چگونه جستجوهای انجام شده موجب بهبود سئو می شود؟

چگونه جستجوهای انجام شده موجب بهبود سئو می شود؟

بهینه سازی سایت با استفاده از درک هدف جستجوی کاربر

موتورهای جستجو به گونه‌ای طراحی می‌شوند تا به واسطه درک درست از هدف جستجو، تجربه بهتری را برای کابر رقم بزنند و بتوانند نتایج جستجوی مرتبط‌تری را به کاربر ارائه دهند. به عبارت دیگر، بازاریابان تلاش می‌کنند درک بهتری از هدف جستجوی کاربر داشته باشند تا بتوانند محصولات و خدمات مرتبطی را به مخاطب هدف بفروشند. بررسی و جستجوی کلمات کلیدی، همواره نکته مهم و سنگ بنای کمپین یا گزارش‌های سئو می‌باشد. از این جهت، نخستین گام برای کارشناسان سئو، اقدام برای یک کمپین سئوی جدید می‌باشد. در ابتدا باید بهترین کلمات کلیدی را که رتبه بالایی در نخستین صفحه نمایش داده شده در پی جستجوی کاربر دارند را بیابید. همچنین باید به دنبال پیداکردن کلمات کلیدی باشید که میزان جستجوی ماهانه بالایی دارند. در گام بعدی، باید ابزارهای متعدد و مختلفی را که توسط سایت‌های رقیب به کار برده می‌شود مورد آنالیز و بررسی قرار داد. سپس لازم است در جهت بهینه سازی سایت به همان شیوه اقدام نمود.

 

درآمدزایی را با کسب و کار آنلاین تجربه کنید


 در حال حاضر، هدف جستجو یک عامل اصلی و کلیدی برای ارائه مرتبط‌ترین نتایج سئو شده است. منظور از هدف جستجو این است که:
- یک شخص یا کاربر هدف، چه چیزی را در قسمت سرچ گوگل تایپ می‌کند.
- کاربر قصد دارد چه چیزی را بیابد یا می‌خواهد چه مشکلی را حل کند.
- زمانی که موتور جستجو مرتبط‌ترین نتایج را به کاربر نشان می‌دهد، اقدام بعدی او چه خواهد بود.

طراحی موتورهای جستجو به گونه‌ای است که با استفاده از درک و برداشت درست از هدف جستجو و ارائه مرتبط‌ترین نتایج، بتوانند تجربه کاربر را بهبود و ارتقاء دهند. به بیان دیگر، کارشناسان بازاریابی تلاش می‌کنند هدف از جستجوی کاربر را به درستی بفهمند و تعبیر صحیحی از آن داشته باشند تا بتوانند عملکرد موفقی در فروش محصولات یا خدمات مرتبط به آنها داشته باشند. هر جست و جویی که توسط کاربر صورت می‌گیرد، هدفی پشت آن نهفته شده است. به عبارتی، کاربر در پی آن است که اطلاعات ویژه‌ای را به دست بیاورد. برای بازاریاب‌ها، ترافیک جستجو ارزش بیشتری نسبت به سایر ترافیک‌های وب دارد.
سه نوع سرچ یا جست و جو وجود دارد:
- Navigational searches: هدف از این جستجو توسط کاربر، این است که می‌خواهد مستقیماً به یک وبسایت خاص و مشخص هدایت شود. به عنوان مثال، مخاطب به دنبالNorthwestern University, Chicago می‌گردد.
- Informational Searches: هدف از این جست و جو یافتن یک موضوع خاص است و احتمالاً حوزه گسترده‌ای از مفاهیم را شامل می‌شود. به طور مثال، اطلاعات مربوط به آب و هوای محلی، مسیرهای رانندگی، علائم بیماری‌ها، اطلاعات مربوط به مراقبت از خود و مواردی از این دست.
- Transactional Searches: این نوع از جست وجو ها دارای اهمیت و ارزش بالایی هستند چرا که شانس بیشتر نرخ تبدیل را ممکن می‌سازند. به طور مثال، جستجویی که برای بهترین رستوران چینی در نیویورک انجام می‌شود و نتایجی که به کاربر نمایش داده می‌شود ممکن است فوراً منجر به رزرو آنلاین یک میز در یک رستوران شود. اجازه دهید با مثال دیگری آنالیزهای بیشتری در این رابطه داشته باشیم. شخصی، کلمه کلیدی «کفش‌های ورزشی» را در قسمت جستجوی گوگل وارد می‌کند. شاید، هدف او از این عبارت آگاهی یافتن در مورد کفشهای ورزشی به طور کلی و عمومی باشد. حال، اگر همین شخص کلمه کلیدی «مقایسه آدیداس و نایک» را وارد کند به این معنا خواهد بود که او قصد دارد مقایسه‌ای از دو برند برتر در صنعت کفش را داشته باشد. احتمال اینکه او بخواهد به زودی یکی از این برندها را خریداری نماید نیز وجود دارد. به علاوه، در صورتی که او اگر عبارت «مقایسه کفش بسکتبال مردانه آدیداس و کفش مردانه نایک» را جست و جو کند، این احتمال وجود دارد که او بخواهد بلافاصله پس از مقایسه این دو برند یکی از این برندها را خریداری کند. این مقایسه به ما کمک می‌کند هدف کاربر را متوجه شویم. آیا کاربر قصد دارد اطلاعاتی در مورد یک محصول داشته باشد یا در مورد خرید تصمیمی جدی دارد و منجر به یک تبادل واقعی خواهدشد؟

 

بهبود سئو


گاهی اوقات شما متوجه می‌شوید تصور شما در مورد جست وجوی کاربر یا مخاطب اشتباه بوده است. به مثال دیگری توجه داشته باشید تا موضوع روشن‌تر شود. شما فکر می‌کنید افرادی که عبارت «چگونه درست بنویسیم» را جستجو می‌کنند، به دنبال نکته‌هایی برای نوشتن آگهی‌های تبلیغاتی هستند. ممکن است تصور کنید این کلمه کلیدی برای شرکت‌هایی که خدمات بازاریابی محتوا را ارائه می‌دهند مناسب باشد. اما ممکن است تصور اشتباهی داشته باشید. در واقع، فرد جستجوگری که این عبارت را در گوگل وارد کرده است شاید به دنبال کتابی با موضوع شرح حال نویسی با عنوان «چگونه درست بنویسیم» باشد که نوشته Ryan Higga می‌باشد.

اهمیت هدف کاربر از جستجو برای بهینه سازی سایت

هدف کاربر از جستجو، یکی از عوامل اصلی و کلیدی بهینه سازی سئو و نرخ تبدیل می‌باشد. در صورتی که تولید محتوا و کلمات کلیدی با هدف کاربر یا جستجوگر تطابق و همخوانی داشته باشد، می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که وبسایت در صفحات اول جست‌و‌جوی گوگل به نمایش درمی آید. همچنین به خاطر داشته باشید جوانب معنایی و هدف احتمالی کاربر، کامل کننده جست و جو هستند. یک روش خوب برای تعیین و تشخیص هدف جستجوگر در مورد کلمه کلیدی یا عبارت جستجو شده، توجه به عباراتی است که در صفحه اول گوگل حائز رتبه شده‌اند. این استراتژی یکی از استراتژی‌های مهم و اصلی سئو می‌باشد و افراد اندکی از این مورد اطلاع دارند. شما باید همان چیزی را به فرد یا کاربر بدهید که واقعاً به دنبالش هست. نکته این جا است که باید تحقیق و بررسی داشته و به دنبال این باشید که چه مواردی رتبه بهتری دارند. سپس با استفاده از درصد نتایج جستجو که در ده صفحه اول صفحات نمایش داده شده هستند، تخمین درستی از آنها داشته باشید.

تولید محتوا را طبق نیاز کاربر و در راستای بهینه سازی سایت انجام دهید

صفحاتی که در سایت خود ارائه می‌دهید باید تولید محتوای درستی داشته باشند.  همچنین، این محتوا باید نیازهای واقعی کاربران بالقوه را رفع کند. هر صفحه باید موضوع واحد و منسجمی را ارائه دهد. صفحه شما باید چنان طراحی و تنظیم شود که موتور جست و جو به راحتی متوجه شود قصد ارائه چه مطالب و موضوعاتی را دارید. همچنین بسیار مهم است که شما درک درست و شفافی از نیازهای مشتری داشته باشید و مشتری نیز بتواند از اطلاعات ارائه شده در صفحه شما نیازهای خودش را برطرف سازد.
زمانی که یک تیم سئو را استخدام می‌کنید در ابتدا آنها به دنبال این هستند که بدانند شما قصد ارتقاء رتبه در چه مواردی را دارید. سپس، تلاش می‌کنند هدف جستجو را با آنچه شما در صفحه خود دارید تطابق دهند. به اصطلاح، آن‌ها محتوای شما را چنان مطابقت می‌دهند تا با هدف جستجوی کاربر هماهنگ شود. این اقدام، منجر به ارتقاء رتبه و افزایش نرخ تبدیل خواهد شد.

 

با 5 کلیک ساده سایت خود را آماده نمایید


گوگل، الگوریتم جدید خود را حول محور رنک برین (Rank Brain) و الگوریتم یادگیری ماشین (Machine Learning) ساخته است و از آن برای دسته بندی و بهبود نتایج جست و جو استفاده می‌کند. این معما، با پاسخ‌هایی که گوگل به شما می‌دهد و تشخیص هدف خریدار حل خواهد شد. پس از حل این معما نه تنها می‌توانید رتبه سایت بهتری را به دست آورید و ارتقاء رتبه داشته باشید بلکه می‌توانید نسخه بهتری از محصول یا خدمات خود را ارائه دهید.