مهمترین فاکتورهای سئو در سال 2019

مهمترین فاکتورهای سئو در سال 2019

پنج معیار اصلی سئو در سال 2019

اغلب مواقع، اقداماتی که در زمینه سئو و بهینه سازی سایت انجام می‌گیرد زمان‌بر هستند اما سنجش این معیارها کار راحتی است. این معیارها نه تنها به شما کمک می‌کنند موفقیت اقدامات سئوی خود را بسنجید بلکه به شما کمک می‌کنند در صورت لزوم آنها را بهبود بخشید. بهینه سازی موتور جستجو یک بخش مهم از بازاریابی دیجیتال است. از آنجا که بیشتر فعالیت‌های تبلیغاتی شما با وبسایت کسب و کار شما آغاز می‌شوند، بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو برای رسیدن به رتبه بالا در گوگل لازم است. بنابراین، اندازه گیری ترافیک ارگانیک سایت یکی از معیارهای اصلی است که موفقیت سایت شما را تعیین می‌کند. اما معیارهای مهم دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند استراتژی سئو شما در سال 2019 را تعیین کنند.

 

طعم شیرین طراحی سایت

 

تعداد مشتریان بالقوه

برای کسب و کارهای کوچک و متوسط، اهمیت سایت می‌تواند حیاتی باشد چون کل کسب و کار حول محور سایت می‌چرخد و سایت تمام بیزینس را پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این که سایت می‌تواند به عنوان محل اصلی فروش محصولات عمل کند بلکه پلتفرم اصلی برای برقراری ارتباط با مشتریان نیز به شمار می‌رود. حتی برای شرکت‌هایی که مدل کسب و کار آنها عموماً سنتی است، وبسایت می‌تواند یک کانال مهم برای جذب مشتری باشد. به همین دلیل، دنبال کردن اطلاعات مربوط به مشتریان بالقوه که در وبسایت جمع آوری شده است می‌تواند بهترین راه برای سنجش عملکرد کمپین‌های سئو باشد. نام، آدرس ایمیل و شماره تلفن بازدیدکنندگان وبسایت، در صورتی که به درستی ارائه شده باشند، می‌تواند به عنوان آماری از مشتریان بالقوه مورد استفاده قرار گیرد. این اطلاعات می‌تواند برای تعیین تعداد مشتریان بالقوه مورد استفاده قرار گیرد و شرکت می‌تواند تعیین کند که آیا این مشتریان بالقوه، مناسب خریداری محصول آنها هستند یا خیر. با این وجود، تکمیل فرآیند عضویت بهترین راه برای دنبال کردن مشتریان بالقوه است. پس از تکمیل فرآیند عضویت، صفحه‌ای باز می‌شود و از کاربر تشکر می‌کند، می‌توان در گوگل آنالتیکس این معیار را به عنوان ابزاری برای تعیین تعداد مشتریان بالقوه به کار برد.

ترافیک ارجاعی

یکی از اهداف اصلی سئو دریافت لینک از سایتهای دیگر است که می‌تواند در نهایت منجر به افزایش ترافیک شود. وقتی این لینک‌ها بتوانند ترافیک بیشتری را به سایت هدایت کنند، این امر منجر به افزایش قدرت دامنه سایت شما نیز می‌شود. زمانی که یک سایت با افزایش ترافیک ارجاعی مواجه می‌شود، اغلب به این معنا است که آگاهی نسبت به کسب و کار آنلاین شما بالا رفته است. همچنین می‌تواند منجر به افزایش شهرت و اعتبار برند شما شود و به شما فرصتی بدهد تا محصولات و خدمات خود را در معرض دید بازدیدکنندگانی قرار دهید که به دنبال محصولات و خدمات مشابه هستند.

نرخ تبدیل

بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین در یک حوزه محدود فعالیت می‌کنند. به این معنا که یک دسته محصول خاص را به فروش می‌رسانند. بنابراین صرفنظر از ترافیکی که دریافت می‌کنند، این نرخ تبدیل است که برای آنها اهمیت دارد. این موضوع به ویژه برای پورتال‌های تجارت الکترونیک مهم است چون میزان زمانی که کاربران در سایت صرف می‌کنند اهمیتی ندارد مگر اینکه خریدی انجام دهند. همانگونه که اطلاع دارید، نرخ تبدیل به معنای نسبت تعداد افرادی است که به مشتری تبدیل می‌شوند به تعداد کل بازدیدکنندگان سایت.

 

مهمترین فاکتورهای سئو


اما فرآیند تبدیل یک بازدیدکننده به مشتری می‌تواند دستخوش فرآیندهای زیادی شود و تحت تأثیر عوامل اقتصادی اجتماعی زیادی قرار گیرد. این عوامل می‌توانند شامل فرهنگ، عوامل مردم شناختی، سطح درآمد و بسیاری عوامل دیگر باشند که می‌توانند به پیچیدگی این فرآیند بیافزایند. اما از دیدگاه سئو، روش‌های زیادی برای افزایش نرخ تبدیل وجود دارد که شامل جنبه‌های فنی مانند طراحی وبسایت، محتوا، راحتی استفاده و ریسپانسیو بودن می‌شود. علاوه بر این، جنبه‌های مختلف دیگری مانند اعتبار و شهرت برند، کیفیت محصولات و به طور کلی برندینگ، می‌توانند در افزایش نرخ تبدیل کمک کننده باشند.

نرخ پرش و Event tracking

نرخ پرش (bounce rate) یکی از بهترین معیارهایی است که می‌تواند میزان ارتباط مشتری با سایت شما را نشان دهد. نرخ پرش را می‌توان به عنوان نسبت بین session برای یک صفحه و session کل صفحات سایت دانست. معنای session نیز بازدید یک کاربر از یک صفحه یا بازکردن یک صفحه در مرورگر خود است. تمامی این موارد به این معنا هستند که اگر یک بازدیدکننده وارد صفحه‌ای در سایت شود و بدون انجام هیچ فعالیتی، آن را ترک کند، پرش انجام شده است. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، می‌تواند به این معنا باشد که سایت نمی‌تواند نیازهای اساسی بازدیدکنندگان را برآورده کند و به همین دلیل بدون انجام هرگونه فعالیتی، سایت را ترک می‌کنند.
بنابراین، اگر صفحات اصلی یک سایت نرخ پرش بالایی داشته باشند، باید عوامل خاص مانند سرعت صفحه، قابلیت ناوبری، تجربه کاربری و غیره را بررسی و در صورت نیاز بهینه سازی نمایید. از سوی دیگر، نرخ پرش بالا برای صفحات سایت نشان می‌دهد که محتوای ایجاد شده برای سایت ممکن است لزوماً بد نباشد. بلکه تنها ممکن است نشان از این باشد که کاربر با مطالعه آن مطلب به هدف خود رسیده و نیازی به فعالیت بیشتر در سایت نداشته است. بنابراین، event tracking در این مرحله می‌تواند به عنوان راه حل ایده آل برای اندازه‌گیری موفقیت صفحه صرفنظر از نرخ پرش به کار رود.

نرخ کلیک ارگانیک

نرخ کلیک ارگانیک (CTR) یک معیار مهم است که می‌تواند به اقدامات سئو شما انسجام دهد. تعداد بازدیدهایی که از یک سایت انجام می‌شود، اساس محاسبه نرخ کلیک ارگانیک است. CTR به معنی نسبت تعداد کلیک‌هایی است که روی لینک سایت شما انجام می‌شود به تعداد دفعاتی که سایت شما در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. به این معنی که اگر سایت شما از 100 نمایش، 10 کلیک داشته باشد،  CTRسایت شما 10 درصد است. نرخ کلیک در صفحه نتایج موتور جستجو می‌تواند اثر زیادی بر رتبه سایت شما داشته باشد. به عنوان مثال، اگر صفحه نتایج گوگل، یک سایت را در رتبه اول نتایج قرار دهد اما هیچ کاربری روی آن کلیک نکند، به طور اتوماتیک توسط سایتی جایگزین می‌شود که کلیک‌های بیشتری روی آن انجام شود، حتی اگر رتبه آن سایت پایین‌تر باشد.
همچنین، بین CTR و رتبه کلیدواژه‌ها یک رابطه مستقیم وجود دارد. به همین دلیل است که CTR یک معیار کلیدی به شمار می‌رود. اگر CTR بهینه سازی شود، رتبه کلیدواژه‌های شما قطعاً افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، اگر کلیدواژه‌های خود را بهینه سازی کنید، CTR نیز خود به خود افزایش خواهد یافت. این یعنی اگر موتورهای جستجو مشاهده کنند که سایت شما برای یک کلیدواژه خاص، نسبت به دیگر کلیدواژه‌ها کلیک بیشتری دریافت می‌کند، هر زمان که بازدیدکنندگان این کلیدواژه‌ها را در موتور جستجو سرچ می‌کنند، رتبه سایت شما را ارتقاء می‌دهند. بنابراین، بهترین کار این است که CTR صفحات مهم سایت خود را بررسی کنید. هدف شما باید این باشد که هرکدام از صفحات سه جایگاه اول مربوط به کلیدواژه‌های مورد نظر را دریافت نمایند. این کار را می‌توانید با اعمال تغییراتی در meta-description و تگ عنوان صفحه انجام دهید. وقتی که به نتیجه دلخواه خود رسیدید، می‌توانید بهینه سازی را ادامه داده تا رتبه خود را بالاتر ببرید.

 

ایده های پولساز شما


فاکتورهایی که در این مقاله ذکر شد، برخی از بهترین معیارهایی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تصویر عمیق‌تری از عملکرد سئو خود داشته باشید. هرچند که این لیست ممکن است جامع نباشد اما معیارهای درون این لیست می‌توانند هسته مرکزی روش‌های مدیریت خرد بیزینس شما برای رسیدن به اهداف خود در حوزه بازاریابی دیجیتال را تشکیل دهند.