به این5 دلیل باید از بازاریابی موبایلی استفاده کنید

به این5 دلیل باید از بازاریابی موبایلی استفاده کنید

چرا بازاریابی موبایلی اهمیت دارد؟

اگر هنوز، بازاریابی از طریق موبایل را شروع نکرده‌اید، ناخودآگاه، میدان را به دست رقیب خود سپرده‌اید. در این مقاله قصد داریم شما را با 5 دلیلی آشنا کنیم که نشان می‌دهند چرا باید در بخش بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ، سرمایه‌گذاری و تلاش بیشتری صرف کنید و به این ترتیب رونق کسب‌وکار خود را در سال 2020 رقم بزنید.

 

به سرعت صاحب وبسایت شوید

 

در حالی که در حوزه بازاریابی، روش‌های مختلفی باب و سپس کنار گذاشته می‌شوند، اما برخی از تاکتیک‌ها تا جایی متحول و دگرگون می‌شوند که به ابزاری بنیادی برای افرایش درآمد و رونق کسب‌وکارهای آنلاین تبدیل می‌شوند. موبایل، نمونه مهم تغییرات اخیر در حوزه بازاریابی دیجیتالی بوده و امروزه در سطحی گسترده  و به عنوان اهرمی مهم برای جذب و حفظ مشتریان به کار برده می‌شود. با این حال، بسیاری از برندها همچنان حاضر به سرمایه گذاری برای استفاده از روش بازاریابی موبایلی نیستند. به همین خاطر در بلند مدت، خطر ورشکستگی مالی در انتظار آنها خواهد بود. در ادامه به 5 دلیل اهمیت بازاریابی موبایلی اشاره می‌کنیم.

 

استفاده از بازاریابی موبایلی

 

چرا باید از بازاریابی موبایلی استفاده کرد؟

فرآیند تصمیم‌گیری برای هر مصرف کننده، زمانی شروع می‌شود که به نیاز خود برای خرید کالایی پی ببرند. مشتری وقتی میان شرایط کنونی و شرایط مورد نظرش، نوعی بی‌تعادلی مشاهده کند، احساس نیاز خواهد کرد. فروشندگان می‌توانند برای ایجاد این حس عدم تعادل، دست به ساخت کمپین‌هایی بزنند و در مشتریان احساس نیاز پیدا کنند. حال این نیاز چطور به وجود می‌آید؟ با فعالیت‌های بازاریابی که باعث می‌شود مصرف کنندگان، نوعی نیاز در خود احساس کنند. وجود فناوری موبایل باعث شده است که بازاریابی موبایلی به یکی از مهمترین ابزارها برای فروشندگان تبدیل شود. این تکنولوژی به فروشندگان امکان می‌دهد که در هر مکان و هر زمانی با مشتریان خود در ارتباط باشند. حال آنها چه بر سر کار، در فروشگاه یا در حال وب گردی باشند، ایجاد این ارتباط امکان پذیر خواهد بود. علاوه بر آن، فناوری موبایل به فروشندگان امکان می‌دهد که متناسب با رفتار مشتری هنگام خرید و متناسب با محصولات مورد علاقه وی، به او کالا پیشنهاد کند. بنابراین پیام‌هایی که از راه بازاریابی موبایلی برای مشتری ارسال می‌شود، نوعی نیاز در آنها ایجاد و آنها را وارد مرحله تصمیم‌گیری می‌کند که می‌تواند به خریدن محصول منتهی شود.

 

استفاده از بازاریابی موبایلی

 

1- گوگل پشتیبان بازاریابی موبایلی است

سال 2019، شرکت گوگل اعلام کرد که ایندکس اول موبایل یا mobile-first indexing، به صورت پیش فرض در تمام وب سایت‌های جدید وجود دارد. منظور از این گفته این است که وقتی دامنه جدیدی به ثبت می‌رسد، گوگل بات تلفن هوشمند گوگل، در آن می‌خزد و فرآیند ایندکس از محتوا در صفحات موبایل استفاده می‌کند تا به عملکرد وب سایت و ظاهر آن در نتایج جست و جو پی ببرد. در صورتی که وب سایت شما برای موبایل بهینه نشده است، ممکن است در طولانی مدت از نظر سئو دیگر قابل مشاهده نباشد.

2- ورود به وب سایت‌ها از طریق موبایل افزایش یافته است

بر اساس تحلیل‌های داده‌ای صورت گرفته پیرامون رفتار کاربران، ترافیک وب سایت‌ها به صورت خودکار و طی دهه اخیر به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. نگاهی به آمار سال 2009 نشان می‌دهد که در آن زمان، در سراسر جهان، تنها 7/0 درصد از ترافیک اینترنت از طریق تلفن‌های همراه ایجاد می‌شد. این در حالی است که بر اساس گزارش‌های ارائه شده، در سال 2017، 3/50 درصد کل ترافیک وب جهان از راه تلفن همراه بوده است. در صورتی که وب سایت شما از طریق موبایل قابل استفاده نباشد، در نتیجه مشتریان و فرصت‌های فروش بی‌شماری را از دست خواهید داد.

 

استفاده از بازاریابی موبایلی

 

3- استفاده از محتوای موبایلی افزایش یافته است

به خاطر داشته باشید که امروزه مخاطبان شما، بسیار بیشتر از هر زمان دیگری، به استفاده از محتوا در دستگاه‌های موبایل عادت کرده‌اند. آن‌ها از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شوند تا شب که به رختخواب می‌روند، در زمان رفتن به سر کار یا برگشتن به خانه، هنگام صرف ناهار در محل کار و زمانی که با دوستان یا اعضای خانواده مشغول گپ و گفت هستند، در حال دریافت و تماشای محتوای چند رسانه‌ای و پیام‌های تبلیغاتی محصولات یا خدمات مختلف هستند. از آنجا که بخش عمده کاربران، از تلفن همراه خود برای ورود به شبکه‌های پرطرفدار فیسبوک، اینستاگرام، توئیتر و یوتیوب استفاده می‌کنند، در نتیجه آنها نیز به طور مداوم در حال رشد هستند.

4- کاربران گرایش زیادی به اپ موبایلی دارند

بر اساس اعلام Sensortower، در نیمه دوم سال 2018، تقریباً یک سوم موارد دانلود اپ موبایل در App Store صورت گرفته است. این میزان قابل توجه، کافی بود تا 66 درصد از درآمد حاصل از فروش اپ موبایل در سراسر جهان به پلتفرم اپل اختصاص یابد و آن را به پردرآمدترین فروشگاه اپ در بازار امروز تبدیل کند. این روند بیانگر اهمیت اپ قابل دانلود وب سایت برای استفاده در موبایل است، به این خاطر که به ساخت پایگاه مشتریان شما کمک خواهد کرد.

 

در زمان و هزینه صرفه جویی نمایید

 

5- تجربه‌ مشتری شخصی‌تر خواهد بود

تماشای وب سایت از روی سیستم کامپیوتر، برای نسل جوان امروزی، روشی قدیمی و از مد افتاده به نظر می‌رسد، به این خاطر که آنها به راحتی و انطباق پذیری پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی عادت کرده‌اند. بنابراین اگر طراحی وب سایت شما مناسب استفاده در گوشی موبایل هم باشد، فرصت بزرگی در اختیار کسب و کار شما قرار خواهد گرفت، به این خاطر که با به کارگیری شیوه‌های طراحی آشنا و انعطاف پذیر برای کاربران، می‌توانید ارتباط خود را با آنها حفظ کنید. در صورتی که وب سایت شما بیشتر مناسب کاربران موبایل باشد، احتمال این که آنها محصولات شما را بخرند و به مشتری شما تبدیل شوند بیشتر خواهد بود.
در این مقاله، با اهمیت بازاریابی موبایلی و دلایل استفاده از آن در کسب‌وکارهای آنلاین آشنا شدید. این‌ها ، تنها بخشی از علت‌هایی است که اهمیت استفاده از بازاریابی موبایلی در کسب و کار را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که هرچه تکنولوژی تلفن همراه بیشتر پیشرفت کند، کسب و کار شما هم باید با این تحولات همگام باشد، در غیر این صورت احتمال از دست دادن مشتری‌های بالقوه افزایش یافته و رشد کسب و کارتان متوقف خواهد شد.