آیا محتوا هنوز پادشاه است

آیا محتوا هنوز پادشاه است

آیا محتوای متنی دیگر اهمیت ندارد؟

عبارت «محتوا پادشاه است» یا “content is King”، مدت‌ها متداول بود. این جمله را اولین بار بیل گیتس، میلیاردر معروف و بینانگذار مایکروسافت در سال 1996 به زبان آورد. در آن زمان وی مقاله‌ای منتشر کرد و در آن پیش بینی کرد که اینترنت به بازاری برای محتوا تبدیل خواهد شد. از آن موقع، بیش از 20 سال گذشته است و این عبارت معروف همچنان نزد بسیاری از فروشندگان اینترنتی معروف است. با خواندن این مقاله متوجه می‌شوید، آیا شعار معروف بیل گیتس هنوز درست است و این که چه معنایی برای بازاریاب‌های دیجیتالی امروزی خواهد داشت.

 

سایت خود را به سادگی طراحی نمایید

 

وقتی اولین بار بیل گیتس این عبارت معروف را به زبان آورد، مردم اینترنت را به منزله یک سیستم تحویل محتوا تلقی می‌کردند. در آن زمان، به دست آوردن اطلاعات، اصلی‌ترین دلیل ورود افراد به محیط اینترنت بود و تولید کنندگان محتوا اطمینان داشتند که در آینده پیش رو، از اینترنت برای این منظور استفاده خواهد شد. مشکل از زمانی به وجود آمد که تولید کنندگان محتوا، برای دریافت بازدید بیشتر، شروع به رقابت با یکدیگر کردند. در این شرایط، جالب یا سرگرم کننده بودن محتوا، دیگر چندان اهمیت نداشت. در واقع اولویت، هدایت افراد بیشتر به سمت صفحه بود. این موضوع، نگاه افراد به اینترنت را تغییر داد و باعث شد که دیگر آنها به محتوا اصطلاحاً به چشم پادشاه نگاه نکنند، بلکه سیستم تحویل محتوا بود که اهمیت داشت. بازاریاب‌های دیجیتالی، دیگر به این موضوع اعتقادی نداشتند که محتوای با کیفیت بتواند به بازگشت سرمایه آنها کمک کند و شروع به تولید وبلاگ و انتشار ویدئو کردند. با این حال، موضوعی که این فروشندگان به آن پی نبرده بودند این بود که محتوا و سیستم تحویل، دو جزء مجزای اینترنت نبودند که حال بتوان آنها را از هم جدا کرد، بلکه ذاتاً به هم مربوط بودند و هنوز هم هستند.

 

آیا محتوا هنوز پادشاه است

 

ارتباط محتوا و سیستم تحویل چیست؟

محتوای آنلاین با محتوایی که ممکن است هر جای دیگری مشاهده کنید، متفاوت است. مثلاً مطلب یا محتوایی که هنگام خواندن کتاب استفاده می‌کنید، با آنچه در یک پست وبلاگ می‌خوانید متفاوت است. شاید با خودتان فکر کنید که این گفته اشتباه است و هر دوی آنها در هر حال دو قطعه متن هستند. در جواب باید گفت که در مورد کتاب، کلمات داخل آن ممکن است بر تصمیم شما برای خریدن کتاب تأثیر بگذارد، اما برعکس، متن کتاب کمکی به پیدا کردن آن نمی‌کند، به این خاطر که ثابت است. در طرف مقابل، محتوای آنلاین پیوندی قوی با سیستم تحویل دارد. کلمات کلیدی، زیر عنوان‌ها و لینک‌ها، همگی با این هدف طراحی شده‌اند که بتوانید محتوا و اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. گوگل همچنین صراحتاً به این موضوع اشاره کرده است که هرچه محتوای شما با کیفیت‌تر و معتبرتر باشد و به جزئیات بیشتری در آن اشاره شده باشد، شانس پیدا شدن شما توسط دیگران افزایش خواهد یافت.

 

آیا محتوا هنوز پادشاه است

 

المان‌های مؤثر در تولید محتوا

در گذشته، برای ایکه محتوا را از نظر قابلیت جست و جو ارتقا دهند، صرفاً کلمه‌های کلیدی آن را تکرار می‌کردند. کسانی که در زمینه سئو، فعالیت می‌کنند، تا جای ممکن کلمه‌های کلیدی را در متن جا می‌دادند تا موتورهای جست و جو را دور بزنند. در آن زمان، این روش واقعاً کارساز بود. با این حال، امروزه استفاده از این استراتژی تأثیر عکس دارد و باعث سقوط چند پله‌ای رتبه سایت شما خواهد شد. بنابراین قبل از نوشتن محتوا، باید به این نکته توجه کنید که مخاطب آن چه کسی است. آیا خوانندگان این متن به دنبال مطلب خاصی هستند؟ آیا محتوایی که تولید می‌کنید، به راحتی قابل فهم است یا لازم است که آن را ساده‌تر کنید؟ پس قبل از این که شروع به نوشتن کنید، به این نکات توجه داشته باشید. چون در این صورت می دانید که کاربران قرار است چه کلمات یا عبارت‌هایی را در موتور جست و جو وارد کنند و در نتیجه کلمات کلیدی که قبلاً پیدا کرده‌اید را در صورت لزوم تصحیح کنید. پس از آن می‌توانید از همین استراتژی برای ایجاد زیر عنوان‌ها، تمام بخش‌های محتوا و محدود کردن موضوعاتی که در متن خود می‌خواهید به آن بپردازید، استفاده کنید. به این ترتیب، محتوایی که تولید می‌کنید، مختص موضوع مورد نظر شما خواهد بود. نکته دیگر این که محتوای شما باید معتبر باشد. به این منظور، منبع محتوای خود را حتماً ذکر کنید. این کار به الگوریتم‌های گوگل کمک می‌کند که اعتبار محتوای شما را ارزیابی کرده و به صفحه شما قدرت بیشتری ببخشد. در این رابطه به موارد زیر توجه داشته باشید:

 

آیا محتوا هنوز پادشاه است

 

  • آیا طول متن شما کافی است؟ بررسی کنید آیا محتوای تولیدی، دقیق و دارای منبع معتبری است. در صورتی که تعداد کلمات صفحه شما به اندازه‌ای نبود که در گوگل ایندکس شود، محتوای شما، اقتداری که شایسته آن است را نخواهد داشت.
  • آیا محتوای شما دست اول است؟ کپی کردن متن از سایر وب سایت‌ها، نه تنها اشتباهی در بازاریابی است، بلکه بر ارزش محتوای شما تأثیر خواهد گذاشت. سال‌ها است که گوگل، سایت‌هایی که محتوای تکراری تولید می‌کنند را تنبیه می‌کند. بنابراین متنی که تولید می‌کنید، باید منحصر به فرد باشد.
  • آیا متن از نظر دستوری درست است؟ زمانی که محتوا تولید می‌کنید، باید دائماً الگوریتم‌های گوگل را در نظر داشته باشید. اما در عین حال کسانی که متن شما را خواهند خواند را نیز فراموش نکنید. حتماً توجه داشته باشید که محتوایتان جذاب باشد و اشتباه املایی یا دستور زبانی نداشته باشد. با رعایت همین نکات است که می‌توانید موقعیت خود را به عنوان یک تولیدکننده مقتدر محتوا در فضای آنلاین تثبیت کنید.

 

درآمدزایی با سایت کسب و کار آنلاین

 

آیا محتوا همچنان پادشاه است؟

باز می‌رسیم به عنوان این مقاله. جواب کوتاه به این سؤال «بله» است، اما اگر بخواهیم پاسخی طولانی به آن بدهیم باید بگوییم که محتوا همان مطلبی است که افراد در محیط اینترنت به جست و جوی آن می‌پردازند. محتوای شما چه مقاله باشد، چه پست وبلاگ یا توضیح محصول، باید قابل جست و جو باشد. در این صورت مفید خواهد بود. اگر پیش از این که شروع به نوشتن محتوا کنید، ابتدا مخاطب خود را در نظر بگیرید، می‌توانید شکل و انسجام بهتری به نوشته خود بدهید و نوشته‌ای را تولید کنید که به شکلی مؤثر مخاطب را درگیر خود می‌کند، دفعات جست و جوی بالایی داشته باشد و رتبه شما را نیز در بین سایت‌های رقیب ارتقا دهد.