چگونه نظرات بیشتری برای محصولات خود به دست آوریم؟

چگونه نظرات بیشتری برای محصولات خود به دست آوریم؟

7 راهکار دریافت نظر برای محصول

افراد وقتی می‌خواهند اقدام به خرید محصولی کنند، تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرند. مواردی مثل رنگ، اندازه، دوام و زیبایی کالا، نقش مهمی در فرآیند تصمیم گیری آنها برای خرید یا عدم خرید محصول دارد. یکی از این فاکتورها که می‌تواند به یک محصول اعتبار ببخشد یا برعکس آن را بی اعتبار کند، نظرات درج شده مشتریان است که هم برای خود کسب و کار و هم مشتریان اهمیت دارد.  نظراتی که مشتریان در مورد محصول خریداری شده ارائه می‌دهند را می‌توان یکی از بهترین منابع بازاریابی در بیزینس های آنلاین به حساب آورد. تنها کاری که فروشنده برای به دست آوردن چنین منبعی باید انجام دهد این است که با ارائه محصول و خدمات با کیفیت، مشتریان خود را راضی نگه دارد تا آنها نیز با ارائه نظرات مثبت، به طور خودکار، محصول او را تبلیغ کنند.

 

اجرای ایده های پولساز شما

 

بیش از 70 درصد از مصرف کنندگان قبل از خرید اینترنتی یک محصول، ابتدا به سراغ خواندن نظر سایر خریداران درباره آن محصول می‌روند. در حقیقت شاید شما نیز آخرین باری که بدون خواندن نظرات مشتریان دیگر، محصولی را به صورت آنلاین خریده باشید به خاطر نیاورید. نظرات مثبت خریداران محصول، به ساخت اعتبار برای یک کسب و کار اینترنتی کمک می‌کند. از طرفی، اطلاعاتی فراتر از مشخصات خود محصول در اختیار دیگر خریداران قرار می‌دهد و احتمال مرجوع شدن محصول بعد از خرید و دردسرهای احتمالی آن را نیز کاهش می‌دهد. امروزه، صدها پلتفرم آنلاین وجود دارد که افراد در آن می‌توانند اقدام به فروش محصول کنند. این بدان معنی است که مشتریان قبل از خرید اینترنتی، سایت‌های مختلفی را بررسی می‌کنند. بنابراین بهترین راه برای بهره مندی یک جا از تمام این سایت‌ها، این است که محصولات خود را از کانال‌های مختلفی به فروش برسانید. در این صورت، لازم است تعداد نظرات مشتریان خود را نیز در این سایت‌ها افزایش دهید. در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌های جمع آوری نظرات بیشتر از سوی مشتریان آشنا کنیم.

1- از خریداران سؤال کنید

در بیشتر موارد، تنها دلیلی که خریدار حاضر می‌شود نظر خود را درج کند، این است که از محصول یا خدمات ارائه شده رضایت ندارد. با وجود این که تصور می‌شود اگر به فیدبک منفی مشتریان به درستی پاسخ دهید، می‌تواند برای کسب و کار شما مفید باشد اما در کل نمی‌توانید آن را تبلیغ مثبتی برای کسب و کار خود به حساب آورید. بنابراین باید مشتریانی که محصول یا خدمات شما را پسندیده‌اند، به درج نظرات مثبت تشویق شوند. گاهی اوقات لازم است که شما خودتان با احتیاط و به صورت غیر مستقیم از خریداران بخواهید که در مورد محصول، نظر بگذارند، در غیر این صورت، آن‌ها چنین کاری را انجام نخواهند داد. در این رابطه، ارسال ایمیل یادآوری، می‌تواند مفید باشد. به این منظور، چند روز بعد از ارسال سفارش مشتری، ایمیلی برای او بفرستید و طی آن از او بخواهید تا نظر خود را درباره محصول بگذارد. سعی کنید این کار را حتماً در همین بازه زمانی انجام دهید، زیرا قصد شما این است که محصول در ذهن خریدار، نو و تازه به نظر برسد. استفاده از یادآورهای اتوماتیک که بعد از هر خرید برای مشتری ارسال می‌شود، سبب می‌شود که سرانجام، درج نظر به بخشی از تجربه مشتری در فضای آنلاین تبدیل شده و به صورت طبیعی اتفاق بیفتد.

 

نظرات بیشتری برای محصولات خود به دست آوریم

 

2- به مشتریان برای درج نظر انگیزه بدهید

اضافه کردن پیام تشکر یا یک بسته بندی منحصر به فرد تأثیر زیادی در این زمینه دارد. بسیاری از افراد حتی کوچکترین تلاش اضافه فروشندگان برای جلب توجه و رضایت آنها را متوجه می‌شوند و به همین خاطر رغبت بیشتری برای درج نظر خود دارند.

3- به مشتریان جایزه بدهید

همه ما انسان‌ها وقتی قرار باشد به ازای کاری که انجام می‌دهیم، جایزه بگیریم، انگیزه بیشتری به دست خواهیم آورد. شما در مورد خریداران خود می‌توانید این کار را به صورت غیر مستقیم و در قالب ارائه کوپن تخفیف در خریدهای بعدی انجام دهید، اما فراموش نکنید که نباید به ازای نظر، به مشتریان پول بدهید. چون این کار باعث می‌شود دیگر جایگاه و اعتبار قبلی را نداشته باشید.

4- در شبکه‌های اجتماعی، مسابقه برگزار کنید

این کار، یک شیوه جالب برای معرفی برند و تعامل بیشتر با مشتریان فعلی به حساب می‌آید. مثلاً می‌توانید اعلام کنید که با درج کامنت، لایک و به اشتراک گذاشتن پست، آن‌ها را در قرعه کشی سایت خود شرکت خواهید داد. مجدداً این مورد هم کارکردی همانند مورد قبلی دارد. به این معنا که افراد در مقابل مشوق‌ها، انگیزه بیشتری برای انجام دادن کار دارند.

5- به نظرات پاسخ دهید

پاسخ دادن به نظرات، در واقع به معنی ارزش قائل شدن برای مشتریان است. وقتی یک کمپانی به نظر مشتری پاسخ می‌دهد، او تشویق می‌شود تا دفعات بعدی نیز نظر خود را درج کند. از سویی دیگر، این کار برای کسب و کار خود شما هم مفید است. وقتی گوگل، تعامل بین بیزینس و مشتریان را از طریق نظرات درج شده و پاسخ‌هایی که به آنها داده‌اید مشاهده می‌کند این طور استنباط می‌کند که صفحه به درستی مدیریت شده است. گوگل معتقد است که سایت شما تجربه کاربری آنلاین خوبی برای مشتری به وجود خواهد آورد.

6- به نظرات منفی هم جواب دهید

هر محصول یا خدمات، خود به خود نظر منفی دریافت می‌کند. این مسأله دلایل مختلفی دارد، از جمله طراحی ضعیف محصول، ارتباط نامناسب بین نماینده ارائه دهنده خدمات و مشتری یا این که ممکن است مسأله کاملاً از اختیار شما خارج باشد، مثلاً مشتری رنگ محصول را دوست نداشته باشد. بهترین راه برای مدیریت نظرات منفی این است که به صورت عمومی به آنها جواب بدهید. تصمیم گیری درباره نحوه پاسخ دادن به این نوع نظرات، کار پر استرسی است اما در هر حال انجام دادن آن مهم می‌باشد. وقتی شما در فضایی عمومی به این نظرها پاسخ می‌دهید، به مشتریان بالقوه دیگر خود نشان می‌دهید که اشتباه‌های خود را می‌پذیرید و آن‌ها را اصلاح می‌کنید.

7- نظرات ارائه شده را کنترل کنید

افرادی که محصولات خود را به صورت آنلاین می‌فروشند، برای بهبود تجربه خرید آنلاین مشتری و سرانجام به دست آوردن نظرات مثبت، با چالش‌هایی رو به رو هستند. این مسأله، به ویژه برای کسانی که از کانال‌های مختلف محصول می‌فروشند، بیشتر به چشم می‌آید. به این خاطر که نظارت بر فروش محصولات در وب سایت‌های مختلف و بررسی نظرات درج شده، کاری دشوار است. اما با استفاده از نرم افزارهای مخصوص مثل Listing Mirror، این کار به راحتی انجام خواهد شد. شما با استفاده از این نرم افزار می‌توانید لیستینگ‌ها، موجودی انبار و قیمت‌ها را یک جا بررسی کنید.

 

طعم شیرین طراحی سایت


در این مقاله، با راه‌های افزایش نظرات خریداران در فروشگاه‌های اینترنتی آشنا شدید. تلاش کنید فرآیند درج نظرات را برای خریداران آسان کنید و به تمام آنها اعم از مثبت یا منفی پاسخ دهید. بیشتر افراد تا زمانی که واقعاً از تجربه خرید خود ناراضی باشند، حاضر به صرف وقت و قرار دادن نظر خود نمی‌شوند. با این حال، شما باید به تمام نظرات محصول چه مثبت و چه منفی پاسخ دهید. در مورد نظرات مثبت می‌توانید تشکر کنید و در موارد منفی، نظر خریداران را در مورد نحوه برطرف کردن آن جویا شوید. نظرات درج شده درباره محصول، یکی از راحت‌ترین و در دسترس ترین راه‌ها برای بازاریابی اینترنتی محصولات است. شما با فروش محصولات با کیفیت، ارائه خدمات مناسب و به موقع به مشتریان و درخواست نظرات صادقانه خریداران، می‌توانید به رونق کسب و کار خود کمک کنید.