روش های بهینه سازی نرخ تبدیل در سایت

روش های بهینه سازی نرخ تبدیل در سایت

بهینه سازی تبدیل وبسایت

مهم‌ترین مسأله برای هر کسب و کار آنلاین این است که چطور کاربران را به سمت سایت خود جذب نماید. اما مسأله مهم‌تر این است که چگونه کاربران را در سایت خود نگاه دارد و آنها را تبدیل به مشتریان وفادار نماید. هدف نهایی بهینه سازی تبدیل سایت نیز این است که کاربران سایت را به مشتری تبدیل کنیم. به همین دلیل، اگر بتوانید کاری کنید که کاربران فعالیت مورد نظر شما را در وبسایت انجام دهند، قدم بعدی این است که آنها را تبدیل به مشتریان وفادار نمایید. بنابراین، بهینه سازی تبدیل سایت به شما امکانات فوق العاده ای می‌دهد تا به هدف خود برسید و کاربران فعلی و بازدیدکنندگان جدید را به مشتری تبدیل نمایید. اما باید توجه داشته باشید که نرخ تبدیل با بهینه سازی تبدیل تفاوت دارد.

 

درآمدزایی را اینجا تجربه کنید

 

نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل به معنای درصد کاربرانی است که در سایت شما فعالیت مورد نظر شما را به انجام می‌رسانند. به عبارت دیگر، هر فعالیتی که کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما انجام می‌دهند و تکمیل می‌کنند که با هدف اصلی شما همخوانی دارد را تبدیل می‌نامند. به عنوان مثال، اگر سایت کسب و کار شما مربوط به فروش یک محصول است، تبدیل زمانی انجام می‌شود که بازدیدکنندگان، محصول شما را خریداری نمایند. زمانی که شما سایت و صفحات لندینگ خود را با هدف تبدیل بهینه سازی می‌کنید، از هر صفحه نتایج مثبتی دریافت می‌نمایید. این نتایج با هم ترکیب شده و نرخ تبدیل را تشکیل می‌دهند. این معیار بازاریابی به شما کمک می‌کند نسبت کاربران و بازدیدکنندگانی که به مشتری تبدیل شده‌اند را دریابید. اگر می‌خواهید نرخ تبدیل را به دست آورید، باید این حوزه‌ها را بسنجید: ورود به ایمیل، فروش محصول، دانلود کتاب الکترونیکی، ثبت نام در وبینار و غیره. با این وجود، اگر می‌توانید نرخ تبدیل را محاسبه نمایید، می‌توانید صفحاتی که به نفع شما عمل می‌کنند و آنهایی که کاربران را به مشتری تبدیل نمی‌کنند را شناسایی نمایید. صفحاتی که کاربران را به مشتری تبدیل نمی‌کنند باید به منظور تبدیل بهینه سازی شوند.

بهینه سازی تبدیل سایت چیست؟

بهینه سازی تبدیل وبسایت به معنی استفاده از استراتژی‌های تحلیلی پیشرفته است که شما را قادر می‌سازند نرخ تبدیل را بالا ببرید. در این حالت، شما اهداف کسب و کار خود را شناسایی کرده و تصمیمات بازاریابی بهتری اتخاذ می‌کنید تا این اهداف را بهینه سازی کرده و نرخ تبدیل خود را بالا ببرید. به همین دلیل درک رفتارهای بازدیدکنندگان وبسایت اهمیت بالایی دارد. همچنین باید فعالیت‌هایی که کاربران در سایت انجام می‌دهند و تحت تأثیر کارآیی سایت شما هستند را نیز شناسایی نمایید. همچنین باید کشف کنید که بازدیدکنندگان به چه دلایلی سایت شما را ترک می‌کنند بدون اینکه تبدیل به کاربر دائمی یا مشتری شوند.

اهمیت بهینه سازی تبدیل برای سایت کسب و کار

بهینه سازی تبدیل به شما در مورد نحوه عملکرد صفحات سایت و صفحات لندینگ، اطلاعات ارزشمندی ارائه می‌دهد. به همین دلیل برای موفقیت کسب و کار شما اهمیت حیاتی دارد. بعلاوه، با استفاده از بهینه سازی تبدیل، می‌توانید امکانات، کانال‌ها و صفحات بازاریابی خود را که بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را برای شما به همراه دارند شناسایی نمایید. اما بسیاری از صاحبان کسب و کار آنلاین از اهمیت این کار برای سایت خود آگاهی ندارند.

 

بهینه سازی نرخ تبدیل در سایت

 

مزایای بهینه سازی تبدیل برای سایت

بهینه سازی تبدیل باعث افزایش درآمد شما می‌شود چون فرصتهای کسب و کار را افزایش می‌دهد. علاوه بر هدف اصلی بهینه سازی تبدیل که افزایش فروش است، این کار مزایای دیگری نیز با خود به همراه دارد. یکی از این مزایا این است که هزینه جذب مشتری برای شما کاهش می‌یابد زیرا شما بر ترافیک موجود در سایت خود تکیه دارید و نیازی به جذب ترافیک بالاتر ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که افرادی که به سایت شما مراجعه می‌کنند را به مشتری تبدیل نمایید. به عنوان مثال، اگر صفحه فروش سایت شما ده درصد از ده هزار بازدیدکننده سایت را به مشتری تبدیل می‌کند، یعنی هزار مشتری دارید. اگر صفحات لندینگ را به درستی بهینه سازی نمایید، و نرخ تبدیل خود را به 15 درصد برسانید، مشتریان شما به 1500 نفر افزایش خواهند یافت. همچنین بهینه سازی تبدیل به شما این امکان را می‌دهد تا بر ترافیک اصلی و مهم تمرکز نمایید. به عنوان مثال، به جای اینکه بر کل سایت تمرکز کنید، می‌توانید تمرکز خود را بر کمپین‌های بازاریابی بگذارید که ترافیک را به خرید تبدیل می‌کنند. در نتیجه می‌توانید صفحاتی که به تبدیل مشتری کمکی نمی‌کنند را شناسایی کرده و آنها را نیز در جهت این هدف تنظیم نمایید.

چگونه سایت خود را بهینه سازی کنیم تا نرخ تبدیل بالا برود؟

راه‌های مختلفی برای بهینه سازی تبدیل وبسایت وجود دارد که دراین مقاله به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

استفاده از داده‌های آنالتیک سایت برای بهینه سازی تبدیل

یکی ازابزارهایی که می‌توانید برای این منظور استفاده کنید گوگل آنالتیکس است که داده‌های شما را بررسی می‌کند و با استفاده از آن می‌توانید استراتژی مناسبی را برای بهینه سازی تبدیل سایت خود اتخاذ نمایید. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ شما را قادر می‌سازند صفحاتی که در سایت شما عملکرد خوبی دارند را شناسایی نمایید؛ صفحاتی که کاربران وقت بیشتری را در آنها صرف می‌کنند و آنهایی که نرخ پرش بالاتری دارند. این اطلاعات شما را قادر می‌سازند تا صفحاتی که به تبدیل منجر نمی‌شوند را پیدا کنید. پس از شناسایی این صفحات باید تصمیم بگیرید چه اقداماتی باید انجام شود تا این صفحات بهینه سازی شوند. از جمله تصمیماتی که می‌توانید اتخاذ کنید می‌توان به تولید محتوای جدید، به روز رسانی آمارهای قدیمی، ایجاد CTA بهتر، تغییر طراحی سایت و غیره نام برد. تمامی این گام‌ها به شما کمک می‌کنند استراتژی بهینه سازی تبدیل خود را بهبود بخشید.

مراحل تبدیل سایت را بهینه سازی کنید

مراحل اصلی تبدیل در وبسایت شامل این موارد است: آگاهی، علاقه، توجه، تبدیل. هر کدام از این مراحل شما را قادر می‌سازد در مورد این نکات تصمیم گیری کنید: نحوه ایجاد آگاهی از برند، نحوه جلب علاقه مشتریان بالقوه، اقداماتی که باعث می‌شود کاربران به خرید محصول شما فکر کنند و تبدیل آنها به مشتری. برای انجام این کارها نیاز به تدوین برنامه‌ای منسجم دارید. در ابتدا باید تعیین کنید که کدام استراتژی‌ها جواب داده‌اند و بقیه را نیز بررسی کنید. سپس در جهت بهبود برنامه‌هایی که اثربخشی کمتری داشته‌اند اقدامات لازم را انجام دهید.

 

سایت خود را به سادگی طراحی کنید

 

معیارهای اندازه گیری نرخ تبدیل را طراحی کنید

برای داشتن یک استراتژی کاربردی برای بهینه سازی تبدیل، در ابتدا باید هدف هر صفحه از سایت خود را تعیین کنید. به عنوان مثال، برای فروش محصولات دیجیتال، هدف اصلی شما باید فروش محصولات و هدف فرعی جذب مشتری بیشتر باشد. سپس تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید به این اهداف برسید. چندین راه برای رسیدن به این هدف وجود دارد. می‌توانید با استفاده از مواردی مانند تعداد دانلودها، بازدیدهای صفحه و تعداد عضویت‌ها نرخ تبدیل سایت خود را اندازه گیری کنید. به این طریق می‌توانید فرآیند بهینه سازی تبدیل را آغاز کنید. در نتیجه می‌توانید تجربه کاربری را نیز به میزان زیادی بهبود بخشید.
در نهایت، بهینه سازی تبدیل سایت شما را قادر می‌سازد تا از ترافیک موجود خود بهره برده و کاربران را تبدیل به مشتری نمایید. اما برای بهینه سازی تبدیل باید در ابتدا معیارهای اندازه گیری تبدیل را تعیین کنید تا درصد بازدیدکنندگانی که در سایت شما فعالیت می‌کنند را مشخص نمایید. اگر امکان این کار را ندارید، از یک کارشناس کمک بگیرید. در غیر این صورت، نرخ تبدیل شما کاهش یافته که مطمئناً این مورد به نفع کسب و کار شما نیست.