5 راه تبدیل مشتری بالقوه به مشتری واقعی

5 راه تبدیل مشتری بالقوه به مشتری واقعی

راهکارهای عملی افزایش فروش

اگر تجربه فروشندگی داشته باشید، حتماً از این که بعد از تلاش بسیار برای جذب مشتری، او از رقیب شما محصول بخرد، احساس درماندگی کرده‌اید. این موقعیت بسیار متداول است و گاهی اوقات هیچ راه گریزی از آن نیز وجود ندارد. یعنی با وجود این که تمام سعی خود را به کار گرفته‌ایم تا مشتریان بالقوه را به خرید کردن تشویق کنیم، متوجه می‌شویم که از سایت خارج شده‌اند. اگرچه شاید ممکن است این نوع نتایج را راحت به بدشانسی ربط بدهیم، اما راهکارها و تاکتیک‌هایی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان مشتری بالقوه را به مشتری واقعی تبدیل کرد. مهم‌ترین آن این است که در طول فرآیند خرید، تلاش کنید علاقه مشتری به محصول را حفظ کنید. همچنین از روش مناسبی برای بازاریابی و فروش استفاده کنید و این اطمینان را به آنها بدهید که اگر مشتری وفادار شما شدند، همیشه منافع آنها را در نظر خواهید داشت. با این حال اگر صادقانه به این قضیه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که این کار در گفتار راحت‌تر از عمل است. به همین خاطر است که در این مقاله می‌خواهیم راهکارهایی را به شما آموزش دهیم تا روش بازاریابی و فروش خود را ارتقا دهید و مشتریان واقعی خود را افزایش دهید. در نتیجه دیگر سناریویی که در ابتدای این متن برای شما گفتیم، یعنی از دست دادن مشتری، کمتر اتفاق می‌افتد یا حتی ممکن است دیگر هیچ وقت تکرار نشود.

 

درآمدزایی با کسب و کار آنلاین

 

1- مشتریان خود را دسته‌بندی کنید

قبل از این که افراد واقعاً اقدام به خرید محصول شما کنند، این فرصت را دارید تا آنها را پیدا و به محصول خود علاقه‌مند کنید. البته قرار نیست مشتریان بالقوه فوراً از شما محصول بخرند، اما اگر هنر ارتباط برقرار کردن با آنها و جلب اعتمادشان را داشته باشید، احتمال این که محصول شما را بخرند بیشتر خواهد بود. برای رسیدن به چنین هدفی، باید یک روش امن اتخاذ کنید که در آن به علاقه‌مندی‌های مشتری، مرحله‌ای از خرید که در آن قرار دارد و مشکلاتی که با آن مواجه است، توجه شده باشد. همچنین از هر کدام از کانال‌های بازاریابی خود برای ارائه محتوای مرتبط به کاربران استفاده و اعتماد آنها را به خودتان جلب کنید و سرانجام به آنها کمک کنید بتوانند در مورد خرید محصول تصمیم بگیرند. یکی از راه‌های رسیدن به چنین هدفی این است که مخاطبان خود را طبقه بندی کرده و آنها را وارد کمپین‌های اتوماتیک ارسال هدفمند پیام کنید. پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی از این جمله هستند و طی آنها هر مشتری که معیارهای لازم را داشته باشد، وارد برنامه اتوماتیک مربوطه می‌شود. بعد از این که مشتریان بالقوه شما به یک کمپین وارد شدند، کم کم به صورت اتوماتیک و بر اساس علایقشان اطلاعات، محتوا و توصیه‌هایی دریافت می‌کنند. به این ترتیب علاقه و اعتماد آنها به برند شما، محصولات و خدماتی که ارائه می‌کنید افزایش خواهد یافت.

 

راههای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری واقعی

 

مزیت کمپین‌های ارسال خودکار پیام چیست؟

راه اندازی این کمپین‌ها به هدایت مداوم ترافیک به وب سایت کمک کرده و این امکان را به شما می‌دهد تا تجربه شخصی‌سازی شده‌ای از خرید در اختیار مشتریان قرار دهید. ابزاری که برای شخصی سازی وب سایت خود استفاده می‌کنید، بایستی امکان پیگیری رفتار کاربر را در اختیار شما قرار دهد. در این صورت شما هم می‌توانید بر اساس مرحله‌ای از خرید که مشتری در آن قرار دارد، محتوای هوشمندانه‌ای برای او ارسال کنید. این کار علاوه بر این که مشتریان را از صرف چندین ساعت وقت و یافتن اطلاعات مورد نظرشان بی‌نیاز می‌کند، شما را از هم از دردسر حدس زدن دور خواهد کرد. مثلاً اگر مشتری کالایی را به سبد خرید خود اضافه کرده است، اما هنوز خرید او نهایی نشده، پیام یادآوری برای او ارسال خواهد شد. استفاده از کانال‌های مختلف برای ارسال محتوای مرتبط به مشتریان بر اساس مرحله‌ای از خرید که در آن هستند، علاقه مشتری را در تمام چرخه فروش حفظ خواهد کرد. همچنین با استفاده از این تاکتیک، مشتری شما را به خاطر خواهد آورد، امکان برقراری ارتباط طولانی مدت با آنها را برای شما فراهم خواهد کرد و منابعی را در اختیارشان قرار خواهد داد تا بتوانند تصمیم نهایی را برای خرید اتخاذ کنند.

 

راههای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری واقعی

 

2- استراتژی بازاریابی قوی در نظر بگیرید

در فضای بازاریابی رقابتی امروز، برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتری واقعی، به یک استراتژی دقیق نیاز دارید که در آن روش شما برای جذب مشتری، راه‌های علاقه‌مند کردن آنها به محصولتان و نتایجی که می‌خواهید به دست آورید، ذکر شده باشد. زمانی که به دنبال ایجاد استراتزی خود هستید، باید شخصیت مشتری و منفعتی که هر کدام از آنها از کسب‌و‌کار شما به دست خواهند آورد را ذکر کنید. همچنین روش‌های مختلف ارسال پیام را در نظر بگیرید که در آن به محصولات و ویژگی‌هایی که از نظر مشتریان جذاب خواهد بود، اشاره شده باشد.

3- از محتوای مناسب برای جذب مشتریان استفاده کنید

حتماً تاکنون درباره ارائه محتوای مناسب و درست به مشتریان مطالب زیادی شنیده‌اید، اما شاید ندانید که این محتوا به چه صورت باید باشد. شناسایی و ایجاد محتوای با کیفیت، به زمان و انرژی نیاز دارد. متاسفانه، بسیاری از فروشندگان به این موضوع توجه ندارند که قبل از راه‌اندازی کمپین یا هر اقدام دیگری در زمینه بازاریابی، باید محتوای خود را آماده کرده باشند. در این شرایط، بسیاری از فروشندگان اغلب مجبور به تغییر رویه هستند یا باید تا زمان تولید و تأیید یک محتوای خاص صبر کرده و سپس آن را به مخاطب هدف ارائه کنند. در هر دو موقعیت، احتمال دارد که فروشنده مشتری خود را از دست بدهد. به این خاطر که رقیب او محتوای مورد نیاز را از قبل آماده کرده است و در زمان مناسب به مشتری ارائه می‌کند. اگر برای هر مرحله از قیف فروش، مجموعه کاملی از محتوا برای محصولات و خدمات خود در نظر گرفته باشید، دیگر با چنین مشکلاتی مواجه نخواهید شد. در زمان تولید محتوا، ویژگی‌های شخصیتی مشتری خود و مرحله‌ای از فروش که در آن قرار دارد را در نظر بگیرید و نیز به مشکلات و علاقه‌مندی های آن‌ها توجه کنید تا سرانجام بتوانند تصمیم نهایی خود را بگیرند. اگر از قبل محتوای خود را آماده کرده‌اید، می‌توانید به کمک اعضای تیم خود نارسایی‌های آن را شناسایی و برطرف کنید. در طول زمان به این کاستی‌ها رسیدگی کنید تا سرانجام محتوای درستی برای درگیر کردن مشتریان و علاقه‌مند نگه‌داشتن آنها به محصول در کل فرآیند خرید فراهم کنید.

 

راههای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری واقعی

 

4- داده‌ها و اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید

اگر دائماً کمپین‌های جدید راه اندازی می‌کنید، اما شاهد افزایش نرخ مشارکت مشتریان نیستید، مفهوم آن این است که حداکثر استفاده لازم از داده‌ها و اطلاعات موجود را نبرده‌اید. با بررسی نتایج قبلی می‌توانید به عواملی که به موفقیت یا شکست شما منجر شده‌اند، پی ببرید و به این صورت استراتژی بازاریابی خود را برای افزایش فروش بهینه کنید. یکی از بهترین راه‌های انجام این کار، بررسی عنوان‌ها، محتوا و کال تو اکشن یا همان فراخوانی به عمل است. به این صورت، می‌توانید بازاریابی خود را گسترش داده و در هر لحظه نتایج بهتری به دست آورید. هرچه میزان مشارکت مشتری در هر مرحله از قیف فروش بیشتر باشد، شانس شما برای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری واقعی و به فروش رفتن محصول افزایش خواهد یافت.

 

با 5 کلیک سایت خود را طراحی نمایید

 

5- تنها به فروش و بازاریابی اکتفا نکنید

تبدیل مشتری بالقوه به مشتری واقعی، تنها به تلاش اعضای تیم شما یا حتی ارائه محتوای درست، تبلیغات مناسب و ارسال پیام بسیتگی ندارد. مشتریان آینده شما می‌خواهند از این موضوع مطمئن شوند که شرکت به علاقه مندی های آن‌ها توجه دارد. برای اثبات این موضوع، آنها به نظر مشتریان فعلی شما توجه می‌کنند. به عبارت دیگر هر کسی در شبکه شما باید در جریان اهداف شما و نیازها و خواسته‌های مشتریانتان قرار داشته باشد و به نمایندگی از شما صحبت کند. یکی از راه‌های نشان دادن این موضوع به مشتریان بیان داستان‌های موفقیت و ارجاع به مشتریان قبلی است. به این منظور چند نفر از مشتریانی که رضایت بالایی از محصولات یا خدماتتان دارند را شناسایی کنید و از آنها درخواست کنید در صورت تمایل در مورد موفقیت‌هایی که با خرید محصول و خدمات شما به دست آورده‌اند مصاحبه کنند. بخش‌هایی از این مصاحبه را را می‌توانید به صورت تستیمونیال یا توصیه‌نامه مشتریان استفاده کنید و در مورد موفقیت سایت خود مطالبی ارائه کنید.

به کمک استراتژی‌های ساده ارائه شده در این مقاله، می‌توانید مشتریان بالقوه بیشتری را به مشتری واقعی تبدیل کنید.