نقش تحلیل داده ها در رشد کسب و کار

نقش تحلیل داده ها در رشد کسب و کار

تحلیل داده‌ها چه نقشی در رشد بیزینس دارد؟

تحلیل داده تمامی اطلاعات حیاتی برای بهینه‌سازی بیزینس در تمامی جوانب را به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های جمع آوری، تحلیل و گزارش داده‌ها، کمک شایانی به رشد بیزینس خود کنید. داده‌ها به دلیل بینش‌های مفیدی که در اختیار ما قرار می‌دهند، تبدیل به رکن اصلی فرایندهای رشد و توسعه بیزینس شده‌اند که مدیران و صاحبان کسب‌وکار از آنها استفاده می‌کنند. طبق نظر مختصصان، ماهیت گسترده داده‌های مصرف‌کنندگان باعث می‌شود که عامل مهمی در فرایند پیش‌بینی آینده با استفاده از جزییات گذشته باشد. اما صاحبان کسب‌وکار و تصمیم‌گیرندگان در این زمینه، قبل از اینکه بتوانند از تحلیل داده‌ها نفعی ببرند، باید موارد زیادی را مرور و بررسی نمایند. در این مقاله، به شش روشی اشاره می‌کنیم که تحلیل داده‌ها می‌تواند به رشد و توسعه بیزینس کمک کند.

 

به سرعت صاحب وبسایت شوید

 

نقش تحلیل داده‌ها در افزایش مشتری

رشد بیزینس نیازمند جذب مشتری به تعداد ممکن است. این کار نیازمند درک صحیح از انتظارات و نیازهای مشتریان و کانال‌هایی است که از طریق آن، از کالاها و خدمات استفاده می‌کنند. پلتفرم‌های اجتماعی مانند فیسبوک ، توییتر، پینترست، لینکدین، یوتیوب و اینستاگرام همگی مانند معدن طلای داده‌ها عمل می‌کنند تا تحلیلگران داده از آنها داده‌های با‌ارزش را استخراج کنند. بیزینس‌ها می‌توانند سریعاً مشخص کنند که مشتریان چگونه به سایتهای آنها دسترسی می‌یابند و از طریق کدام کانال‌ها خرید خود را انجام می‌دهند. تحلیل داده‌ها همچنین می‌تواند به شما کمک کند کارایی روش‌های بازاریابی و جذب مشتری را ارزیابی کنید. در نتیجه، می‌توانید سیستم‌های ناقص را بهبود بخشید و قیف‌های جذب مشتری را کارآمد سازید. با معیارهایی مانند نرخ کلیک و نرخ پرش، متخصصان تحلیل داده می‌توانند مشاهده کنندکه مشتریان بالقوه چگونه با قیف‌های فروش کنونی و منابع وبسایت تعامل برقرار می‌کنند.

 

نقش تحلیل داده ها در رشد کسب و کار

 

تحلیل داده‌ها باعث افزودن ارزش به مشتری می‌شود

رشد دادن بیزینس و رساندن آن از یک استارتاپ به یک شرکت عظیم بی رقیب یک فرایند دشوار است، به ویژه اگر داده‌های مناسب را در اختیار نداشته باشیم. استراتژی‌ها و سیستم‌ها ممکن است روی کاغذ بی نقص به نظر برسند. اما نیازهای بیزینس شما ممکن است در این بازار پویا تغییر کنند. به همین دلیل لازم است که تمامی سیستم‌ها را نظارت کرده و حوزه‌هایی که نیاز به بهبود دارند را شناسایی کنیم. تحلیل داده‌ها برای این هدف از اهمیت حیاتی برخوردار است و روش‌های کارآمد، روش‌هایی که نیاز به بهبود دارند و آنهایی که باید به طور کل کنار گذاشته شوند را به شما نشان می‌دهند. شرکت‌ها از تحلیل داده‌ها استفاده می‌کنند تا مشتریان جدید جذب کنند ومشتریان قبلی خود را نگه دارند و همچنین با بهبود مداوم استانداردهای خدمات رسانی، ارزش کلی بیزینس خود را تقویت نمایند. با این وجود، شما باید اطلاعات دقیق و قابل رسیدگی را جمع آوری کنید.

تحلیل داده‌ها باعث افزایش کارایی و صرفه جویی در هزینه ها می‌شود

صرفه جویی در هزینه‌ها و منابع برای طولانی شدن عمر بیزینس اهمیت حیاتی دارد. تحلیل داده‌ها می‌تواند به شما کمک کند هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهید بدون اینکه عملکرد معمولی شرکت را به خطر بیندازید. با استفاده از اطلاعاتی که جمع آوری می‌کنید، می‌توانید تعیین کنید که بهترین کارها برای جذب مشتری، فروش و بازاریابی، مشارکت و ارتباط با مشتری، پردازش سفارشات و تراکنش‌ها، بازخوردها و بسیاری موارد دیگر کدام هستند. همچنین شناسایی فرایندهایی که اثربخش نیستند و متوقف کردن آنها نیز ساده‌تر می‌شود. استفاده از تحلیل داده‌ها به شما کمک می‌کند بیزینس خود را در بلند مدت رشد دهید و هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهید. این کار شما را قادر می‌سازد با حذف سیستم‌های ناکارآمد و اتخاذ استراتژی‌های جدیدی که به نفع مشتری‌های شما هستند، تمامی حوزه‌های بیزینس خود را کارآمد کنید. بعلاوه، ابزارهای تحلیل داده‌های زیادی به صورت رایگان در دسترس هستند و بنابراین نیازی به داشتن یک تیم تحقیقاتی برای جمع آوری داده‌های مشتریان و کسب و کار ندارید.

 

نقش تحلیل داده ها در رشد کسب و کار

 

تحلیل داده‌ها باعث بهبود نظارت می‌شود

یک شرکت ممکن است محصولات مختلفی را برای فروش ارائه دهد. اما هر محصول نیاز به بازار، تقاضا و ویژگی‌های خاص خود دارد. اگر اطلاعات و بازخوردهای لازم را در اختیار نداشته باشیم، پیگیری و نظارت بر محصولات می‌تواند سریعاً تبدیل به یک کار پیچیده شود. ابزارهای تحلیلی می‌توانند به شرکتها کمک کنند تا بفهمند عملکرد محصولات آنها در مقایسه با رقبا چگونه است، چه چیزی باعث ایجاد تقاضا می‌شود، ترافیک آنها از کجا می‌آید و استقبال کلی از محصول آنها در بازار به چه صورت است؟ این اطلاعات در فرایند تصمیم‌گیری اهمیت اساسی دارند. این مورد همچنین شامل پردازش تراکنش ها و امکانات وبسایت مانند لینک‌های داخلی و کلیدهای CTA نیز می‌شود.

با استفاده از تحلیل داده‌ها، برنامه ریزی آینده راحت تر انجام می‌شود

موفقیت بیزینس شما در کارآمدی سیستم‌ها، فرهنگ شرکت، سنت‌ها و پیش‌بینی روندهای آینده نهفته است. به همین دلیل است که اکثر مدیران دوره‌های آموزشی می‌گذرانند تا یاد بگیرند چگونه یک بیزینس موفق مبتنی بر داده‌ها را مدیریت کنند. آمار نشان می‌دهند که این بیزینس‌ها نسبت به بقیه به میزان 5 درصد موفقتر، کارآمدتر و سودآورتر هستند. داده‌ها نشان می‌دهند که مشتری و شرکت چگونه در طول زمان تکامل می‌یابند و این می‌تواند به فرایند تصمیم‌گیری کمک کند. شرکت‌ها همچنین می‌توانند با استفاده از اطلاعاتی که از سرتاسر سازمان خود جمع آوری کرده‌اند، دانش خود نسبت به مشتریان بالقوه و کنونی را افزایش دهند. علاوه بر این، داده‌ها زمینه بهینه‌سازی و خودکارسازی کارها مانند زنجیره تأمین، فروش و بازاریابی، پردازش تراکنش‌ها و جذب مشتری را فراهم می‌آورند. با تحلیل داده‌های جدید و قدیمی، صاحبان کسب‌وکار می‌توانند گرایشات آینده را پیش‌بینی کنند و استراتژی‌های کارآمدتری را اتخاذ نمایند.

 

نقش تحلیل داده ها در رشد کسب و کار

 

با تحلیل داده‌ها از رقبا پیشی بگیرید

محیط کسب‌وکار به دلیل وجود مشتری‌هایی که همیشه به دنبال پیشنهادهای بهتر هستند، بسیار رقابتی شده است. بنابراین، بسیار مهم است که به دقت ارزیابی کنید رقبای شما چه کارهایی انجام می‌دهند و بهترین استراتژی‌های آنها را شناسایی و انتخاب کنید. رشد و موفقیت بیزینس شما بستگی به این دارد که بتوانید نسبت به رقبا عملکرد بهتری داشته باشید و برای مشتریان خود تبدیل به انتخاب نهایی شوید. تحلیل داده‌ها می‌تواند به شما کمک کند بفهمید ترافیک شما از کجا می‌آید، بعد از اینکه کاربر از سایت شما خارج می‌شود از کدام سایت بازدید می‌کند و اینکه نرخ تبدیل شما چقدر است. همچنین می‌توانید بازخورد بگیرید و حتی نظرسنجی انجام دهید تا ببینید محصولات و خدمات شما چه عملکردی دارند. حتی بهتر از آن، می‌توانید بفهمید رقبای اصلی شما چه کسانی هستند و چه نقاط قوتی دارند. به این ترتیب، می‌توانید بهتر متوجه شوید که انتظار بازار از شما چیست و چگونه می‌توانید محصولات یا خدمات بهبود یافته‌ای را ارائه دهید که انتظارات آنها را برآورده می‌کند و حتی از انتظارات آنها فراتر می‌رود.

 

در زمان و هزینه صرفه جویی نمایید

 

در نهایت اینکه تحلیل داده‌ها مزایای بسیار دیگری را نیز در بر دارد که به رشد و توسعه کسب‌وکار می‌انجامد. رشد کسب‌وکار به درک دقیق از بازار هدف، نقاط قوت کسب‌وکار و رقبا بستگی دارد. وقتی بدانید که بازار از بیزینس شما چه می‌خواهد و رقبای شما چه مزایایی به مشتریان ارائه می‌دهند، می‌توانید سریعاً محصولات و خدمات بهتری را تولید کرده و به مشتریان خود ارائه دهید.