بهینه سازی صفحات لندینگ

بهینه سازی صفحات لندینگ

چالش های بهینه سازی صفحه لندینگ

بهینه‌سازی صفحات لندینگ یک کار پیچیده است. صفحات لندینگ ابزارهای قدرتمندی هستند که خوانندگان سایت را به مشتری تبدیل می‌کنند. اما متأسفانه اکثر این صفحات بر اساس اصول سئو طراحی نشده‌اند. هدف یک صفحه لندینگ این است تا کاربران را در یک مسیر خاص راهنمایی کرده و تمرکز آنها را بر Call To Action شما حفظ کند بدون اینکه هیچ نکته‌ای برای از بین بردن تمرکز آنها داشته باشد. اما بهینه‌سازی یک صفحه وب برای موتورهای جستجو نیازمند محتوای بیشتر، لینک‌های بیشتر و CTA بیشتر است. از سوی دیگر محتوای بیشتر برابر است با از دست دادن تمرکز بیشتر. بنابراین پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است: آیا می‌توان یک صفحه لندینگ جذاب و با نرخ تبدیل بالا طراحی کرد که بتواند رتبه خوبی در موتور جستجو نیز بگیرد؟ خبر خوب این است که بله، می‌توان این کار را انجام داد. اما بدون راه رفتن روی مرز رتبه و نرخ تبدیل این کار امکان پذیر نیست. در اینجا هدف این است که از موتورهای جستجو مانند گوگل، مشتریان بالقوه به سمت سایت خود جذب کنید و آنها را تبدیل به مشتریان بالفعل نمایید. در این مقاله به راههای رسیدن به این هدف می‌پردازیم.

 

سایت خود را به سادگی طراحی نمایید

 

چرا صفحه لندینگ رتبه نمی‌گیرد؟

بسیاری از صفحات لندینگ برای کلمات کلیدی مورد نظر خود رتبه نمی‌گیرند و نمی‌توانند نرخ تبدیل بالایی داشته باشند. دلیل این موضوع چیست؟ در بسیاری از موارد، کلمات کلیدی ایده‌آل شما قبلاً توسط دیگر سایتها گرفته شده‌اند و با تکنیک‌های سئو و پروفایل‌های بک لینک قوی، ربته بالایی در گوگل کسب کرده‌اند. در موارد دیگر نیز، مشکلات فنی مرتبط با صفحات لندینگ مانع رسیدن کاربران به سایت شما می‌شوند. اما در نهایت، یک صفحه لندینگ که تمرکز بالایی بر نرخ تبدیل داشته باشد نمی‌تواند رتبه بالایی کسب کند. به همین دلیل، بهترین کار این است که بین صفحات لندینگی که می‌خواهید رتبه خوبی در موتورهای جستجو داشته باشند و آنهایی که تنها برای تبدیل طراحی شده‌اند تمایز قائل شوید.

 

بهینه سازی صفحات لندینگ

 

صفحات لندینگ مخصوص تبدیل

صفحات لندینگ مخصوص تبدیل بازدیدکننده به مشتری تنها به این هدف تشکیل شده‌اند تا کارهای پس از ورود کاربر به صفحه را مدیریت کنند. هرچند تعداد کلمات بالا برای رتبه گرفتن در موتورهای جستجو مهم است، اما اگر کلمات شما بیش از اندازه زیاد باشند، می‌توانند مانع جذب مشتری و پایین آمدن نرخ تبدیل شوند. این نوع صفحات لندینگ فواید زیادی دارند، از کمپین‌های تبلیغاتی گرفته تا ثبت‌نام کاربران برای وبینار. این نوع صفحات لندینگ بسیار ساده هستند و مطالب زیادی در آنها وجود ندارد.  این سادگی چیزی است که یک صفحه لندینگ را بهترین گزینه برای افزایش نرخ تبدیل کمپین‌های تبلیغاتی گوگل و کاهش هزینه جذب مشتری یا فروش می‌سازد. اما مسلماً برای جذب ترافیک ارگانیک از سوی موتورهای جستجو کارکرد خوبی ندارد.

بهینه سازی صفحات لندینگ برای موتورهای جستجو

هدف اصلی صفحات لندینگ سئو شده این است که به جای تبدیل کاربر به مشتری، رتبه بالا در موتورهای جستجو بگیرد. این بهترین کار برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی و هدایت ترافیک ارگانیک به سمت سایت است. مهم‌ترین تفاوت بین این نوع لندینگ پیج و نوع سنتی‌تر آن، محتوای بیشتر این نوع از صفحه لندینگ است. همچنین این صفحه‌ها لینک‌های ورودی بیشتری دارند که نرخ پرش را کاهش می‌دهند. اگر شما برای کمپین‌های پولی صفحات لندینگ ساخته باشد، ممکن است این نکات برای شما عجیب و غیرکارآمد به نظر برسند اما اگر می‌خواهید رتبه خود را بالا ببرید لازم هستند. هرچند هنوز هم از پیچیدگی‌ها و ظرایف فرایند رتبه دهی گوگل به طور کامل آگاه نیستیم، اما بسیاری از موارد هستند که طبق نظر اکثریت، بر رتبه سایت مؤثر هستند:

  • تعداد زیاد لینک‌های ورودی
  • تراکم مناسب کلمات کلیدی
  • تعداد کلمات زیاد
  • نرخ پرش پایین
  • سرعت بارگذاری بالا
  • ماندن کاربر در صفحه به مدت زیاد

اینترنت پر از توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها برای بهینه سازی موتور جستجو است، اما همه آنها مفید نیستند. از سوی دیگر، الگوریتم‌های موتورهای جستجو آنچنان با سرعت تغییر می‌یابند که حتی متخصصان نیز عقیده دارند که بهترین توصیه سئو تولید صفحات باکیفیت با محتوای باکیفیت است.

 

بهینه سازی صفحات لندینگ

 

طراحی صفحه لندینگ متمرکز بر سئو

حال که دلیل داشتن یک صفحه لندینگ سئو شده را می دانید، زمان آن رسیده است که این صفحه را طراحی کنید. موارد زیر از جمله مهمترین بخش‌هایی هستند که باید در نظر بگیرید:

کلمات کلیدی

در ابتدا باید URL، عنوان صفحه، و H2 ها را برای کلمات کلیدی مدنظرتان بهینه‌سازی کنید. برای URL، داشتن یک دامنه اختصاصی می‌تواند مزایای زیادی برای صفحات لندینگ داشته باشد یا ممکن است ترجیح شما این باشد که از سئو دامنه کنونی خود استفاده کنید. در هر کدام از این روش‌ها، اطمینان حاصل کنید که URL شما کلیدواژه‌های خوبی دارد.

 

بهینه سازی صفحات لندینگ

 

محتوای مفید بیشتر

صفحه لندینگ باید در قسمت بالای خود شامل مزایای محصول و CTA باشد. مطالب دیگری که حواس کاربر را پرت می‌کنند نیازی نیست. این بهترین کار برای صفحات متمرکز بر نرخ تبدیل نیز هست. از آنجا که هدف ما کسب رتبه در موتورهای جستجو است، شما به محتوای بیشتری در پایین صفحه نیاز دارید. این محتوا باید بسیار مفید باشد و تنها بر فروش متمرکز نباشد. همچنین باید لینک‌های ورودی با کیفیت را نیز جذب کند. بدون داشتن این موارد، کسب رتبه بالا برای موتورهای جستجو دشوار می‌شود.
به عنوان مثال، فرض کنید که شما یک لندینگ پیج ایجاد کرده‌اید تا یک روش انقلابی برای پس انداز و کاهش هزینه‌ها معرفی کنید. ممکن است بخواهید مطالعات موردی که مردم از این روش استفاده کرده‌اند و جواب گرفته‌اند را نیز در این بخش ذکر کنید. این متن نشان می‌دهد که نرم افزار شما چگونه می‌تواند به مردم کمک کند تا به هدف خود برسند. در عین حال، لینک‌های زیادی را نیز به خود جلب می‌کند چون افراد زیادی به این موضوع علاقه دارند. با استفاده از یک طراحی ساده عمودی و تکرار CTA با ادامه اسکرول کردن، می‌توانید تا آنجا که ممکن است برای کاربر خود ارزش ایجاد کنید. هرچه محتوا مفیدتر و جالبتر باشد، احتمال اینکه بک لینک جذب کنید و رتبه خود را بالا ببرید نیز افزایش می‌یابد. همچنین باید استراتژی‌های لینک‌سازی را نیز بررسی کنید، درست به همان ترتیبی که برای مقالات و صفحه محصول انجام می‌دهید.

Call To Action بیشتر در صفحه لندینگ

بر خلاف صفحات لندینگ که با هدف تبدیل ایجاد شده‌اند، می‌توانید CTA های دیگری نیز درصفحه قرار دهید تا افرادی که هنوز آماده خرید نیستند را جذب نمایید. می‌توانید آنها را تشویق کنید تا برای راهنمای رایگان تنظیم بودجه عضویت دریافت کنند، یا عضو خبرنامه شوند. اما مراقب باشید. این گزینه‌های اضافی می‌توانند باعث کاهش نرخ پرش شوند، که برای سئو خوب است. اما ممکن است باعث شوند که کاربران به هدف اصلی شما که خرید آن نرم‌افزار است نرسند. بنابراین باید بین نرخ تبدیل و نرخ پرش یک تعادل ایجاد کنید.

 

درآمدزایی با سایت کسب و کار آنلاین

 

پس از انتشار صفحه لندینگ چه کاری باید انجام شود؟

وقتی صفحه لندینگ سئو شده را ایجاد کردید، در بخش‌های مختلف سایت خود به آن لینک داخلی ایجاد کنید. این کار هم برای سئو خوب است و هم کاربران را از صفحات دیگر سایت به صفحه لندینگ هدایت می‌کند. به همان روشی که دیگر صفحات سایت را تبلیغ می‌کنید، این صفحه را نیز به مخاطبان معرفی کنید. آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و با افراد قدرتمند در حوزه خود تماس گرفته و درخواست لینک کنید.
درنهایت نیز با تحلیل نرخ تبدیل قبل و بعد از انتشار این صفحه، عملکرد آن را ارزیابی کنید. ایجاد یک لندینگ پیج با رتبه بالا در نتایج جستجو کار سختی نیست. شاید سخت‌ترین کار یافتن یک تعادل بین رتبه ونرخ تبدیل باشد. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که این صفحه به اندازه کافی بهینه‌سازی شده است تا بتواند با رقبای قدرتمند رقابت کند اما در عین حال پر از کلمات کلیدی و لینک نیست تا خواندن آن دشوار شود.