جدیدترین تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2018

جدیدترین تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2018

تغییر در قوانین سئوی گوگل

گاهی اوقات، گوگل معیارها و انتظارات خود در مورد کیفیت را بسیار بالا می‌برد و اگر سایت شما نتواند به این انتظارات عمل کند، افت ترافیک سایت حتمی خواهد بود. برخی وبسایت‌ها با نادیده گرفتن قوانین گوگل در مورد سئو و بهینه سازی، برای خود مشکلات فنی زیادی ایجاد می‌کنند. برخی وبسایت‌ها هم به قوانین گوگل عمل می‌کنند اما چک نمی‌کنند که آیا آپدیت جدیدی ارائه شده است یا خیر. آنها همچنان به قوانین قدیمی عمل می‌کنند که این مساله هم برای آنها مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. برای اینکه تشخیص دهید آیا سایت شما مشکلاتی در زمینه ترافیک دارد، باید داده‌های Google Analytics را در کنار آپدیت‌های رسمی الگوریتم‌ها بررسی کنید تا از سلامت سایت خود مطمئن شوید. مثلاً ممکن است تصور کنید که افت ترافیک شما به خاطر یک لینک خارجی بوده است اما در واقع تغییر الگوریتم‌های گوگل باعث این افت شده است. اگر اینگونه مسائل را حل نکنید، گوگل رتبه شما را کاهش خواهد داد.

 

سایت خود را به آسانی طراحی نمایید

 

محتوای بی‌کیفیت

یکی از مواردی که در افزایش بازدید سایت از سوی گوگل بسیار حائز اهمیت است این است که محتوای سایت شما تکراری نباشد. همچنین نباید سایت خود را با صفحات غیر ضروری پر کنید. یک راه دیگر برای چک کردن سلامت وبسایت این است که ببینید چه صفحاتی در طول یک بازه زمانی مشخص، هیچ ترافیکی از گوگل دریافت نکرده‌اند. برای این کار می‌توان داده‌های Analytics را با داده‌های crawl ترکیب کنید. چرا که Analytics به شما داده‌ای در مورد پیج‌هایی که ترافیک ندارند ارائه نمی‌دهد. اغلب مواقع، با اینکار می‌توانید صفحات کم کیفیت سایت خود را شناسایی نمایید.

تغییرات در الگوریتم‌های گوگل

در سال 2018، تغییراتی که در سال 2015 معرفی شده و در زمینه الگوریتم‌های گوگل اعمال شده‌اند، بیشتر حول محور کاهش تأثیر تکنیک‌های قدیمی سئو و بهینه سازی وب سایت بوده و بسیاری از کارشناسان سئو روی آنها تسلط پیدا کرده بودند. اگر طراحی سایت به گونه‌ای انجام گرفته است که با استفاده از تکنیک‌های قبلی سئو بیشترین تعداد بازدید را از گوگل داشته باشد، به احتمال زیاد گوگل این عوامل را شناسایی کرده و رتبه آن سایت دچار تغییراتی خواهد شد. گوگل به تغییر این رتبه‌ها ادامه می‌دهد تا جایی که سایت این صفحات را پاک کند. اگر گوگل تشخیص دهد که این لینک‌ها گمراه کننده هستند نیز سایت را مجبور می‌کند که آن لینک را حذف کند. آنچه که قبلاً در سئو گوگل «بسیار مرتبط» یا «بهینه» منظور می‌شد، اکنون ممکن است توسط الگوریتم‌ها اسپم تشخیص داده شود. امروزه گوگل قوانین سئوی قبلی را مرور می‌کند و احتمالاً از آنها علیه وبسایت‌ها استفاده می‌کند. این یعنی هر گونه فعالیت در زمینه سئو احتمالاً مستلزم پاکسازی در برخی قسمت‌های سایت است.

مشکلات فنی چه تأثیری بر رتبه گوگل دارند؟

گوگل لیستی طولانی از قوانین فنی دارد که به شما توصیه می‌کند حتماً از این قوانین پیروی کنید. مهم‌ترین این قوانین کارهایی است که برای افزایش رنک در گوگل نباید انجام دهید. پیروی از قوانین گوگل ممکن است منجر به افزایش رتبه سایت نشود اما اگر از آن قوانین سرپیچی کنید مطمئناً در طول زمان به ضرر شما خواهد بود. اگر شما یک مشکل فنی را در چند صفحه وبسایت خود داشته باشید، این مشکل روی کل سایت شما اثر منفی خواهد گذاشت. سود پیروی از قوانین فنی اغلب غیرمستقیم است. به این معنا که اگر شما از این قوانین پیروی کنید، گوگل رقبای شما را که از این قوانین پیروی نکرده‌اند جریمه کرده و رتبه آنها را تنزل می‌دهد. با تنزل رتبه رقبا، رتبه شما بالا می‌رود. در اکثر مواقع شاید یک مشکل فنی باعث نشود که رتبه شما تنزل یابد اما باز هم باید این مشکلات را رفع کنید تا به سود غیرمستقیم آنها دست پیدا کنید.
گوگل اعلام کرده است که تجربه کاربری نقشی در رتبه سایت‌ها ندارد اما در حقیقت اینگونه نیست. چرا که تمامی قوانینی که گوگل برای سایت‌ها وضع می‌کند در راستای بهبود تجربه کاربری است. بسیاری از قوانین گوگل را می‌توان به این طریق تفسیر کرد و بسیاری از آنها را باید بدون در نظر گرفتن اینکه این موارد اثر مستقیم و آنی بر سایت دارند یا خیر مد نظر قرار داد. صرف نظر از اینکه سایت شما تحت تأثیر این الگوریتم‌ها قرار بگیرد یا نگیرد، هر پروژه سئو باید با تحلیل تاریخچه عملکرد سایت آغاز شود. هر سایت نیاز به پاکسازی‌هایی دارد تا به بهترین نحو بهینه سازی شود. هرچه سریع‌تر دریابید که چرا گوگل ترافیک ارسالی به سایت را کاهش داده است سریع‌تر می‌توانید مشکل را رفع کرده و روی استراتژی‌های جدید سئو تمرکز نموده و رتبه سایت خود را افزایش دهید.

 

تغییرات جدید الگوریتم های گوگل

 

سئو فنی چیست؟

اگر شما برای یک کسب و کار واقعی کار سئو انجام می‌دهید، باید مانند یک ارزیاب کیفی سرچ گوگل فکر کنید تا بتوانید برای مشتری خود ارزش واقعی و بلند مدت خلق کنید. برای ایجاد سایت، شما باید واقعاً درک کنید که گوگل لیستی طولانی از معیارها دارد که سایت‌ها را بر اساس آنها چک می‌کند و اینکه قوانین قبلی سئو اکنون به عنوان اسپم در نظر گرفته می‌شوند. برعکس، سایت‌هایی که قبلاً کم کیفیت بوده‌اند، می‌توانند رتبه خود را افزایش دهند. سایت‌هایی که رتبه بالایی دارند لینک‌های ارگانیک بیشتری دریافت می‌کنند و این مسأله می‌تواند صفحات با کیفیت سایت شما را سریعاً به رتبه اول گوگل برساند. بنابراین کار عاقلانه این است که کاری نکنید که گوگل رتبه سایت شما را کاهش دهد و اینکار را با رعایت تمامی قوانین گوگل انجام دهید. طبق فایل راهنمای رتبه بندی گوگل، سایت‌ها می‌توانند مشاهده کنند که گوگل تمایل دارد کدام نوع از وبسایت‌ها را در صفحه اول نتایج خود نشان دهد.

ارزیابان کیفی گوگل چگونه عمل می‌کنند؟

ارزیابان کیفی گوگل، سایت‌هایی که در صفحات نتایج موتور جستجو ظاهر می‌شوند را به صورت دستی مورد بررسی قرار می‌دهند. گوگل می‌گوید که این ارزیابی‌ها تأثیر مستقیم بر رتبه سایت ندارد: «رتبه بندی‌هایی که توسط ارزیابان انجام می‌شود، رتبه سایت‌ها در گوگل را تعیین نمی‌کنند اما به ما در درک آزمون‌هایمان کمک می‌کنند. ارزیابان رتبه بندی خود را بر اساس معیارهایی که به آنها داده‌ایم انجام می‌دهند. این معیارها نشان می‌دهند که کاربران از گوگل چه می‌خواهند.» معیار گوگل برای انتخاب یک صفحه کیفیت بالا چیست؟ معیارهایی که گوگل برای تعیین کیفیت وبسایت‌ها دارد شامل محتوای اصلی با کیفیت و سطوح بالای تخصص، اعتبار و اعتماد است. همچنین، شهرت وبسایت نیز بسیار اهمیت دارد.

صفحات YMYL کدام هستند؟

گوگل صفحاتی که «به صورت بالقوه بر خوشحالی، سلامت و ثروت کاربران اثر می‌گذارند» را صفحات «پول تو یا زندگی تو (YMYL)» می‌نامد. برای گوگل این نوع سایت‌ها در درجه بالاتری از اهمیت نسبت به سایت‌های سرگرمی و آموزشی قرار دارند. اساساً اگر شما محصولی را به کاربران سایت می‌فروشید یا در مورد مسائل مالی، قانونی یا پزشکی به آنها کمک و مشاوره ارائه می‌دهید، وبسایت شما از این استاندارد بالا برخوردار است. گوگل برای ارزیابی این نوع وبسایت‌ها معیارها و استانداردهای بالایی در نظر گرفته است چرا که اگر کیفیت این نوع وبسایت‌ها پایین باشد، می‌تواند بر زندگی و سلامت و وضع مالی کاربران اثر منفی بگذارد. بنابراین اگر شما یک فروشگاه اینترنتی دارید و به دنبال ترافیک ارگانیک از سوی گوگل هستید باید به قوانین گوگل عمل کنید.

اگر هدف یک صفحه اینترنتی صرفاً کسب درآمد باشد، آن صفحه از نظر گوگل، اسپم به حساب می‌آید

عنوان این بخش از مقاله، نقل قولی از شرکت گوگل است که در دستورالعمل اولیه ارزیاب کیفی، حرف اول هر کدام از کلمات را بزرگ نوشته‌اند تا اهمیت آن برای همه مشخص گردد. این جمله باید سرمشق همه وب‌مسترهایی قرار گیرد که می‌خواهند در مدت کوتاهی و از لیست ارگانیک گوگل، مبلغ زیادی کسب درآمد کنند. از آنجا که ایجاد صفحه در اینترنت کار زمان‌بری است، با در نظر گرفتن این نقل قول از گوگل باید سعی کنید درباره صفحاتی که می‌خواهید ایجاد نمایید بیشتر فکر کنید. بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده برای کاربران گوگل، نباید انتظار رتبه بالا برای کلیدواژه‌های مالی داشته باشید. اگر امروزه هدف شما از ایجاد صفحه، صرفاً کسب درآمد از آن، به ویژه از ترافیک رایگان گوگل است، قطعاً صفحه شما از سوی گوگل اسپم شناخته خواهد شد. به این جمله که از خودآموز بازبینی سایت‌ها نقل شده است توجه کنید: « زمانی که وب‌مسترها، رتبه اول را به دست می‌آورند، باید توسط یک ارزیاب انسانی بررسی شوند تا به این وسیله کیفیت سایت تضمین شود».  به این دو جمله توجه کنید:

  • اگر هدف از ایجاد صفحه صرفاً کسب درآمد باشد، صفحه اسپم است.
  • اگر هدف از ایجاد سایت صرفاً کسب درآمد باشد، سایت اسپم است.

بنابراین متوجه شدید هر کاری که در محیط اینترنت و در رابطه با سایت خود انجام دهید، مورد قضاوت گوگل قرار گرفته و درستی یا نادرستی آن مشخص می‌شود. آیا این‌ موارد ارائه دهنده یک خبر بد می‌باشند؟ البته که نه و در برخی موارد مزایایی هم برایتان خواهد داشت به ویژه اگر بخواهید:

 

تغییرات الگوریتم های گوگل و سراحی سایت اختصاصی

 

  • سایت خود را از دیگران متمایز کنید
  • توجه دیگران را به خود جلب کنید
  • در دسترس باشید
  • محتوای منحصربفردی به سایت خود اضافه کنید.
  • به کاربران به شکلی مبتکرانه کمک کنید.

گوگل توجه چندانی به بهینه سازهای موتور جست و جو یا بخش عمده‌ای از وب سایت‌ها ندارد، اما این موتور جست‌و‌جوی بزرگ عمیقاً به فکر کمک به کاربران خود است. بنابراین اگر به بازدیدکنندگانی که از گوگل می‌آیند کمک می‌کنید تا به اطلاعات مورد نظرشان دست یابند و آنها را به سایت‌های دیگر هدایت نمی‌کنید، حداقل یک کار درست انجام داده‌اید.