نقش بک لینک در سئو سایت

نقش بک لینک در سئو سایت

تکامل لینک سازی در طول زمان

لینک سازی در اصل به منظور فریب گوگل PageRank یا تغییر رتبه گوگل با استفاده از دست‌کاری در متن لنگری طراحی شده است. گوگل هنوز هم در رتبه بندی سایتها از PageRank استفاده می‌کند. نحوه کار PageRank به این گونه است که یک method ، بر اساس اهمیت، به nodeهای یک پایگاه داده لینکی رتبه می‌دهد. این پایگاه داده می‌تواند هر پایگاهی متشکل از متون حاوی منابع، شبکه جهانی وب یا هرنوع پایگاه داده چندرسانه‌ای ‌شود. رتبه‌ای که به متن داده می‌شود، از طریق رتبه متن‌هایی که به آن ارجاع داده‌اند محاسبه می‌شود. بعلاوه، رتبه یک متن از طریق احتمال اینکه موتور جستجو تا چه میزان به طور تصادفی آن را در صفحات نتایج خود پیشنهاد می دهد نیز محاسبه می‌شود. این روش به ویژه در تقویت عملکرد نتایج موتور جستجو برای پایگاه داده‌های چندرسانه‌ای اهمیت دارد، مانند شبکه جهانی وب که متن‌های آن کیفیت‌های متفاوت‌تری دارند. داشتن PageRank بالا نشان دهنده کیفیت بالا است وبنابراین می‌تواند نشانی از بالا بودن کیفیت متن باشد.

 

با چندین کلیک سایت خود را تحقیق نمایید

 

نقش لینک سازی در بهینه سازی سایت

لینک سازی همواره بر جایگاه شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل اثر می‌گذاشته است اما در سال 2012، لینک سازی برای همیشه تغییر کرد. قبل از آوریل 2012، گوگل برای سالها این نوع از سئوی خارج صفحه را نادیده می‌گرفت و برای آن کاری انجام نمی‌داد. حتی یک لینک ساز بی‌تجربه هم می‌توانست کاری کند که هر صفحه‌ای در گوگل برای هر کلیدواژه‌ای  رنک بگیرد و هیچ پیامدی هم در انتظارش نبود. تنها با نوشتن یک مقاله 200 کلمه‌ای و ساختن 500 لینک غیرطبیعی به سمت آن، (حتی از صفحات کم کیفیت)، با متن لنگری منحصربفرد، پس از چند ماه می‌توانستید به رتبه بالا در گوگل برسید. لینک سازان با خیال راحت این کار را انجام می‌دادند و تقریباً مطمئن بودند که گوگل آنها را جریمه نخواهد کرد چون به نظر می‌رسید که این کاری است که همه انجام می‌دهند. خدمات لینک سازی در مقیاس صنعتی، به صفحات نتایج جستجو دیکته می‌کردند که کدام صفحه‌ها در رتبه بالا قرار گیرند. آنها از نحوه شمارش لینکها توسط گوگل و معیارهای رتبه دهی آن سوء استفاده می‌کردند. بنابراین، همزمان که بسیاری از وب‌مسترها در حال لینک دادن به بلاگهای خود بودند تا رتبه سایت خود را بالا ببرند، گوگل ناگهان با حمله‌ای ضربتی و با آپدیت گوگل پنگوئن، بسیاری از لینکها و حتی سایتها را حذف کرد و تنزل رتبه داد و پیام خود را با صدای بیشتری به گوش همه رساند: تنها بر اساس شایستگی و منحصربفرد بودن می‌توانید به رتبه بالا دست یابید، در غیر اینصورت جریمه خواهید شد.

 

نقش بک لینک در سئو سایت


لینک سازی ممکن است هنوز هم مؤثر واقع شود اما با ریسک بالایی همراه است حتی اگر در کار خود حرفه‌ای باشید. هنوز هم سرویس‌ها و بسته‌های لینک سازی به صاحبان کسب و کار ناآگاه پیشنهاد می‌شوند در حالیکه این کار برای شرکتهای واقعی که وبسایت دارند اصلاً استراتژی مناسبی به شمار نمی‌رود. گوگل اصطلاحی دارد به نام لینکهای اسپم که برای وب‌مسترها جالب است: "تیم بازرسی دستی گوگل به برچسب‌های لینکهای یک سایت نگاه می‌کند. اساساً ما چند نوع برچسب داریم؛ مثلاً لینک footer، که نسبت به لینک داخل محتوا ارزش کمتری دارد. یک برچسب دیگر، برچسب real time پنگوئن است. اگر تیم بررسی ببیند که بیشتر لینکها برچسب real time پنگوئن دارند، ممکن است بررسی عمیق‌تری انجام دهند و چک کنند که مالک محتوا به چه نوع فعالیتهایی مشغول است." گوگل برای اینکه به این لینکهای کم کیفیت بالاترین رسیدگی را داشته باشد، علاوه بر تغییرات وسیعی که در الگوریتم‌های خود اعمال کرد، تیم گسترده ای از ارزیابان دستی را نیز استخدام نمود تا جریمه‌ها را به صورت دستی اعمال کنند.
گوگل اعلام کرده است که پاندا و پنگوئن تنها آپدیت‌هایی بر الگوریتم‌ها هستند و نه روشی برای جریمه کردن. اما کارشناسان بر این باورند که این دو مفهوم با هم تفاوتی ندارند. بنابراین، کارشناسان کلاه سفید سئو دیگر بر استراتژی‌هایی مانند link wheel، شبکه بلاگ، لینک سه مسیره، سرویس‌های لینک سازی لایه‌ای و غیره تمرکز ندارند. به جای این کارها، آنها تنها بر خلق محتوای مفید تمرکز دارند و به صورت طبیعی برای خود لینک جذب می‌کنند. با انجام این کار، دیگر نیازی به نگرانی از جریمه‌های احتمالی گوگل نیست. در سال 2016، طبق آپدیتهای گوگل پنگوئن، لینک‌های غیرطبیعی نادیده گرفته شدند و دیگر جریمه‌ای برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود. اما اگر الگوریتم‌ها سایت شما را به عنوان اسپم معرفی کنند، همیشه خطر بازرسی دستی وجود دارد.

سئوی منفی چیست؟

سئوی منفی به معنی ایجاد لینکهای مضر برای یک سایت توسط سایتهای رقیب است. گوگل اعلام کرده است که کارشناسان و الگوریتم‌های آن تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا از بروز مشکلات ناشی از این موضوع جلوگیری کنند. ریسک سئوی منفی با تغییرات انجام گرفته درپنگوئن در سال 2016 کاهش یافته است. اما با وجود اینکه گوگل اعلام کرده است که هیچ نمونه‌ای مشاهده نشده است که در آن این نوع فعالیتهای سئوی منفی اثربخش باشند، اما هنوز هم بسیاری از وب‌مسترها در این مورد نگران هستند. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه سئوی منفی می‌تواند باعث شود که نظر تیم وب اسپم به سمت شما جلب شود. این که آیا این مساله در نهایت برای شما مشکل ساز خواهدشد یا خیر، بستگی به عملکرد خودتان دارد. اگر شما مطمئن هستید که تنها گزینه پیش روی شما زیر پا گذاشتن قوانین گوگل است و تمرکزتان بر کوتاه مدت است، می‌توانید لینک خریداری کنید یا یک کارشناس لینک ساز استخدام کنید که بتواند شما را در بهبود مدل کسب و کارکمک کند. اما سایتهایی که تمرکز بلند مدت دارند می‌دانند که تنها گزینه پیش روی آنها ارتقای کیفیت سایت است.جذب لینک برای محتوای مفید بسیار ساده است و امروزه وقتی به رتبه بالا در گوگل برسید، راحت‌تر می‌توانید جایگاه خود را حفظ کنید.
امروزه، فعالیت‌های سئوی منفی قابل تشخیص و تمایز از فعالیتهای لینک سازی نیست. یعنی سئوی منفی قصد دارد طوری وانمود کند که شما خودتان لینکهای مخرب را ساخته‌اید و این را به گوگل گزارش می‌دهند. این نوع از فعالیت سئوی منفی می تواند به جلب توجه تیم اسپم گوگل به سمت سایت شما منجر شود. خوشبختانه، حقیقت این است که اگر روی سایت خود کار کنید و تلاش زیادی را صرف تولید محتوای مفید کنید، می‌توانید رتبه بالا و ترافیک خوبی را نصیب خود نمایید و همزمان هم رقبای شما به پایین لیست نتایج گوگل رانده می‌شوند. بنابراین بهترین کار این است که بر محتوای خود تمرکز کنید و وقتی محتوای مفید و با کیفیت تولید کردید سپس به فکر دریافت لینک باشید.

 

درآمد داشتن را با کسب و کار آنلاین تجربه کنید


گوگل و بینگ هردو بر این عقیده هستند که لینک خوب لینکی است که نمی‌دانید از کجا می‌آید. ممکن است این عقیده کاملاً و برای تمامی موارد درست نباشد. یکی از کارهایی که سئوکاران کلاه سفید انجام می‌دهند این است که ابتدا سایتهای خوب و معتبر را پیدا می‌کنند، به این فکر می‌کنند که چه نوع محتوایی می‌تواند برای آنها جذاب باشد و سپس آن محتوا را تولید می‌کند و به این طریق سایت مورد نظر آزادانه انتخاب می‌کند که به آن سایت لینک بدهد. این به معنای لینک طبیعی است. لینکهای کم کیفیتی که به سایت شما داده شده اند می توانند اثر منفی بر رتبه سایت شما بگذارند بنابراین سعی کنید از سایتهای واقعی لینک بگیرید. شما حتی اگر با جریمه‌های گوگل هم مواجه شده باشید، با تولید محتوای مفید و دریافت لینک طبیعی از سایتهای واقعی و معتبر می‌توانید رتبه خود را دوباره پس بگیرید.