موتور جستجوی گوگل چگونه کار میکند؟

موتور جستجوی گوگل چگونه کار میکند؟

سرچ گوگل چگونه عمل می‌کند؟

در طول سالهای گذشته مفاهیم اساسی بهینه‌سازی جستجوی گوگل تغییر چندانی نداشته است. علیرغم آنچه که برخی افراد ادعا می‌کنند گوگل حقیقتاً تلاشهای مشروع برای بهینه سازی را با افزایش رتبه پاداش می‌دهد. اگر اینگونه نبود، همه سایتها به دنبال استراتژی‌های کلاه سایه برای ارتقای رتبه خود بودند. رسیدن به رتبه بالا در برخی دسته‌ها و کلیدواژه‌ها نسبت به ده سال پیش دشوارتر شده است. بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط برای بهینه سازی نیاز به استراتژی‌های پیشرفته ندارند چون رقبای مستقیم آنها نیز از این تاکتیکها استفاده نمی‌کنند. کسب و کارهای کوچک زیادی بوده‌اند که توانسته‌اند برای کلیدواژه‌های پر رقابت رتبه خود را بالا ببرند و این کار را تنها با بهینه سازی عناوین صفحات، تولید محتوای با کیفیت و گرفتن لینک از سایتهای معتبر انجام داده‌اند. بسیاری از کسب و کارها می‌توانند تنها با دنبال کردن این استراتژی‌های ساده، بازدیدکننده‌های زیادی را به سایت خود جذب کنند. شما نیز می توانید با دنبال کردن این استراتژی‌ها به رتبه بالا در گوگل دست یابید.

 

هم اکنون با کسب و کار آنلاین صاحب وبسایت شوید

 

 1. همیشه در همه صفحات سایت حداقل یک لینک را به صفحه دیگری در سایت بدهید.
 2. بیشتر به صفحات مهم سایت لینک بدهید.
 3. علاوه بر صفحه ناوبری، از لینکهای دارای کلیدواژه‌های غنی در متن نیز لینک دهید.
 4. عناصر و محتوای هر صفحه را تا آنجا که ممکن است منحصربفرد نگه دارید.
 5. سایت را به گونه‌ای طراحی کنید که بازدیدکنندگان جذب سایت شما شوند و تبدیل به کاربران دائمی شما شوند.
 6. کلیدواژه‌هایی را به کار ببرید که سایتهای دیگر تمایل پیدا کنند به محتوای شما لینک دهند.
 7. حتماً لینکهایی به سایتهای دیگر بدهید اما مواظب باشید که به کدام سایتها لینک می‌دهید یا از کدام سایتها لینک می‌گیرید.
 8. صفحات مناسب در سایتهای معتبر را پیدا کنید و سعی کنید لینکهای دارای متن لنگری قوی پیدا کنید.
 9. روندها را دنبال کنید
 10. محتوای ضعیف یا کپی شده را به حداقل برسانید.
 11. از قوانین گوگل سرپیجی نکنید.

پس از اینکه تمامی این کارها را نجام دادید، وقت آن رسیده که کیفیت محتوای خود را بهبود بخشید. شاید لازم باشد از ریدایرکت 301 استفاده کنید اما همانطور که می‌دانید استراتژی پیچیده‌ای نیست. در طول سالها مشخص شده است که ساده‌ترین استراتژی‌ها بهترینِ آنها هستند. شما می توانیدآنها را به راحتی و با سرعت به کار ببندید و نیازی به نگرانی در مورد استراتژی‌های پیشرفته و پیچیده ندارید. این کار بهره وری بیشتر به همراه دارد، مقرون به صرفه‌تر و امن‌تر است.

در بهینه سازی سایت، مراقب مفاهیم شبه علم باشید

شبه علم عبارت است از ادعاها، عقاید یا اعمالی که خود را مانند علم نشان می‌دهند اما به هیچ روش علمی پایبند نیست. مراقب افرادی که با استفاده از علم قصد فریب شما را دارند باشید. علم این نیست که گوگل قوانین را کنترل کند و با تمایل خود آنها را تغییر دهد. شما می‌توانید با انجام این کارها به نتیجه مطلوب خود برسید:

 • رنکینگ گول را تحلیل کنید.
 • در مورد کلیدواژه‌ها تحقیق کنید.
 • بر عملکرد صفحات خود و صفحات دیگران در زمینه رنکینگ نظارت داشته باشید .
 • در صفحات خود، کلیدواژه‌های مرتبط قرار دهید.
 • از مترادف‌ها استفاده کنید.

 

موتور جستجوی گوگل چگونه کار میکند

 

 • در متن لنگر از واژه‌هایی استفاده کنید که می‌خواهید برای آنها در گوگل رتبه کسب کنید و با متن اصلی مرتبط باشند.
 • عواملی که در درون تگ عنوان قرار دارند و می‌توانند صفحه شما را به رتبه بالایی برسانند شناسایی کنید.
 • از دیگر وبسایتهای معتبر لینکهای قابل اطمینان بگیرید.
 • محتوای جدید و باکیفیت به تعداد زیاد تولید کنید.
 • بر سرچ کلیدواژه‌های طولانی تمرکز کنید.
 • بدانید که شکست دادن رقبا زمان می‌برد.

مواردی که باعث تنزل رتبه سایت می‌شوند:

 • گرفتن تعداد زیادی لینک با متن لنگری یکسان
 • پر کردن صفحه از کلیدواژه
 • تلاش برای فریب دادن گوگل
 • خلق تجربه بد برای کاربر
 • زیاده روی در دنبال کردن الگوریتم گوگل
 • دقت نکردن در مورد لینکهای دریافتی از دیگر سایتها
 • خرید لینک

بهترین استراتژی‌های سئو

البته اینگونه نیست که همیشه و تمامی موارد بالا با مجازات گوگل مواجه شوند. ممکن است فکر کنید درک علم و ریاضیات مورد نظر گوگل در این زمینه لازم نیست. اما مهندسان گوگل از شما می‌خواهند که این کار را انجام دهید. بزرگ‌ترین چالشی که این روزها وجود دارد این است که سایتهای معتبر را قانع کنید به سایت شما لینک دهند اما اگر بتوانید این کار را انجام دهید نتایج شگفت انگیزی به دنبال خواهد داشت. برای این کار باید در محتوای قابل بازاریابی سرمایه گذاری کنید یا به دنبال راهی باشید که سایت مورد نظر بتواند از لینک دادن به شما نفع ببرد. البته منظور ما این نیست که برای دریافت لینک پول پرداخت کنید چون همیشه افراد دیگری هستند که حاضرند بیشتر از شما بپردازند. همچنین خرید لینک برای ارتقای رتبه گوگل ممکن است جواب بدهد اما تا آنجا که به تیم اسپم وب گوگل مربوط می‌شود، این کار بدترین و منفورترین کارممکن است. شاید بتوان گفت بهترین استراتژی‌های سئو شامل لینک‌سازی، ایجاد محتوای زیاد و باکیفیت و کسب درآمد از محتوا است. همچنین توجه داشته باشید که سرعت در این کار هم از اهمیت زیادی برخوردار است. وبلاگ‌ها نیز مشکلات زیادی دارند. یکی از این مشکلات، اطلاعات غلط است. نتایج یا مشاهدات شما به ندرت صد در صد دقیق هستند. حتی اگر فکر کنید که یک نظریه در جایی قابل استناد است در جای دیگر ممکن است نباشد. همیشه سعی کنید محتوا و پستهای قبلی خود را به روز کنید و در صورت لزوم، اطلاعات ارائه شده در آن را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که حقایق بسته به دیدگاه افراد و زمان و مکان قابل تغییر هستند.

 

پیاده سازی ایده های شما در قالب یک وبسایت، با کسب و کار آنلاین

 

دنبال کردن الگوریتم‌های گوگل

برای رسیدن به رتبه یک گوگل در هر دسته بندی، هیچ راه سریع و هیچ فرمول جادویی وجود ندارد مگر اینکه بخواهید گوگل را دور بزنید که این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. ممکن است افرادی باشند که با استفاده از تاکتیک‌ها و حقه‌هایی از تغییرات الگوریتم گوگل اجتناب کنند اما این راهها مطمئناً استراتژی‌های کلاه سفید گوگل نیستند. البته استراتژی‌های خلاقانه‌ای هستند که موقعیت‌های جدیدی را پیش روی شما قرار می‌دهند. اما وقتی گوگل بفهمد که یک استراتژی توسط سئوکاران اتخاذ شده که جواب می‌دهد، آن استراتژی را تبدیل به وب اسپم می کند و ممکن است شما را به دلیل اتخاذ آن استراتژی مجازات کند.

بنابراین سعی کنید به استراتژی‌های جدیدی که معرفی می‌شوند خیلی توجه نکنید. تجربه و منابع در این زمینه خیلی کمک کننده هستند. دانستن اینکه کدام روش‌ها کارساز نیستند و به ضرر سایت شما تمام می‌شوند بهتر از این است که بدانید کدام روش‌ها به افزایش رتبه موقتی منجر می‌شوند. رسیدن به رتبه یک گوگل فرایندی نسبتاً ساده است و این فرایند دائماً در حال تغییر است .سئوکاران حرفه‌ای مجموعه‌ای از مهارتها، روش‌ها و تکنیک‌ها را در اختیار درند. سئو بیشتر روشی برای انجام دادن کارهاست و نه یک حقه تردستی که برای تمامی مواقع کاربرد داشته باشد. حتی سئوکاران باتجربه و حرفه ای که سالها در این عرصه فعال بوده‌اند نیز نمی‌توانند به یک فرمول ثابت برای تمامی وبسایتها برسند. بهترین کار این است که کارهای ساده را به بهترین نحو انجام دهید. متن خوب، ساختار ناوبری ساده، لینک‌های باکیفیت، ارائه محتوای مرتبط و معتبر رمز موفق شدن دراین کار است. البته انجام کارهای گفته شده نیازمند زمان، تلاش و کمی شانس است، اما کدام کار در این دنیا است که نیاز به این موارد نداشته باشد؟ این همین چیزی است که گوگل می‌خواهد. مراقب قولهایی که سئوکاران به شما می‌دهند باشید. اگر کسی به شما بگوید که به صورت تضمینی و سریع شما را به رتبه بالای گوگل می‌رساند کمی درموردآنها دقت کنید.