سئو SaaS چیست و چه فاکتورهایی دارد

سئو SaaS چیست و چه فاکتورهایی دارد

فاکتورهای رتبه بندی مهم در سئو SaaS

امکانات یادگیری ماشینی گوگل که همواره در حال گسترش و پیشرفت است، دریچه‌های جدیدی را برای درک نیازها و خواسته‌های کاربران گشوده است. گوگل از فاکتورهای رتبه بندی استفاده می‌کند تا میزان مفید بودن سایت و مطالب شما برای کاربر را بسنجد. در محیط رقابتی اجاره نرم افزار، بقای شما به این بستگی دارد که طبق معیارهای گوگل و الگوریتم‌های همیشه متغیر آن عمل کنید. در این مقاله قصد داریم مواردی را بیان کنیم که رتبه خود در گوگل را بالا ببرید.

 

اکنون صاحب وبسایت شوید

 

فاکتور‌های اصلی رتبه بندی گوگل

زمانی که ربات‌های گوگل صفحه سایت شما را کرال می‌کنند، تحلیل می‌کنند محتوای شما تا چه اندازه با جستجوهای انجام شده در موتور جستجو مرتبط است. معیارهایی که گوگل مورد بررسی قرار می‌دهد شامل محتوای صفحه، ویژگی‌های فنی، نوع سیگنال‌هایی که به کاربران خود ارسال می‌کنید و کیفیت پروفایل بک لینک شما هستند. این معیارها و نحوه ارتباط شما با آنها تعیین می‌کنند که رتبه شما در صفحه نتایج موتور جستجو در کجا باشد. وقتی اهمیت این معیارها را درک کنید، می‌توانید با آمادگی کامل برای بالا بردن رتبه سایت خود در گوگل اقدام کنید.

شش عامل مهم در رتبه بندی گوگل در سال 2019

در این جستجوی بی‌پایان برای کاربرپسند شدن و ارائه محتوای فوق العاده، معیارهای رتبه بندی گوگل تحت تغییرات فراوانی بوده‌اند. در سال 2014، مهم‌ترین عامل مؤثر در کسب رتبه بالا، امن‌تر کردن سایتها از طریق HTTPS بود. در سال 2015، تأکید بر کاربرپسند بودن نسخه موبایلی سایتها بود. در سال 2016، هوش مصنوعی گوگل، اهمیت زیادی را برای کیفیت محتوا قائل بود تا هدف کاربر از جستجو را برآورده کند. در حال حاضر، عامل کلیدی در رتبه بندی، سرعت نسخه موبایلی سایت است. با گسترش و افزایش تعداد معیارهای مورد نظر گوگل، اگر روی این شش عامل اساسی رتبه بندی تمرکز کنید، می‌توانید رتبه خود را به طرز چشمگیری در سال 2019 بالا ببرید.

فاکتور اول: طراحی وب را هوشمندانه انجام دهید

چالش بازاریابی اجاره نرم افزار در جذب و نگه داشتن مشتریان با استفاده از فضاهایی است که به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا بیشترین اثر را داشته باشد و در عین حال کاربرپسند باشد. برای این کار می‌توانید ایده‌های زیر را امتحان کنید:

  • از ساختارهای شلوغ خودداری کنید. در صفحات وب خود از کمترین میزان محتوا و تصاویر جذاب استفاده کنید که توجه کاربر را جلب کند. در حاشیه صفحه و بین پاراگراف‌ها، بیش‌ترین میزان رنگ سفید را به کار ببرید. با این کار درک مطالب از سوی کاربر را به میزان 20 درصد افزایش می‌دهید.
  • می‌توانید از محصول خود اسکرین شات بگیرید تا به کاربران به صورت بصری نشان دهید که محصول شما چه ویژگی‌هایی دارد. با استفاده از متن این کار را انجام ندهید بلکه با استفاده از ویژگی‌های بصری جذاب این کار را انجام دهید. با این کار توجه کاربران را جلب خواهید کرد.
  • جذاب‌ترین CTA ها مانند پیشنهاد بهبود خدمات، نمایش محصول یا اطلاعات تماس را در قسمت بالای صفحه قرار دهید.

فاکتور دوم: صفحات ربات پسندی که کرال و ایندکس کردن را تسهیل می‌کنند

اولویت اصلی شما باید طراحی صفحاتی باشد که ربات‌های گوگل بتوانند به راحتی بررسی و ایندکس کنند چون در این فرآیند اگر هرگونه مشکلی رخ دهد، از لیست نتایج جستجو حذف می‌شوید. بنابراین اگر می‌خواهید کار ربات‌ها را ساده‌تر کنید این کارها را انجام دهید:

  • با استفاده از کنسول سرچ گوگل، سایت خود را اسکن کنید و تمامی خطاهای کرال را که برای شما به نمایش درمی‌آید برطرف کنید.
  • یک نقشه سایت تهیه کنید و به گوگل نشان دهید که محتوای خود را چگونه تنظیم کرده‌اید. بهتر از آن، می‌توانید نقشه سایت خود را در یک فایل robots.txt ارائه دهید تا ربات گوگل بداند کدام صفحات را ایندکس کند و کدام را نادیده بگیرد.
  • بهترین کلیدواژه‌ها را در متن‌های لنگری قرار دهید چون این کار باعث می‌شود که لینک‌های داخلی اطلاعات بیشتری ارائه دهند و هدفمند باشند. این کار باعث می‌شود شانس شما در برآورده کردن نیازهای کاربر بالا برود. اگر کاربران شما را دوست داشته باشند، گوگل هم شما را دوست خواهد داشت.

 

سئو saas

 

عامل سوم: کلیدواژه‌ها را مخصوص گروه‌های مخاطبین طراحی کنید

روان سنجی به معنای تحلیل رفتارها، عقاید، ویژگی‌ها و علایق مشتریان بالقوه است. این کار یک روش مؤثر برای شناسایی مشتریان هدف است. وقتی مشتری خود را بشناسید، بهترین قدم بعدی این است که آنها را از لحاظ رفتاری طبقه بندی کنید، تا بتوانید پیام‌های خود را شخصی سازی کرده و به نیازهای خاص هر مشتری رسیدگی کنید. برای سئوی SaaS، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمرکز اصلی خود را بر کلیدواژه‌های طولانی قرار دهید و از کلیدواژه‌هایی استفاده کنید که کاربران بیشتر استفاده می‌کنند. با قرار دادن این کلیدواژه‌ها در تگ‌های H1 و H2، عناوین، زیرتیترها و URLها، می‌توانید رتبه بالاتری در گوگل کسب کنید. اگر نمی‌دانید کدام کلیدواژه‌ها بهتر هستند می‌توانید از ابزارهای تحلیلی مانند Microsoft Azure Machine Learning Studio وIBM SPSS Predictive Analytics Enterprise استفاده کنید.

عامل چهارم: توضیحات تگ عنوان که خلاصه دقیق پیام‌های اصلی هستند

صفحات وب را به گونه‌ای طراحی کنید تا مطابق نیاز کاربر باشد. از توضیحات دقیق در متا تگ‌ها استفاده کنید تا نشان دهید راه حل‌هایی که ارائه می‌دهید مخصوص نیازهای خاص هر مشتری است. نباید با نوشتن عناوین کلی، مخاطبان خود را گیج کنید. در این صورت، آن‌ها برای دریافت جواب، به سایتهای دیگر مراجعه می‌کنند. عناوین را به 60 حرف و متا تگ‌ها را به 160 حرف محدود کنید تا بتوانید رتبه خود در گوگل را افزایش دهید.

عامل پنجم: اصلاح ساختار لینک‌ها

اگر کاربری روی لینک شما کلیک کند و به یک صفحه با خطای 404 مواجه شود، خیلی ضرر خواهید کرد. مجازات گوگل در این موارد دو برابر است. اول اینکه لینک مربوطه جایگاه خود را در ایندکس گوگل از دست می‌دهد. دوم اینکه صفحه‌ای که این لینک را داده بود، رتبه خود را از دست می‌دهد. برای جلوگیری از مشکل می‌توانید صفحه را شخصی سازی کنید. به عنوان مثال می توانیددر Wordpress Admin، لینک 404 template را ویرایش کنید و به گونه‌ای که می‌خواهید تغییر دهید. مثلاً می‌توانید به سرچ های محبوب لینک دهید تا کاربران در سایت شما باقی بمانند و به جای دیگر نروند. برای جلوگیری از جریمه گوگل به دلیل ارورهای 404، با استفاده از کنسول گوگل این ارورها را پیدا و رفع کنید تا مشکل برای همیشه رفع شود.

 

در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید

 

عامل ششم: افزایش سرعت صفحات

امروز بیش از پیش مسلم و واضح است که هر چیزی که کاربرپسندی سایت را افزایش دهد، رتبه سایت را نیز ارتقا می‌دهد. یکی از این عوامل بسیار مهم، سرعت صفحه است. اگر سرعت بارگذاری صفحه شما بیشتر از 1.5 ثانیه باشد، نرخ بازگشت کاربران از سایت شما بالاتر می‌رود. از مسیر CSS خودداری کنید و با استفاده از فوتوشاپ، حجم عکس‌ها را کاهش دهید اما در عین حال کیفیت عکس را بالا نگهدارید. همچنین می‌توانید با استفاده از ابزاری مانند Shortpixel نیز تصاویر را در وردپرس بهینه سازی کنید. همچنین با اصلاح کش مرورگر نیز می‌توانید زمان بارگذاری را کاهش دهید. با استفاده از CSS Minifier می‌توانید فایل‌های CSS و JavaScript را فشرده کنید و زمان بارگذاری را بهینه کنید.
کسب رتبه بالا در گوگل ممکن است دشوار به نظر برسد اما اگر کار خود را به خوبی انجام دهید، کار امکان پذیری است. بنابراین با انجام کارهایی که توانایی فنی شما را افزایش می‌دهند، می‌توانید ترافیک سایت خود را بالا برده و مشتریان خود را افزایش دهید.