تاثیر تولید محتوای استاندارد در جذب مخاطب

تاثیر تولید محتوای استاندارد در جذب مخاطب

نقش تولید محتوا در جذب مخاطب

مطمئناً شما در مورد بازاریابی محتوا شنیده‌اید. بازریابی محتوا یک رویکرد بازریابی استراتژیک است که بر ایجاد و نشر محتوای باارزش، مرتبط و منسجم تمرکز دارد. هدف بازاریابی محتوا نیز مانند هر نوع شیوه بازاریابی، جذب و نگه داشتن مخاطب است. ست گودین، کارآفرین و سخنران معروف، می‌گوید «بازاریابی محتوا تنها راه بازاریابی است که باقی مانده است». ممکن است حق با او باشد اما هیچ توافقی مبنی بر ماهیت اصلی بازاریابی محتوا وجود ندارد. با این وجود، این دو تعریف را می‌توان برای بازاریابی محتوا ارائه داد:

 

اجرای ایده های پولساز شما


- تولید و نشر محتوای آنلاین (مانند ویدیو، متن و پست‌های شبکه‌های اجتماعی) که به صورت واضح یک برند را تبلیغ نمی‌کنند اما به دنبال ایجاد علاقه در کاربر نسبت به محصولات و خدماتی است که ارائه می‌دهد.
- بازاریابی استراتژیک متمرکز بر تولید و نشر محتوای با ارزش، مفید و منسجم که مخاطب را جذب کند و در نهایت هم او را تبدیل به مشتری کند.

آیا تولید محتوا یک نام جدید برای بازاریابی است؟

اگر بین تولید محتوا و بازاریابی مرزی باشد، به نظر می‌رسد که تفاوت این دو در این است که بازاریابی به طور مستقیم در مسیر دید مشتریان بالقوه قرار می‌گیرد درحالی‌که محتوا باید از طریق سرچ توسط کاربر کشف شود. از آنجا که مرز مشخصی بین این دو وجود ندارد، اغلب این مرز نادیده گرفته می‌شود. شایان ذکر است که تبلیغات همیشه نیازمند بودجه رسانه‌ای است در صورتی‌که تولید محتوا از لحاظ فنی نیاز به این بودجه ندارد. برای اثربخش بودن محتوا چه کارهای دیگری باید انجام شود؟ در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

برای تولید محتوا به نیاز مخاطب توجه کنید

اگر بتوانید نیاز کاربران را درک کنید می‌توانید محتوای مورد نیاز آنها را نیز بهتر تولید کنید. اگر محتوا بتواند نشان دهد که مفید است، احتمال خوانده شدن آن توسط کاربر و به اشتراک گذاشته شدن آن بالا می‌رود. نکته اصلی در این زمینه این است که نیاز را در ابتدا به صورت واضح تعریف کنیم و سپس برای آن پاسخ ارائه دهیم. در ارائه راه حل عجله نکنید، در ابتدا مشکل را به خوبی بررسی نمایید.

محتوای جدید ایجاد کنید

قبل از اینکه محتوا را تولید کنید تا چه اندازه به مخاطب فکر می‌کنید؟ سایت ما باید از این محتوای جدید سود ببرد اما آیا مخاطب نیز سود می‌برد؟ بسیاری از ما در زندگی خود فرصت نداریم تا مطالبی که قبلاً منتشر شده‌اند را دوباره بخوانیم. پس قبل از اینکه به حجم عظیم اطلاعات اضافه کنیم، به کاربران خود فکر کنیم. کاربران اینترنت امروزه بیش از هر زمان دیگری در زمینه‌های مختلف اطلاعات دارند. این امر باعث می‌شود که انتظارات نیز بالا برود. رسانه‌های دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های سنتی در حال ادغام هستند. بنابراین مسئولیت شما در ارائه محتوای مفید روز به روز بیشتر می‌شود.

محتوای حرفه‌ای بنویسید

محتوا، محتوا است. فرقی نمی‌کند که برای یک شرکت تجاری مستقل بنویسید یا برای یک اپ موبایل. قوانین موجود برای نوشتن محتوا در همه جا یکسان است. از کلمات برای نشان دادن هدف و مأموریت خود استفاده کنید. شما باید با استفاده از کلمات، به کاربران و مشتریان آینده خود نشان دهید که کسب و کار شما چه حرفی برای گفتن در این دنیا دارد و چه فایده‌ای می‌تواند برای مشتری داشته باشد.

چگونه محتوای خود را منتشر کنیم؟

نوشتن محتوای عالی و فوق العاده کافی نیست. قبل از اینکه برای نوشتن محتوا ایده پردازی کنید، باید به این فکر کنید که از طریق چه کانال‌هایی می‌توانید آن را به بهترین شکل ممکن به دید مخاطبان برسانید. وبسایت، شبکه‌های اجتماعی، افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی که دنبال کننده‌های زیادی دارند، به ویژه کسانی که در حوزه شما فعالیت دارند، همگی از جمله بهترین روش‌هایی هستند که می‌توانید از طریق آنها محتوای تولید شده را در دسترس مخاطبان قرار دهید.

 

تولید محتوای استاندارد و جذب مخاطب

 

تیترهای جذاب بنویسید

تیترها تنها برای روزنامه، کتاب یا برشور نیست. تیترهایی که شما در محتوای سایت خود می‌گذارید باعث می‌شود که کاربران تمایل پیدا کنند مطلب شما را بخوانند. افرادی که در اینترنت سرچ می‌کنند اگر لینکی با تیتر جذابی پیدا کنند راحتتر از لینکهای غیر جذاب آن را دنبال می‌کنند.

برای پرسش‌های رایج پاسخ ارائه دهید

محتوای شما باید برای سؤالات مخاطبان پاسخ ارائه دهد. در ابتدا در مورد کلیدواژه‌های پرسرچ در حوزه کاری خود جستجوی مفصلی انجام دهید. اگر سایت شما در مورد سئو است، سرچ کنید که کاربران چه مشکلاتی در این زمینه دارند و تلاش کنید در محتوایی که تولید می‌کنید، این سؤالات را پاسخ دهید.

به طور منظم محتوا تولید کنید

اگر محتوای شما به طور منظم به مخاطبان اطلاع رسانی کند و برای آنها ارزش ایجاد کند، آن‌ها هم به طور منظم به سایت شما مراجعه می‌کنند. می‌توانید برای تولید محتوای خود یک برنامه هفتگی یا ماهیانه بنویسید و در فواصل منظم آن را منتشر نمایید. اما به خاطر داشته باشید که مطالب سایت شما باید همواره به روز باشد و بین آنها فاصله زیادی نباشد. اگر امکان نوشتن مطالب با کیفیت را در فواصل کوتاه ندارید، سعی کنید که هر ماه در حدود یک تاریخ مشخص، مطلب خود را منتشر کنید. اگر امکان انتشار هر روزه مطالب را دارید، هرروز نیز به طور منظم مطلب منتشر کنید. ثبات در این زمینه حرف اول را می زند.

محتوای طبیعی منتشر کنید

تنها به موضوعاتی که مد روز هستند توجه کنید. برخی مطالب همیشه در حوزه کاری شما مفید و جذاب هستند. در این زمینه تحقیق کنید و در مورد آنها محتوا تولید کنید. محتوای طبیعی هرگز کهنه نمی‌شود. به این معنا که حتی سالها پس از انتشار محتوا، کاربران آن را سرچ خواهند نمود.

محتوای نوشتاری را بدون اشتباه تایپی و گرامری تولید کنید

ویرایش متن و بازبینی آن پس از نوشتن از اهمیت بالایی برخوردار است. حتی اگر متن شما جذاب و مفید باشد، در صورتی که سرشار از اشتباهات گرامری و تایپی باشد، باعث رنجش کاربران و خوانندگان می‌شود. همچنین، کاربران مطالبی که بدون اشتباه باشند را بیشتر جدی می‌گیرند و تمایل دارند آنها را دنبال کنند. می‌توانید از ابزارهای ویرایش آنلاین استفاده کنید تا اگر اشتباهی در متن شما وجود دراد، آن‌ها را برای شما تصحیح نماید.

محتوای خود را کپی نکنید

حتی اگر رقبای شما جذاب‌ترین محتوا را داشته باشند، شما نباید از آنها کپی برداری کنید. موتورهای جستجو، رتبه سایتهایی که مطالب تکراری منتشر می‌کنند را کاهش داده و حتی آنها را جریمه می‌کنند. بسیاری از برندهای بزرگ محتوای خود را از لحاظ قانونی محافظت می‌کنند و روش‌هایی برای شناسایی سرقت محتوا دارند. اگر محتوای آنها را کپی کنید ممکن است به دردسر بیفتید. برای تولید محتوای منحصربه‌فرد زمان صرف کنید تا بتوانید برای مخاطبان خود ارزش خلق نمایید. حتی اگر به این معنی باشد که در هفته یک مطلب بنویسید، بهتر از این است که مطالب دیگران را کپی نمایید و پنج بار در روز آنها را منتشر کنید.

 

تجربه طعم شیرین طراحی سایت


در نهایت، به خاطر داشته باشید که تولید محتوا و بازاریابی از طریق آن یک شبه به نتایج درخشان نمی‌انجامد. اما نتایجی که محتوای جذاب و منحصربه‌فرد به همراه دارد پایدار و همیشگی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که صبور باشید و به تولید محتوا ادامه دهید. انتظار کسب نتایج سریع را در همان ابتدای کار نداشته باشید. اجازه دهید که محتوا آهسته و پیوسته رشد کند. در این صورت نیازی ندارید که یک فرد حرفه‌ای را برای تولید محتوا استخدام کنید. اما اگر زمان کافی برای یاد گرفتن این مهارت را ندارید می‌توانید یک تیم تولید محتوا استخدام نمایید.