استفاده از هشتگ و نوتیفیکیشن برای جذب مخاطب

استفاده از هشتگ و نوتیفیکیشن برای جذب مخاطب

اهمیت هشتگ و نوتیفیکشین

در دنیای مجازی، یکی از اهداف هر بیزینس آنلاین، جلب توجه مخاطب و تبدیل او به مشتری است. در واقع می‌توان گفت که هدف اصلی از حضور کسب و کارها در دنیای مجازی همین نکته است. تکنیک‌های زیادی برای رسیدن به این هدف معرفی شده‌اند که هشتگ و نوتیفیکیشن از جمله مهمترین این موارد می‌باشند. در این مقاله به کاربرد این دو ابزار می‌پردازیم.

 

دز هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید

 

اهمیت هشتگ در دنیای مجازی

هشتگ‌ها نقش مهمی در جلب توجه مشتری دارند و در بسیاری از پلتفرمهای آنلاین استفاده می‌شوند که مهمترین آنها توییتر و اینستاگرام هستند. قرار دادن هشتگ در پستهای شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود که محتوای شما دسته‌بندی شود و مخاطبان بهتر بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. از نقطه نظر کاربر، هشتگها به مخاطبان این امکان را می‌دهند تا پستهایی را پیدا کنند که مورد علاقه آنها هستند و با دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی که علایق مشابه به آنها دارند تعامل برقرار کنند. از نقطه نظر تجاری، هشتگ به شما این شانس را می‌دهد تا مورد توجه قرار گیرید و شرکت خود را به عنوان یک منبع در رابطه با موضوع موضوع مورد نظر معرفی کنید.

نکات مهم برای استفاده از هشتگ

همانطور که ذکر کردیم، استفاده از هشتگ کاربردهای زیادی دارد که شامل کمک به برندینگ، پیدا کردن محتوا، پیگیری و ارائه محتوای مرتبط می‌شود. اما استفاده از هشتگ را به چه نحوی انجام دهیم تا بتوانیم از این مزایا بهره مند شویم؟ در این بخش به چند مورد از بهترین نکات در مورد استفاده از هشتگ می‌پردازیم.

 

استفاده از هشتگ و نوتیفیکیشن برای جذب مشتری

 

  • هشتگ منحصر به فرد استفاده کنید. اگر می‌خواهید یک هشتگ جدید را شروع کنید و به طور منظم از آن استفاده کنید، باید اطمینان حاصل کنید که تکراری نبوده و منحصر به فرد باشد. آخرین چیزی که به آن نیاز دارید سرمایه گذاری در هشتگی است که افراد دیگر استفاده کرده‌اند. با استفاده از ابزارهای آنلاین، جستجو کنید که آیا هشتگ انتخابی شما در حال استفاده است یا خیر و اگر افراد دیگر از آن هشتگ استفاده می‌کنند بنابراین انتخاب خوبی برای شما نیست.
  • به معنای هشتگ توجه کنید. برخی هشتگ‌ها پس از مدتی معنای اصلی خود را از دست داده و کارکردی برعکس آنچه که در اصل مد نظر بوده خواهند یافت. به این نوع هشتگ ها bashtag گفته می‌شود که از کلمه bash به معنای انتقاد گرفته شده است. بنابراین در انتخاب هشتگ‌ها دقت کنید چون حتی اگر معنی بدی هم نداشته باشد، باید اطمینان حاصل کنید که دید مردم نسبت به برند شما مانند دید خود شما نسبت به برندتان باشد.
  • از هشتگ‌های کوتاه استفاده کنید. اگر به هشتگ‌های مختلف در توییتر، اینستاگرام، فیسبوک و دیگر رسانه‌های اجتماعی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که این هشتگ‌ها در اندازه‌های مختلفی هستند. اما بهترین کار این است که هشتگ کوتاه را انتخاب کنیم. کوتاه بودن باعث می‌شود که به راحتی به خاطر سپرده شوند. همچنین در پلتفرم‌هایی که محدودیت فضا دارید، با استفاده از هشتگ های کوتاه می‌توانید فضای بیشتری برای لینک و توضیح داشته باشید.
  • از ترندها به خوبی استفاده کنید. هشتگ‌هایی که‌ترند می‌شوند می‌توانند شما را به مخاطب بیشتر نزدیک کنند. اما باید در استفاده از این هشتگها مراقب باشید. این موضوعات حتماً باید به برند شما مرتبط باشند. اگر نتوانید یک موضوع‌ ترند را به خوبی با هویت برند خود تلفیق کنید، از آن استفاده نکنید.
  • کاربرد هشتگ در سایتهای مختلف را یاد بگیرید. هر رسانه اجتماعی از هشتگ به شیوه‌ای متفاوت استفاده می کند و بنابراین مهم است که بدانید هر پلتفرم چه روش‌های مرسومی برای این کار دارد. به عنوان مثال، در توییتر، به دلیل محدودیت کاراکتر، استفاده از حداکثر دو تا سه هشتگ مناسب است چون باید برای لینک، توضیحات و منشن‌ها نیز فضا داشته باشید. در پینترست، هشتگ‌های روی توضیحات پین شده قابل کلیک هستند. می‌توانید از چند هشتگ استفاده کنید اما اگر حساب توییتر خود را به پینترست وصل کرده‌اید، از هشتگهای کمتری استفاده کنید. پینترست اعلام کرده است که استفاده بیش از حد از هشتگ می‌تواند به کاهش رتبه شما در نتایج جستجو منجر شود. در فیسبوک نیز تعداد هشتگها نباید زیاد باشد. اما اینستاگرام بهشت طرفداران هشتگ است. شکی در این نیست که رشد حسابها در اینستاگرام به هشتگ نیاز دارد. در واقع در اغلب مواقع، مردم و بیزینس‌ها حتی کپشن هم اضافه نمی‌کنند و تنها به یک سری هشتگ بسنده می‌کنند.
  • تحقیقات گسترده انجام دهید. هشتگهایی که انتخاب می‌کنید را در فضای آنلاین رصد کنید تا عملکرد آنها را بسنجید. همچنین هشتگهای ترند را هم می‌توانید دنبال و عملکرد آنها را بررسی کنید. ابزارهای آنلاین زیادی هستند که به شما در این رابطه کمک می‌کنند. اگر از هشتگها به خوبی استفاده کنید، می‌توانید روابط خود را در شبکه‌های اجتماعی تقویت کنید و محتوا و تبلیغات خود را به صورت مؤثرتری در معرض دید مخاطبان قرار دهید.

 

استفاده از هشتگ و نوتیفیکیشن برای جذب مشتری

 

کاربرد نوتیفیکیشن در جذب مخاطب

اما پوش نوتیفیکیشن ها مثل یک شمشیر دولبه عمل می‌کنند. اگر به خوبی از آنها استفاده کنید، مشارکت کاربران را افزایش می‌دهند و برای آنها ارزش‌آفرینی می‌کنند. اما اگر به خوبی استفاده نشوند، به عنوان یک عامل آزاردهنده شناخته می‌شوند. اما چگونه می‌توان بهترین استفاده را از آنها برد؟ با شخصی سازی.

شخصی سازی نوتیفیکیشن

آیا تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده است که محصولی را به صورت آنلاین خریداری کنید و به مدت چند هفته پس از خرید، تبلیغاتی برای همان محصول در اینترنت ببینید؟ این نمونه‌ای از شخصی‌سازی است که البته به شیوه خوبی هم انجام نشده است! الگوریتم‌ها فعالیت‌های شما را دنبال می‌کنند و از طریق فناوری یادگیری ماشینی به شما محصولاتی پیشنهاد می‌دهند که ممکن است برای شما جذاب باشند. اما مشکل این است که اغلب مواقع الگوریتم‌ها نمی‌توانند تشخیص دهند که شرایط یا علایق انسانها تغییر می‌کنند یا اینکه انسانها در محدوده مشخصی به یک کالا یا خدمات خاص نیاز دارند. بنابراین، این نوع تبلیغات می‌تواند نتیجه عکس داشته و به جای جذب مشتری، آنها را فراری دهد. در مورد پوش نوتیفیکیشن‌ها، شخصی‌سازی بسیار مهم است. به عنوان مثال، به جای اینکه کاربر را با "کاربر عزیز" مخاطب قرار دهید، از نام واقعی او استفاده کنید. این یک نکته ابتدایی روانشناختی است که بر اساس آن، افراد به زبان دوستانه و شخصی بهتر پاسخ می‌دهند. همچنین، کاربر متوجه می‌شود که یک نوتیفیکیشن از هویت و علایق او باخبر است و این پیام می‌تواند حاوی یک موضوع مفید باشد که اسپم نیست.

 

استفاده از هشتگ و نوتیفیکیشن برای جذب مشتری

 

زمان مناسب برای ارسال نوتیفیکیشن

اگر شما نوتیفیکیشن را در زمان مناسب ارسال کنید، احتمال اینکه کاربر روی آن کلیک کند بسیار بالا می‌رود. منظور از زمان مناسب زمانی است که برای کاربر مناسب باشد و نه بازاریاب. شما می‌توانید با استفاده از داده‌های کش شده در تقویم کاربر یا منطقه زمانی، بهترین زمان برای ارسال نوتیفیکیشن را پیدا کنید. به عنوان مثال، زمانی که کاربر در حال استراحت است یا در حال آماده شدن برای رفتن سر کار است یا تلفن او خاموش است، زمانهای مناسبی نیستند. درست است که با حذف این گزینه‌ها ممکن است تعداد گزینه‌های شما محدود شود اما ارسال نوتیفیکیشن در زمان مناسب بسیار بهتر است از زمانی که نتوانند به آن پاسخ دهند.

 

در چند ثانیه صاحب وبسایت شوید

 

محتوای مناسب برای نوتیفیکیشن ها

مسلماً در زمانه اشباع اینترنت با محتوا، ارسال اطلاعات مفید در زمان مناسب کافی نیست. شما باید محتوایی را برای مخاطب ارسال کنید که جذاب و خلاقانه باشد. منظور از محتوا تنها متن نیست بلکه رسانه‌های غنی مانند تصویر، GIF، ویدیو و غیره را نیز در برمیگیرد.
بنابراین با شخصی‌سازی محتوا و زمان ارسال نوتیفیکیشن‌ها می‌توانید مخاطبان بیشتری را به بیزینس خود جذب کنید که این امر در نهایت می‌تواند به جذب مشتری و سودآوری بیزینس شما منجر شود.