آیا بک لینک در سئو تاثیرگذار است؟

آیا بک لینک در سئو تاثیرگذار است؟

آیا امروزه لینک‌سازی همچنان اثربخش است؟

بله، اما لینک‌های غیرطبیعی برای بالا بردن ترافیک سایت برای یک کسب و کار واقعی اصلاً کار درستی نیست. ممکن است برخی اعتقاد داشته باشند که لینک سازی منسوخ شده است اما ساختن لینک هنوز هم بر رنک گوگل سایت شما تأثیر دارد. این تأثیر می‌تواند مثبت باشد، به این شرط که از یک منبع معتبر دریافت شود. اما اگر لینک شما از یک منبع مشکوک دریافت شده باشد، می‌تواند بر رنک گوگل شما اثر منفی بگذارد. دریافت لینکهای متنوع، مستقل و باکیفیت هنوز هم بهترین راه برای هدایت ترافیک به سمت سایت است.

 

صرفه جویی در زمان و هزینه در کسب و کارتان

 

از لینکهای کم کیفیت دوری کنید

شما وقتی دیواری را می‌سازید، آن را آجر به آجر و تدریجی می‌سازید. آجرهای به کار رفته در دیوار هم باید همگی کاملاً شبیه به هم باشند. در نهایت دیوار ساخته می‌شود و ظاهری یکدست به خود می‌گیرد. اما لینک سازی اینگونه نیست. شما نمی‌توانید لینکهای یکسانی را به تعداد زیاد در سایت خود داشته باشید و انتظار بالا رفتن رتبه سایت خود در گوگل را داشته باشید. تاکتیک‌های لینک سازی کم هزینه همگی بی فایده هستند. انواع و اقسام شرکتهای بهینه سازی سایت وجود دارند که خدمات مختلف لینک سازی را به شما پیشنهاد می‌کنند. به شما ایمیل می‌زنند که "ما متوجه شده‌ایم که شما در هیچ کدام از کلیدواژه‌های خود رتبه گوگل ندارید. ما یک شرکت لینک سازی حرفه‌ای هستیم...." این‌ها از کامنتهای تالارهای گفتگو و بلاگ های اسپم می‌آیند و می‌توانند برند شما را خراب کنند. حتی اگر شرکتهای لینک سازی کار خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهند، رقبای شما می‌توانند خرید لینک توسط شما را به گوگل گزارش دهند. مراقب سرویس‌های ارزان قیمتی که به صورت تضمینی بالا بردن ترافیک را به شما پیشنهاد می‌دهند باشید، حتی اگر در ظاهر نظرات خوبی درمورد آنها در تالارهای گفتگو و بلاگها باشد. هیچ برنامه اتوماتیک لینک سازی نمی‌تواند لینکهای باکیفیت تولید کند. نرم افزارهای لینک ساز رایگان هم حاوی برنامه‌های زیادی هستند که به طور مخفیانه روی سیستم شما نصب می‌شوند.

ساختن لینک شکسته

لینک شکسته به معنای لینکی است که محتوای آن دیگر وجود ندارد. اگر سایتی چندین بار طراحی خود را تغییر داده باشد، احتمال اینکه لینک شکسته در آن باشد زیاد است. بنابراین با استفاده از Google Analytics به دنبال این لینکهای شکسته باشید و آنها را پیدا کنید. پروفایل لینکی خود را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که تمامی این بک‌لینکها به صفحاتی برمی‌گردند که یک header سرور OK 200 را بازمیگردانند. همچنین حتماً ریدایرکت های 300 را نیز چک کنید تا مطمئن شوید محتوایی معادل محتوای صفحه اولیه دارند. لینک‌های شکسته در وبسایت‌های دیگر می‌توانند برای شما موقعیت خوبی فراهم کنند. اگر سایتی که موضوع آن با سایت شما مرتبط باشد، به سایتی لینک داده و آن لینک شکسته است، می‌توانید با صاحب آن سایت تماس بگیرید، به او توضیح دهید که لینک آنها شکسته است و شما محتوایی دارید که مانند محتوای سایت آنها است و آنها می‌توانند لینک شکسته را حذف کرده و به سایت شما لینک دهند. این برای هردو طرف یک موقعیت برد-برد است. هم شما بک لینک می‌گیرید و هم آنها لینک شکسته خود را حذف می‌کنند.

گرفتن لینکهای رسانه‌ای

گرفتن لینکهای رسانه‌ای یکی از محبوبترین روش‌ها در بین کارشناسان سئو است. بهترین راه برای گرفتن این نوع لینک این است که در موضوع سایت خود اتوریتی داشته باشید و این یعنی نوشتن پست‌هایی که نشان دهنده تخصص شما در این موضوع باشد. اگر می‌خواهید در رسانه‌ها برای خود لینک بگیرید می‌توانید از یک کارشناس متخصص روابط عمومی کمک بگیرید. لینک‌هایی که از رسانه‌ها می‌گیرید در صورتی با کیفیت هستند که از فعالیت روابط عمومی یا تولید محتوا به دست آمده باشند. از همکاری با سایتهای مقاله‌ای کم کیفیت که قصد فریب گوگل را دارند خودداری کنید. اگر شما به رسانه‌ها لینک داشته باشید، به گوگل این پیام را می‌دهید که تخصص، اعتبار و اتوریتی دارید.

 

آیا بک لینک در سئو تاثیرگذار است؟

 

چگونه ایمیل درخواست لینک بنویسیم؟

برای درخواست از یک وبسایت معتبر به منظور دریافت لینک، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 • تعداد ایمیل‌های ارسالی نباید زیاد باشد.
 • ایمیل را مختصر و مفید بنویسید.
 • هرگز ایمیل اتوماتیک ارسال نکنید. برای هر کدام از آنها جداگانه ایمیل بنویسید.
 • صفحه‌ای که برای آن لینک می‌خواهید را دقیقاً مشخص کنید. قبل از انتخاب صفحه باید چک کنید که آیا صفحه مورد نظر رتبه بالایی در گوگل دارد، ایندکس شده، با کیفیت است، ترافیک دارد و حداقل از داخل خود وبسایت خوب لینک گرفته است؟
 • هرگز از صفحات کم کیفیت درخواست لینک نکنید.
 • درخواست لینک از صفحه اصلی سایت نکنید.
 • آدرس دقیق URL که باید به آن لینک دهند را مشخص کنید.
 • محتوایی که می‌خواهید برای آن لینک بگیرید حتماً باید با کیفیت باشد.
 • متن لنگری مورد استفاده را مشخص نکنید.
 • هرگز بحث تبادل لینک را مطرح نکنید.
 • تنها یک بار با آنها تماس بگیرید.
 • در مورد خودتان و وبسایتتان اطلاعات صادقانه ارائه دهید.
 • از همه مهمتر، صادقانه دلیل خود را برای درخواست لینک بیان نمایید.

به آنها نگویید که شما هم در عوض به آنها کمک خواهید کرد. به آنها بگویید که مطلب شما مفید و به روز است و خوانندگان آنها به احتمال زیاد از این مطالب استقبال می‌کنند. به آنها نگویید که این کار به بالا بردن رتبه آنها کمک می‌کند. به آنها نگویید که "داشتم در اینترنت می‌گشتم و تصادفی به سایت شما برخوردم". البته ممکن است شما از طریق تجربه به روش‌های دیگری برای برقراری تماس با سایتها برسید. اما همیشه سعی کنید که رفتار دوستانه‌ای داشته باشید و به آنها پیشنهاد دهید اگر در زمینه فعالیت شما به کمک نیاز داشتند با شما تماس بگیرند.

گرفتن لینک از صفحات "لینک به سایتهای مفید"

آیا داشتن لینک در چنین صفحاتی مفید است؟ گاهی اوقات بله. مشکل این است که بسیاری از این صفحات برای فریب دادن الگوریتم‌های رتبه بندی گوگل ایجاد شده‌اند و اگر تعداد زیادی لینک در این صفحه‌ها وجود داشته باشد (بالای صد لینک) این کار برای شما نفع زیادی در بر نخواهد داشت و اگر سایت مورد نظر کم کیفیت باشد، حتی ممکن است رتبه شما را پایین بیاورد. هرگز از این پیج ها لینک خریداری نکنید و اگر از متن لنگری سوء استفاده کرده باشند و به سایتهای غیر مرتبط لینک داده باشند، اصلاً سراغ آنها نروید. تنها زمانی از این نوع صفحات لینک بگیرید که سایت مورد نظر سایتی معتبر باشد و خودش تعداد زیادی بک‌لینک داشته باشد. هر چه که آن صفحه به موضوع کار شما مرتبط‌تر باشد، اثر آن بهتر است. اگر به دنبال گرفتن لینک از این صفحات هستید حتماً رتبه آنها در گوگل را چک کنید. بررسی کنید که آیا صفحه ایندکس شده یا خیر. آیا سایت اتوریتی دارد و در بین کارشناسان حرفه شما معروف و معتبر است؟ آیا ترافیک ارگانیک بالایی از گوگل دریافت می‌کند و برای کلیدواژه‌های زیادی رتبه بالا کسب کرده است؟ اگر تصمیم گرفتید که این لینکها را دریافت کنید از این کارها دوری کنید:

 

تجربه طعم شیرین طراحی سایت

 

 • استفاده از تعداد زیادی کلیدواژه مهم در متن لنگری
 • سایت‌هایی که هیچ هدف خاصی ندارند و به سایتهای غیرمرتبط لینک می‌دهند.
 • تبادل لینک؛ "من به تو لینک می‌دهم تو هم به من لینک بده" (تا آنجا که ممکن است)

بنابراین اگر می‌خواهید در این نوع صفحات برای خود لینک بگیرید حتماً چک کنید که موضوع آنها با شما مرتبط باشد، معتبر باشند و کیفیت آنها نیز بالا باشد. برخی از این صفحات واقعاً دارای ارزش بالایی هستند و  داشتن لینک در این نوع صفحات می‌تواند در بالا بردن رتبه سایت شما در گوگل کمک کند.