افزایش نرخ تبدیل با طراحی وب

افزایش نرخ تبدیل با طراحی وب

چگونه با استفاده از طراحی وب، نرخ تبدیل را بالا ببریم؟

یکی از مهمترین بخش‌های استراتژی بازاریابی، نرخ تبدیل است. در حقیقت، بدون تمرکز بر نرخ تبدیل، نمی‌توان یک استراتژی بازاریابی مناسب را تدوین کرد. در واقع، هدف اصلی یک وبسایت کسب‌وکار این است که بازدیدکنندگان را به خریدار تبدیل کند. در نتیجه، تمامی کارهایی که در طراحی وبسایت خود اتجام می‌دهید باید در راستای این هدف باشند. داشتن نرخ تبدیل بالا برای رشد هر بیزینسی اهمیت حیاتی دارد چون اگر نرخ تبدیل پایین باشد شما نمی‌توانید سرمایه‌های شرکت خود را افزایش دهید. این وظیفه بخش بازاریابی است که این هدف را محقق سازد. با استفاده از برخی نکات روانشناختی و تکنیک های مربوط به طراحی وب، می‌توانید نرخ تبدیل سایت خود را بالا ببرید.

 

به سرعت صاحب وبسایت شوید

 

ارائه یک ویژگی منحصربفرد به افزایش نرخ تبدیل کمک می‌کند

با افزایش شدید و بی‌سابقه کسب و کار و تجارت آنلاین، تعداد شرکتهایی که تنها با یک کلیک، محصولات و خدمات مشابه به هم را ارائه می‌دهند روز به روز در حال افزایش است. ماندن در صحنه رقابت آنلاین و جلب کردن توجه مشتریان روز به روز دشوارتر می‌شود. به همین دلیل است که تولیدکنندگان و فروشندگان سعی می‌کنند محصول خود را تا آنجا که ممکن است با ویژگی‌های منحصر به فرد به مشتری بالقوه معرفی نمایند. این منحصر به فرد بودن به محصول یک هویت شفاف می‌دهد که آن را از بقیه محصولات مشابه مجزا می‌سازد. بخش بازاریابی نیز باید بر همین ویژگی منحصر به فرد تمرکز کند و آن را در هسته فعالیت‌های بازاریابی خود قرار دهد. وقتی در وبسایت خود یک کالا یا خدمت خاص را پیشنهاد می‌دهید، باید روی این ویژگی خاص تمرکز کنید تا به مشتری یادآوری شود که در هیچ جای دیگر نمی‌تواند این ویژگی خاص را پیدا کند. اگر شما یک مفهوم نوآورانه و بدیع را پیدا کردید و تبلیغات خود را حول محور این ویژگی انجام دادید، باید انتظار این را هم داشته باشید که رقبا از شما تقلید کنند. اما باز هم این شما هستید که اول از همه این ایده را معرفی کردید. ارزشی که محصول شما برای مشتری خلق می‌کند باید آنچنان واضح باشد که یک بازدیدکننده در وبسایت شما سریعاً متوجه شود که محصول شما چیست و چه کارکردی دارد. بازدیدکننده باید ارزش محصول شما را درک کند و سریعاً متوجه شود که این محصول چه کمکی در حل کردن مشکل او خواهد داشت. همچنین مشتری باید به طور شفاف مشاهده کند که ویژگی‌های منحصر به فرد محصول شما چه تفاوتی با محصولات رقیب دارند.

 

افزایش نرخ تبدیل با طراحی وب

 

برای بالا بردن نرخ تبدیل، بر ترافیک مرتبط تمرکز کنید

در دنیای دیجیتال مارکتینگ، یک نکته قطعی وجود دارد: اگر وبسایت شما ترافیک نداشته باشد، هرگز نمی‌توانید به فروش دست یابید. دو استراتژی برای رسیدن به این هدف وجود دارد: تمرکز بر افزایش ترافیک کل، یا تمرکز بر افزایش مشتریان بالقوه با تکیه بر ترافیک موجود و مرتبط. انتخاب هر کدام از این استراتژی‌ها به نیازهای شما بستگی دارد. شما باید ترافیک موجود را چک کنید و ببینید که آیا ترافیک مرتبط دارید یا خیر. داشتن نرخ بالای ترافیک کل نشانه خوبی است اما باید درصد مناسبی از این ترافیک متعلق به بازدیدکنندگان مرتبط باشد. اگر در این زمینه مشکلی مشاهده کردید، بر ساختار کمپین‌های تبلیغات کلیکی خود بازنگری داشته باشید تا بتوانید ترافیک خود را بالا ببرید. سعی کنید بودجه تبلیغاتی خود را که برای افزایش ترافیک در نظر گرفته‌اید صرف ترافیک غیرمرتبط نکنید. با این کار نرخ پرش یا bounce rate شما بالا می‌رود و نرخ تبدیل کاهش می‌یابد که در نهایت باعث از دست دادن پول زیادی از جانب شما می‌شود. کیفیت ترافیک و مرتبط بودن آن باید به طور پیوسته چک شود تا مطمئن شوید که در راستای استراتژی بازاریابی کلی شما هستند.

نقش طراحی کاربر پسند در بالا بردن نرخ تبدیل

تجربه کاربری و رابط کاربری به روش‌های زیادی بر نرخ تبدیل اثر می‌گذارند اما به طور کلی هدف نهایی در این زمینه به کاربرپسندی ختم می‌شود. بهترین کار این است که بهترین خدمات طراحی وب را استخدام کنید تا این کارها را برای شما انجام دهند اما نکات کلیدی و مهمی وجود دارند که شما باید از آنها آگاه باشید. اول از همه این است که شما باید اهداف استراتژی کسب‌وکار خود را مشخص کنید. در برخی موارد، نرخ تبدیل به معنای فروش، یعنی مشتری نیست، بلکه به معنای خواننده است. این اهداف را با طراحان وبسایت خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید منظور هر دو شما از نرخ تبدیل یکسان است. در مورد جزییات فنی، کاملاً واضح است که طراحی وبسایت شما باید ریسپانسیو بوده و برای تمامی پلتفرم‌ها دارای کیفیت یکسان باشد. طراحی ریسپانسیو برای افزایش نرخ تبدیل و بهینه‌سازی موتور جستجو کاربرد دارد. به علاوه، بهترین شیوه طراحی را به کار بگیرید تا متوجه شوید کاربر چه انتظاراتی از شما دارد. در نهایت، از طراحی وب غافل نشوید چون یک عامل کلیدی در افزایش نرخ تبدیل است. اجرای آن یک فرایند آزمون و خطا است که هم از جانب بازاریابان و هم از جانب طراحان نیازمند آزمایشات فراوان است. این یعنی طراحی رابط کاربری قبل از رسیدن به نسخه نهایی، تغییرات زیادی را تجربه می‌کند.

 

افزایش نرخ تبدیل با طراحی وب

 

دکمه call-to-action نیز نرخ تبدیل را بالا می‌برد

وقتی یک کاربر صفحه محصول شما را باز می‌کند، یک دکمه Call to action یا CTA باید آنها را دعوت کند تا با وبسایت تعامل برقرار کنند و این تعامل اغلب باید شامل خرید محصول باشد. این کار ممکن است راحت به نظر برسد اما در حقیقت اینگونه نیست، به این دلیل که طراحی CTA همیشه راحت نیست و می‌تواند مشتریان بالقوه را سردرگم کند. در اینجا است که روانشناسی وارد می‌شود چون بازاریاب و طراح باید تصمیم بگیرند که CTA باید چه ظاهری داشته باشد و اینکه آیا به شکل یک دکمه باشد یا یک کلیپ ویدیویی، یک تصویر یا یک انیمیشن. همچنین اینCTA نباید به هیچ وجه آمرانه باشد چون کاربرپسند بودن نکته اصلی و مرکزی طراحی وب است. در بیشتر موارد، دکمه CTA باید در مرکز صفحه قرار داشته باشد و رنگهای روشن و جذاب داشته باشد. بعلاوه، اندازه آن نیز باید از بقیه بخش‌ها بزرگتر باشد تا بازدیدکنندگان در مورد هدف اصلی صفحه مورد نظر سردرگم نشوند. مسلماً صفحه وب باید از لحاظ زیبایی شناختی جذاب باشد اما به خاطر داشته باشید که هدف طراحی وب افزایش نرخ تبدیل است و تنها نباید بر ویژگی‌های هنری صفحه تمرکز نمود.

 

افزایش نرخ تبدیل با طراحی وب

 

محتوای اصیل تولید کنید تا نرخ تبدیل افزایش یابد

آخرین نکته در بهینه سازی وبسایت این است که محتوای اصیل تولید کنید به نحوی که برای خوانندگان جالب باشد. شما می‌توانید با منتشر کردن محتوای مرتبط، موضوعی و منحصر به فرد که خواننده را جذب می‌کند، نرخ تبدیل سایت خود را افزایش دهید. حالت ایده آل این است که محتوایی که خواننده در وبسایت شما می‌بیند نباید در هیچ کجای اینترنت یافت شود. اما باید انتظار این را هم داشته باشید که رقبای شما شروع به تولید محتوای مانند شما بکنند و شما باید کاری کنید که محتوای تولیدی شما همیشه برای شما مزیت رقابتی ایجاد کند.

 

در زمان و هزینه صرفه جویی نمایید

 

در این مقاله مشخص شد که بخش بازاریابی شما می‌تواند نرخ تبدیل سایت شما را بالا ببرد. برای رسیدن به این هدف، باید از طراحی درست وب استفاده کرد که یک دکمه برجسته call to action دارد و از ویژگی‌های روانشناختی نیز در این زمینه بهره می‌برد. با این کار می‌توانید تعداد بیشتری از بازدیدکننده‌های سایت خود را به مشتری نهایی تبدیل کنید.