به آنها پاداش می‌دهد. گاهی اوقات با نگاه کردن به یک سایت می‌توانید متوجه شوید که آیا برای لینک دهی سایت مناسبی است یا خیر. مواردی که می‌توانند در قضاوت شما درباره‌ی سایت کمک کند این است که ببینید سایت چه نوع طراحی دارد، آیا مطالب آن با سایت شما مرتبط است؟ آیا لینک‌هایی دارد که مشخص است برای گرفتن آنها پول پرداخته شده است؟ یا آیا از قوانین گوگل تخطی کرده است یا خیر. در هنگام تصمیمگیری همواره در نظر داشته باشید که گوگل ممکن است حتی در جریمه رفتارهای فریب‌آمیز سختگیرانه تر عمل کند.

 

در چند ثانیه وبسایت خود را تحویل بگیرید.


اگر سایتی که به شما لینک می‌دهد دارای محتوای اصلی فریبکارانه باشد و کیفیت آن پایین باشد، نباید با آن سایت همکاری کنید. این نوع لینکهای مصنوعی در طول زمان بهبود نمی‌یابند و گوگل دیر یا زود آنها را کشف می‌کند. اگر نرم‌افزار تحلیل لینک به شما بگوید که مثلاً صد لینک مشکل دار در سایت خود دارید، بهتر است که همه آنها را چک کنید چون نمی‌توان به این ابزارها اطمینان صددرصد داشت. اگر این لینکها را به طور کامل پاکسازی نکنید، باید چندین بار تقاضای بررسی به گوگل بدهید و هربار گوگل شما را رد می‌کند پس بهتر است یکبار برای همیشه این کار را به درستی انجام دهید.

کدام لینکها نیاز به پاکسازی دارند؟

لینک‌های پولی یا لینکهایی که به صورت عمدی مهندسی شده‌اند مطمئناً لینکهای مخرب هستند مانند:

  • درصد بالایی از بک لینکها در سایتهای کم کیفیت
  • درصد بالایی از بک لینکها در مقالات تکراری
  • درصد بالایی از لینکها در متن لنگری تکراری
  • لینک از سایتها و مقالات غیرمرتبط
  • لینک‌های footer از سایتهای غیرمرتبط

باید به دنبال لینکهایی باشید که طبیعی نیستند یا از سایتهای کم کیفیت می‌آیند. اگر گوگل به این نتیجه برسد که شما قصد فریب داشته‌اید، شما را برای داشتن این لینکها جریمه می‌کند. برای الگوریتم‌های گوگل، یافتن بسیاری از لینکهای کم کیفیت (و نه همه آنها) آسان است. بسیاری از لینکهای کم کیفیت نیز توسط گوگل نادیده گرفته می‌شوند.

 

آموزش استفاده از disavow tool

 

روش بررسی لینکهای غیرطبیعی

اگر شما یک کسب و کار کوچک باشید احتمالاً نمی‌خواهید که دوباره با یک دامنه جدید شروع کنید. همچنین نمی‌توانید با دادن ریدایرکت 301، سایت خود را از جریمه خارج کنید. گوگل تمامی لینکهای کم کیفیت شما را تنزل رتبه می‌دهد. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که گوگل به طور صریح به سایت شما اطمینان دارد، بهترین انتخاب این است که لینکهای مضر را پاکسازی نمایید. در ابتدا باید تمامی بک لینک‌ها را از گوگل دانلود کنید (البته گوگل هیچگاه به طور کامل به شما لیست نمی‌دهد بنابراین باید از نرم‌افزارهای مستقل استفاده کنید).

آیا باید تمامی بک لینکها به صورت دستی بررسی شوند

احتمالاً بله. به ویژه اگر سایت شما به صورت دستی بررسی شده باشد. صرفنظر از اینکه از ابزار Disavow در گوگل استفاده می‌کنید یا خیر، باید پروفایل بک لینک خود را چک کنید و ببینید هر لینک چه تاثیری بر رتبه شما دارد. حداقل چیزی که باید بدانید این است که چه کسی به شما لینک داده است تا بتوانید ریسک مرتبط به این لینکها برای ترافیک ارگانیک خود را محاسبه کنید. برای مقابله با لینکهای غیرطبیعی، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • صفحاتی که دارای لینکهای غیرطبیعی هستند را حذف کنید (آنها را 404 یا 410 کنید تا لینکها را از سایتهای اسپم جدا کنید).
  • با مالک سایت تماس بگیرید و از او بخواهید تا هرگونه لینکی که به سایت شما داده‌اند را نوفالو کنند.
  • لینک‌ها را از Google Search Console دانلود کنید و وارد اکسل کنید و می‌توانید برای بررسی آنها از ابزارهای سئو استفاده کنید.
  • بهتر است عنوان صفحه لینک دهنده را نیز داشته باشید تا بتوانید مقالات تکراری را در سایتهای کم کیفیت شناسایی کنید.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که هرگز نمی‌توانید از سالم بودن تمامی لینکها اطمینان حاصل کنید. احتمالاً زیاده روی در انجام یک روش اشتباه باعث تنزل رتبه شما می‌شود و نه داشتن تنها یک لینک مشکل دار. اگر تعداد زیادی directory submission در پروفایل بک لینک خود دارید یا اخیراً بازاریابی محتوا را به صورت کم کیفیت انجام داده‌اید، در آپدیت‌های جدید گوگل باید انتظار تنزل رتبه داشته باشید. همانگونه که قبلاً ذکرکردیم، مهم‌ترین لینکهایی که باید بررسی شوند، لینک‌های پولی از کمپینهای قبلی سئو و لینکهای مهندسی شده برای ارتقای رتبه گوگل به صورت غیرمشروع هستند. وقتی همه لینکها را بررسی کردید و لینکهای کم کیفیت را شناسایی نمودید، می‌توانید لیست این لینکها را در قالب فایلی ساده با نام disavow.txt به گوگل ارسال نمایید.

 

پیاده سازی ایده های شما

 

نحوه استفاده از ابزار Disavow Tool

ابزار Disavow tool توسط گوگل در Google Search Console ارائه شده است و از طریق آن لینکهای کم کیفیت را به گوگل گزارش می‌دهید. شما در این فایل به گوگل اعلام می‌کنید که در هنگام تصیم گیری برای دادن رتبه به شما، کدام لینکها را نادیده بگیرد. اگر شما تلاش زیادی در حذف و پاکسازی لینک‌های اسپم انجام داده‌اید و موفق نشده‌اید، می‌توانید آنها را disavow کنید یعنی می‌توانید از گوگل بخواهید که در هنگام ارزیابی سایت شما، به این لینکها توجهی نکند. گوگل اعلام کرده است که لینکهایی که در این فایل ارسال می‌کنید را به عنوان لینکهای نوفالو در نظر می‌گیرد. این لینکها شامل PageRank یا سیگنالهای ارتباط متنی نمی‌شوند و اثر منفی بر سایت شما نخواهند گذاشت. شما باید برای فرستادن فایل disavow باید دلیل خوبی داشته باشید مانند پاکسازی دستی یا شناسایی یک مورد واضح از سئوی منفی. اگر گوگل به کارشناسی که به صورت دستی لینکها را بررسی می‌کند اعلام نماید که لینکها در حال بررسی توسط وب‌مستر و مالک سایت هستند، باز هم بهتر است که فایلها disavow شوند. اما به احتمال زیاد گوگل بدون اینکه این کار را انجام دهید نیز لینکهای کم کیفیت را نادیده گرفته یا تنزل رتبه داده است. گوگل اعلام کرده است که این لینکهای کم کیفیت را نادیده می‌گیرد و مشمول جریمه نمی‌کند بنابراین پاکسازی لینک را تنها در موارد اضطراری انجام دهید. اگر واقعاً در خطر جریمه واقعی یا بررسی دستی لینکهای غیرطبیعی هستید، فایل disavow را ایجاد کنید. اگر تمام مشکلات مربوط به لینکها را حل کرده‌اید می‌توانید لینکهای کم کیفیت را disavow کیند و در آینده از مزایای آن بهره مند شوید. به طور کلی اگر لینکی مربوط به یک سایت را disavow می‌کنید بهتر است که کل سایت را disavow کنید.