9 استراتژی سئو برای موفق شدن در بیزینس

9 استراتژی سئو برای موفق شدن در بیزینس

سئوی محلی (Local Seo) چگونه به رشد بیزینس کمک می‌کند؟

سئوی محلی روشی مناسب برای بازاریابی بیزینس محلی شما به صورت آنلاین است. لوکال سئو به بیزینس شما کمک می‌کند در جست و جوهای محلی به صورت برجسته‌تر نمایش داده شود و حتی در صورتی که وبسایت تجاری نداشته باشید ترافیک بیشتری را به سمت شما جذب خواهد کرد. در این مقاله با برخی استراتژی‌های مفید و سودمند سئوی محلی آشنا خواهید شد که به شما در بهینه سازی حضور محلی کمک خواهد کرد. طبق آمار به دست آمده از ارزیابی مشتریان محلی که در سال 2018 انجام شده است، 54 درصد از کاربران اینترنت با میانگین سنی 18 تا 34 سال، روزانه از وب برای جستجو در مورد بیزینس های محلی استفاده می‌کنند. سئو محلی بر بهینه سازی وب سایت تمرکز می‌کند تا در نتایج جستجوهای محلی در معرض دید قرار گیرد. به عبارت دیگر، حضور وبسایت شما را در گوگل ممکن می‌سازد تا در پی جستجوی افرادی که عبارت «فروشگاه‌های نزدیک به من» یا « فروشگاه محلی شهر...» سرچ می‌کنند، وبسایت شما نمایش داده شود. در صورتی که شما صاحب یک کسب و کار محلی هستید، اکنون فرصت مناسبی است تا از مزایای بهینه سازی موتور جستجوی محلی بهره‌مند شوید. برای اینکه بدانید وبسایت شما با سئوی محلی در صفحه اول نتایج جستجو نمایش داده می‌شود باید به مواردی که در ادامه عنوان خواهند شد توجه داشته باشید.

 

دز هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید

 

1. آیا سایت شما به سرعت بارگذاری می‌شود؟

کاربران به دنبال وبسایتی هستند که سریع بارگذاری شود، به ویژه اگر کاربر با استفاده از موبایل خود، خواستار خدماتی باشد. به علاوه، گوگل می‌داند که سرعت سایت، بخش جدایی ناپذیر تجربه لذت بخش کاربر از سایت خواهد بود. رئیس بخش مشتریان گوگل اعلام کرده است 54 درصد از افراد زمانی که وبسایت دیر یا به کندی آپلود ‌شود، ناراحت و مستأصل می‌شوند. در نتیجه سرعت کند بارگذاری می‌تواند بیش از بیست درصد بر بیزینس شما اثر گذار باشد. تأخیر، موجب نارضایتی می‌شود و ایجاد نارضایتی، به قیمت هدر رفتن زمان و هزینه تمام خواهد شد. اگر می‌خواهید بیزینس محلی شما موفقیت آنلاین را تجربه کند، باید به واسطه بارگذاری سریع سایت، مخاطب را جذب کنید و بتوانید مشتری را نگه دارید.

2. Google My Business (GMB)

آیا به عنوان صاحب یک بیزینس محلی، تا به حال توجه کرده‌اید که مشتری با جستجوی بیزینس آنلاین شما، چه چیزی را به دست خواهد آورد؟ لازم است که آدرس و شماره تلفن شما به طور خوانا در سایت قابل دسترس باشد. در صورتی که فضای لازم را در اختیار دارید می‌توانید اطلاعات دیگری را نیز قید نمایید. در این راستا سرویس گوگل مای بیزینس به کمک شما می‌آید. گرچه اطلاعات تماس شما در وبسایت موجود است اما GMB به شما کمک می‌کند همه محتواهای ارائه شده، ایندکس شوند. بنابراین زمانی که مشتری شما را در اینترنت جستجو می‌کند، به سرعت نمایش داده خواهید شد. با استفاده از نکات زیر می‌توانید بیزینس محلی خودتان را در GMB بهینه سازی کنید:

 1. مطمئن شوید اطلاعات مربوط به بیزینس شما دقیق و به روز هستند
 2. از کاربران بخواهید نظراتشان را ثبت کنند و نسبت به آنها پاسخگو باشید
 3. با مشتریان خود از طریق سیستم GMB در ارتباط باشید
 4. موارد آپدیت شده را انتشار دهید
 5. برای ردیابی مشتری از سرویس Google My Business استفاده کنید

در صورتی که استفاده درستی از GMB داشته باشید، ابزار سئوی محلی مناسبی در اختیار خواهید داشت که به رشد بیزینس شما کمک خواهد کرد.

3. Google Business Profile

سرویس Google My Business، پروفایل بیزینس را به شما ارائه می‌دهد. با استفاده از آن قادر خواهید بود در سه گام ساده، یک وبسایت رایگان را راه اندازی کنید. از ویژگی‌های این سایت می‌توان به طراحی قابل اجرا در نسخه موبایلی و قابل تغییر اشاره کرد. حتی می‌توانید دامین خودتان را در اختیار داشته باشید و هر زمان که شما تغییراتی در Business Profile خود ایجاد کنید به طور اتوماتیک این تغییرات لحاظ خواهند شد. به عبارت دیگر، شما می‌توانید به راحتی چگونگی رصد بیزینس توسط کاربران را مدیریت کنید. تنها با یک کلیک، امکان به روز رسانی فهرست گوگل برای شما فراهم خواهد شد.

4. سئوی داخلی (on-page seo)

اقدام دیگری که به غیر از بهینه سازی حساب GMB خودتان باید انجام دهید این است که فاکتورهای سئوی داخلی در وبسایت خود را تقویت کنید. برای تقویت لوکال سئو می‌توانید پنج فاکتور زیر را آپدیت کنید:

 • ساختار لینک داخلی: گرچه لینک‌های خارجی که به سمت سایت شما هدایت شده‌اند برای موفقیت آنلاین شما مهم و حیاتی هستند، ساختار لینک‌های داخلی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. به این دلیل که ساختار لینک داخلی موجب هدایت درست وبسایت شما خواهد شد، در سلسله مراتب و معماری اطلاعات وبسایت نقش مهمی دارد و موجب توزیع عادلانه صفحه در تمام سایت شما خواهد شد.
 • اطلاعات متا و URL: هر محتوای جدید، یک صفحه ایندکس شده دیگر در سایت شما خواهد بود. همین مسئله موجب ایجاد یک فرصت جدید برای استفاده از کلمات کلیدی مکان محور از طریق URL و اطلاعات متا می‌شود.
 • محتوا: علاوه بر URL و اطلاعات متا می‌توانید محتوای محلی ایجاد کنید. از قدرت محتوا و بازارایابی محتوا برای افزایش جذب اجتماعات صنعتی محلی استفاده کنید. همچنین می‌توانید درمورد وقایع مربوط به منطقه خودتان نیز بنویسید تا مخاطبان محلی بیشتری را جذب نمایید.
 • Location pages: در صورتی که بیش از یک صفحه برای بیزینس خود دارید، عالی است. لوکیشن پیج، باید شامل اطلاعاتی در مورد نام، آدرس و شماره تلفن برای هر برند شود. علاوه بر این می‌توانید اطلاعات دیگر و فعالیت‌های جانبی را نیز اضافه نمایید.
 • پاسخگویی از طریق موبایل: طبق انجمن جستجوهای محلی، 52 درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند به دنبال اطلاعات محلی در هنگام استفاده از گوشی‌های خود هستند. برخی از آنها به دنبال آگاهی از مسیر، اطلاعات تماس یا نظرات سایر مشتریان هستند. جستجوهای موبایلی و سئوی محلی شانه به شانه هم در اهمیت می‌باشند. بنابراین بهتر است وبسایتی را داشته باشید که نسخه موبایلی آن نیز به همان قوت باشد.

 

استراتژی سئو برای موفقیت در بیزینس

 

5. بهینه سازی فهرست محلی

فهرست محلی و فهرست راهنما، یک گام بیزینس شما را به جستجوهای محلی نزدیک‌تر می‌کند. فهرست بیزینس خود را با استفاده از Bing Local و Google+ Local آماده کنید. همچنین می‌توانید از اهرم‌هایی همانند؛ Express Update، Neustar Localeze و Factual استفاده کنید. بر حسب موقعیت مکانی خود می‌توانید از سایر سایت‌ها نیز استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که ثبات در حفظ نام، آدرس و اطلاعات تماس، کلید موفقیت شما خواهد بود. وجود اشتباه یا مغایرت در آدرس مطمئناً می‌تواند مشکل زا باشد. اتفاق بدتر این است که احتمال دارد گوگل هرگز شما را در جستجوهای محلی نشان ندهد.

6. تطابق نام، آدرس و اطلاعات تماس ((NAPs

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، حفظ ثبات نکته مهم و کلیدی است. به عبارتی نام تجاری، آدرس و شماره تلفن شما (NAP) باید در هر جای وب به طور یکسان قید شده باشد. در این صورت، کاربر به راحتی می‌تواند شما را در موتور جستجو پیدا کند. مغایرت در NAP موجب خواهد شد بیزینس شما در فضای آنلاین، مخفی بماند و در معرض دید کاربر قرار نگیرد. درصورتی که کاربر نتواند شما را در فضای اینترنت بیابد، مطمئناً مشتری‌های بالقوه خود را از دست خواهید داد. همین امر موجب ضرر برای شما خواهد شد. علاوه بر این، هزینه‌ای را که صرف ساخت یک وبسایت زیبا و عملکردی نموده‌اید به هدر خواهد رفت. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که هنگام تنظیم NAP، متن HTML شما قابل نفوذ در سایت باشد. معمولاً NAP ها در قسمت پائینی صفحه یا همان فوتر گنجانده می‌شوند. به خاطر داشته باشید که نباید NAP را همراه با عکس قرار دهید چرا که عکس‌ها قابلیت نفوذ در سایت را نخواهند داشت.

7. ذکر منابع و ارجاع را به درستی انجام دهید

طبق سایت MOZ، یک ارجاع محلی«هر گونه اشاره به نام، آدرس و شماره تلفن برای یک بیزینس محلی را شامل می‌شود». حتماً این سؤال برای شما پیش می‌آید که چرا این ارجاع (Citation) برای بیزینس محلی شما دارای اهمیت می‌باشد؟ به این دلیل که بر رتبه جستجوی محلی شما اثر گذار خواهد بود. به علاوه کاربران اینترنت می‌توانند به راحتی بیزینس شما را بیابند. یکی از آسانترین راه‌ها برای ارجاع آنلاین، قید کردن وبسایت در شبکه‌های اجتماعی و فهرست راهنماهای تجاری است. نمونه‌های مختلفی برای ارجاع محلی وجود دارد:

- فهرست راهنمای بیزینس های محلی اصلی و مهم

این گروه شامل؛ Google My Business،  Acxion ، Neustar localize و Infogroup می‌شود. فیسبوک و Yelp نیز در این گروه قرار می‌گیرند. موارد گفته شده، امکان گنجاندن اطلاعات تجاری و نظرات ارائه شده توسط کاربران را ممکن می‌سازند. 

- فهرست راهنما بر حسب موقعیت جغرافیایی یا صنعت مورد نظر

گاهی ارجاع بر حسب موقعیت جغرافیایی یا صنعت شما انجام خواهد شد. به طور مثال، اگر صاحب یک کلینیک دندانپزشکی در شهر انتاریوی کانادا هستید در حال حاضر بهترین راه برای بهینه سازی یک وبسایت در کانادا این است که در فهرست راهنمای آنلاین مربوط به کانادا قرار بگیرید. یا شاید تمایل داشته باشید در فهرست آنلاین دندانپزشکان قراربگیرید.

- استفاده از موارد دیگر برای ارجاع به سایت

روش‌های دیگر برای استفاده از ارجاع، از طریق انواع نشریات آنلاین امکان پذیر خواهد بود. این موارد شامل؛ پست‌های مهمان، پادکست های مصاحبه، قرار گرفتن در پایگاه‌های داده دولتی و ... می‌شود. شاید تمایل داشته باشید با افراد مسئول در این پلتفرم‌ها تماس برقرار کنید و از آنها کمک بگیرید یا اینکه اجازه دهید به طور ارگانیک این اتفاق بیفتد.

8. بهینه سازی Service pages

صاحبان کسب و‌کارهای کوچک اغلب فراموش می‌کنند که به صفحات خدمات بپردازند. آنچه باید بدانید این است که این صفحات نقش مهمی را در استراتژی سئوی محلی شما خواهند داشت. چراکه باعث تبادل گفتگو می‌شوند و از طریق آنها شما می‌توانید متوجه شوید چه چیزهایی برای مشتری اهمیت بیشتری دارد.

9. Website Authority

در آگوست 2018، گوگل اعلام کرد که الگوریتم جدیدی را آپدیت کرده است. به نظر می‌رسید این آپدیت، اتوریتی یا همان اعتبار و اقتدار وبسایت را مورد هدف قرار داده باشد. همین امر موجب می‌شد کاربران بتوانند به سراغ بیزینسی بروند که اعتبار و خوشنامی بیشتری داشته باشد. وجود اعتماد لازمه هر بیزینس است تا بتواند مشتری را جلب و او را در ادامه مسیر نگه دارد. با استفاده از نکات زیر می‌توانید اعتبار وبسایت خود را بیشتر کنید:

 • محتواهای مفید و مرتبط را منتشر کنید
 • از مشتری‌های واقعی بازخورد دریافت کنید
 • تلاش کنید منبعی برای یک اجتماع بزرگتر باشید

زمانی که صحبت از سئوی محلی می‌شود، اتوریتی سایت می‌تواند به بیزینس در افزایش رتبه جستجو کمک کند. این مسئله می‌تواند اثر مثبتی بر کمپین بازاریابی دیجیتال شما داشته باشد.  

با استفاده از سئو این امکان را برای مشتری فراهم کنید که شما را به صورت آنلاین بیابد

استفاده از سئوی محلی چندان سخت نیست. درصورتی که به درستی از آن استفاده کنید، مشتری هدف نیز راحت‌تر می‌تواند شما را در فضای آنلاین بیابد. بهینه سازی سایت برای جستجوی محلی را از همین امروز شروع کنید تا هیچ فرصتی را از دست ندهید.