بازاریابی موتور جستجو SEM چیست؟

بازاریابی موتور جستجو SEM چیست؟

راهنمای جامع بازاریابی موتور جستجو

بازاریابی موتور جستجو یا SEM به معنی فرایند هدایت ترافیک به سمت وب سایت با خرید تبلیغات در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) است. در ابتدا SEM شامل تمامی فعالیت‌های بازاریابی در موتورهای جستجو بود(سئو و تبلیغات) اما در طول زمان، این اصطلاح تنها برای تبلیغات به کار می‌رود. البته این تبلیغات را نباید با تبلیغاتی که در سایتهای دیگر نشان داده می‌شوند اشتباه گرفت چون تبلیغات SEM تنها در صفحات جستجو به نمایش در می‌آیند.

 

سایت خود را به سادگی طراحی نمایید

 

SEM چیست؟

مراحل بازاریابی موتور جستجو به این شکل است: در ابتدا شما کلمات یا عبارات کلیدی مرتبط که می‌خواهید آگهی برای آن به نمایش درآید، را انتخاب می‌کنید. سپس اعلام می‌کنید که چه میزان هزینه برای آن پرداخت می‌کنید. وقتی کاربران اینترنت یکی از این عبارات یا کلمات کلیدی را جستجو می‌کند، آگهی آن سایتی که از همه بیشتر هزینه پرداخت کرده است در بالای صفحه به نمایش در می‌آید. اگر کاربر بر یک آگهی کلیک کند، آن سایت باید هزینه را پرداخت کند.

 

بازاریابی موتور جستجو sem چیست؟

 

چرا SEM برای کسب و کار مفید است؟

بازاریابی موتور جستجو می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشه باشد. از جمله اینکه برند شما را در معرض دید کاربران قرار می‌دهد. همچنین هدف قرار دادن کاربران خاص در این روش بسیار ساده‌تر است. در واقع، پلتفرم‌هایی که این نوع از تبلیغات را ارائه می‌دهند به شما این امکان را می‌دهند تا انتخاب کنید کابران چگونه و چه زمانی تبلیغات شما را مشاهده کنند. همچنین، به این دلیل که سایت شما در بالاترین مکان صفحه نتایج به نمایش در می‌آید، نرخ کلیک و در نتیجه نرخ تبدیل را برای شما افزایش می‌دهد چون اکثر کاربران به صفحه دوم نتایج جستجو مراجعه نمی‌کنند.

مراحل طراحی استراتژی بازاریابی جستجو

در طول سالها، ثابت شده است که تبلیغات موتور جستجو یک راه مؤثر برای جذب مشتری است. از میان موتورهای جستجو که می‌توان تبلیغات را آنها قرار داد، گوگل، بینگ و یاهو از محبوبترین پلتفرم‌ها هستند. اما برای طراحی یک استراتژی تبلیغاتی خوب در موتورهای جستجو چه مراحلی را باید دنبال کرد؟

  • طراحی یک برنامه تبلیغاتی جستجو. اولین قدم برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی این است که برنامه ریزی کنیم. ثبت مراحل کار بسیار ضروری است تا اطمینان حاصل کنیم که همه یک هدف را دنبال می‌کنند و پیشرفت کلی کمپین قابل سنجش است. برای این کار باید در ابتدا اهداف خود را مشخص کنید. سپس عملکرد رقبا را بررسی کنید. پس از آن پلتفرم را انتخاب کنید. در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید. یک بودجه برای خود تعیین کنید. متن تبلیغ را بنویسید و در نهایت آن را بهینه سازی و رصد کنید.
  • انتخاب کلمات کلیدی. این مرحله مهمترین بخش طراحی کمپین است چون اساس بقیه کارهای شما را تشکیل می‌دهد. کلمات کلیدی انتخابی شما تعیین می‌کنند که مخاطب شما چقدر راحت شما را پیدا می‌کند و تبلیغ شما چقدر برای جستجوکننده‌ها مفید است. برخی کلمات کلیدی عملکرد بهتری نسبت به دیگران دارند و رقابت و هزینه آنها تفاوت‌های زیادی با هم دارد. همچنین باید توجه داشته باشید که رقبا همیشه می‌آیند، می‌روند و استراتژی‌های خود را تغییر می‌دهند. بنابراین توصیه می‌شود که همواره در حال آزمایش و بهینه‌سازی کلمات کلیدی خود باشید.
  • نوشتن متن آگهی SEM. وقتی کلمات کلیدی مورد نظر را شناسایی کردید، باید به این فکر کنید که چگونه می خواهید مخاطبان خود را جذب کنید تا آنها روی آگهی شما کلیک کنند. در این متن شما باید لحنی متقاعد کننده داشته باشید. متن آگهی اولین چیزی است که کاربر در آگهی می‌بیند و اولین نگاه اهمیت اساسی برای بیزینس دارد چون می‌تواند علاقه کاربر را جلب کند یا اینکه کاربر را برای همیشه از شما روی گردان کند. متنی که برای آگهی می‌نویسید باید به کلمات کلیدی مورد نظرتان مرتبط باشد. وقتی مردم از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند، به طور طبیعی آگهی‌هایی که به آنها مربوط نمی‌شوند را نادیده می‌گیرند.
  • بهینه سازی تبلیغات موتور جستجو. همانگونه که قبلاً هم ذکر شد، تلاش شما برای بهینه سازی کمپین SEM نباید محدود به یک زمان خاص باشد. شما باید همواره در بازه‌های زمانی منظم در حال آزمایش و بهبود کمپین‌های خود باشید تا استراتژی‌های شما اثرگذاری خود را حفظ کنند. برای بهینه سازی کمپین‌های SEM، موارد زیادی را باید در نظر بگیرید اما مهمترین آنها شامل این موارد هستند: ساختار حساب تبلیغات جستجو، گسترش لیست کلمات کلیدی، کلمات کلیدی منفی، استراتژی‌های پیشنهاد قیمت، استراتژی‌های هدف قرار دادن مخاطبان. هرکدام از این موارد را می‌توان بهبود بخشید صرفنظر از اینکه در گذشته تا چه میزان آنها را بهینه سازی کرده‌اید. مهم‌ترین نکته در مورد SEM این است که ثابت و همیشگی نیست و باید همواره آن را بهبود بخشید.
  • ساخت یک صفحه لندینگ مناسب. پس از انتخاب کلمات کلیدی و نوشتن متن آگهی، زمان طراحی صفحه لندینگ است تا کاربر پس از کلیک روی آگهی به آن صفحه هدایت شود. وقتی کاربر روی آگهی شما کلیک می‌کند، به این معناست که شما باید برای آن آگهی پول پرداخت کنید. پس باید تمام تلاش خود را بکنید که در صفحه لندینگ، کاربر به مشتری تبدیل شود. اطلاعاتی که در این صفحه مورد نیاز است شامل این موارد می‌شود: یک عنوان قوی، یک توضیح کوتاه در مورد مزایای منحصر به فرد محصول برای کاربر، یک CTA واضح و یک فرم ثبت نام در سایت. علاوه بر این موارد، شما باید اجزای غیرضروری و پرت کننده حواس را از صفحه لندینگ حذف کنید چون می‌تواند توجه کابر را از call to action پرت کند.

 

بازاریابی موتور جستجو sem چیست؟

 

اشتباهات SEM که باید از آنها دوری کنید

عملکرد خوب یک آگهی نیاز به کارهای زیادی ندارد. تنها کافی است که متن خوبی بنویسید و آن را در معرض دید مخاطبان درست قرار دهید. به همین دلیل است که SEM یکی از بهترین راهها برای شرکتهایی است که می‌خواهند سریع به نتیجه برسند. همچنین موانع ورود به SEM بسیار اندک هستند که همین امر آن را بسیار رقابتی می‌سازد. بنابراین باید تا آنجا که می‌توانید از اشتباهات دوری کنید. مخاطب خود را به درستی شناسایی کنید و آگهی خود را تنها در معرض دید همان مخاطبان قرار دهید. کلمات کلیدی کلی استفاده نکنید. از شیوه هدفگذاری جغرافیایی استفاده کنید و مخاطبان را بر اساس مکان جغرافیایی آنها هدف قرار دهید. متن آگهی خود را بهینه سازی کنید و یک بودجه منطقی به آن اختصاص دهید.

 

بازاریابی موتور جستجو sem چیست؟

 

آیا SEM بر سئو اثر منفی دارد؟

پاسخ کوتاه این است: خیر. سئو و SEM تأثیر مستقیمی بر یکدیگر ندارند. اما می‌توان با قطعیت گفت که داشتن یک کمپین موفق SEM بر موفقیت سئو نیز اثر می‌گذارد و برعکس. هر دو این مفاهیم بر داده‌های مربوط به کلیدواژه وابسته هستند تا بتوانند نیت جستجو را تعیین کنند. بنابراین هرگونه اطلاعاتی که در یک بخش جمع آوری می‌کنید، در بخش دیگر هم کمک کننده است. همچنین، موفقیت هر دو استراتژی به کیفیت صفحه لندینگ مربوطه بستگی دارد. بنابراین، درست است که این دو مفهوم بر یکدیگر تأثیر مستقیم ندارند اما باید بدانید که در برخی موارد این دو مفهوم با هم در ارتباط هستند و مکمل یکدیگر می‌باشند.

 

داشتن درآمد با کسب و کار آنلاین

 

رقابت در دنیای SEM

به دلیل وجود موانع اندک در بازار SEM، این فضا بسیار رقابتی است. از یک سو شما باید در مورد انتخاب کلمات کلیدی و استراتژی‌های پیشنهاد قیمت بسیار با دقت عمل کنید. اما از سوی دیگر، جمع آوری اطلاعات در مورد تلاشهای رقبا و استفاده از آنها بسیار ساده است. می‌توانید از کلمات کلیدی آنها استفاده کنید و قیمت پیشنهادی بالاتری نسبت به آنها پیشنهاد دهید. با ابزارهای تحلیل SEM می‌توانید عملکرد آنها را تحلیل کنید و نواقص استراتژی‌های آنها را پیدا کنید. سپس استراتژی‌های خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که این نقایص را برطرف کند.

در این مقاله با مفهوم SEM و مراحل مختلف آن آشنا شدید. با داشتن اطلاعات مناسب در این زمینه می‌توانید به پیشبرد کسب و کار خود کمک کنید و از رقبای خود پیشی بگیرید.