نکات اساسی برای سئو

نکات اساسی برای سئو

نکات لازم برای داشتن یک سایت سئوپسند

وقتی به واژه سئو فکر می‌کنیم، اغلب مواقع موارد فنی مانند تولید محتوا، لینک سازی و تبلیغات در فضای مجازی به ذهن ما می‌آیند. اما بسیاری از صاحبان کسب و کار و متخصصان سئو این نکته را فراموش می‌کنند که طراحی وبسایت با استفاده از قوانین سئو چقدر اهمیت دارد. ممکن است بین ظاهر سایت و رتبه سئو ارتباط واضحی وجود نداشته باشد اما طرح ظاهری سایت به طور غیر مستقیم بر عواملی تأثیر دارد که آن عوامل نیز به نوبه خود رتبه سئو سایت را تعیین می‌کنند. بعلاوه، اگر سایت شما ظاهر و طرح بصری جذابی داشته باشد، می‌تواند نقش اساسی در خلق تجربه کاربری مطلوب داشته باشد به گونه‌ای که کاربران تمایل داشته باشند در سایت شما بمانند و فعالیت خود را در آن ادامه دهند. در این مقاله، به نکات اساسی و مهمی در طراحی ظاهر وبسایت می‌پردازیم به گونه‌ای که ظاهر سایت شما نیز سئوپسند باشد.

 

طعم شیرین طراحی سایت اختصاصی

 

طراحی سایت برای نسخه موبایل

به مدت چندین سال، ما عادت کرده بودیم که سایت‌ها را در کامپیوترهای دسکتاپ مشاهده کنیم. این امری عادی بود چون تنها راه متصل شدن به اینترنت از همین طریق بود. اما با پیشرفت‌های اخیر در حوزه فناوری و ظهور گوشی‌های هوشمند و دیگر دستگاههای قابل حمل، دنیا می‌تواند از هر جا به اینترنت دسترسی داشته باشد. به دلیل افزایش روزافزون تعداد کاربران موبایل، گوگل تصمیم گرفت که کنترل اوضاع را به دست بگیرد و یک الگوریتم جدید طراحی کرد که برای تعیین رتبه سایتها، نسخه موبایلی سایت را در اولویت قرار می‌دهد. ویژگی‌هایی که کاربران در نسخه‌های موبایل سایتها به آنها توجه می‌کنند شامل موارد زیر است:
تصاویر و متن‌های مناسب: هیچکس نمی‌خواهد متن‌هایی را بخواند یا تصاویری مشاهده کند که تنها به اندازه یک پیکسل بزرگی دارند چون صفحه نمایش بسیار کوچک است.
نقاط انفصال (breakpoint) برای تغییر طراحی: این کار با استفاده از CSS media queries قابل انجام است.
انعطاف پذیری: به این معنا که سایت شما صرفنظر از دستگاهی که کاربر استفاده می‌کند، باید به خوبی کار کند. برای اینکه جستجو در سایت را برای کاربران خود ساده‌تر کنید، باید ناوبری در سایت را کاربرپسند نمایید. برای این کار، باید در ابتدا تعیین نمایید که مهم‌ترین صفحات سایت شما کدامند و آنها را در قسمت صفحات و دسته بندی‌های مهم ذکر نمایید. همچنین، تعیین کنید که مهمترین و معمول‌ترین کارهایی که کاربران در سایت شما انجام می‌دهند کدامند. برای کاربران موبایل، سریع‌تر همواره بهتر است. قرار دادن مهم‌ترین صفحات سایت در دسته بندی‌های مهم و CTA های موبایل می‌تواند یک مسیر مستقیم‌تر برای دسترسی کاربران به این صفحات فراهم کرده و در نتیجه تجربه کاربری آنها را بهبود بخشد.
همچنین، ناوبری موبایل را برای نمایشگرهای کوچک تنظیم نمایید. به فونت‌ها نیز توجه ویژه داشته باشید. کاربران شما نباید نیاز داشته باشند که برای خواندن مطالب شما، روی صفحه زوم کنند. پیشنهاد ما این است فونت‌ها ارتفاع بیشتری داشته باشند تا بین حروف فاصله‌های بیشتری ایجاد شود. به عنوان مثال، Times New Roman می‌تواند گزینه مناسبی باشد.
بسیاری از کاربران موبایل، صفحات لمسی دارند. یک انگشت متوسط نیاز به 44 پیکسل از سمت بالا، پائین، چپ و راست دارد. بنابراین بهترین کار این است که دکمه‌های ناوبری کمتر از 40 پیکسل باشند. همچنین یک فیدبک لمسی را نیز در ناوبری بگنجانید که می‌تواند به شکل تغییر رنگ، تغییر فونت، یا هر گونه اشاره بصری باشد تا به کاربر نشان دهد آیتم درستی را انتخاب نموده است.
اگر این موارد را در نظر بگیرید، می‌توانید یک نسخه عالی موبایل برای سایت خود ایجاد کنید. در نتیجه این کار به گوگل نشان می‌دهید که می‌توانید رتبه خوبی کسب کنید.

 

نکات اساسی سئو

 

طراحی سایت طبق خواست کاربر

موارد فنی و تخصصی مانند بهینه سازی کلیدواژه و تولید محتوا را به متخصصان و نویسندگان بسپارید. به عنوان طراح وب، شما باید اطمینان حاصل کنید که طرح شما مناسب کاربران سایتتان باشد. طرح باید یک تجربه ساده و بی دردسر را برای کاربران سایت خلق نماید. تنها نکته‌ای که باید در مورد کاربران به خاطر داشته باشید این است که دلیل اصلی جستجوی آنها در گوگل این است که به دنبال پاسخ هستند. بنابراین اگر طرح سایت شما نتواند آنها را سریعاً به جواب برساند، پس دلیلی ندارد که در سایت شما باقی بمانند و سریعاً آن را ترک خواهند نمود. نکات زیر از جمله موارد مهمی هستند که باید برای خلق تجربه کاربری خوشایند در نظر داشته باشید.

  • سرعت صفحه خود را بهینه سازی کنید. برای بهینه سازی رتبه سئو، اولین مواردی که به آنها پرداخته می‌شود، کلیدواژه، محتوا و لینک سازی است. اما سرعت بارگذاری سایت نیز یکی از عوامل بسیار مهمی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. سرعت از سال 2010 در لیست مواردی گنجانده شده است که گوگل برای رتبه بندی سایتها به آنها توجه می‌کند. سرعت بارگذاری یک صفحه همواره یک عامل مهم در قابلیت دسترسی  سایت بوده است. این نکته بدیهی است که کاربران اینترنت در جستجوهای خود به دنبال کسب نتیجه سریع و فوری هستند. اگر از سرعت بارگذاری سایت خود اطمینان حاصل نکنید، خود را در خطر از دست دادن کاربران و در نتیجه مشتریان بالقوه قرار داده‌اید.
  • اگر برایتان امکان پذیر باشد، سعی کنید شبکه‌های اجتماعی را در طراحی سایت خود بگنجانید. کاربران موبایل، تقریباً همیشه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. بنابراین اگر بازدیدکنندگان سایت شما از طریق موبایل به سایت دسترسی پیدا کرده‌اند، برای آنها ترتیبی اتخاذ کنید که بتوانند محتوای سایت شما را در صفحات و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند.
  • محتوای زیبا و جذاب تولید کنید. در‌حال حاضر، محتوای طولانی به تدریج در حال فراگیر شدن است. ممکن است فکر کنید که کاربران توجه بسیار محدودی دارند اما باید بدانید که مردم اغلب تمایل دارند مقالات عمیق را مطالعه کنند به ویژه آن دسته از مقالاتی که برای آنها جالب به نظر می‌رسند. وقتی قصد دارید محتوای بلند مدت تولید و منتشر کنید، کاری کنید که خواندن این مطالب برای کاربران راحت و بدون نقص باشد.

سئوی عکس و تصویر

اهمیت بهینه سازی عکس‌ها آنقدر زیاد است که می‌تواند یک مبحث جداگانه را در سئو به خود اختصاص دهد. اهمیت آن به اندازه سئوی درون صفحه یا خارج صفحه است. در اینجا به نکاتی اشاره می‌کنیم که برای سئوی تصاویر باید در خاطر داشته باشید.

 

اجرای ایده های پولساز شما

 

  • فرمت درست عکس را برای هر موقعیت در نظر بگیرید. به طور کلی، سه نوع فایل اصلی عکس وجود دارد که باید در مورد آنها آگاهی داشته باشید. فایل‌های JPEG برای عکس‌های موضوعی مناسب هستند. فایل‌های PNG برای عکس‌هایی با پس زمینه شفاف و GIF برای تصاویر متحرک مناسب می‌باشند.
  • به متن‌های alt نیز توجه ویژه داشته باشید. می‌توانید به عکس‌های خود عنوان و متن توضیحی اضافه نمایید. بنابراین اگر تصمیم گرفتید برای عکس‌های خود متن در نظر بگیرید، از تیم سئوی خود بخواهید که این بخش از متن را نیز بهینه سازی نمایند و کلیدواژه‌های مد نظر خود را نیز در این متن‌ها بگنجانید.
  • در نهایت، تصاویر خود را تا آنجا که ممکن است با حجم کم و فشرده انتخاب کنید. گوگل از این ویژگی استقبال می‌کند و با استفاده از این تکنیک می‌توانید سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش دهید.

برای بهبود رتبه سئو، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که تیم‌های طراحی گرافیک، تولید محتوا و متخصصان سئو با هم کار کنند تا مطمئن شوند نتیجه کار آنها به موفقیت کلی سئوی سایت کمک کند.