بهترین شیوه لینک سازی برای بهینه سازی سایت

بهترین شیوه لینک سازی برای بهینه سازی سایت

آیا محدودیتی از نظر تعداد کلمات کلیدی وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت بله، گوگل تنها 16 کلمه اول  انکر تکست را به حساب می‌آورد ( حداقل در طول سال 2018). تعداد کلمات کلیدی انکر تکست حداقل یک بار در طول دهه گذشته تغییر کرده است. قبلاً گوگل صرفاً 8 کلمه اول را به حساب می‌آورد و حروف اضافه یا تعریف نیز جز کلمات کلید به حساب می‌آمدند. یکی از سوالاتی که برای برخی از وبمسترها مطرح می‌شود این است که آیا برای کلمات کلیدی که از طریق یک لینک متنی به صفحه دیگری منتقل می‌شود، محدودیت حداکثری وجود دارد یا خیر؟ گوگل چند کلمه را در بک لینک یا لینک داخلی محاسبه می‌کند؟ آیا روش بهتری وجود دارد که بتوان با توجه به آن عمل کرد؟

 

اجرا و پیاده سازی ایده های شما


نتیجه آزمایش‌های کیفی نشان می‌دهد حداکثر طول متن در یک لینک احتمالاً باید 8 کلمه باشد در ابتدا پژوهشگران تصور می‌کردند که محدودیت کاراکتر مثلاً 55 کاراکتر بیشتر مد نظر است و نه محدودیت کلمه اما بعد مشخص شد که این تصور نادرست بوده است. نتیجه بررسی‌ها و مشاهدات نشان می‌دهد که کلمات کلیدی باید در هشت کلمه اول هر لینک متنی قرار داشته باشند تا از این راه بیشترین استفاده را از کلمات کلیدی برد اما در سال 2018، تعداد این کلمات به 18 رسید. با این حال ممکن است برخی از وبمسترها همچنان 8 تا 12 کلمه اول را ملاک قرار دهند. همانطور که می دانید، کلمات کلیدی موجود در انکر تکست، از نظر گوگل ارزش مفهومی و بافتی دارند. حال این سؤال مطرح می‌شود که گوگل چند کلمه را برای انکرتکست در نظر می‌گیرد. تکه‌های بزرگ متنی را برای لینک دادن انتخاب نکنید، زیرا گوگل صرفاً 16 کلمه اولی که در لینک انکر تکست پیدا کند را به حساب می‌آورد و سایر کلمات کلیدی از لینک انکر تکست محو می‌شوند، در این صورت حداکثر 16 کلمه کلیدی برای شما باقی می‌ماند که هم باید توصیفی باشند و هم از لینک‌هایی که به صفحه ارجاع داده می‌شود، بیشترین استفاده را ببرند.
نکته: لینک‌های انکر تکست باید حداکثر 16 کلمه کلیدی باشند، چون در صورتی که از این تعداد بیشتر باشند، ارزش قابل اثباتی نخواهند داشت.

هنگام استفاده از پلاگین ها و خودکار کردن لینک‌های داخلی که منطبق با سئو هستند دقت کنید

برای بهینه کردن لینک‌های داخلی از پلاگین ها استفاده نکنید، چون اگرچه باعث صرفه جویی در زمان می‌شود، اما ممکن است اسپم به نظر برسد. گوگل سال‌ها است علیه چنین فعالیت‌هایی اقدام می‌کند. سال‌ها پیش یکی از وبسمترها پس از نصب SEO Smart Link، متوجه شد که رتبه سایتش به شدت تنزل کرده است. از آنجا که وی تغییر دیگری در سایت اعمال نکرده بود، تصمیم گرفت موضوع را پیگیری کند. او بعد مدتی فهمید که از سوی گوگل جریمه شده است. او برای رفع این موضوع و به دست آوردن جایگاه قبلی خود پلاگین SEO Smart Link را حذف و همان ابتدا از گوگل عذرخواهی کرد. توجه داشته باشید که اگر فرآیند بهینه سازی به صورت دستی و نه خودکار انجام شود، گوگل جریمه‌ای برای وبمسترها در نظر نخواهد گرفت.
نکته: از پلاگین ها برای افزایش مصنوعی محبوبیت لینک‌های صفحات سایت استفاده نکنید.

آیا گوگل لینک‌های داخلی به صفحه اول و استفاده از کلمات کلیدی زیاد در آنها را می‌پذیرد؟

در این رابطه ماجرایی که برای  یکی از وبمسترها اتفاق افتاده است را از زبان خودش نقل می‌کنم: از آخرین باری که این موضوع را بررسی کردم سال‌ها می‌گذرد، در آن زمان استفاده از لینک‌های داخلی به صفحه اصلی یکی از ترفندهای سئو بود که البته گاهی هم جواب می‌داد. من سال‌ها پیش اولویت لینک اول به صفحه اصلی یک سایت را از نظر کلمه کلیدی سایت تغییر دادم. یعنی به جای استفاده از کلمه ‘home’ برای لینک دادن به صفحه اول سایت، از عبارت ‘insert keyword’ استفاده کردم. مدتی نگذشته بود که رتبه سایت از نظر کلمه کلیدی به شدت سقوط کرد. قبلاً رتبه سایت 6 و حدود صفحه 3 بود و من نمی‌توانستم بفهم که ماجرا از چه قرار است.در این رابطه من چند آزمایش انجام دادم با متوجه شوم آیا لینک‌های انکر تکست، تاثیری بر صفحه اصلی سایت‌های ایجاد شده دارند یا خیر. نتایج حاکی از تأثیر لینک‌های انکر تکست بود. البته می‌توان با استفاده از لینک‌های انکر تکستی که کلمات کلیدی زیادی دارند به صفحه اصلی لینک داد ( و این لینک، تنها لینک صفحه اصلی آن سایت خواهد بود). این کار تأثیر مثبتی بر رتبه شما در گوگل خواهد داشت. البته در مواقعی عکس این موضوع مشاهده شده است، یعنی لینک دادن به صفحه اصلی با لینک‌های انکرتکست باعث تنزل رتبه می‌شود. نکته:  از دستکاری انکرتکست های داخلی بپرهیزید.

 

بهترین شیوه لینک سازی برای بهینه سازی سایت

 

آیا باید در لینک‌های داخلی از لینک‌های Nofollow استفاده کرد (دستکاری در پیج رنک)؟

در پاسخ باید گفت. جان مولر از تیمی گوگل در این باره می‌گوید: " توصیه می‌کنم برای دستکاری پیج رنک موجود در یک وب سایت از لینک nofollw استفاده نکنید، چون احتمالاً شما را به هدف مورد نظرتان نخواهد رساند". البته حدود 10 سال پیش نیز، مت کاتس به همین موضوع اشاره کرد (اگرچه در سال 2018 نیز همچنان شاهد وجود صفحاتی هستیم که در لینک‌های داخلی خود لینک nofollw دارند. یکی از سوالاتی که وب مسترها اغلب می‌پرسند این است که آیا PageRank sculpting ( یا تغییر جریان پیج رنک در سایت با استفاده از لینک‌های nofollow، ایده بدی است؟ در جواب باید گفت که انجام این کار چندان توصیه نمی‌شود، زیرا نمی‌توان آن را موثرترین روش برای استفاده از پیج رنک به حساب آورد. در کل، گوگل امکان جریان آزادانه پیج رنک به سایت شما را فراهم آورده است. مفهوم PageRank sculpting یا دستکاری در پیج رنک، لحاظ اهمیت برای گوگل در رده دوم یا سوم  قرا دارد. آنچه از نظر گوگل بیشترین اهمیت را دارد یکی ایجاد محتوای خوب برای سایت است بتواند لینک‌ها را در همان مرتبه اول جذب کند و دیگری، انتخاب ساختاری برای سایت که آن را برای کاربران انسان و موتورهای جست و جو به یک اندازه قابل استفاده و بررسی کند".

دستکاری در پیج رنک از نظر مت کاتس

دستکاری در پیج رنک، سال‌ها پیش یکی از موضوعات داغ بوده است و سپس روشی که گوگل آن را کنترل و اداره می‌کند را تغییر داد. مت کاتس از تیم گوگل در این رابطه می‌گوید: " وقتی گوگل، صفحه help را به استنادات خود درباره nofollow اضافه کرد، اعلام نمود که استفاده از ساختار اطلاعاتی مستحکم- شامل ناوبری، url های سازگار با کاربر و موتور جست و جو و غیره- سبب استفاده کارآمدتر از منابع می‌شود. این در حالی است که اگر تمرکز صرفاً بر اولویت بندی  خزیدن از طریق لینک‌های nofollow باشد، این نتیجه به دست نخواهد آمد. من در ویدئوی وبمستر اخیر اعلام کردم بهترین و موثرترین شکل دستکاری در پیج رنک این است خودتان انتخاب کنید که از صفحه اصلی سایت چه چیزهایی را با هم لینک کنید. من در کنفرانس سالیانه Google I/O و در جریان بازدید از یک سایت آشکارا با این کار مخالفت کردم. به طور کلی هرگاه در سایت خود به دنبال لینک دادن هستید، از لینک nofollow استفاده نکنید، و به هر مطلبی که مدنظرتان است لینک بدهید. در کنفرانس SMX Advanced 2009، شخصی مستقیماً این سؤال را مطرح کرد. آن زمان بهترین فرصت برای شفاف سازی این موضوع بود. مجدداً تاکید می‌کنم که این موضوعی نیست که نیاز باشد سایت داران باید درباره آن بدانند یا نگران آن باشند، بلکه همین که متخصصان سئو و بهینه سازی سایت از آن اطلاع داشته باشند کافی است".

سوالاتی که در رابطه با لینک nofollow پیش می‌آید

اگر بیش از اندازه درباره لینک nofollow فکر می‌کنید، احتمالاً با این دو سؤال پیش روبه رو خواهید شد:
آیا برای ادغام و یکپارچه سازی پیج رنک‌هایی که قبلاً افزایش یافته‌اند، باید صفحات داخلی بی اهمیت را نوفالو کرد یا لینک‌های خارجی را؟
آیا برای افزایش پیج رنک اولیه، بایستی وقت خود را صرف دریافت لینک‌های کیفی دیگری که به سایتتان ارجاع داده می‌شوند کنید؟
بهترین استراتژی که در طولانی مدت می‌توان از آن استفاده کرد این است که صرفاً از همان ابتدا به دنبال دریافت پیج رنک بالا در گوگل بود تا این که با استفاده از لینک‌های rel=nofollow به دنبال دستکاری در آن بود. قطعاً شما به عنوان وبمسترمی توانید  پیج رنک را در سطح صفحه به صفحه کنترل کنید، یعنی مشخص کنید کدام صفحات از کدام صفحات سایت پیج رنک واقعی و در دسترس دریافت خواهند کرد. به همین خاطر است که برخی از افراد حرفه‌ای در حوزه سئو تصور می‌کنند می‌توان پیج رنک را دستکاری کرد و آن را به صفحات مهم سایت مرتبط ساخت. نظریه‌ای که در این جا به کار رفته این است که با اضافه کردن صفت به لینک‌های داخلی متصل به صفحه مخاطبان یا تکذیب نامه یا صفحه سیاست خصوصی، پیج رنک‌های بیشتری به صفحات مهمتر سایتتان فرستاده خواهد شد.

چگونه Rel=Nofollow را در لینک‌های داخلی یک وب سایت پیدا کنیم؟

برنامه SEMRush، لینک‌های nofollow را در لینک‌های داخلی وب سایت شما پیدا می‌کند و شما می‌توانید پس از بررسی آنها، در صورت لزوم پاکشان کنید. مثلاً ممکن است صفت rel=nofollow به اشتباه به کار رفته باشد، در این صورت می‌توانید آن را از داخل هر یک از لینک‌های داخلی پاک کنید. به این منظور کافی است با استفاده از SEMRush Audit Tool، یک site-audit ایجاد کنید. این ابزار به شکل خودکار هر لینک nofollow داخلی را مشخص می‌کند. نکته: در لینک‌های داخلی از rel=nofollow استفاده کنید.

 

در زمان و هزینه صرفه جویی کنید

 

چگونه می‌توان انکر تکست را در یک وب سایت بهینه کرد؟

بهینه کردن انکرتکست در تمام سایت، به واقع کاری دشوار و وقت گیر است. حتی تحلیل درست انکر تکست داخلی هم نیاز به صرف انرژی زیادی دارد. شما می‌توانید برای بررسی ساختار url و سایر عناصر مثل انکر تکست در کل یک سایت از ابزاهایی مثل SEMush ( به ویژه SEMrush Audit Tool)، SiteBulb Crawler، DeepCrawl، Screaming Frog یا SEO Powersuite Website Auditor استفاده کنید.