راه های ساخت استراتژی سئو در کسب و کار

راه های ساخت استراتژی سئو در کسب و کار

آموزش بهینه سازی سایت

اگر کسب و کاری را به تازگی شروع کرده‌اید، باید بدانید که به دست آوردن رتبه بالا در موتورهای مختلف جست و جو، اهمیت زیادی دارد. با این حال، پی بردن به این که چطور خودتان را در معرض دید مشتریان بالقوه قرار دهید، هم به نوبه خود کار سختی است. در این رابطه، دانستن اصول بهینه سازی موتور جست و جو یا به اختصار سئو، کمک قابل توجهی به شما خواهد کرد. جست و جوی  درست کلمات کلیدی و بهینه سازی محتوا دو موضوع مهم در رابطه با سئو هستند که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

 

در چند ثانیه صاحب وبسایت شوید

 

1- چگونه کلمات کلیدی را جست و جو کنید؟

یکی از مهمترین موضوعاتی که در مورد استراتژی سئو باید به خاطر داشته باشید، جست و جوی کلمات کلیدی است. این کار به شما امکان می‌دهد به راحتی در مورد بازار تحقیق کنید و راه‌هایی برای افزایش کیفیت محصولات فعلی خود و نیز محصولاتی که در دست ساخت دارید، پیدا کنید. شما با استفاده از ابزارهایی مانند Google AdWords’ Keyword Planner، می‌توانید به میزان جست وجویی که برای محصول شما انجام شده است، پی ببرید. همچنین می‌توانید رقبا را بشناسید و اطلاعات جمعیتی کسانی که محصولات مشابه شما را جست و جو کرده‌اند را به دست آورید. پس از این که ابزار مورد نظر برای جست و جوی کلمه کلیدی را پیدا کردید، ابتدا URL خود و رقیبان یا شرکت‌های مشابه را پیدا کنید. با این کار، به فهرستی از کلمات کلیدی مرتبط دست پیدا خواهید کرد. علاوه بر آن، موارد دیگری از جمله حجم جست و جو و نحوه استفاده از این کلمات کلیدی در آینده، مشخص خواهد شد. شما باید در یک فایل، کلمات کلیدی مربوط به محصول خود و دیگر اطلاعات مرتبط با آن را جهت استفاده در آینده جمع آوری کنید. پس از این که کلمات کلیدی، میزان جست و جوی محصول در فصل‌های مختلف، رقابت و میزان ارزش هر کدام از کلمات کلیدی را مشخص کردید، به فرصت‌های بالقوه‌ای که کلمات کلیدی برای شما فراهم خواهند کرد، پی خواهید برد. در این جا، به دو مرحله‌ای که به صورت دستی می‌توانید به جست و جوی کلمات کلیدی بپردازید، اشاره می‌کنیم:

کلمات کلیدی را دسته بندی کنید

جست و جوی کلمات کلیدی، فرآیندی کند و وقت گیر است. از بین مراحل مختلفی که برای انجام این کار وجود دارد، دسته بندی جزء یکی از مهم‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید، زیرا به شما کمک می‌کند در مراحل بعدی که می‌خواهید به اولویت بندی کلمات کلیدی بپردازید، بدانید کدام دسته بندی‌ها و صفحات را پیش از بقیه بهینه سازی کنید. شما باید هر کلمه کلیدی که در اختیار دارید را بررسی کرده و آن را به شکلی دسته بندی کنید که نقشه سایت شما را نشان دهد. اگر نقشه سایت ندارید، می‌توانید از مرحله دسته بندی برای نشان دادن نقشه سایت خود استفاده کنید. وقتی تعداد دسته بندی‌های شما افزایش یافت (مثلاً مجلات، هدیه‌ها و لوازم خانگی) می‌توانید مجدداً آنها را در بخش‌های کوچکتر (مثل عضویت، هدیه‌های فصلی، غذا و نوشیدنی) دسته بندی کنید.

کلمه کلیدی را نگاشت کنید

بعد از مرحله 1، احتمالاً بخواهید یک کلمه کلیدی را به صورت دستی در صفحه موجود در سایت خودتان نگاشت کنید و سپس هر صفحه را مطابق آن بهینه سازی کنید. این فرآیند، فرصت‌های بالقوه‌ای نه تنها در سطح دسته بندی بلکه در سطح URL در اختیار شما قرار دهد. همچنین، در صورتی که صفحه مناسبی برای کلمه کلیدی وجود نداشته باشد، به شما اطلاع داده می‌شود تا آن صفحه را بسازید. اطلاعات دیگری که در زمینه جست و جوی کلمات کلیدی نیاز دارید، عبارتند از:

  • نرخ کلیک یا CTR
  • رتبه فعلی
  • صفحه رتبه بندی فعلی

با توجه به این که سالانه 2 تریلیون مورد جست و جو در اینترنت انجام می‌شود و 16 درصد از مواردی که در یک روز جست و جو می‌شوند کاملاً جدید و منحصر به فرد هستند، بنابراین اگر به دنبال بهترین نتایج هستید، لازم است دائماً در حال به روز رسانی لیست کلمات کلیدی خود باشید.

 

راه های ساخت استراتژی سئو در کسب و کار

 

2- محتوای خود را بهینه کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از نتیجه جست و جوی کلمات کلیدی این است که محتوای وبسایت خود را بهینه کنید. به این منظور بایستی از کلمات کلیدی محبوب در niche خود، یعنی در محتوای درون سایتی و به ویژه در URL، عنوان صفحات، متا‌‌دیسکریپشن‌ها و تگ‌هایH1 استفاده کنید. وقتی می‌خواهید از کلمات کلیدی در کپی درونی سایت استفاده کنید از تکرار و به کار بردن بیش از اندازه کلمات کلیدی خودداری کنید. در عوض از اشکال مختلف کلمه کلیدی استفاده کنید تا هم مخاطبان زیادی را جذب کنید و هم متن شما طبیعی به نظر برسد. در رابطه با بهینه سازی محتوا باید به چند نکته توجه کنید:

1- برای بهینه سازی صفحات، برنامه ریزی کنید

بهینه سازی و تولید محتوای جدید، باید طبق برنامه انجام شود. برای برنامه ریزی، ابتدا تمرکز خود را بر مهمترین صفحات و دسته بندی‌های محصولات و نیز صفحاتی که بیشترین پتانسیل را دارند، قرار دهید. جست و جوی کلمات کلیدی، به شناسایی این فرصت‌ها کمک می‌کند. اگر برنامه ریزی محتوا را برون سپاری کرده‌اید و به سازمان یا نهاد دیگری سپرده‌اید، آن‌ها مشخص خواهند کرد که ماهانه چند صفحه را می‌توانند به شکل واقعی جست و جو، ویرایش و منتشر کنند.

2- به سئوی صفحه و کاربردی بودن آن به یک اندازه اهمیت بدهید

هنگام نوشتن محتوا برای سایت خود، حتماً این نکته را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که شما در حال نوشتن محتوا برای انسان هستید و نه موتورهای جست و جو. به همین خاطر، نباید در متن خود، بیش از اندازه از کلمات کلیدی استفاده کنید. این کار در اصطلاح تکرار کلمات کلیدی یا “keyword stuffing” نام دارد. اگر تکرار کردن برای برخی از کلمات کلیدی غیر قابل اجتناب است، سعی کنید از اشکال مختلف آن کلمه یا مترادف‌های معنایی آن استفاده کنید. در این صورت، صفحه شما طبیعی‌تر به نظر خواهد رسید و ترافیک بالایی را جذب خود خواهد کرد. از آنجا که الگوریتم‌ها و محیط آنلاین، تقریباً هر روز تغییر می‌کنند، در نتیجه به کار گیری روش‌های درست و اصول اساسی موجود در موتورهای جست و جو، نیاز به تغییرات اساسی برای بازنویسی صفحات در آینده را کاهش خواهد داد. طبق یک قاعده کلی، مهم‌ترین کلمات کلیدی باید در بخش‌های زیر به کار بروند:

  • URL
  • عنوان صفحه
  • متا‌دیسکریپشن
  • تگ H1

 

ایده با شما پیاده سازی با ما

 

3- به Body Copy توجه کنید

بادی کپی باید تا حد امکان مشابه بخش بالایی محتوا باشد و در صورت نیاز به طور طبیعی در باقی متن نیز اعمال شود. نکته‌ای که باید در مورد بادی کپی خود به خاطر داشته باشید این است که مخاطب شما، تقریباً پاراگراف اول را برای بررسی ارتباط محتوا با موضوع به طور مختصر خواهد دید. بنابراین، ایده خوبی است که در این مرحله از کلمات کلیدی اولیه استفاده کنید تا مشخص شود محتوای صفحه شما، دقیقاً در رابطه با چه موضوعی است. محتوای صفحاتی که غیر طبیعی به نظر برسند نه تنها باعث سلب توجه خواننده می‌شوند بلکه گوگل نیز بررسی خواهد کرد آیا صفحه شما می‌خواهد به طور مصنوعی نتایج جست و جو را دستکاری کند یا خیر. به این خاطر، محتوا را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید و با استفاده از ساب هدینگ یا زیر تیترهایی که تگ H2 دارند، بولت پوینت و لیست‌ها را مشخص کنید. همچنین می‌توانید از سبک بولد یا ایتالیک نیز استفاده کنید تا کاربران سریع‌تر به نتیجه مورد نظر از جست و جوی خود دست یابند.
در این مقاله، با روش جست و جوی کلمات کلیدی و بهینه سازی محتوا آشنا شدید. به خاطر داشته باشید که دنیای سئو بسیار پیچیده بوده و روز به روز در حال تغییر است. به همین خاطر شاید با خودتان فکر کنید که یادگیری این قوانین کمک چندانی به بهینه سازی سایت شما نخواهد کرد. با این حال، فراموش نکنید که دانستن این اصول برای شروع بسیار کارساز است.