راههای افزایش کارایی بازاریابی دیجیتال

راههای افزایش کارایی بازاریابی دیجیتال

تکنینک های مؤثر دیجیتال مارکتینگ

هدف نهایی هر کسب‌وکاری به دست آوردن سود است. هزینه‌ای که صرف بازاریابی و تبلیغات می‌شود باید به نتایج مثبت منجر شود. این نتایج می‌تواند افزایش آگاهی از برند یا محصول، افزایش فروش، افزایش مشارکت کاربران و غیره باشد. به طور معمول، انگیزه اصلی یک کمپین بازاریابی دیجیتال تعیین کننده شاخص‌های اصلی عملکرد است که مدیران می‌توانند برای سنجش کارایی به کار ببرند. برای افزایش کارایی بازاریابی، شما باید نقاط ضعف و قوت تلاشهای کنونی خود را بررسی کنید تا بتوانید تغییرات لازم را برای گرفتن بهترین نتایج از کمپین‌های خود اعمال کنید.

 

سایت خود را به سادگی طراحی نمایید

 

از جمله روش‌های معمول  برای بازاریابی دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سئو. در بازاریابی دیجیتال، هیچ چیز مهمتر از سئو نیست. بهینه‌سازی موتور جستجو اولین مرحله از جذب مشتری است چون شما باید در ابتدا اطمینان حاصل کنید که مشتریان بالقوه می‌توانند شما را در موتورهای جستجو پیدا کنند.
  • بازاریابی موتورهای جستجو. این یک روش بازاریابی اینترنتی است که شما رتبه خود در موتورهای جستجو را از طریق تبلیغات پولی افزایش می‌دهید.
  • بازاریابی سرچ محلی. این نوع بازاریابی در سالهای اخیر بسیار محبوب شده است چون صاحبان کسب‌وکار دریافته‌اند که بسیار مهم است که شرکت آنها توسط مشتریان محلی دیده شود. موتور جستجوی گوگل ابزارهای متفاوتی دارد تا شما را در بازاریابی محلی یاری کند.
  • بازاریابی محتوا. این نوع بازاریابی نیز بخش مهمی از فرایند جذب مخاطب است. آن چیزی که اهمیت ضروری در این بخش دارد این است که محتوای باارزش، مرتبط و منسجم تولید کنید تا مشتریان با استفاده از محتوای شما جذب بیزینس شما شوند. محتوای شما حتماً باید به اندازه‌ای مفید باشد که مشکلات کاربر که به خاطر آنها وارد وبسایت شما شده است را حل کند.
  • بازاریابی دوباره. یکی دیگر از بخش‌های حیاتی بازاریابی دیجیتال این است که اگر کاربران به محتوای تبلیغاتی شما واکنش نشان ندادند، دوباره به سراغ آنها بروید. این کار را از طریق کوکی و تبلیغات در سایتهای مرتبط می‌توان انجام داد.
  • طراحی وب ریسپانسیو. امروزه داشتن نسخه موبایلی وبسایت امری بدیهی تلقی می‌شود. داشتن وبسایتی که با دستگاههای موبایل سازگار باشد بخش ضروری دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. تنها راه برای رسیدن به این هدف، طراحی وب ریسپانسیو است. به این طریق، شما می‌توانید در تمامی دستگاه‌های موبایل اعم از گوشی‌های هوشمند و تبلت، عملکرد خوبی داشته باشید.
  • بازاریابی ایمیلی. نکته مهم در مورد بازاریابی ایمیلی این است که پیام خود را به مخاطب درست و در زمان درست ارسال کنیم. این روش یکی از کارآمدترین روش‌های بازاریابی دیجیتال است که در بسیاری از موارد نیاز به هزینه زیادی ندارد.
  • بازاریابی رسانه‌های اجتماعی. مطمئناً از قدرت رسانه‌های اجتماعی برای جذب مخاطب آگاه هستید. نکته اساسی در این مورد نیز، پست کردن محتوا درست در زمانی است که مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند.

 

راههای افزایش کارایی بازاریابی دیجیتال

 

روش‌های زیادی برای جذب مخاطب در فضای اینترنت وجود دارد. اما پس از اینکه همه این موارد را انجام دادیم، باید مطمئن شویم که این روش‌ها مؤثر بوده‌اند. در غیر این صورت، دلیلی ندارد که آنها را به همین شیوه ادامه دهیم.

چگونه کارایی بازاریابی دیجیتال را بسنجیم؟

سنجش موفقیت کمپین بازاریابی دیجیتال بستگی به این دارد که آیا این کمپین به اهدافی که برای آن تعیین کرده‌ایم رسیده است یا خیر. هدف هر کمپینی رسیدن به فروش نیست. برخی کمپین‌ها ممکن است برای افزایش مشارکت کاربران ایجاد ‌شوند. به دلیل تفاوت در اهداف، مدیران باید شاخص‌های عملکردی اصلی را تعیین کنند تا با استفاده از آنها پیشرفت هر کمپین را بسنجید. معیارهای مهمی که باید در نظر بگیرید از این قرار هستند:

1- نرخ تبدیل

این عامل یکی از مهمترین معیارهایی است که بازاریابان باید بر اساس آن بازگشت سرمایه و کارایی کمپین‌ها را بسنجند. اگر هدف اصلی شما از تبلیغات، افزایش فروش باشد، باید بر نرخ تبدیل و البته حجم آن تمرکز کنید. برای اینکه درک بهتری از وضعیت نرخ تبدیل خود داشته باشد، باید به برخی نکات اصلی توجه کنید:

  • نرخ تبدیل برای هر کانال. شما باید بدانید که از تمامی منابع ترافیک خود، کدام کانال بیشتر ازدیگران نرخ تبدیل دارد. وقتی کانالهایی که بالاترین عملکرد را دارند پیدا کردید، می‌توانید فرایندهای تخصیص بودجه خود را اصلاح کنید (در کانالهایی سرمایه‌گذاری کنید که نرخ تبدیل بالاتری دارند) تا بتوانید بازگشت سرمایه خود را افزایش دهید. کانال‌های مختلف شامل وبسایت، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، سرچ ارگانیک، سرچ پولی، موبایل و تبلیغات هستند.
  • نرخ تبدیل در دستگاه‌های مختلف. دستگاه‌های مختلف ممکن است نرخ تبدیل متفاوتی داشته باشند. بنابراین باید دستگاه‌هایی که عملکرد بهتری در تبدیل کاربر به مشتری دارند را شناسایی کرده و سرمایه خود را بیشتر بر روی این دستگاه‌ها متمرکز کنید. به عنوان مثال، وقتی برای یک اپ بازی موبایل بازاریابی می‌کنید، انتظار می‌رود که دستگاه‌های موبایل ترافیک بیشتری داشته باشند. اما اگر کامپیوتر شخصی و لپتاپ نرخ تبدیل بالاتری داشته باشند، پس باید تلاشهای بازاریابی خود را بر دستگاه‌های دسکتاپ متمرکز کنید.

 

راههای افزایش کارایی بازاریابی دیجیتال

 

2- هزینه به ازای جذب هر مشتری بالقوه

اگر هدف اصلی کمپین دیجیتال شما جذب مشتری بالقوه برای فروش باشد، این معیار اهمیت بالایی دارد. برای به دست آوردن این آمار، باید کل هزینه کمپین را بر تعداد مشتریان باقوه ای که جذب کرده‌اید تقسیم نمایید.

 

راههای افزایش کارایی بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

 

3- هزینه به ازای هر مشتری واقعی

این معیار به شما نشان می‌دهد که برای جذب یک مشتری برای کسب‌وکار خود چقدر هزینه باید پرداخت کنید. نحوه به دست آوردن آن نیز به این طریق است که هزینه کل کمپین خود را بر تعداد فروش‌هایی که انجام داده‌اید تقسیم می‌کنید. شما می‌توانید از این عدد استفاده کنید تا مشخص کنید آیا هزینه‌ای که برای جذب یک مشتری پرداخت می‌کنید به اندازه‌ای هست که بتواند به پییشرفت بیزینس شما کمک کند یا اینکه باید کارایی خود را افزایش دهید.

چگونه بازگشت سرمایه دیجیتال مارکتینگ را افزایش دهیم؟

برای افزایش بازگشت سرمایه بازاریابی دیجیتال، اولین کاری که باید انجام دهید این است که روی معیارهایی که ذکر شد ارزش درست بگذارید. بسیاری از بازاریابان روی این معیارها به اندازه‌ای که باید تمرکز نمی‌کنند و این موضوع می‌تواند به کسب‌وکار ضرر برساند. دیگر راههای افزایش بازگشت سرمایه بازاریابی دیجیتال شامل این موارد می‌شود:

تعیین اهداف شفاف و قابل دستیابی برای بازاریابی دیجیتال

شما باید اهداف با جزییات کامل، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع‌گرایانه و با مدت زمان مشخص برای بیزینس خود تعیین کنید تا بتوانید فعالیت‌های خود را بهینه‌سازی کنید. وقتی این اهداف را به درستی تعیین کردید، می‌توانید به طور اتوماتیک استراتژی لازم برای رسیدن به این اهداف را طراحی کنید.

تنوع بخشی به استراتژی های بازاریابی دیجیتال

انعطاف پذیر باشید و استراتژی‌های مختلف را امتحان کنید تا بتوانید استراتژی‌های بازاریابی خود را تنوع بخشید. گسترش کانال‌های بازاریابی دیجیتال و رویکردهای مربوط به آن می‌تواند به شما کمک کند مسیرهای جدید و کارآمدتری برای موفقیت خود پیدا کنید.

در بازاریابی صبور باشید

ممکن است با اجرای یک استراتژی بازاریابی دیجیتال سریعاً به نتیجه مطلوب نرسید. بنابراین باید صبور باشید و به این معیارهای اصلی عملکرد توجه دقیق داشته باشید تا بتوایند به درستی مسیر پیشرفت را پیدا کنید. این کار باعث می‌شود که در آینده بتوانید به شیوه بهتر و کارآمدتری تصمیم گیری کنید.

 

درآمدزایی با سایت کسب و کار آنلاین

 

زمان خود را مدیریت کنید

اگر نتوانید برخی از کارها را اتوماتیک‌سازی کنید و برنامه دقیقی برای کارهای خود طراحی کنید، رصد کردن و ثبت گامهای بازاریابی دیجیتال می‌تواند زمان زیادی را از شما بگیرد. برای این کار می‌توانید از یک اپلیکیشن یا برنامه کامپیوتری استفاده کنید تا خودتان و کارمندانتان از برنامه دقیق برای انجام این کارها اطلاع داشته باشند. با انجام این کارها، خواهید دید که بهره‌وری کارمندان شما به طرز شگفت‌آوری افزایش خواهد یافت.
با ترکیبی از استراتژی‌ها و ابزارهای درست، هر کارآفرین اینترنتی می‌تواند نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی دیجیتال خود را افزایش دهد. اما این کار نیازمند صبر و تعهد است تا به موفقیت برسد.