7 دلیل برای مشخص شدن اهمیت بازاریابی محتوا

7 دلیل برای مشخص شدن اهمیت بازاریابی محتوا

استراتژی‌های بازاریابی محتوا

سال 2018 را می‌توان سال استراتژی‌های بازاریابی محتوا دانست. بر طبق تحقیقی که توسط مؤسسه بازاریابی محتوا انجام گرفته است این واقعیت که در سال 2018، 58 درصد از بازاریاب‌های جهان هزینه بیشتری را صرف تولید محتوا نموده‌اند، نشان می‌دهد اهمیت محتوا به عنوان راه حلی برای بازاریابی دیجیتال تا چه اندازه زیاد است. نگاهی که به محتوا داریم باید فراتر از پر کردن صرف صفحه وب باشد. محتوای صحیح و درست موجب خواهد شد در میان مشتریان فعلی و کاربرانی که به زودی مشتری شما خواهند شد، فضای اعتماد شکل بگیرد. تولید محتوا در ایجاد آگاهی بخشی در مورد برند و جذب ترافیک به سمت سایت یعنی همان جایی که محصولات و خدمات شما قرار گرفته‌اند، کمک شایانی خواهد کرد.

 

همین الان صاحب وبسایت شوید


مزایای تولید محتوایی که به درستی انجام شده باشد، تنها منحصر به جذب مخاطب و افزایش درآمد نخواهد شد بلکه مزایای تولید محتوا چنان عظیم و گسترده است که نمی‌توان آن را تنها در حوزه مالی مورد توجه قرار داد. رشد بازاریابی محتوا هر روزدر حال افزایش و هیچ نشانه‌ای از کندی روند یا توقف آن دیده نمی‌شود. پلتفرم‌های CMS و وردپرس معروف، ماهانه بیش از 83 میلیون پست را در خودشان جای می‌دهند. به عبارت ساده و روشن می‌توان گفت: « محتوا پادشاه بازاریابی دیجیتال است» در ادامه به هفت دلیل اشاره خواهد شد که اهمیت تولید محتوا را برای کسب وکار شما نشان خواهد داد.

1. تولید محتوا موجب آگاهی بخشی در مورد برند شما می‌شود

بازاریابی محتوا، یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌ها برای معرفی برند کسب و کارتان به مخاطب هدف و مخاطب جدید است که با کمترین هزینه قابل انجام خواهد بود. پروسه برند سازی از طریق تبلیغات یا ارتباط برقرار کردن با مخاطب هدف، چه به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق رسانه می‌تواند برای کسب و کار شما هزینه‌هایی را به دنبال داشته باشد. اگر بخواهیم نگاه صادقانه‌ای داشته باشیم، باید گفت در این دوره و زمانه بازاریابی یا تبلیغات شفاهی چندان مؤثر واقع نخواهد شد. اعمال تغییر در بازاریابی محتوا در همه کسب وکارها به هر اندازه و مقیاسی که باشند، یک نیاز واقعی به شمار خواهد رفت. در صورتی که تولید محتوا به شیوه درست و اصولی انجام گرفته شده باشد می‌تواند شگفتی‌های بسیاری را ایجاد کند. از جمله اینکه می‌تواند به واسطه افزیش جذب ترافیک‌های مربوط به وبسایت شما، افراد بیشتری را با سایت و برند شما آشنا کند؛ افرادی که هرگز نمی‌دانستند اصلاً برند شما وجود دارد. از طریق تولید محتوا می‌توانید دیگران را به آسانی با محصولات یا خدمات خود آشنا کنید و به آنها نشان نشان دهید چقدر کسب وکار شما منحصر به فرد است و البته در طول زمان این ارتباط بیشتر خواهد شد.
معرفی و برند سازی توسط محتواهای ویدئویی ارجحیت دارند چراکه به کاربر کمک می‌کند دقیقاً متوجه شود محصول یا خدمات شما چیست. هرچه افراد بیشتری با شما و کسب وکارتان آشنایی پیدا کنند، احتمال بازدید از صفحه شما و استفاده کردن ازمزایای کسب و کار شما افزایش خواهد یافت.

2. تولید محتوا برای ایجاد لینک مفید است

چه چیزی، دیگر سایت‌ها را ترغیب می‌کند که به سایت شما لینک دهند؟ پاسخ ساده و آسان است: «محتوای خوب». اگر بتوانید بهترین محتوا را تولید کنید در این صورت سایر وبسایت ها احتمالاً تمایل خواهند داشت محتوای وب خودشان را به محتوای سایت شما لینک دهند. ممکن است بر حسب سایتی که مطالبش را به محتوای شما لینک داده، بتوانید ترافیک عظیمی را در کوتاهترین زمان به دست آورید. مزایای بک لینک‌ها تنها به همین مورد خاص منحصر نمی‌شود اما به هر حال ثابت شده که بک لینک، یکی از اصلی‌ترین معیارهایی است که به رتبه سایت شما کمک خواهد کرد. اگر وبسایتی با نمره DA( دامین اتوریتی) بالا و PA(اتوریتی صفحه) بالا به صفحه شما لینک داده شود در این صورت می‌توانید انتظار داشته باشید، تعداد افراد بیشتری به واسطه این لینک ایجاد شده از سایت شما بازدید کنند. این مسئله در حقیقت، منجر به افزایش  Page Aythority شما نیز خواهد شد.

 

اهمیت بازاریابی محتوا

 

3. تولید محتوا راه حلی برای بازاریابی دیجیتال است

محتوا همانند ستونی است که تمامی خدمات و راه حل‌های بازاریابی دیجیتال بر آن تکیه کرده‌اند. اجازه دهید برای روشن‌تر شدن موضوع به مثالی در مورد SEO ( بهینه سازی موتور جستجو) بپردازیم. نخستین موردی که در رابطه با سئو به ذهن یک شخص خطور می‌کند، کلمه کلیدی است. کلمه کلیدی بخشی از محتوا می‌باشد که باید در وبسایت (محتوای وب) گنجانده شود. یک عکس یا ویدئو نیز نمونه‌هایی از محتوا هستند که به طور خاص برای کانال‌های رسانه‌های اجتماعی از قبیل فیسبوک، اینستاگرام و لینکدین مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از طریق بازاریابی رسانه اجتماعی محصول یا خدماتی را تبلیغ کنند. زمانی که درصدد کسب نتایج خوب به واسطه تکنیک‌های بازاریابی دیجتال برای کسب و کارتان باشید، حضور یک کارشناس محتوا لازم و ضروری به نظر می‌رسد. الگوریتم‌های موتور جستجو دائماً در حال تغییر است اما آنچه ثابت مانده وابستگی به محتوا به ویژه محتوای متنی برای به دست آوردن رتبه بهتر سایت می‌باشد.

4. محتوای متنی همواره اهمیت خواهد داشت

گرچه برخی بخش‌های محتوا وابسته به زمان هستند، باید به سرعت به روز رسانی شوند و احتمالاً در آینده هیچ سودی نخواهند داشت اما به جز قسمت‌های اندکی از محتوا، سایر بخش‌ها همیشگی خواهند بود. این بخش از محتوا، برای مدت زمان طولانی در ایندکس گوگل باقی خواهند ماند. محتواهای ماندگار در طول زمان، همچنان موجب جذب گاه و بیگاه ترافیک برای سایت خواهند شد بدون آنکه نیاز به تلاش یا اقدام دیگری از جانب شما باشد. محتوای ماندگار، محتوایی است که به مخاطب دانش یا اطلاعاتی را ارائه و نیازهای اساسی او را پاسخ دهد. مزیت دیگری که می‌توان برای محتوای ماندگار برشمرد این است که هر مرتبه لزومی برای افزودن محتوای جدید نیست بلکه می‌توان همان محتوا را بازنشر داد.

5. محتوا به مخاطب شما آموزش و آگاهی می‌دهد

تولید محتوا، به طور خاص باید با هدف آگاهی دادن به بازدید کننده طراحی شود. ممکن است بازدیدکننده‌ای از روی کنجکاوی به سراغ سایت شما آمده تا پاسخی برای سئوال هایش بیابد. در مورد این نوع از محتواهای آگاهی دهنده، نه تنها باید آنچه را که مورد نیاز خودتان است ارائه دهید بلکه باید در این پروسه، رابطه‌ای قوی با آنها برقرار کنید. مخاطب یا کاربر، تنها درصورتی به وبسایت شما مراجعه مجدد خواهد داشت که بتواند به شما اعتماد کند. هرچه بیشتر مخاطب را درگیر کنید، بهتر خواهد بود.

6. محتوا رابطه شما با مشتری را تقویت خواهدکرد

اگر بخواهید کاربر به طور منظم و همیشگی از وبسایت شما بازدید کند، باید محتوای شما قدرتمند و قابل اعتماد باشد. در صورتی که محتوا به قدر کافی خوب باشد و بتواند موجب باورپذیری مخاطب شود می‌توانید پایگاهی از طرفداران خود را در اختیار داشته باشید. هرچه محتوای بیشتری را با دنبال کنندگان خود به اشتراک بگذارید این رابطه قوی‌تر خواهد شد. در نتیجه، استراتژی‌های بازاریابی شما ناگسستنی خواهد شد.

7. تولید محتوا موجب مشتری یابی برای کسب و کار شما خواهد شد

در آخرین مورد به سراغ بهترین گزینه خواهیم رفت. مهم‌ترین جنبه بازاریابی محتوا مربوط به Lead Generation یا مشتری یابی می‌شود. همه آنچه که در پروسه دیجیتال مارکتینگ صورت می‌گیرد به خاطر لید جنریشن و جذب ترافیک مشتری است. تمامی کسب و کارها به سرنخ‌های جدیدی برای درآمدزایی و سرپا نگه داشتن بیزینس خود نیاز دارند. بازاریابی محتوا، به کسب و کار شما کمک می‌کند تا توسط افرادی که محصولات خاص شما را در وب جستجو می‌کنند، یافته شوید. کاربر پیش از آنکه بخواهد تصمیمی برای خرید محصول شما یا استفاده کردن از خدمات ارائه شده توسط شما داشته باشد، به محتوای سایت مراجعه خواهد داشت. می‌توانید از تکنیک‌های مختلفی از قبیل؛ ارائه دانلود رایگان کتاب‌های الکترونیکی و بسیاری موارد دیگر استفاده نمایید تا منجر به افزایش ترافیک وب و در نهایت منجر به افزایش فروش شما شود.

 

در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید

 

افزایش ترافیک با استفاده از تکنیک بازاریابی محتوا

مدت‌ها است که از تکنیک بازاریابی محتوا استفاده می‌شود. با افزایش رقابت میان کسب و کارها، Content Marketing با رشد سریعتری افزایش می‌یابد. در واقع، با گسترش بازاریابی دیجیتال، بازاریابی محتوای آنلاین عاملی تعیین کننده در موفقیت و شکست کسب وکارها خواهد بود. محتوای ویدئویی نیز رو به گسترش است. آمارها نشان می‌دهد که روزانه 5 میلیارد ویدئو تنها در یوتیوب تماشا می‌شود، بنابراین محتوای ویدئویی را نمی‌توان نادیده گرفت. حتی استفاده از صدا و کنترل صوتی نیز جایگاه خودش را پیدا کرده است. با ذکر همه مثال‌ها می‌توان نتیجه گرفت هر شخصی که بخواهد در مسابقه بازاریابی دیجیتال برنده شود باید به شیوه‌ای استراتژیک تولید محتوا را انجام دهد و تمرکزش را مشتریان هدف بگذارد. توجه اصلی باید به کیفیت و توزیع درست محتوا در کانال‌های مختلف معطوف شود. امید آنکه این مطالب به تمامی صاحبان کسب وکار در هر اندازه و با هر شکل و همچنین به نویسندگان محتوا کمک شایانی کرده باشد.