چگونه بک لینک با کیفیت برای سایت ایجاد کنیم؟

چگونه بک لینک با کیفیت برای سایت ایجاد کنیم؟

Link bait راهی برای افزایش دریافت لینک

یکی از روش های مورد استفاده در بهینه سازی سایت، استفاده از Link Bait است. افزودن محتوای آموزنده به سایت می‌تواند روش مناسبی برای جذب لینکهای طبیعی از انجمن‌های گفتگو و بلاگ ها باشد. هرچه مقاله‌ای که می‌نویسید با کیفیت‌تر باشد، شانس آن برای افزایش رتبه گوگل، به ویژه برای گونه‌های long tail کلیدواژه‌های پرترافیک و باارزش بالاتر می‌رود. وقتی شما برای یک کلیدواژه خاص، و به ویژه برای آموزش دستورالعمل های کارهای مختلف، در بالای صفحه نتایج سرچ گوگل باشید، به صورت طبیعی از بلاگ ها و انجمن‌های گفتگو که مطلب شما را مفید می‌دانند لینک دریافت می‌کنید. اعضای انجمن‌های گفتگو، وقتی می‌خواهند در مورد موضوعی خاص به یکدیگر اطالاعات بدهند، مقالات معتبر را در گوگل سرچ می‌کنند و لینک آن سایتها را در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند. آنها اغلب آدرس URL را کپی و پیست می‌کنند. گاهی نیز بهتر است که یک قدم فراتر رفته و به آنها نسخه‌های HTML و Bbcodeیک لینک خوب با متن لنگری غنی را بدهید تا آن لینکهایی که دارای کلیدواژه‌های غنی هستند را به سمت سایت خود هدایت کنید. می‌توانید گهگاه متن لنگری را تغییر دهید تا پروفایل بک‌لینک خود را متنوع کنید.

 

سایت اختصاصی تحویل بگیرید

 

لینکهای شبکه های اجتماعی

البته امروزه پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی جایگزین انجمن‌های گفتگو شده‌اند اما برخی از این انجمن‌ها هنوز هم ترافیک‌های بالایی را به خود اختصاص داده‌اند و برخی از آنها هنوز هم ارزش سئو دارند. می‌توانید لینک‌های شبکه‌های اجتماعی را برای بهترین کانال‌های شبکه‌های اجتماعی در سایت خود اضافه کنید. این لینکها ممکن است به تنهایی نتوانند فایده زیادی داشته باشند اما لینک‌های ثانویه به دست آمده از این کار فایده زیادی دارد. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی پیچیده‌تر از آن است که تصور کنید. از برخی جنبه‌ها ساده است اما باید تاکتیک‌های خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که مناسب هر موقعیت باشد و باید به حس و غریزه خود نیز گوش فرا دهید تا بتوانید کار درست را انجام دهید. قبل از گذاشتن Link Bait باید به این موارد توجه داشته باشید:

 1. سرتیتر: که از همه موارد مهمتر است. اگر سرتیتر نداشته باشید، موارد دیگر هم به کارتان نخواهد آمد. اما اگر یک سرتیتر خوب داشته باشید، حتی می‌توانید خوانندگان را جذب مطالب حتی بی‌کیفیت کنید.
 2. فرمت: منظور از فرمت، ظاهر مطالب است. ظاهری که برای مطالب خود انتخاب می‌کنید ممکن است یادآور موضوعات خاصی برای برخی کاربران باشد. هدف این است که با استفاده از نوع خاصی از فرمت، گروه خاصی از کاربران را جذب کنید.
 3. تصاویر: اینترنت یک مفهوم چندرسانه‌ای است، بنابراین بهترین استفاده را از آن ببرید. داشتن یک تصویر خوب می‌تواند به بهترین نحو شما را در رسیدن به هدفتان یاری کند. ویدیو حتی از تصویر هم بهتر است. اگر می‌توانید در link bait خود از تصویر استفاده کنید حتماً این کار را انجام دهید. اما قبل از انتشار تصویر حتماً نظرچند نفر را بپرسید تا مطمئن شوید که تصویر در راستای اهداف شما عمل می‌کند.
 4. مخاطب: که از اهمیت حیاتی برخوردار است. شما باید بدانید چه افرادی هدف لینک شما هستند. وقتی مخاطب خود را بشناسید، بر اساس ترجیحات و علایق آنها، مطالب خود را تنظیم می‌کنید.
 5. املای کلمات: این موضوع هم بسیار حائز اهمیت است. بنابراین قبل از انتشار یک مطلب، املای کلمات و دستور زبان را دوباره و سه باره چک کنید.

 

چگونه بک لینک با کیفیت برای سایت ایجاد کنیم؟

 

نوشتن مطالب در سایتها به عنوان نویسنده مهمان

اگر برای رسیدن به لینکهای بیشتر، به صورت مهمان در وبلاگها و سایتها مطلب منتشر می‌کنید، بهتر است که این کار را متوقف کنید. این کار بیشتر به عنوان فعالیت اسپم شناخته می‌شود و اگر این کار را زیاد انجام دهید به ضررتان خواهد بود. گوگل این کار را به عنوان راهی برای لینک سازی پیشنهاد نمی‌کند. البته نباید فراموش کرد که نوشتن مطلب به عنوان نویسنده مهمان با اهداف مختلفی انجام می‌شود، مانند معرفی برند، افزایش دایره مخاطبان، برند سازی و غیره. نکته‌ای که در اینجا اهمیت دارد این است که این کار را نباید برای مقاصد بهینه سازی انجام داد. گوگل از فعالیت به عنوان نویسنده مهمان تنها در صورت تلاش برای لینک سازی استقبال نمی‌کند. اگر شما برای لینک سازی این کار را انجام بدهید، بهتر است که لینکها ویژگی no-follow داشته باشند.  

جذب لینکهای طبیعی از بلاگ‌نویسها

این نوع از لینک بسیار باارزش است اما از پرداخت پول برای گرفتن لینک خودداری کنید. گوگل نسبت به دریافت لینک از بلاگهای کم کیفیت بسیار حساس است. اگر شما محتوایی دارید که ارزش به اشتراک گذاری داشته باشد، اغلب مواقع می‌توان از بلاگ نویس ها خواست که آن را پوشش دهند. همچنین، با خواندن پستهای این بلاگ نویسان می‌توانید متوجه شوید که کدام نوع از محتوا در حوزه فعالیت شما می‌توانند بیشترین لینک را دریافت کنند. بنابراین باز هم تکرار می‌کنیم: از پرداخت پول در ازای دریافت لینک خودداری کنید. محتوای مفیدی را در سایت خود تولید کنید که احتمال لینک دادن توسط بلاگ نویس ها را داشته باشد. به دنبال بلاگ نویسانی با سایتهای پرارزش باشید و از آنها بخواهید که سایت شما را پوشش دهند.

لینک سازی در انجمن‌های گفتگو

اگر انجمان های گفتگو از قوانین گوگل در مورد محتوای تولید شده توسط کاربران تبعیت کنند، صاحبان آن انجمنها اغلب به لینک‌های خارجی rel=nofollow اضافه می‌کنند. برخی انجمن‌ها ترافیک خوبی را به سایتها هدایت می‌کنند بنابراین بهتر است که مطالب منتشر شده در انجمن‌های خاص را دنبال کرده و سؤالات کاربران را پاسخ دهید و بدین وسیله به سایت خود ترافیک هدایت کنید. این نوع از فعالیت در طول زمان بسیار مفید واقع خواهد شد و تأثیر مستقیمی بر سطح ترافیک ارگانیک سایت یا رتبه آن نخواهد داشت. اما سود غیرمستقیم این کار در این است که فعالیت در انجمن‌های گفتگو ترافیک را به سایت شما هدایت می‌کند و می‌تواند به معرفی گسترده‌تر سایت شما منجر شود. بسیاری از انجمن‌های مشهور شما را ملزم می‌کنند قبل از اینکه بتوانید لینک را در آن قرار دهید، فعالیت‌های دیگری در آن انجام دهید. از انجام دادن این کارها خودداری کنید:

 • نوشتن مطالب در انجمن‌هایی که به حوزه فعالیت شما مرتبط نیستند.
 • نوشتن مطالب در انجمن هایی که درخدمت یک سایت خاص هستند و تنها برای آن سایت تبلیغ می‌کنند.
 • لینک‌هایی که در تمامی صفحات سایت حاضر هستند و متن لنگری اسپمی و کم کیفیت دارند.
 • انجمن‌هایی که کم کیفیت هستند واسپم های تبلیعاتی دارند.
 • اگر همیشه به تنها سایتی که لینک می‌دهید، سایت خودتان است، به عنوان اسپمر شناخته می‌شوید.

کارهایی که انجام دادن آنها برای سایت شما مفید است شامل این موارد می‌شود:

 

اجرای ایده های شما با ما

 

 • محتوایی تولید کنید که کاربران انجمن‌ها به دنبال آن هستند و در هنگام پاسخگویی در آن انجمن‌ها، آدرس URL مورد نظر را به خاطر داشته باشید تا در صورت لزوم به آن لینک بدهید.
 • درگفتگوهای انجمن‌ها تنها زمانی شرکت کنید که موضوع آن گفتگو با حوزه فعالیت شما در ارتباط باشد.

دریافت لینک از سایتهای دانشگاهی

این نوع از لینک‌های آموزشی ازدانشگاهها می تواند ارزش زیادی برای سایت شما داشته باشد. هرگونه لینک معتبری که در صفحات اصلی یک دانشگاه معتبر قرار داشته باشد، می‌تواند در افزایش ترافیک گوگل سایت شما مفید باشد. اگر برای دریافت لینک از هر دانشگاهی دلیل خوبی دارید، پس باید به هر طریق که شده آن را به دست آورید. مثلاً اگر شمما یک سایت کسب و کار دارید، می‌توانید برای فارغ‌التحصیلان آن دانشگاه، تخفیف ویژه ارائه دهید. اما مراقب باشید که این تاکتیک‌ها مورد سوء ستفاده قرار نگیرند زیرا در نهایت به ضرر شما تمام خواهد شد.