8 قانون اثبات شده برای نوشتن عنوان جذاب

8 قانون اثبات شده برای نوشتن عنوان جذاب

چگونه عنوان جذاب برای محتوا بنویسیم؟

شما هر چه قدر هم که اصول محتوا نویسی را رعایت کنید، اگر نتوانید عنوان جذابی برای مطلب خود انتخاب کنید، تمام تلاش‌هایتان از بین خواهد رفت. عنوان، اولین و شاید تنها بخشی از محتوا است که می‌تواند بر خواننده شما تأثیر بگذارد. بدون وجود آن، نمی‌توانید کسی را که صرفاً برای وبگردی وارد اینترنت شده است به خواننده مطلب خود تبدیل کنید، چه برسد به این که انتظار هم داشته باشید که او بعداً به مشتری محصول یا خدمات شما تبدیل شود. بنابریان اگر از منظر بازاریابی محتوا به این قضیه نگاه کنیم، نوشتن عنوان‌های جذاب یک مهارت کلیدی و مهم است. عنوان، همان قسمتی است که اولین تأثیر را بر خوانندگان به جا می‌گذارد و در حالت ایده آل آنها را به کلیک بر روی محتوا و خواندن ادامه آن تشویق می‌کند. نگاهی به این آمار داشته باشید. به طور میانگین، از هر 10 نفر، 8 نفر، عنوان یک محتوا را می‌خواند، اما تنها 2 نفر از 10 نفر، بقیه مطلب را خواهند خواند. پس این همان راز قدرت عنوان است که تا حد زیادی تأثیر‌گذاری کل متن شما را نیز مشخص خواهد کرد. عنوان مهمترین بخش محتوا است. شاید شما بهترین پست 800 کلمه‌ای را در وبلاگ خود تولید کنید، اما اگر عنوان‌ها خسته کننده و غیر جذاب باشد، هیچ وقت کسی برای خواندن آن رغبت نمی کند. به خاطر داشته باشید که هر عنصر محتوای شما، تنها یک هدف را دنبال می‌کند و آن تشویق خواننده به خواندن جمله به جمله متن. در این صورت اگر خواننده تا انتهای متن را بخواند می‌توانید امیدوار باشید که بخش کال‌تو‌اکشن یا اقدام به عمل را هم برای آنها اجرایی کنید. پس کاملاً مشخص است که اگر افراد از همان قسمت عنوان، تصمیم بگیرند صفحه شما را ترک کنند، دیگر نباید به هدف نهایی خودتان یعنی دعوت آنها به خرید محصول امیدوار باشید. در این قسمت قصد داریم شما را با 8 قانون نوشتن عنوان جذاب برای محتوا آشنا کنیم تا بتوانید تعداد کسانی که ممکن است بعد از خواندن عنوان به مطالعه متن شما ترغیب شوند را از دو نفر فراتر ببرید.

 

سایت خود را به سادگی طراحی نمایید

 

8 استراتژی عنوان نویسی در تولید محتوا

1- در عنوان از اعداد استفاده کنید

اصولاً مغز انسان به سمت اعداد گرایش دارد. بنابراین در صورت امکان در عنوان از اعداد استفاده کنید. البته در کنار نوشتن اعداد باید سایر کلمه‌های به کار رفته در عنوان به صورتی باشد که خواننده را به گرفتن تصمیم برای خواندن ادامه آن دعوت کند. در این جا دو مثال برای شما آورده‌ایم. «5 نکته برای نوشتن یک پست وبلاگ جذاب» و «8 آمار در مورد بازایابی محتوا که باید بدانید.»

 

قانونهای اثبات شده برای نوشتن عنوان جداب

 

2- بر ارزش محتوا تمرکز کنید

به این معنی که محتوای شما چه چیزی به خواننده اضافه خواهد کرد. اصلاً چرا باید او برای خواندن متن شما وقت بگذارد؟ با نوشتن عنوان جذاب به آنها نشان می‌دهید که از خواندن متن شما بهره‌مند خواهند شد. مثلاً : «با خواندن این نکات به تمام اهداف فروش خود دست یابید.»

3- از افعال جذاب در عنوان خود استفاده کنید

در صورت امکان به جای نوشتن افعالی که معنی «شدن» بدهد، از فعل‌های جذاب و خاص‌تر دیگری استفاده کنید. این دو جمله را در نظر بگیرید: «6 راه برای تبدیل شدن به یک بازاریاب محتوای بهتر» و «6 راه برای این که محتوای بهتری بنویسید.» کدام یک از آنها خواننده را به خود جلب می‌کند؟

 

قانونهای اثبات شده برای نوشتن عنوان جداب

 

4- عنوان را خطاب به خواننده بنویسید

یعنی عنوان باید به صورتی باشد که خواننده احساس کند منظور شما، او بوده است. به این صورت می‌توانید توجه آنها را به خود جلب کنید. مثلاً به جای این که بنویسید: «6 راه برای ایده دادن به اعضای تیم» بنویسید: «6 راهی که برای ایده دادن به اعضای تیمتان باید بدانید.»

5- عنوان خود را به صورت سوالی بنویسید

اگر ایده‌ای برای نوشتن عنوان سراغ ندارید، به جای نوشتن عنوان خبری، آن را به صورت سوالی مطرح کنید. به این صورت می‌توانید حس کنجکاوی مخاطب خود را برانگیزید. مثلاً: «آیا نوشتن عنوان خوب، به افزایش خواننده وبلاگ شما کمک خواهد کرد؟» در این رابطه، به این نکات هم توجه کنید:

  • هدف خود را مشخص کنید. قبل از این که شروع به نوشتن کنید، لازم است مخاطب خود را بشناسید. به همین خاطر عنوان‌ها را به صورتی بنویسید که احساس و هیجان آن‌ها را هدف قرار دهید.
  • مهم‌ترین مزیت را انتخاب کنید و آن را در عنوان خود بگنجانید.
  • در عنوان به محصول خود یا مشکل احتمالی مخاطب اشاره کنید.
  • عنوانتان را امتحان کنید و در صورتی که واکنش مناسبی از جانب مخاطب دریافت نکردید، فوراً آن را بازنویسی کنید.

6- برای نوشتن عنوان از رقیبان خود ایده بگیرید

به این منظور زمانی را صرف جست و جو در وبلاگ رقیبان خود و کسانی کنید که کسب و کاری مشابه شما دارند. به این صورت متوجه می‌شوید آنها از چه عبارتی برای نوشتن عنوان‌های خود استفاده کرده‌اند. آیا از آن‌ها می‌توانید نکته‌ای بیاموزید؟ همچنین می‌توانید با کمک ابزارهای تحلیلی موجود، متوجه شوید که خوانندگان، بیشتر جذب کدام عنوان‌ها شده‌اند.

 

قانونهای اثبات شده برای نوشتن عنوان جداب

 

7- هر عنوانی را که به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید

یک صفحه word باز کنید و هر عنوان که به ذهنتان خطور می‌کند در آن بنویسید. سپس، به بررسی آنها بپردازید و هرکدام که به نظرتان بهتر بود را در عنوان خود به کار ببرید.

8- از دقیق بودن عنوان خود اطمینان حاصل کنید

در عنوان خود کلماتی را به کار ببرید که نشان دهد خواننده قرار است چه محتوایی را بخواند. در این رابطه به نکات زیر توجه کنید:

  • آیا خواننده بعد از این که جذب عنوان شد و متن را خواند، به اطلاعاتش افزوده خواهد شد؟
  • چه کلمه‌هایی می‌توانید به عنوان خود بیفزایید که تا آن را قابل باور و جذاب کنید؟
  • آیا عنوان شما، احساس قوی نسبت به موضوع مورد نظر در خواننده ایجاد خواهد کرد؟
  • آیا عنوان شما حاوی گزاره‌ای است که خواننده احتمالی فوراً نسبت به آن نظر موافق یا مخالف خود را اعلام کند؟
  • آیا در عنوان خود از  عنصری استفاده کرده‌اید که خواننده را به باز کردن متن ترغیب کند؟

 

درآمدزایی با سایت کسب و کار آنلاین

 

در این مقاله با 8 استراتژی تولید عنوان جذاب برای محتوا آشنا شدید. به خاطر داشته باشید که با وجود این حجم از اطلاعات و محتوا در محیط اینترنت و وجود رقیبانی که فعالیتی مشابه شما دارند، دیگر این وظیفه شما است که سعی کنید جذاب‌ترین عنوان‌ها را برای متن خود در نظر بگیرید. در غیر این صورت خواننده در عرض چند ثانیه صفحه شما را می‌بندد و به سراغ سایت دیگری خواهد رفت.