سایت فروشگاهی

سایت فروشگاهی

چگونه در اینترنت کالا بفروشیم؟

برای فروش کالا در اینترنت باید 3 نکته را در نظر داشته باشید: کالای خود را انتخاب کنید. راهی پیدا کنید که مشتریان آنلاین بتوانند محصول شما را پیدا کنند و آنها را خریداری را نمایند. تعیین کنید فرایند انبار کردن کالاها و ارسال سفارشات چگونه باشد؟ در این مقاله راهنمای گام به گام فروش در اینترنت را برای شما بیان می‌کنیم. این سه گام به ترتیب بیان شده‌اند، اما نیازی به انجام دادن آنها به این ترتیب نیست. راه اندازی یک تجارت الکترونیک یک فرایند است و شما می‌توانید قبل از نهایی شدن بقیه اجزا، به یک فرایند دیگر بپردازید. مثلاً اگر مطمئن نیستید که چه کالایی را می‌خواهید به فروش برسانید، می‌توانید همچنان روی فرایندهای انبارداری و ارسال کالا فکر کنید. در واقع درک این فرایندها می‌تواند شما را در انتخاب یک کالای مناسب یاری کند. تمامی این گامها به هم مرتبط هستند.

 

اجرای ایده‌های پولساز شما

 

1. تصمیم بگیرید چه کالایی می‌خواهید به فروش برسانید

یک نکته کلیدی در فروش آنلاین، این است که بدانید از کجا قرار است کالای خود را تأمین کنید. بسیاری ازفروشندگان آنلاین کالاهای خود را از عمده فروشان می‌گیرند. اما بسیاری دیگر، خودشان محصول را تولید می‌کنند یا از کارخانه‌ها می‌خواهند محصول را با ویژگی‌های مد نظرشان برای آنها تولید کنند. همچنین می‌توانید کالاهایی را به فروش برسانید که ابتدا مشتری آن را سفارش می‌دهد، آن کالا مخصوص او ساخته می‌شود و سپس توسط خود سازنده به آدرس مشتری ارسال می‌شود. این‌ها راههایی هستند که می‌توانید کالای خود را تأمین کنید.

 • کالا را خودتان طراحی و تولید کنید. اگر شما خود، تولید کننده هستید که کارتان راحت است. تنها باید به دنبال راههای بسته بندی و ارسال باشید تا ارزان و مقرون به صرفه باشد.
 • از یک سازنده بخواهید تا طرح را برای شما بسازد. می‌توانید طرح را به سازنده بدهید تا برای شما بسازد یا یک محصول دیگر را انتخاب کنید، تغییراتی در آن بدهید و سپس از سازنده بخواهید آن را برای شما تولید کند.
 • کالاهای آماده را به صورت عمده خریداری نمایید و آنها را به فروش برسانید. در بازارهای فروش، طیف عظیمی از کالاها وجود دارد که شما می‌توانید به صورت عمده خریداری نمایید. این کار نسبت به فروش کالاهای ساخت خودتان سودکمتری دارد اما نیازی به سرمایه گذاری زیادی نیست و همیشه می‌توانید نوع کالای انتخابی خود را تغییر دهید.
 • کالا را بخرید و تحت نام برند خود بفروشید. سازندگان برند خصوصی کالا را تولید می‌کنند اما به شما اجازه می‌دهند نام برند خود را روی کالا بگذارید.این ارزانترین راه برای ساخت برند است.
 • محصولات دیجیتال قابل دانلود بفروشید. محصولات دیجیتال شامل عکس و محصولات هنری، تم وبسایت، موسیقی، پادکست‌های آموزشی و سرگرمی، کتاب یا ویدیو می‌باشد. می‌توانید این محصولات را تولید کنید و در یک پلتفرم مخصوص، آپلود نمایید و مشتریان هم پس از خرید آن را دانلود می‌کنند.

برای تأمین کالا، شما گزینه‌های زیادی در اختیار دارید. انتخاب آن بستگی به اهداف و بودجه شما دارد.

2. کانال فروش آنلاین خود را انتخاب و راه اندازی کنید

کانال‌های فروش آنلاین، مسیری هستند که از طریق آن، مشتریان شما را پیدا می‌کنند و از شما خرید می‌کنند. بسیاری از شرکتها به صورت خودکار به راه اندازی وبسایت فکر می‌کنند. اما این تنها راه ممکن نیست. امروزه فروشندگان آنلاین به طیف وسیعی از کانالهای فروش دسترسی دارند. صاحبان کسب و کاری که تازه وارد فروش آنلاین شده‌اند وقتی می‌بینند بسیاری از فروشندگان آنلاین حتی فروشگاه فیزیکی ندارند متعجب می‌شوند. در واقع، بسیاری از فروشندگان قدرتمند تمرکز خود را معطوف به کانالهایی مانند آمازون، eBay و والمارت می‌کنند. اما بسیاری از کسب و کارهای کوچک از چند کانال استفاده می‌کنند و وبسایت خود را با بازارهای آنلاین دیگر ترکیب می‌نمایند. مدیریت دقیق موجودی و ارسال سریع کالا مواردی هستند که به موفقیت یک طرح تجاری کمک می‌کنند. رمز موفقیت فروشندگان آنلاین امروزی "کانالهای چندگانه" است. در زیر لیستی از این کانالها را ارائه می‌کنیم و شما باید تصمیم بگیرید کدامیک از این کانالها بهترین راه برای جذب مشتری است.

 

سایت فروشگاهی

 

 • وبسایت مخصوص تجارت الکترونیک. پلتفرم‌های تجارت آنلاین، همه ابزارهای مورد نیاز را برای فروش آنلاین به شما می‌دهند. وبسایت کسب و کار آنلاین شما را در رسیدن به این مسیر یاری می‌کند.
 • وبلاگ محتوا محور با توانایی تجارت الکترونیک. یک وبلاگ وردپرس می‌تواند کنترل کامل به وبسایت و گزینه‌های تولید محتوا و طراحی نامحدود به شما ‌بدهد. می‌توانید امکانات تجارت الکترونیک را با یک پلاگین سبد خرید ترکیب کنید.
 • بازارهای فروش آنلاین مانند آمازون، والمارت، eBay و اتسی. شما می‌توانید در این بازارهای غول پیکر کالای خود را به فروش برسانید تا به میلیونها مشتری دسترسی داشته باشید. بسیاری از فروشندگان از این روش، سودهای کلانی دریافت می‌کنند.
 • فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی. شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام می‌توانند موقعیت مناسبی برای فروش آنلاین باشند.
 • فروش از طریق اپ موبایل. راه اندازی اپ موبایل مخصوص برند شما کار سختی نیست و بسیاری از فروشندگان آنلاین از آن برای ایجاد وفاداری در مشتری و ارائه فرصت‌های خرید به آنها استفاده می‌کنند.
 • فروش از طریق ایمیل. تقریباً همه پلتفرم‌های تجارت الکترونیک یک امکان "دکمه خرید" دارند که در ایمیل‌های بازاریابی خود قرار می دهند. به جای اینکه ایمیل‌های بازاریابی را به مشتریان احتمالی ارسال کنید و منتظر باشید که به سایت شما سر بزنند، می‌توانید آیتمهای خود را مستقیم به ایمیل آنها بفرستید تا آنها هم مستقیماً خرید کنند.
 • فروش از طریق سایت‌های حراجی. سایت‌های حراجی مانند eBay به فروش آنلاین کمک زیادی می‌کنند. می‌توانید کالاهایی که فروش زیادی ندارند را به صورت عمده در این سایتها عرضه کنید و مشتریانی که به دنبال قیمت پایین‌تر هستند به این وسیله به سمت شما جذب می‌شوند.

دیگر، دوره منتظر ماندن برای مشتری گذشته است. فروشندگان موفق از کانال‌های مختلف استفاده می‌کنند و حتی از ابزارهای بازاریابی مانند ایمیل هم به عنوان کانالی برای فروش بهره می‌برند. فروشندگان آنلاین باید بدانند که فروش و بازاریابی در دنیای آنلاین با هم ادغام شده‌اند. هر فروش، فرصتی است برای ایجاد وفاداری در مشتریان و هر تلاش بازاریابی می‌تواند منجر به فروش شود. به همین دلیل است که باید عملیات ارسال کالا را به صورت بی نقص به تمامی کانال های فروش خود وصل کنید.

روش دریافت پول را مشخص کنید

روش دریافت هزینه نیز نقش مهمی در فروش آنلاین دارد و به کانال فروش هم بستگی دارد. اگر فروش را از طریق وبسایت، پلتفرم‌های آنلاین یا اپ موبایل انجام می‌دهید، باید راهی داشته باشید تا مشتریان بتوانند از طریق کارت اعتباری و کارت بانکی پرداخت خود را انجام دهند. اما اگر از بازارهایی مانند آمازون استفاده می‌کنید، خود بازار این کار را برای شما انجام می‌دهد.

 

در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید

 

3. انبار کردن کالا، رسیدگی به سفارشات و ارسال آنها به مشتری

در فروش آنلاین، انبار کردن کالاها، رسیدگی به سفارشات و ارسال آنها نیاز به توجه زیادی دارد. این کار هزینه زیادی در بر دارد و حتی ممکن است شما را مجبور کند قیمت‌ها را بالا ببرید. اما در عین حال باید مراقب باشید که برای کم کردن قیمت، کیفیت را قربانی نکنید. روش های زیادی برای این کار وجود دارند که در اینجا ذکر می‌کنیم.

 • انبار و ارسال در منزل. انبار کردن کالا و ارسال آنها توسط خودتان می‌تواند زمان زیادی را از شما بگیرد. اما برای یک کسب و کارکوچک و تازه کار این روش مقرون به صرفه‌تر است. همچنین می توانید مشکلات موجود را شناسایی کرده و در جهت رفع آنها اقدام نمایید.
 • از دیگران کمک بگیرید. شرکت‌هایی هستند که به کسب و کارهای آنلاین در انبار، رسیدگی و ارسال سفارشات کمک می‌کنند. اگر این کار را به یک شرکت دیگر بسپارید، زمان بیشتری برای تمرکز بر فعالیت‌های دیگر خود مانند تأمین کالا، بازاریابی و گسترش کانال‌ها خواهید داشت. این کار نسبت به داشتن انبار و پرداخت حقوق به کارمندان انبار مقرون به صرفه‌تر است.
 • دراپ‌شیپینگ. در این روش شما محصول را به فروش می‌رسانید اما نیازی به انبار کردن آن ندارید. در این روش، شما کالایی را به فروش می‌رسانید اما سازنده کالا آن را مستقیماً به مشتری ارسال می‌کند و در عوض شما باید مبلغی را به سازنده پرداخت نمایید. این کار ممکن است خیلی سودآور نباشد اما مطئناً نیازی به سرمایه گذاری از قبل ندارد.
 • روش‌های ترکیبی انبار و ارسال. شما می‌توانید از ترکیبی از روش‌های ذکر شده استفاده کنید تا به یک روش مقرون به صرفه برسید.

یادگیری چگونگی فروش آنلاین یک فرایند گام به گام است. مسلماً داشتن یک محصول برای فروش خیلی مهم است اما درک درست از دو عامل دیگر به شما کمک می‌کند از همان روز اول تصمیم درست را در مورد فروش آنلاین اتخاذ نمایید. اغلب مواقع، تمرکز زیاد بر محصول در مراحل اولیه آغاز به کار، منجر به ضرر می‌شود. قبل از تعیین روش‌ها و کانالهای فروش یا مکان انبار و نحوه ارسال کالا، نباید به فکر تأمین محصول باشید. باید قبل از شروع به کار تمامی گزینه‌ها را در نظر بگیرید و با توجه به بودجه و امکانات خود، به یک طرح تجاری مناسب برسید.