بازایابی موبایلی چطور انجام می شود؟

بازایابی موبایلی چطور انجام می شود؟

اهمیت موبایل در بازاریابی

دیگر زمانی که موبایل تنها یک راه ارتباطی بود به پایان رسیده است. امروزه، بیش از 50 درصد ترافیک آنلاین از دستگاههای موبایل می‌آید. مردم به طور متوسط روزی 3 ساعت و نیم از موبایل استفاده می‌کنند. این موضوع نباید باعث شگفتی شود چون ما تقریباً هر کاری را در هر زمان و هر مکان می‌توانیم با گوشی‌های هوشمند جدید انجام دهیم. در چنین شرایطی، استفاده نکردن از پتانسیل این پلتفرم نه تنها سرعت رشد بیزینس شما را کم می‌کند، بلکه از رقبا هم عقب می‌افتید. اجازه ندهید این اتفاق رخ دهد. باید ببینید که چگونه می‌توانید از این پتانسیل به نفع خود استفاده کنید و یک استراتژی موبایلی خوب اتخاذ کنید.

 

اجرای ایده های پولساز شما

 

استراتژی بازاریابی موبایلی چیست؟

استراتژی تعاریف مختلفی دارد اما تعریف ساده آن این است که چگونه برنامه‌ریزی کنیم تا بر چالش‌ها غلبه کنیم و به اهداف مطلوب خود برسیم؟ استراتژی موبایلی هم به معنی تمامی فعالیت‌هایی است که در رابطه با نسخه موبایلی وبسایت و اپ موبایلی شما هستند. این استراتژی بر همه مراحل قیف فروش اثر می‌گذارد: از جذب مشتری گرفته تا افزایش درآمد، که به بیزینس شما کمک می‌کند در بلند مدت به این اهداف برسید. استراتژی موبایلی هم باید مثل هر برنامه دیگری در راستای استراتژی کلی بیزینس شما باشد.

چرا باید استراتژی موبایلی داشته باشیم؟

استفاده از کانال موبایل می‌تواند برای بیزینس شما مزایای زیادی داشته باشد. از جذب مشتریان جدید یا افزایش وفاداری مشتریان کنونی گرفته تا افزایش بازدهی فرایندهای بیزینس و مشارکت با شرکای تجاری. در واقع، محصول موبایلی شما می‌تواند اهداف زیادی را برای شما محقق کند. این کار نه تنها به مشتریان شما بلکه به کارمندان و شرکای شما نیز سود می‌رساند. صرفنظر از اینکه کاربران بالقوه چه کسانی هستند، شما همواره باید ارزش افزوده را برای آنها در کنار نیازهای بیزینس خود در نظر بگیرید.

 

بازاریابی موبایلی

 

فایده استراتژی موبایلی چیست؟

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، داشتن استراتژی موبایلی می‌تواند مزایای زیادی در بر داشته باشد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

 1. استراتژی موبایلی موانع بین شما و مشتریان را از بین می‌برد. اپ های موبایل می‌توانند به همه فعالیت‌های آنلاین سرعت ببخشند. به عنوان مثال، می‌توانند به مشتریان شما کمک کنند به اطلاعات مرتبط دسترسی داشته باشند و کالاها و خدمات را سریعتر، در هر مکان و زمانی که بخواهند خریداری کنند. تنها کاری که مشتری باید انجام دهد این است که اپ را باز کند، به جای اینکه برای یافتن آنچه که می خواهد، اینترنت را جستجو کند. همچنین برخی از امکانات اپ‌ها هم به صورت آفلاین در دسترس هستند که مزیت بزرگی محسوب می‌شود.
 2. اپلیکیشن موبایل به معنای یک کانال بازاریابی دیگر است. اپ های موبایل می‌توانند برای شما یک موقعیت جدید برای برقراری ارتباط با مشتریان ایجاد کنند. سادگی خرید از طریق اپ می‌تواند شانس خرید مشتری از شما را افزایش دهد.
 3. اپ موبایل برای مشتریان ارزش افزوده خلق می‌کند. محصولات موبایلی موقعیتی ایجاد می‌کنند که از طریق آن می‌توانید به مشتریان مزایای بیشتری ارائه دهید. با این کار شانس فروش محصول خود را بالا می‌برید. به عنوان مثال، فروشگاه زنجیره‌ای والمارت، با استفاده از اپ خود به مشتریان کمک می‌کند اجناس را در فروشگاه راحت پیدا کنند. این امکانات در اپ‌ها می‌توانند مشتری را متقاعد به خرید کنند.
 4. با اپلیکیشن موبایل وفاداری مشتریان را افزایش دهید. ابزارهای اختصاصی (به ویژه آنهایی که در جیب جا می‌شوند) می‌توانند وفاداری مشتریان را افزایش دهند. وقتی مشتری هرآنچه که نیاز دارد را در دسترس خود ببیند، چرا باید رقبا را به شما ترجیح دهد؟ همچنین شخصی‌سازی و توانایی پرداخت از طریق اپ نیز می‌تواند مشارکت مشتری را افزایش دهد.
 5. استفاده از اپلیکیشن می‌تواند ارتباط و کارایی را افزایش دهد. منظور از ارتباط تنها با مشتری نیست بلکه ارتباطات درون شرکت را نیز شامل می‌شود. اپ موبایل می‌تواند فرایندهای بیزینس شما را کارآمدتر کند چون برقراری ارتباط بین کارمندان را ساده‌تر می‌سازد و در نتیجه بهره‌وری را افزایش می‌دهد.
 6. با استفاده از اپ موبایل، ترافیک را به سمت فروشگاه فیزیکی خود روانه کنید. اگر هسته اصلی بیزینس شما فروشگاه فیزیکی است، اپ موبایل می‌تواند ترافیک را به سمت آن هدایت کند. به عنوان مثال، شما می‌توانید برای کاربران اپ موبایل خود، فروش ویژه یا محصولات ویژه در نظر بگیرید و به آنها اجازه دهید تا از طریق اپ محصول خود را خریداری کنند و آن را در فروشگاه فیزیکی دریافت کنند. رویکرد مشتریان نسبت به خرید موبایلی جالب توجه است. بسیاری از خریداران آنلاین ترجیح می‌دهند ابتدا در فروشگاه‌های فیزیکی محصول مورد نظر خود را از نزدیک ببینند و سپس آن را از طریق آنلاین سفارش دهند و برعکس، برخی دیگر تمایل دارند در اینترنت جستجوها را انجام دهند و قیمت‌ها را مقایسه کنند و سپس از فروشگاه فیزیکی آن را خریداری کنند. شما می‌توانید با استفاده از اپ موبایل و ترکیب آن با فروش فیزیکی از این گرایشات بهترین استفاده را ببرید.

 

بازاریابی موبایلی

 

از کانال موبایل بهترین بهره را ببرید

بدون شک، امروزه حضور داشتن در فضای اینترنت موبایلی برای اکثر بیزینس‌ها امری حیاتی است. برای ماندن در عرصه رقابت، شما باید چشم‌انداز کنونی فضای موبایل را درک کنید. برای اینکه بفهمید بیزینس شما به چه نوع محصول موبایلی نیاز دارد، باید تحقیق گسترده، برنامه ریزی دقیق و یک تیم قابل اطمینان داشته باشید (یا همکاری با یک شرکت طراحی نرم افزار) تا بتوانند یک محصول موبایلی خوب را برای شما تولید کنند. این گام‌ها می‌توانند به شما کمک کنند بهترین استراتژی موبایلی رابرای شرکت خود طراحی کنید.

 • ابتدا بیزینس خود را به دقت تحلیل کنید. به منابع و اهداف خود نگاهی عمیق‌تر بیندازید. موانع رسیدن به اهداف بلندمدت و میان‌مدت شما چه مواردی هستند؟ سرمایه‌هایی که می‌توانند شما را به اهدافتان نزدیکتر کنند کدامند؟ آیا استفاده از یک کانال موبایلی می‌تواند در این امر به شما کمک کند؟ اگر بله، دقیقاً چگونه؟
 • ترافیک وبسایت خود را با استفاده از آنالتیکس تحلیل کنید. ببینید که چقدر از ترافیک وبسایت شما از دستگاه‌های موبایل می‌آید؟ سطح مشارکت و نرخ تبدیل برای دستگاه‌های موبایل و دسکتاپ چقدر است؟ اگر نرخ تبدیل موبایل بیشتر است، شما حتماً باید از این پتانسیل استفاده کنید. اپ موبایل را فراموش نکنید چون طبق آمارها، 160 درصد بیشتر از مرورگر موبایل نرخ تبدیل دارند و تعداد کاربران آنها 43 درصد بیشتر از ترافیک دسکتاپ است.

 

بازاریابی موبایلی

 

 • محیط کسب و کار و رقبای خود را تحلیل کنید. صنعت شما در حال حاضر دستخوش چه تغییراتی است؟ به ویژه از لحاظ انتظارات مشتریان، چه تغییراتی را مشاهده می‌کنید؟ چگونه می‌توانید از این تغییرات بهترین استفاده را ببرید؟ از رقبایی که از پتانسیل دستگاه‌های موبایل و گرایشات جاری استفاده می‌برند چه چیزی می‌توانید یاد بگیرید؟ چالش‌هایی که ممکن است با انجام این کارها با آنها روبرو شوید کدامند؟
 • گروه هدف خود را مشخص کنید. صرفنظر از هدفی که در ذهن دارید، باید کاربران بالقوه اپ خود و نیازهای آنها را در نظر بگیرید.  به این دلیل که محصول نهایی شما باید بتواند به آنها خدمت‌رسانی کند و به نیازهای آنها پاسخ گوید. برای برآورده کردن نیازهای کاربران به بهترین شکل ممکن، به گروه هدف خود فکر کنید، اینکه چگونه از موبایل استفاده می‌کنند و اپ موبایل در چه مواردی به کمک آنها می‌آید.
 • به ارزشی که می‌خواهید به گروه هدف خود اضافه کنید فکر کنید. این ارزش می‌تواند نسبت به کاربران اپلیکیشن شما متفاوت باشد اما همانگونه که ذکر شد، برای موفقیت اپ ضروری است. در غیر این صورت، طراحی اپ اصلاً هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

 

ایده با شما پیاده سازی با ما

 

در نهایت اینکه، طراحی اپ موبایل با نرم‌افزار و موارد دیگر متفاوت است. در نتیجه، نیاز به درک و آگاهی دارد. با طراحی اپلیکیشن موبایل بر اساس انتظارات و نیازهای مشتریان، می‌توانید کسب‌وکار خود را رشد دهید و از این پتانسیل ایجاد شده، بهترین استفاده را ببرید.