5 استراتژی تولید محتوا برای جدب مشتری که شاید ندانید

5 استراتژی تولید محتوا برای جدب مشتری که شاید ندانید

چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

اگرچه هر کسی می‌تواند محتوا تولید کند، اما تنها محتوای جذاب است که به فروش بیشتر منتهی خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نقش مهم محتوا در استراتژی‌های بازاریابی بپردازیم و این که چرا باید از آن به نفع خودتان استفاده کنید. به همین خاطر 5 نکته مهمی که در تبدیل خواننده معمولی محتوا به مشتری نقش دارد را بررسی خواهیم کرد.

 

به سرعت صاحب وبسایت شوید

 

5 نکته‌ای که برای تولید محتوا باید در نظر بگیرید

وبلاگ‌ها نقش مهمی در دنیای دیجیتال امروز دارند و به نظر می‌رسد که به این زودی هم اثر آن‌ها کمرنگ نشود. نوشتن بلاگ، راهی قابل اعتماد و مؤثر برای افزایش مشتری راغب و فروش و نیز درگیر کردن و حفظ آنها در کسب و کارها است. در این مقاله قصد داریم شما را با روش تولید محتوایی آشنا کنیم که در تبدیل مشتری بالقوه یا احتمالی به مشتری دائم نقش دارد. پیش از این که روش‌های تولید محتوای جذاب را با هم بررسی کنیم لازم است نگاهی به آمارهای موجود در رابطه با وبلاگ‌ها داشته باشیم. بر اساس تحقیقی که توسط شرکت هاب‌اسپات صورت گرفت، حدود 53 درصد از بازاریاب‌ها معتقد هستند که وبلاگ نویسی اولویت آنها در بازاریابی محتوا است. در سال 2017، تقریباً 66 درصد از بازاریاب‌ها گفته‌اند که از وبلاگ‌ها در محتوای رسانه اجتماعی خود استفاده می‌کنند. این کار به افزایش ترافیک و نرخ مشارکت مشتریان ختم شده است. به علاوه، وب سایت‌هایی که وبلاگ دارند، تا 434 درصد، تعداد صفحات ایندکس شده‌شان بیشتر است. با توجه به این آمار، می‌توان نتیجه گرفت که محتوا نقش بسیار مهمی در بازاریابی ایفا می‌کند. بنابراین اگر صاحبان کسب و کار به دنبال افزایش تعداد مشتریان خود هستند، باید توجه ویژه‌ای به محتوا نشان دهند. حال با توجه به این آمار به سراغ 5 نکته‌ای که وعده داده‌ بودیم، می‌رویم.

 

استراتژی تولید محتوا برای جذب مشتری

 

1- مخاطب هدف خود را مشخص کنید

وقتی از قبل بدانید که قرار است برای چه کسی بنویسید، بر اساس استقبال یا عدم استقبال آنها از نوشته‌تان دیگر می‌دانید آنها به چه محتوایی علاقه دارند و چطور مطلب خود را برای خوانندگان جذاب‌تر کنید. با بررسی مخاطبان فعلی خودتان سعی کنید بفهمید علایق و ویژگی‌های مشترک آنها چیست. به این ترتیب، می‌توانید دست به تولید محتوایی بزنید که تمام انتظارات مخاطب از محتوا را برآورده می‌کند. برای این منظور فهرستی از خصوصیات مخاطبان خود شامل سن، محل زندگی، جنسیت و سطح درآمد تهیه کنید. حتی می‌توانید مواردی مثل وضعیت تأهل، علاقه مندی ها، سرگرمی‌ها، قومیت و غیره را نیز در آن بگنجانید. به علاوه، می‌توانید برای شناخت هرچه بیشتر مخاطب خود، تحقیقات بازار نیز انجام دهید. این کار از طریق رأی گیری، نظرسنجی، مصاحبه و گروه‌های تمرکز قابل انجام است. خلاصه این که اگر به دنبال تولید محتوایی هستید که تعداد مشتریان شما را افزایش دهد، پس باید برای شناخت بیشتر مخاطبان آن، وقت و انرژی زیادی صرف کنید.

2- عنوان‌های جالب و جذاب بنویسید

یکی از دلایل عمده‌ای که هر فردی شروع به خواندن یک متن می‌کند این است که عنوان آن او را به خود جذب کرده است. پس اگر عنوان بتواند توجه مخاطب را به خود جلب کند، کار دیگر تمام است. کارشناسان معتقدند برای این که توجه خواننده را به خود جلب کنید و او به سراغ وب سایت دیگری نرود، تنها 5 ثانیه فرصت دارید. به همین خاطر، اگر عنوان شما جذاب نباشد، حتی اگر بقیه متن هم عالی نوشته شده باشد، تنها به خاطر این که عنوان را به خوبی ننوشته‌اید، بخش قابل توجهی از مخاطبان خود را از دست خواهید داد. برای اطمینان از جذاب بودن عنوان‌ها و نگه داشتن خواننده در وب سایت باید این چهار فاکتور که توسط وب سایت  AWALOnline.com پیشنهاد شده است را در نظر بگیرید: فوریت، مفید بودن، منحصر بودن و فوق العاده خاص بودن. مثلاً این عنوان را در نظر بگیرید: «همیشه باید از تک تک لحظات زندگی خود لذت ببرید.» در این جمله هیچ حالتی که بیانگر فوریت و ضرورت انجام یک کار باشد مشاهده نمی‌کنید، چون از کلمه «همیشه» در آن استفاده شده است. از طرف دیگر این عنوان مفید نیز نیست و تنها گفته شده است که از لحظات زندگی خود لذت ببرید. ویژگی سوم یعنی منحصر به فرد بودن هم در آن مشاهده نمی‌شود. به این خاطر که تقریباً همه می‌دانند که باید از لحظات زندگی خود لذت ببرند. ویژگی چهارم یعنی خاص بودن هم که اصلاً در آن دیده نمی‌شود. چون این جمله نکته جدیدی منتقل نمی کند. چنین عنوانی را می‌توان به شکل دیگری نوشت: «کاری که امروز برای لذت بردن از زندگی خود باید انجام دهید.» در این جا، فوریت به چشم می‌خورد، به این خاطر که در آن کلمه «امروز» آورده شده است. یعنی برای آن زمان تعیین شده است. مفید و کاربردی است، چون در آن به کاری که با انجام دادنش می توانید از زندگی لذت ببرید اشاره شده است. منحصر به فرد و فوق العاده خاص است، زیرا گفته شده که قرار است یک کار خاص را به مخاطب تعریف کند و بنابراین عنوانی کلی که مخاطب بتواند آن را حدس بزند نیست.

 

استراتژی تولید محتوا برای جذب مشتری

 

3- نوع محتوای خود را انتخاب کنید

برای جلب توجه مخاطب هدف، انواع محتوا را می‌توانید تولید کنید، از جمله پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوای متنی طولانی. اصولاً افراد در رابطه با استفاده از محتوا سلیقه‌های مختلفی دارند. عده‌ای دوست دارند ویدئو تماشا کنند، در حالی که عده‌ای دیگر به خواندن مقاله علاقه مند هستند. برای این که از علاقه مخاطب خود مطلع شوید، بهتر است ترتیب یک نظر سنجی یا رأی گیری را بدهید و سپس بر اساس آنها به بهترین شکل، شروع به تولید محتوا کنید. به این ترتیب، محتوایی که در رسانه مورد علاقه مخاطب و با لحن مد نظر او تولید شده باشد، قطعاً در جلب توجه وی کارساز خواهد بود.

4- لحن مناسبی برای محتوای خود در نظر بگیرید

لحنی که برای محتوای خود در نظر می‌گیرید، باید متناسب با برند شما باشد. این لحن، محتوای شما را از محتوای رقیبانتان متمایز می‌کند و شما را در مقایسه با آنچه مخاطبان هر روز در فضای مجازی مشاهده می‌کنند، منحصر به فرد خواهد کرد. لحن محتوا باید بیانگر نظر شما درباره موضوع نوشته شده باشد و انتظاری که از مخاطب خود برای درک آن دارید. لحن، باید بیشتر معرف ارزش‌هایی باشد که در کسب و کارتان به آن اهمیت داده می‌شود. اگر می‌خواهید مخاطب از محتوای شما الهام بگیرد، می‌توانید داستان موفقیت خودتان را بنویسید. یا اگر هدفتان این است که به مخاطب اطلاعاتی ارائه کنید، استفاده از کمیک و تصاویر کارتونی چندان مناسب نیست. وقتی لحن و تن مناسب محتوای خود را شناختید، دیگر می‌توانید محتوای جذابی تولید کنید.

 

استراتژی تولید محتوا برای جذب مشتری

 

5- محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید

پس از این که محتوای مورد نظر را تولید کردید، نوبت این است که آن را منتشر و تبلیغ کنید. در صورتی که افراد نتوانند محتوای شما را پیدا کنند، همه زحماتی که برای تولید آنها کشیده بودید به هدر خواهد رفت. امروزه پلتفرم‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که به کمک آن می‌توانید محتوای خود را تبلیغ کنید. البته هر پلتفرم هم مزایای خودش را دارد. مثلاً فیسبوک محل بسیار مناسبی برای به اشتراک گذاشتن ویدئو است. توئیتر نیز برای قرار دادن محتوای کوتاه مناسب است، اینستاگرام برای تصویر، پینترست برای قرار دادن محتوای اینفوگرافیکی و غیره. شما حتی می‌توانید از آگهی‌هایی استفاده کنید که کاربران را به بازدید از سایت شما ترغیب کند. در صورتی که از وب سایت‌های دیگر بخواهید تا محتوای شما را منتشر کنند، به طیف گسترده‌ای از مخاطبان دسترسی خواهید داشت. به علاوه، توصیه می‌کنیم در انتها از دکمه‌های کال تو اکشن مناسب استفاده کنید. در این صورت می‌توانید مخاطبانی که یک بار برای دریافت اطلاعات به سایت مراجعه کرده‌اند و کسانی که برای دریافت محتوای دیگر شما بازخواهند گشت را از هم متمایز کنید. دکمه‌های کال تو اکشن را باید در کنار عباراتی مثل این قرار دهید: «اگر می‌خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید، ای بوک من در همین موضوع را نگاه کنید.»

 

در زمان و هزینه صرفه جویی نمایید

 

5 نکته‌ای که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، به تبدیل مخاطب هدف شما به مشتری بالقوه کمک خواهد کرد. بنابراین، شما چه به عنوان یک شرکت فناوری یا نماینده رسانه  فعالیت کنید، باید دست به تولید بلاگ یا محتوای منحصر به فرد بزنید. در غیر این صورت، بخش مهمی از مخاطبان خود را از دست خواهید داد و بنابراین دیگر مشتری بالقوه هم نخواهید داشت. تعیین مخاطب هدف، راه خوبی برای شروع است. پس از آن می‌توانید با استفاده از راهکارهای بالا، شروع به کار بر روی محتوای خود کنید. پس از اتمام محتوا، حتماً باید برای تبلیغ آن اقدام کنید. در این صورت است که می‌توانید مشتری جذب کنید. اگر مدتی برای تولید محتوای جذاب وقت بگذارید و روش انجام آن را یاد بگیرید، تبدیل مخاطب به مشتری بالقوه به راحتی و با صرف زمانی اندک قابل انجام خواهد بود.